nunti si traditii in ardeal

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Sunt aici, am sa intru in fiecare zi si daca vrei sa ma intrebi cate ceva....sunt aici


Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

mersi mult...
ma gandeam sa imprumut ceva la nunta si sa pun in gentuta de mireasa, se poate? pentru ca voalul nu vreau sa-l imprumut si gentuta nu am de la cine...
apropo de cadouri la nasi, daca le-as lua cate un covor sau o patura la o familie, e bine? seara si dimineata nu stiu inca...Doamne ce greu e , nu ma pot decide inca ce sa le iau...
m-am gandit sa le iau cate ceva la familie, nu sa le iau in parte ca nu le stiu gusturile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Adevarul ca e inervant asa , sa le iei cadouri de parca le-ai sti gusturile, ai putea sa le iei cate o patura frumoasa si cate o fata de masa, sau cate o vaza din aia de diferite forme, sti? Covor o sa le purtati greu dupa voi, acum cum sti mai bine. Cu bibelouri nu se mai prea poarta.
intrebam pe al meu sot daca cumva a auzit si el de faza cu lantul de aur, el a zis ca nu a auzit, mi-a spus ca ardealul e mare si obiceiurile sunt diferite. E greu, am impresia ca obiceiurile ti le faci cum vrei asa ca daca vrei sa o faci pe soacrata de bani ii spui ca asa e obiceiulglumeam iti dai seama. Sper ca sti la gluma.
PAi poti sa imprumuti ce vrei dar sa dai acolo un leu pe ea sa nu o iei asa numai , intelegi ce vreau sa zic? Chiar daca o dai inapoi.


Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

deci daca iau imprumut ceva trebuie sa dau ceva pe el?????mersi ca mi-ai zis
si daca soacra-mea vrea sa-mi ia eu nu ma opun sincer, sa sti ca obiceiul asta chiar imi place...nu vreau sa ma opun ,sa ajung la certuri cu ea, am glumit si eu, dar oricum pe mine nu ma deranjeaza sa imi dea un lant de aur...chiar deloc
cred ca asa am sa fac, am sa le iau cate o patura frumoasa sau o covertura de pat de aici din spania si gata balciul, doar nu imi stric eu toti banii pe cadouri la nasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Pai da asa se zice ca tre sa dai pe el acolo un leu, adica 10 000 lei, o nimica toata doar ca noah ....asta e chestia ca daca iei ceva cu imprumutul ca sa ai parte de ea sa dai ceva pe ea. ASta era ideea, sti?
Acum lasa sa iti cumpere soacra lant si de 10 gr
Dar daca ajungem la chestia cu nasii....asa e cel mai bine cate o patura si inca ceva ca acum sper ca daca tot esti in Spania , sper ca nu astepta sa le duci cu sacii, de fapt cam asa sunt ...noah te descurci tu cumva, ca doar esti "male" cum zice ficamea [Teo] ca eu sunt [Ramy]
Noah in rest? Cand iesi de la biserica sa arunci peste cap grau, orez....ca sa ai copii , asa se zice , daca aflu mai exact ce....am sa iti spun, ca nu mai imi amintesc ca eu nu am aruncat ca deja aveam printesa si nu mai vrem altu dar stiu de la o verisoara ca asa a facut. Poate aflu si iti zic maine.
Sala ai rezervato? Ca nu stiu cum e pe la voi dar aici e nebunie noi a trebuit sa amanam ca nu mai era loc, iti dai seama.


Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

ramy scuze, nu am stiut ca pe fiica ta o cheama teo -SA-TI TRAIASCA!!!!!!!!pai cam asa sunt toti cand ma intorc in tara, astepta de la mine mai multe ca eu vin din spania, de parca aici stau banii pe garduri, nu lucrez pentru ei...dar m-am obisnuit cu ei, anul trecut cand am fost in tara le-am dus cadouri scumpe si le-am zis ca e ultima data cand le mai dau ceva pentru ca eu acum am familia mea si trebuie sa imi termin casa si sa imi fac treburile mele, nu imi mai permit sa arunc banii pe cadouri...
sala am rezervat-o, e restaurantul unui hotel din bistrita, am si dat avans pe el, dar deja de 5 luni e rezervat, am dat avans si la cantareti, mai am de rezolvat inca multe
si zici ca trebuie sa iau orez sa arunc peste mine?? si asta am sa o fac daca trebuie,dar cand afli mai bine ce e cu orezul ma anunti te rog (daca nu te deranjez)
pai daca o lasa buzunarul si tine la traditia de la ea din bistrita, poate sa imi ia soacra ce vrea ea...imi este egal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Deocamdata nu am aflat nimic cu orezul ca noah ..nu am avut pe cine sa intreb dar am sa o fac cand am ocazia, zilele astea.
Nu te mai necaji cu datul cadourilor, eventual le iei as o mica atentie care nu te costa prea mult ca in zisa ta tu lucri pe bani .
Lasa ca iti mai zic cate ceva cand mai aflu si eu una alta

Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

nu mai sti nimic????????????????nu ai mai aflat nimic???????
scuze ca te tot stresez....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyteo spune:

Mai nimic nu mai stiu...nu am pe cine intreba, ca pe cine intreb zice ....nu stiu, nu stiu....
Lasa ca te descurci tu cumva
Oricum de mai stiu cate ceva...iti zic

Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biema spune:

Buna ,Lacrimioara.
Felicitari pentru viitoarea ta nunta si sper ca totul va iesi asa cum iti doresti.Eu sunt din Bistrita ,(nu oras ,un sat de aproape )si cunosc cat de cat obiceiurile .Daca ai intrebari ,iti raspund cu drag.

Mergi la inceput