Ce fac nasii la botez?

Ce fac nasii la botez? | Autor: lili257

Link direct la acest mesaj

Am si eu o mare problema.... : IN CURUND ( SAPTAMANA VIITOARE..) BOTEZ O FETITA si imi dau seama ca sunt total pe dinafara!!!!!!!!!!
Nu am inca copii dar imi doresc foarte mult o fetita....
Poate de aceea am si acceptat cand mi s-a propus sa botez fetita unei prietene ...vechi...

VA ROG DIN SUFLET DACA STITI CUMVA CUM SE PROCEDEAZA....,CEEA CE TREBUIE SA CUMPERE NASII...SCRITI-MI....

ASTEPT CU NERABDARE MESAJELE VOASTRE...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Merci de intrebare. Si eu vreau sa botez, dar ca si tine sunt II cu asa ceva. Astept si eu sa vad ce sfaturi primim.
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Sa nu va suparati, stiti cum se zice "Cate bordee atatea obicee..." Nu ar fi mai bine sa mergeti la Biserica si sa intrebati preotul ?!
Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili257 spune:

quote:
Originally posted by Katink

Sa nu va suparati, stiti cum se zice "Cate bordee atatea obicee..." Nu ar fi mai bine sa mergeti la Biserica si sa intrebati preotul ?!
Numai bine,
Katink




Am fost la preot ...dar el nu a fost explicit...cu detalii....
Ma intereseaza in special ce cadori se iau ...mai ales ca este fetita!!!!!!
Stiu in mare ceeea ce trebuie sa cumpar ...dar nu stiu care e responsabilitatea mea si asotului in acele momente ...dupa , si mai ales ...la capitolul cadouri.....

lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina spune:

Felicitari! Sa va traiasca fina!
Eu am botezat si fetita si baietel si in afara de hainute ,scutece, uleiuri, vin, fasa, prosop, sapun etc. i-am luat fetitei cercei. asta la capitolul cadouri. poti sa-i mai iei carucior sau premergator sau ham.
mult succes si petrecere frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Nu stiu precis ca eu n-am botezat dar cred ca nasii trebuie sa cumpere: hainute musai albe pt. bebe, luminare si sa plateasca biserica. Parintii nu au nici un rol in biserica decit nasii, adica ei tin copilul tot timpul slujbei pina se termina. Cadouri: se obisnuieste sa se ia bijuterii lantisor, cercei de aur (nu stiu de ce ca eu oricum nu i-as pune bijuterii unui bebelus).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Lili, eu zic ca daca botezi fetita sa-i luati neaparat cercei. E o amintire frumoasa! Mai trebuie sa luati si lumanarea de botez, hainute, un prosop alb pentru preot. Oricum ar fi bine sa te mai sfatuiesti si cu parintii micutei.
Sa fie intr-un ceas bun!


Catrinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Nasii fetitei noastre i-au luat cadou la botez o crucilita de aur cu lantisor. Cerceii i-au facut cadou cind fina a implinit 1 an. In rest, la botez ar trebui sa ii mai luati un set complet de hainute, lumanarea, prosop, sapun si sa platiti biserica/preotul.

bafta si sa petreceti frumos,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

bravo, asta-i un lucru bun!
importante sunt lumanarea,crasma si hainutele.
daca pleci fara sa platesti popa nu-i bai
si ai grija sa nu uiti copilul acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

am uitat...
sa-ti traiasca finutza si petrecere frumoasa [alcool

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

cum au spus si fetele..la botez se cumpara hainute la copil..incepind de la pampers si terminind cu caciulita..sa nu uiti de ceva de incaltat..k asa se zice ca tre sa imbraci copilul din cap pana in picioare..apoi mai trebuie "fasa de botez"..parca asa ii zice..la bucata aia de panza in care e prins copilul cand e scos din apa..dar eu am botezat in noiembrie si i-am luat un prosop mare alb..apoi tre sa ii mai iei..o paturica sau nu stiu cum se numeste..de infesi copilul cu el..si sa nu uiti neaparat de fasa..daca e fetita..roz,..intrebi la mercerie ca stiu ele ce sa iti dea..si ca o superstitie..vezi cand cumperi fasa sa nu fie innadita..sa fie bucata intreaga..nu 2 bucati..
apoi iei lumanarica..prosop, sapun, vin, ulei ptr la biserica si preot..si..sper sa nu fi uitat nimik..cam atat
aaa..si a 2-a zi cand ii iei mirul cum se spune..tre sa ii cumperi alt set de hainute..eu asa i-am luat..
eu cand am plecat la biserica cu fina mea..mama ei in usa mi-a dat-o in brate si mi-a zis.."iti dau un pagan...sa-mi aduci un crestin" si cand i-am adus-o de la biserica..tot in pragul usii i-am zis.."m-ai dat un pagan..ti-am adus un crestin"..
ma rog..fiecare cum stie si cum il invata lumea mai batrana..
sa ne spui cum a fost la botez..
petrecere frumoasa si finuta sanatoasa

MirelaV

Mergi la inceput