scoala montessori

scoala montessori | Autor: ange

Link direct la acest mesaj

ce stiti despre sistemul montessori?
aveti copii la astfel de scoli?

ange

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

si eu as vrea sa aflu mai multe despre sistemul asta! din experienta voastra si nu din ceea ce scrie pe site-ul lor.

Anca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

anca,situl lor e reclama!!!
am sunat astazi la una din scoli si mi-a cam cazut fatza cand mi-au spus pretzurile...
poate dam peste vreo mamica care are deja copilul la o astfel de scoala,sa aflam cum stau cu educatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

In Romania exista doar cateva clase de prescolari Montesori si o clasa de invatamant primar.

Site-ul organizatiei care a introdus metoda Montesori in Romania e mai detaliat, gasiti acolo cateva metode educationale si niste articole.
http://www.geocities.com/apa_ong/

Poate felele din Dr.Tr. Severin sau din Timisoarea stiu mai multe despre aceasta metoda.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si pe mine m-ar interesa detalii despre Montessori... am sunat si eu, dar costa si e de la trei ani. Nu am sters-o inca de pe lista, chiar daca e scumpa, as vrea sa mai adun ceva informatii de la parintii care au deja copii intr-o astfel de scoala.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya spune:

Eu am vizit o astfel de scoala si discutat cu profesori de acolo. Am si o carticica, daca va intereseaza va pot spune mai multe.
Au intr-adevar o filosofie aparte, DAR nu am vazut acolo, sau la copii ceva sa ma impresioneze in mod deosebit. Au jucarii special designate, in general din lemn ...cilindri, cuburi, scari, jucarii simple si naturale ; fiind dconsiderate superioare in dezvoltarea intelectuala si senzorio-motorie a copilului.
Un site despre exercitii si materiale educative montessori(daca vreti sa faceti acasa cu ei): http://www.reclama - reclama mascata -montessori.com/mon_exercises_main.htm
Un site de jucarii, muzica, materiale tip Montessori: http://www.michaelolaf.com/
Cartea mea se refera la activitati care ajuta copii sa se integreze si sa inteleaga cat mai bine mediul inconjurator, cat si
corelatiile dintre lucrurile din mediu.
Reclama este din belsug, adevarat. Iar preturile sunt exorbitante ... mult deasupra altor gradinite (in us cel putin).
Parere personala: raportul "calitate-pret" lasa de dorit. Altfel spus,nu trebuie facute eforturi "supranaturale" ca sa-i daruiti o educatie montessori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Am sa va spun concluzia la care am ajuns eu, dupa ce am cunoscut citiva copii care au urmat cursurile unor astfel de scoli si gradinite (montessori sau waldorf). Ceea ce voi scrie e un punct de vedere personal si nu incerc sa va influnetez in nici un fel in luarea deciziilor voastre.

Programa si filozofia unor astfel de scoli sint minunate. Problemele apar din faptul ca, copiii care urmeaza cursurile unor astfel de gadinite sau scoli trebuie sa concureze mai departe cu cei care au urmat scoli normale (normal in sensul de obisnuit). Copiii au probleme de adaptare atit in ceea ce priveste comportamentul, cit si cunostintele. Copii care urmind o scoala normala ar fi fost printre cei mai buni din clasa, abia ajung sa ia calificativul suficient. Nu spun ca invatamintul nostru nu are mari lacune si probleme. Ohh, lista mea ar fi nesfirsita aici. Dar cei mai multi copii aici se formeaza si ceilalti nu vor putea tine pasul. Principiile atit de frumoase ale scoliilor despre care va interesati sint ideale de aplicat de catre parinti copiilor, acasa.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Din cate am inteles eu, e un lucru cert ca la scolile particulare (nu stiu cum o fi la gradinita), cartea se face mult mai serios si la un nivel mult mai ridicat decat in scolile publice (ma refer aici la stacheta, se dau teme si proiecte acasa, profesorii sunt mai exigenti - asta pe teritoriul Canadei). Cred ca interesant ar fi gradinitele (pe mine una m-ar interesa mai tarziu desigur pentru Yasmine o gradinita de tip " French immersion"), unde toate activitatile se desfasoara de la A-Z in limba respectiva, fara abateri.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

quote:
Originally posted by descintec

Am sa va spun concluzia la care am ajuns eu, dupa ce am cunoscut citiva copii care au urmat cursurile unor astfel de scoli si gradinite (montessori sau waldorf). Ceea ce voi scrie e un punct de vedere personal si nu incerc sa va influnetez in nici un fel in luarea deciziilor voastre.

Programa si filozofia unor astfel de scoli sint minunate. Problemele apar din faptul ca, copiii care urmeaza cursurile unor astfel de gadinite sau scoli trebuie sa concureze mai departe cu cei care au urmat scoli normale (normal in sensul de obisnuit). Copiii au probleme de adaptare atit in ceea ce priveste comportamentul, cit si cunostintele. Copii care urmind o scoala normala ar fi fost printre cei mai buni din clasa, abia ajung sa ia calificativul suficient. Nu spun ca invatamintul nostru nu are mari lacune si probleme. Ohh, lista mea ar fi nesfirsita aici. Dar cei mai multi copii aici se formeaza si ceilalti nu vor putea tine pasul. Principiile atit de frumoase ale scoliilor despre care va interesati sint ideale de aplicat de catre parinti copiilor, acasa.

D.


Buna,crezi ca invata mai multe lucruri in gr.traditionale decat in alte sisteme?Si eu ma gandesc la Waldorf dar inca nu stiu f multe d. ea.Am inteles totusi ca acolo se dezvolta mai liber(intel.,psih.)in vreme ce la o gr. normala un copil cu mai mult avant este tinut pe loc la ritmul celorlalti.Ce parere ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by Vistiana

Buna,crezi ca invata mai multe lucruri in gr.traditionale decat in alte sisteme?Si eu ma gandesc la Waldorf dar inca nu stiu f multe d. ea.Am inteles totusi ca acolo se dezvolta mai liber(intel.,psih.)in vreme ce la o gr. normala un copil cu mai mult avant este tinut pe loc la ritmul celorlalti.Ce parere ai?



Vistiana, eu am avut copilul la doua gradinite particulare! In primele saptamani totul pare perfect si esti super incantat, dar apoi... E adevarat ca foarte mult conteaza educatorii! Baietelul meu este acum la o gradinita de stat si, desi nu are luxul de la cele particulare, sunt mai multumita de mii de ori! Si la varsta lor e mult mai importanta joaca! Totul trebuie sa se invete prin joaca! Am vazut mai demult un documentar pe "discovery", in care se spunea: "dati copiilor dumneavoastra cat mai multe jucarii, lasati cartile si creioanele pentru mai tarziu!". Vistiana, depinde foarte mult pe mana cui nimereste copilul, indiferent de gradinita, de stat sau particulara!
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vistiana spune:

Da,ai dreptate,educatoarea conteaza cel mai mult,pe mine insa la stat ma nemult.raportul nr.copii/educator.Copilul meu e mai pasionat de creioane,carti,litere decat de jucarii,mi s-a spus ca ar trebui sa-i infranez aceasta dorinta de a scrie,citi,invata,sa le pastrez pt.varsta scolii dar eu cred ca trebuie sa-i dai aripi atunci cand ti le cere,nu?Daca el vrea sa citeasca de ce sa i se spuna "ia si joaca-te cu asta,nu mai citi acum!"?

Mergi la inceput