Klubul ardelenilor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

quote:
Originally posted by Victoria

VREAU GOMBOTI CU PRUNE!!!!!!!!!!!!

V.


Da gomboti cu prune se fac si la Moldova, kiar e cu patent, numa ca le zice galusti.
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Va fac si cremes daca vreti ca numa' astea imi ies: gombotii si cremesu.
O fi mai nadina, din moldova da io asa stiu de la mama.
Am vazut ca tu te pricepi la dulciuri, ma bucur. poate cand oi avea si eu bb nma fortez si ma specializez, ca de incep sa devin acu' experta io si omu no sa mai putem face nimic, de burti ca oricum suntem "mari". la sor'mea in casa nu gasesti mancare (decat aperitive) in schimb sunt prajituri tot timpul. la ei dulciurile sunt hrana si invers, da de unde pui ca sunt aschie amandoi. or fi soi rau, io nu stiu ca de buni la suflet sunt, darnici si primitori sunt, da nu se lipeste carnea mare pe ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Draji ia o pauzari, io am pus o lista cu participantele, pe care v-am omis iertare rogu-va si trajeti-ma de maneca.

Victoria- Zarnesti
Nadina- Petrosani
Dana P- Petrosani
Dya- Hunedoara
Dana b- Brad
Laura Takacs- Sibiu
Lauraa- Sibiu
Moto- Medias
Alycia- Medias
Ali- Medias
Emoison- CLuj
Anatolia- Cluj
Descantec- Cluj
Scarmanus- Cluj
Camid5- Cluj
Cary- Satu Mare
Bubu- Satu Mare
Bubi- Tg Mures
Aramona- Tg Mures
Pnana_ro- Tarnaveni
Camelia- Tg Mures
Jule- Brasov
Daisy- Brasov
Gusamete- Brasov
Andreea- Ana- Brasov
Cosmina- Alba Iulia
Caterina- Alba Iulia
mmi- Alba Iulia
Cris1971- Alba Iulia
Gongutza- Alba Iulia
Anina_n- Miercurea Ciuc
Mirela68- Toplita
Tinaw- Miercurea Ciuc
Parpalak- ???
Chanty- ???
Anda- ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Laura draga, gand la gand cu bucurie, si io vroiam sa fac o lista (da in agenda, oi fi mai egoista?) si ia ca ai fost mai iute tazara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Da niste pancove nu vrei? Hai rapid ca acum le coc!

quote:
Originally posted by Victoria

VREAU GOMBOTI CU PRUNE!!!!!!!!!!!!

V.



Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

quote:
Originally posted by Anina_n

quote:
Originally posted by mirela68

[


Eu am descoperit numai anul asta, cand mi-am reluat serviciul.
Sora mea, Boldijar Dorina-Gianina, locuieste pe Zapode, la marginea Toplitei. Probabil ca, tu locuiesti mai in centru, nu cred ca va cunoasteti.
Poate ne vom cunoaste noi, cand voi merge pe la ea.



Nina & Nina-Cristina (1 an si 6 luni)




Nina, eu sunt operator pc la ... o firma.Printre altele lucrez si cu fisierele de personal-angajat asa ca din mesajul postat de tine am recunoscut rapid numele sorei tale. Nu o cunosc personal dar ...uite cum se intilnesc oamenii.

Doamne, ce-mi mai place asta de ardeleni!
Cu prietenie, Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

No' apoi bine ca ne-am adunat. Io vreau niste cozonac cu nuca facut in ler de pamant. Buna mea facea unii asa de buni. Las' ca vine mama in toamna si-mi aduce, si niste palinca de aia din prune de Bistrita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

quote:
Originally posted by Camelia

Da niste pancove nu vrei? Hai rapid ca acum le coc!



si cu niste lapte

mai fetelor ma straniti rau de tot, si io care tom'na ce vreau sa dau kilele astea jos??? da de sunt soi bun, si cum se zice pe la noi: "tulai domne da grasa si frumoasa mai esti"

laura draga io aduc de la mama cozonac cu nuca copt in cuptior de lemne, da cu sa tzil tzap peste balta ca mi-e ca sa 'n moie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Multam Dana, las' ca vin io la anu' si mi-i cinsti cu unu'. Da'aduc toata trupa, inclusiv pe asta mic de-i in burta acuma, al' mare e nebun dupa "colac" (asa se zice pe la buna), iar la tati ii place ala cu mac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

No lasa numa sa venitzi voi, ca va duc la mama la Chiceti (satul se numeste Alunis si e langa Iclod, Gherla, da asa ii zic localnicii) si va face tate bunatatzurile (si colac, si cocorazi, si colacei, si ptita de aia buna de-o palma si ceva), dapoi daca o fi si ala mic ii si mai bine ca ii tare nacajata ca ie n-are nepotzi, decat de la verii mei. iei tare buna si pa tata lumea primeste, multi ii zac "mama Lice" ca de multi mai are grija (daca vrei sa-ti faci o imagine gandestete la Draga Olteanu Matei, zici ca sunt surori, iar tata zici ca e "frate" cu Arsinel, samana).
fainu-i acolo la chiceti si casa ii pa deal, poate fuji ala mic pana sa da de-a dura ca are une. sa nu faci sa vii si sa nu imi spu-i ca ma supar.

Mergi la inceput