Parintii singuri si relatiile de cuplu

Parintii singuri si relatiile de cuplu | Autor: Miluna

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va intreb dragi mamici si tatici singuri daca reusiti sa aveti relatii in conditiile astea si cum va descurcati cu cei mici.
Eu am ramas singura de un an, si acum, dupa ce mi-am mai revenit dupa tot calvarul divortului, incep si eu sa ma gindesc la o noua relatie. Si trecind peste faptul ca e foarte greu sa intilnesti pe cineva potrivit, chiar daca as intilni o persoana, sincer nu stiu cum m-as descurca. Adica eu de la servici fug acasa si-l preiau pe cel mic de la bona. Nu vad cum as putea gestiona o eventuala relatie, pt ca nu pot sa ies serile decit cu cel mic dupa mine. Ca sa nu mai vorbesc de nopti sau weekenduri lipsite de acasa. As mai putea sa-l las ocazional la bunici, dar ma gindesc ca atunci cind incepi o relatie trebuie sa investesti timp, nu merge asa, ca ne vedem o data pe saptamina, cind reusesc eu sa ma organizez cu vreo bona sau bunica. Si asa simt ca stau destul de putin timp cu cel mic, fiind foarte prinsa cu serviciul si celelalte treburi zilnice (pe care trebuie sa le fac toate singura).
Toate astea ma descurajeaza din start, incit mi se pare ca nici nu mai are rost sa incerc ceva.
Voi cum va descurcati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu astept sa plece fiica-mea la facultate, cred ca atunci o sa am timp sa ma uit dupa barbati. Momentan are 2 ani


J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AVoogt spune:

Cum nu sunt o mamica singra nu am experieta in asta, dar ma gandeam ca dupa primele intalniri ( poti sa-l lasi pe cel mic cu bona sau la bunci, cand o sa-i explici lui ce si cum )poti sa-l invit pe la tine acasa ca doar puteti vorbi foarte frumos cu cel mic alaturi jucandu-se...asa il si poti testa daca il place pe baietelul tau, daca se joaca cu el si cum ii vorbeste Iar cand adoarme micutul puteti .Mult succes

AVoogt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Miluna, la inceput intalniri fara copii, dupa aceea intalnire cu copii pe teren neutru.. si abia dupa ce copiii il accepta, l-as invita la mine acasa. J G, nu astepta asa de mult, nu lasa viata sa treaca doar asa pe langa tine.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

quote:
Originally posted by J G

Eu astept sa plece fiica-mea la facultate, cred ca atunci o sa am timp sa ma uit dupa barbati. Momentan are 2 ani


J si Carlita Carliontz (05.02.2006)



asa si io :D

eu sunt singura de 2 ani, fiica-mea are 3 si 8 luni si inca nu m-am dumirit cum ar fi posibil sa impac si capra si varza

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Eu... inca nu ma gandesc la asa ceva... Desi a trecut un an si... de cand sunt doar eu cu puiutul meu... inca nu mi-am vindecat ranile. Iar, daca se vor vindeca, cand se vor vindeca, nu stiu ce voi face. Voi vedea atunci. Toate la timpul lor. Dar, va citesc si pe voi, raspunsurile voastre, ca sa "stiu" cum voi "actiona" ... Va pup pe toate, va urez numai bine si mult succes si FERICIRE in viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Buna! Eu sunt singura de un an si jumatate si am reusit sa trec foarte usor peste despartire... Calvarul pe care l-am trait langa sotul meu a fost un atu in a uita foarte repede aceasta relatie. eu sunt o fire puternica, iertatoare...dar cand "imi ajunge cutitul la os" spun gata si o iau de la capat.
Si oricum, decizia de a divorta este una dintre deciziile cele mai bune ale vietii mele.
Dupa despartire m-am angajat si mi-am facut prieteni noi. cel mai mult m-am atasat de un coleg, cu destul de multi ani mai in varsta, dar care mi s-a parut un om extraordinar si, pana in prezent, nu m-am inselat... Am inceput sa ne imprietenim incet incet. El este divortat de 10 ani si are o fetita care locuieste cu el. Am petrecut foarte mult timp impreuna la servici, apoi am inceput sa iesim cu copiii... Acum avem o relatie frumoasa. Ne vizitam reciproc, mergem in concedii impreuna...toti 4. Baietelul meu are 2 ani si 7 luni si s-a atasat foarte mult de el si de fetita lui.

Mergi la inceput