Cum pot dezvata copilul sa adoarma tinut in brate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

Va multumesc pt raspunsuri, o sa incer sa invat cate putin din ce mi-a sugerat fiecare.
monaraus am incercat sa-l pun la somn cand da primele semne, care sunt destul de clare: gangureste acelasi lucru de fiecare data, ceva de genul gheeegheee, isi pune manutele la nas/gura/ochi si se joaca cu ele sau uneori suge degetele si pumnul. daca il pun in patut in faza asta, incet, incet se joaca, da din picioare si se agita pana cand 30 de minute mai tarziu incepe sa planga; nu-l las sa planga pentru ca se agita din ce in ce mai tare pana la un stadiu in care nu-l mai pot linisti decat foarte greu. Daca il legan cand da semne ca e gata sa mearga la culcare sta linistit in brate si pana la urma adoarme, dupa care il pun in patul lui. Incerc sa gasesc o metoda sa inlocuiesc leganatul inainte de somn pentru ca asa cum am spus, greutatea lui si pozitia in care-i place sa fie leganat imi accentueaza durerea de spate pana la punctul in care nu se poate suporta.
dianocica incerc sa-l dezvat pentru ca mi-e imposibil sa-l tin cate 30-40 de minute in brate, intr-un anume fel pana cand adoarme. nu il las sa planga, spuneam doar ca incerc sa gasesc o alta metoda sa-l adorm fara a-l lasa sa planga. Plansul pana la somn in cazul lui nu e o varianta.
Alexa Ioana, am incercat sa-l culc langa mine dar daca-i lipseste leganatul sfarseste prin a plange si eu prin a-l lua in brate si a-l legana ca sa adoarma :(
catrinuta nu-l doare nimic, nu are colici. e perfect happy si in regula dar daca nu-l legan ziua ca sa adoarma, cand ii e somn, se necajeste si se chinuie pana cand incepe sa planga din ce in ce mai tare.
Avm un "glider", un scaun din acela care se misca smooth inainte si inapoi insa miscarea aceea nu-i place sau nu-l ajuta. Ii place leganatul in sus si-n jos..
dijennoi nu vrem si nu putem sa-l lasam sa planga. mai tot timpul e vesel si fericit, singura problema este adormitul in timpul zilei. nu stiu daca as putea sa-l adorm in sling pentru ca asta cere sa stau in picioare pana adoarme si ajung la aceeasi problema: durerea de spate :(
andruskandu multumesc frumos, asta caut si eu, metode de adaptare la durerea de spate
sabina, nu mai alaptez din pacate. cand alaptam adormea la sansi apoi il puneam in patut dar atunci stateam sprijinita cu spatele de marginea patului sau intr-un fotoliu. Leganatul asta nu se poate face in aceeasi pozitie din pacate :(
Wrapul la care te referi tu e acelasi ca si slingul pe care-l arata dijen mai sus?
ama1357 cand da semne de somn trebuie sa incep sa-l legan ca sa adoarma, altfel se agita, devine prea obosit si sfarseste prin a plange din ce in ce mai tare. Are semnale foarte clare cand ii este somn. nu accepta suzeta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Of, cat de bine te inteleg.

Am avut si noi aceleasi probleme (eu tot asa cu mari dureri de spate). Da la noi a fost pe perioada colicilor. Trebuia s-o tinem in brate si s-o leganam plimbandu-ne prin casa ore in sir... numai asa se linistea. Da a durat 3 luni, pana am scapat de colici...

Nu stiu ce sa-ti sugerez...poate daca ai incerca sa-l legeni stand pe un scaun... sau poate poti incerca sa faci intuneric bezna in camera in care face nani...Zic si eu, stiu cat de greu trebuie sa-ti fie.

La durerile de spate ajuta foarte bine exercitiile in apa, plimbatul la pas rapid si yoga.

Succes, sper sa gasesti o solutie care sa functioneze!
Si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

http://www.wrapyourbaby.com/frontwrapcrosscarry.htm
cam cat timp e de cand nu mai alaptezi?: te-ai gandit la o relactare? am senzatia ca asta ar fi o solutie bunicica, daca zici ca n-are colici, ca e vesel si sanatos...de ce l-ai intarcat?




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Haideti sa nu exageram cu probleme emotionale etc. la varsta asta. Eu nu am dat sfaturi din experienta caci fetita mea a fost foarte linistita, adormea la san si o puneam in patut imediat. Am vazut cum a procedat fina mea care este medic si merge pe principiul cum il inveti asa il ai. La ea a mers si copilul nu a plans decat cateva minute in cele 3 zile si a adormit. La fel, noaptea cand se trezea si avea chef de gangurit si alintat parintii nu il bagau in seama sa nu se obisnuiasca si se culca singura la loc.... Poate depinde de copil, nu stiu. Dar bebelul ei este acum cel mai cuminte din lume, nu mai stie sa planga cand ti-e lumea mai draga.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

posibil ca tu il pui in patut prea repede... daca il pui mai repede incepe sa se joace si isi uita de somn, mai ales daca i se atrage atentai cu vreo jucarie si ca urmare oboseste prea mult si incepe sa planga, daca il pui prea tarziu e deja prea obosit... in cartea de care iti spuneam trebuie pus la somn intre al doilea si al treilea cascat!

mai sunt copii care adorm mai usor in camere mai intunecoase si linistite, altii cu tv( de exemplu fiul meu)...

bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tweety7 spune:

S-a mai discutat ceva asemenator si la urmatoarele subiecte: aici si aici

Don't cry, for if you cry your tears might prevent you from seeing some beautiful things ahead of you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

si eu o leganam pe laura cand era asa mica insa in carucior. a dormit in landou pana la 4 luni. imi spusesera asistentele sa pun landoul in pat - sa nu o pun pe ea direct in pat caci era mica si nu se putea incalzi in patul mare. si eu ca tuta puneam landoul in pat si batzaiam la el, pana m-am prins ca il pot pune pe scheletul carutului si batzai mult mai usor

dar pe la 6 saptamani avea o perioada in care cum o puneam jos plangea - de foame. alaptam si am avut putin lapte si nu se satura. stateam non stop cu ea la san. cum o puneam jos cum plangea. asa ca ma bag si eu ca musca'n lapte - esti sigura ca e satul?

aa, mai aveam ceva - pana la 2 luni a avut suzeta si aveam in carut la picioare o jucarie care scotea niste zgomote baraicioase ritmice. pe ea scria ca reproduce zgomotul respiratiei mamei auzite in uter de copil. nu stiu cat e de adevarat insa era linistitoare.
am folosit baraitoarea pana tarziu.

o alta chestie de care am tinut cont e temperatura. patul e rece si se trezeste cand il pui in el semiadormit. eu puneam o perna de cirese sa il incalzesc. merge si o sticla de 2l de apa calda cred.

oricum pe la 2 luni cred ca nu mai dorm atata ziua.

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

quote:
Originally posted by dijen

Of, cat de bine te inteleg.
Nu stiu ce sa-ti sugerez...poate daca ai incerca sa-l legeni stand pe un scaun... sau poate poti incerca sa faci intuneric bezna in camera in care face nani...Zic si eu, stiu cat de greu trebuie sa-ti fie.
La durerile de spate ajuta foarte bine exercitiile in apa, plimbatul la pas rapid si yoga.
Succes, sper sa gasesti o solutie care sa functioneze!
Si sanatate multa!


Astazi l-am leganat intr-un glider chair si parca a fost mai bine. O data chiar a adormit si asa. am facut mai intuneric putin in camera, nu intuneric complet, poate si asta a ajutat.
Abia astept sa mai creasca un strop sa pot sa merg la gym si sa-l iau si pe el la sitterul de acolo. pana atunci nu prea pot sa exersez. doar mersul pe jos cand iesim la plimbare. Multumesc frumos de gandurile bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

quote:
Originally posted by Sabina

http://www.wrapyourbaby.com/frontwrapcrosscarry.htm
cam cat timp e de cand nu mai alaptezi?: te-ai gandit la o relactare? am senzatia ca asta ar fi o solutie bunicica, daca zici ca n-are colici, ca e vesel si sanatos...de ce l-ai intarcat?



Sabina, e foarte frumos wrapul acela si sunt sigura ca si util, cred ca mai confortabil decat un baby carrier. Eu am primit un carrier de la prieteni insa nu mi se pare ca sta foarte confortabil in el, va trebui sa mai exersam.
Nu mai alaptez de 5 saptamani. Am intarcat pentru ca am descoperit un lump de 3.8 cm in sanul stang plus inca unul mai mic. Mi-au fost facute cateva ultrasounduri si cum aici doctorii sunt extrem de precauti nu au pus nici un diagnostic pana cand nu reusesc sa excluda cancerul de san. prin urmare cat mai curand posibil trebuie sa fac MRI dar daca exista lapte in san nu este concludent, rezultatele pot fi false positiv sau false negativ. Asa ca am decis sa intarc si probabil peste inca 5-7 saptamani o sa pot sa fac MRI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucasMom spune:

quote:
Originally posted by ama1357

posibil ca tu il pui in patut prea repede... daca il pui mai repede incepe sa se joace si isi uita de somn, mai ales daca i se atrage atentai cu vreo jucarie si ca urmare oboseste prea mult si incepe sa planga, daca il pui prea tarziu e deja prea obosit... in cartea de care iti spuneam trebuie pus la somn intre al doilea si al treilea cascat!
mai sunt copii care adorm mai usor in camere mai intunecoase si linistite, altii cu tv( de exemplu fiul meu)...

bafta


ama, se poate sa ai dreptate nu am dat atentie exact cand sa-l pun in pat. noaptea se trezeste, il schimb, mananca si imediat inapoi in pat, lumina stinsa e liniste... insa ziua, dupa doua ore de stat treaz e mai agitat si nu reuseste sa adoarma la fel. nu am dat atentie faptului ca-l pun prea curand in pat ca sa adoarma singur. am sa caut cartea de care spui, mi se pare interesanta deja :) multumesc mult.

Mergi la inceput