cum imi intaresc unghiile?

cum imi intaresc unghiile? | Autor: andira

Link direct la acest mesaj

Salut!

Am si eu o problema: am unghiile foarte fragile, mi se exfoliaza tot timpul. Nu pot sa le las sa creasca mai mult de 2-3 mm, ca mi se fac praf. Acum vreo 8 luni am incercat sa-mi pun si eu unghii false, rezultatul a fost deosebit, dar cand mi le-am dat jos... dezastru! Erau si mai praf decat inainte. Mi-e si frica sa imi mai pun.

Aveti idee cu ce-as putea sa le dau sa le intaresc?

Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Ai incercat Eurovita pt par si unghii?? Mie mi-a mers destul de bine cu aceste "suplimente". Numai ca dupa incetarea tratamentului si-au revenit la starea initiala. Merita incercat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Eu am de fel unghiile tari, rezistente...insa intampin urmatoarea problema cand le tai scurt.
Taiate asa le-am avut toata perioada sarcinii si apoi dupa nastere cu bebe mic.Acum le-am lasat a imi creasca de vreo luna jumate...insa nunta e abia in august.Problema este:dupa o perioada lunga in care au fost taiate, nu li s-a acordat atentia, ingrijirea necesara(lacuire, crema, etc)...se refac lent, prea lent.Nu imi cresc greu, insa parca nu rezista mari mai mult timp.Cum ajut la refacerea lor?

-folosesc un lac bun, cu vitamine, cu rol protector;
-nu folosesc apa f calda/fiarta....pt ca devin fragile;
-crema de maini folosita noaptea este si pt unghii!!!Asta ma ajuta cel mai mult sa spun asa.Uneori dorm cu mainile unse cu crema si apoi imi pun niste manusi speciale de bumbac.Ajuta atat unghiile cat si pielea mainilor care este agresata de spalatul meu des cu protex(deh, pt bebe mic).
-taierea lor o fac cu forfecutza de pielite, nu cu unghiera;iar daca vreau micsorarea lor cu 1-2mm doar, folosesc numai pila!!!Atentie, pila trebuie sa fie de exemplu dintr-un carton(a mea e asa) si nu din metal;acesta din urma se incinde, si ataca unghia in procesul de pilire;
-nu folosesc oja inchisa la culoare care mie imi ingalbeneste unghiile, mi le strica;
-folosesc mereu manusi de cauciuc pt treburile casnice care necesita utilizarea unor solutii/detergenti puternici.

Daca am uitat ceva, revin :))

Tatiana, mamica de bebe Luca (12.12.2007)

22.04............65,2 kg
29.04............62,4 kg
06.05............60,6 kg
13.05............59.8 kg
:-)))) de cand asteptam sa schimb prefixul :-)))
20.05............59,5 kg
27.05............59,3 kg
03.06.....fix :) 58,0 kg
ma simt atat de bine :)

TARGET 57 kg!! until 7 iunie!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Va multumesc frumos!
N-am incercar vitamine, ma gandeam insa sa iau, mai ales ca imi cade si parul destul de mult. Vroiam sa iau Revalid, stiti ceva de el, cat e de bun? Eurovita e o idee buna.

Tatiana - de unde ai manusile speciale de bumbac? Sa-mi iau si eu.
Recunosc ca nu ma dau cu crema in fiecare seara, desi stiu ca ar trebui, iar crema pe care mi-am luat-o e f buna - Neutrogena.
Lac bun - din care?
Si recunosc si ca pila mea e de metal... o sa-mi caut de carton.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiana83 spune:

Lacul de unghi este de la bourjois, iar manusile din bumbac le-am gasit in magazinul Unirea, la standul Avon.Eu am intrebat de ele exact de unde mi-am luat lacul si m-a indrumat d-na spre Avon.E la parter.

Pila o sa te ajute mult, ai sa vezi diferenta :)
Nici la cosmetica cand mergi sa nu accepti pila lor...e ca si cu uscatorul de par folosit la turatie maxima in saloane ca deh, graba mare, clienti multi....Uscatorul si pe viteza mica trebuie folosit destul de rar.Insa daca le atragi atentia, iti vor spune ca o data la nu stiu cat timp cand mergi la coafor nu e bai

Vei observa rezultate de la crema pt maini&unghii daca te ti de treaba :)...zilnic, seara pt actiune pe parcursul noptii.

Tatiana, mamica de bebe Luca (12.12.2007)

22.04............65,2 kg
29.04............62,4 kg
06.05............60,6 kg
13.05............59.8 kg
:-)))) de cand asteptam sa schimb prefixul :-)))
20.05............59,5 kg
27.05............59,3 kg
03.06.....fix :) 58,0 kg
ma simt atat de bine :)

TARGET 57 kg!! until 7 iunie!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Si eu aveam aceeasi problema. AM citit tot pe aici de un tratament de la Farmec - "Lotiune pentru tratarea unghiilor cu vitamina B5". E foarte bun. M-am dat o saptamana in fiecare zi cu el (nu e un lac, ci o lotiune) si e mult mai bine, unghiile s-au mai intarit si nu se mai exfoliaza. Costa putin - eu am dat 6 lei pe el, dar am inteles ca se gaseste si mai ieftin. Eu l-am gasit la plafar.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

quote:
Originally posted by ralucutza77

Si eu aveam aceeasi problema. AM citit tot pe aici de un tratament de la Farmec - "Lotiune pentru tratarea unghiilor cu vitamina B5". E foarte bun. M-am dat o saptamana in fiecare zi cu el (nu e un lac, ci o lotiune) si e mult mai bine, unghiile s-au mai intarit si nu se mai exfoliaza. Costa putin - eu am dat 6 lei pe el, dar am inteles ca se gaseste si mai ieftin. Eu l-am gasit la plafar.

Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna



Si eu il recomand!

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Uite, eu am observat ceva la mine: aveam unghiile atat de nasoale...adica se exfoliau aproape pana la jumatate! nu stiu cum sa zic, efectiv se lua unghia-stratul de deasupra pana la jumatate-nasol de tot, bine ca nu doare! Si la un moment dat am renuntat la lacul de unghii. Nu am mai dat cu nimic, decat cu o crema de maini si ulei de masline. Si uite am o luna de cand nu mai am probleme-nici un fel de exfoliere! pentru mine e un miracol, numai eu stiu cat ma chinuiam cu ele. Si adevarul e ca la ce contin lacurile astea de unghii nici nu ma mir prea tare...ma mir doar cum de nu am realizat mai repede care e problema!!!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia_m spune:

Buna iubire,

Eu iau Revalid de 2 luni jumate, cate o pastila pe zi, nu atat pentru unghii cat pentru par: mi se ingrasa foarte repede, e neaparat necesar sa il spal cel tarziu o data la doua zile - de obicei il spal zilnic si din cauza aceasta s-a subtiat firul si cade foarte mult. Nu am observat rezultate remarcabile si chiar ma gandesc serios sa inlocuiesc Revalidul cu altceva.
Pentru unghii am si un ulei cu vitamine pentru unghii si cuticule de la Seacret. L-am cumparat din Citymall, are 30 ml si contine vitamine si minerale de la Marea Moarta. Pentru unghiile mele are efect. Imi dau o data pe saptamana. www.seacretspa.com

Lots of love!
EM

Emilia M


Copii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ulei de masline, incalzit cat poti sa suporti si stai cu mainile in el, eu asa mi-am reparat unghiile, inclusiv dupa ce mi-am dat jos gelul sau acrilul de pe ele.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui madau

Ulei de masline, incalzit cat poti sa suporti si stai cu mainile in el, eu asa mi-am reparat unghiile, inclusiv dupa ce mi-am dat jos gelul sau acrilul de pe ele.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


margele si alte zorzonele






Subscriu, desi trebuie pereseverat ptr a vedea rezultatele.Cea mai buna crema insa pe care am folosit-o in tara se numeste Sanopil, era extraordinara.
Unghiile cresc f repede, au o culoare rozalie, sanatoasa, nu se exfoliaza, devin elastice, nu tari.

Am cautat-o peste tot cand am fost in tara, nu am gasit-o , am inteles ca nu s-ar mai fabrica?!
merita intrebat oricum...

sfaturile Tatianei sunt iarasi f bune.

Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput