mamica de fetita si baietel

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Buna. Felicitari pentru minuni. E super sai ai pereche fetita/ baietel.
Eu am fetita de 4 ani si baietel de 2 ani si 8luni si e super. Se joaca impreuna chiar daca ea are in minuta papusele iar el masinute, se dau in scrinciob, se cara unul pe celalalt in remorca tractorasului cu pedale, ba mai mult, invata unul de la altul diferentele dintre baieti si fetite.
Mai bine te-ar preocupa "cum" sa o faci pe fetita sa inteleaga de ce vei sta cu baietelul in brate mai tot timpul si nu vei mai fi "doar " a ei, de ce ea trebuie sa doarma in camera ei si fratiorul cu tine in pat etc.
Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Am si eu o pereche la 2,8 ani diferenta unul de altul. Fetita e cea mai mare. Este incredibil cum se pot influenta unul pe celalalt, cate invata unul de la altul. Ai mei sunt foarte foarte diferiti, si fizic, si dpdv al caracterului. Mi-a fost teama ca nu se vor intelege, ca nu vor invata sa "se aiba ca fratii" Din fericire, nu e asa. M-am implicat si eu, dar foarte mult a contat ca am comunicat foarte bine cu ei. Si am facut si greseli, de nenumarate ori. Fara sa-mi dau seama. Greseli care raneau pe unul din ei. Baiatul inca nu le constientizeaza, dar fetita da, si-mi atrage atentia. Incerc si eu sa dreg, si le dreg doar cu dragoste si petrecandu-mi timpul cu ei, fie impreuna, fie separat.

Cat despre relatia dintre ei, ca frati, nu-mi fac probleme, pentru ca asa eram si eu cu fratele meu, desi ne ciondaneam, bateam sau sicanam, tot ne iubeam. Singura mea grija e sa-i tratez pe amandoi in mod egal, si atunci cand ii cert, si atunci cand ne draganim.

Mergi la inceput