Bucurii de sept-oct 2006 (120)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Cristina noi incepem galeria tu vezi ce faci la doctor.



POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

despre VLAD
-a inceput sa manance singurel, dar nu toata masa, ii las eu la sfarsit un pic de mancare in castronel si el papa cu placere
-nu face la olita, dar merge cu mami la baie dim.sauseara si se aseaza pe olita si se screme zambind ca un strengar
-spune muuulte cuvinte, pe zi ce trece ne uimeste cu vocabularul lui: mashi(masina), acas(acasa) afui(avion), baii(baie), nanea(nenea), mane(maini), achii(ochi), nas, echi(urechi), babu(buba),taci, astea sunt cateva din cuvintele noi, si stie sa arate unde sunt ochii,nasul,gurita,urechile, mainile,picioarele,pe unde zboara avionul, etc
gata cu laudatul, oricum, sunt super multumita de evolutia lui bebe, bunicele se descurca minunat cu el,

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Buna dimineatza!

Stiam eu ca va plac florile! Ma bucur ca v-am putut incanta cu ele!
Itzy, da am slabit dar de anul trecut ca prin decembrie ajunsesem la 49 kg imbracata! acum am 51 si trebuie sa ajung la 52 ca aici imi place mie de mine ! ee, nu va ganditi ca sunt foarte slaba ca n-am decat 1.58 inaltime!
Lili, Darius este bine! a ajuns la 1900g dar tot ia virusi si bacterii!nu-mi dua seama cum reuseste, ce se intampla in spital dar nu scapa bine de unul ca i-l ia pe celalalt! drept urmare e iar pe antibiotic! mai rau e ca s-ar putea sa fi facut candida de la ele, inca nu stiu sigur!

referitor la mancatul singur, noi mancam cu 2-3 linguri sau furculitze, doua el si una eu! asaeara de ex. a mancat singur omleta taiata bucatzele! se chinuia sa ia cu furculitza cu o mana dar isi baga in gura si cu cealalta mana! dar singur singurel inca nu mananca!
Eric cred ca se si alinta un pic la masa. V-am povestit ca nici biberonul nu si-l tine! ...si asta nu pt ca nu poate!

Daria de Cristina, te asteptam!

...revin
pe toate

Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Lili felicitari pt Vladut cel vorbaret. pe mine m-ar distra sa vad un dialog intre doi pitici vorbind pe limba lor. Si Cosmi face progrese, zilnic spune cite un cuvint nou zici ca e papagal repeta dupa noi aproape tot. Eu sint foarte multumita de evolutia ei. In spital chiar ma intreba un medic citi ani are pt ca se minuna de ea.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Roxana, refacere rapida sotului si bafta sa fie totul ok, sa nu fie nici o problema!

Lilina, felicitari lui Vladutz pt progrese! Si ma bucur pentru tine ca esti mai linistita si mandra de el!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Itzy cica poate fi o boala contagioasa, forma usoara sau poate fi si alergie iar febra sa fi fost de la dinti sau ceva viral. Ideea e ca acum e bine si asta ma bucura, mai are cateva bubitze iar azi iesim afara.

Mesajul lui Pufy nu-l iau ca asa de rau, poate nu mai are acces la net si o sa lipseasca o vreme, nu cred ca are motive sa ne paraseasca, eu asa am citit printre randuri, mai ales ca a zis ca o sa-i lipsim. Parerea mea!

Faze:
1. In parc, trece un pushti de vreo 3-4 ani pe langa noi, el pe bicicleta, se opreste brusc langa David si zice: "ce dragut e... si ce nike-uri mishto are...". Mi-a cazut fata, am imbatranit eu, m-am prostit sau is invechita rau... cred ca nici eu nu aveam spiritul asta de observatie... tineretul din ziua de azi... aaa, si nici nu se vedea decat semnul ala micut, stiti voi...

2. Ieri ma cert cu fi-miu, nu statea la schimbat, la un moment dat imi spune: "ta di gu" "ti ba" = taci din gura, te bat!


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Am revenit, citi pe diagonala, mai am de recuperat!

Cristina, incepem galeria! Nastere usoara!

Roxana, multa sanatate Dariei si o sarcina usoara in continuare! Insanatosire grabnica sotului!

Alexutza, felicitari pentru sarcina si bafta la echo! Noi nu stiu daca mai avem vreodata curajul sa o luam de la capat, desi avem parte de un copil care nu ne-a facut deloc probleme!

Mirabela, simptomele decsrise de tine suna a rubeola sau roseola infantis. De regula, pediatrul iti poate confirma asta in functie de cum s-au umflat ganglionii. Oricum, noi am evitat cateva zile iesirea afara: pediatra ne-a spus ca dupa o boala contagioasa, copiii auimunitate a un pic scazuta si este de preferat sa evitam zonele aglomerate. Nu pentru mult timp, la o saptamana de la eruptie mergema la munte.

Apropo de faze haioase, eram cu Dudu cocotati pe un topogan; un baietel de vreo 5-6 ani ma intreba" Al dvs. este copilul?". Ii raspund "Da, dar de ce intrebi?". "Pai... este cam negru!" raspunde el. M-a lasat masca, abia am reusit sa mai adaug ceva de genul "Seamana cu tatal lui".

MamiLili, si Dudu are tendinta sa manance singur; de regula, ii dau si lui o lingurita sa incerce, dar desi este foarte ambitios, nu ii reuseste foarte bine (sper sa nu ma mosteneasca la "indemanare") asa incat cea mai mare parte din mancare i-o dau eu.

Dudu are incepand de ieri putina febra: aseara 38, azi 38.4! Mi s-a parut si putin fornait, am zis ca o fi de la vant. Azi dimineata a vomat insa tot laptele si a refuzat sa pape sandwich. Mai astept sa vad cum evolueaza, si sun pediatra. La simptomele astea, poate fi guturai sau enterocolita; am retinut oricum recomandarea Monicai de a merge la Victor Babes in caz de urgenta!

Apropo de enterocolita, noi am trecut o data prin asta si a fost cumplit! Nici la otita, nici la rubeola Dudu nu s-a simtit atat de rau ca in acea perioada. Atunci am aflat ca daca se confirma acest diagnostic, este de preferat sa nu ii dai copilului decat apa sau ceai si sticksuri in prima zi (si, eventual saruri de rehidratare, daca le accepta), apoi din a doua zi sa incepi mancare de regim (orez, banana, lapte HN, supa de morcov, mult ceai de menta - totul in inghitituri mici si dese). Atunci am reusit sa scapam de internare, sper ca simptomele de azi sa nu fie din aceeasi categorie.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Adriana sanatate lu Dudu sa treaca febra fara alte complicatii. Acelasi regim alimentar l-am urmat si noi . Saracul meu copil cred ca a mincat la sticksuri zilele astea de nu ii mai trebuie citiva ani. Haioasa faza cu copilu negru


Mirabela pai noi ne comparam cu pustimea din ziua de azi. Numai dupa embleme se uita sa fie de FIRMAAAA si cine ii invata de mici......NOIIIII ca na sa fie copilul imbracat de fite. miine poimiine o sa faca figuri si la haine.Asa ca obisnuieste-te


POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Monica hainele de firma le are primite cadou, in general nu-i cumpar fitzoase, n-as vrea sa se invete asa. As vrea sa stie sa pretuiasca lucrurile. Fug la sedinta, va pup.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Mirabela sa sti ca sint de aceeasi parere. Doar ca am o matusa care o indoapa cu toale doar de firma....pt ca sta in Dorobanti si nu are alte magazine si .....isi si permite.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput