Klubul ardelenilor

Klubul ardelenilor | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

Drajii miei,

In kalitate de ardeleanka, shi intalnindu-ne noi pe forum la glumitze, am constatat ca suntem uareshce ardeleni p'acia, shi ziseram sa facem de-o sezatoare, sa mai vorbim de una, alta, pita, slana, jinars, colesterol (daka stitzi banku') shi multe altele.... Aku, pentru o definitie a ARDELEANULUI, meretzi voi la okiu' care rade shi planje, si cetiti...

Aku, despre mine: nascuta in Zarnesti (sub Piatra Craiului), crescuta tot in zona, aklimatizata (shi nu prea) in Buc., unde ku drag muncim. Cineva m-o poreclit Drakulina, poate de la dinti (am caninii in relief), ca de la fire nu cred, ca is timida si rusinoasa ka un ghiocel

Aku sa va vaz, restu' de unde imi mai iesiti sa join za clab.

V.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

No servus, io mi-s din Sibiu, dezradacinata acu'18 ani si replantata peste "balta" intre asa-zisii civilizati, da' nu-s ca acuma i-am cetit de atatia ani. Io te compatimesc Victoria, acolo intre mitici, da'sunt convinsa ca o Drakulina ca tine face fatza.

Da'mnii tare drag de Ardeal si abia astept sa vin la vara sa-l revad. Care de pe unde sunteti si ce invartiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

iooi tu nebunelor...o sa va puneti forumu oblu in cap...da..no, atita paguba sa fie
io-s ardeleanca da m-o adoptat banatu de fo 10 ani :)))
pupici

anda & bb edi
http://users.pcnet.ro/scpcnet/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Apoi aia m-am gandit si io, ca s-or pune ceva mitici pe noi, da' atata paguba sa fie! Daca nu-s miticii or veni administratorii ca vaz ca au dat reguli noi, ca la America si comunism (de care am fujit).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

mey io ma simt ardeleanca pana in varfu unghiilor.
M-am nascut si facut boboc de trandafir in capitala minerilor cum zicea un prieten, Pterosani.
Va rog sa nu ma faceti olteanca, ma supar desi n-am nimic cu oltenii, ba chiar m-am maritat cu unu de vita nobila, cu radacini in Bailesti.
Pup all ardelenii around the world!!!!!!!!!

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya spune:

Noa servus toc!
asta-i tare fain ... felicitari pentru idea cu CLUBUL.
Si eu mai simteam cam "stinghera", bine ca ne-am adunat!
Eu paci prin america nu pre' am intanit ardeleni ... numa acu pe Laura! Sper sa ne si vedem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

No servus tu fetelor.
Ii tare faina ideea cu clubu asta. Io is din Cluj, m-am stramutat in decembrie in Franta. Vorba lu'Victoria, poate schimbam si noi retete de langoshi (io am incercat intr-o seara si a iesit un mare rateu ca nu stiam sa fac aluatu').
Va pup si sper sa va gasesc tot p'aci peste fo luna cind ma intorc pe net.

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

No', no'...Numa'ncet dara! Acu'sa vedeti glume ce-or mai fi p'acilea pe la Dede. Sau Luiza draga de ea, sau Veve o sa ne tune...norok cu PM.
Pana aici parere de ardelean deci personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dya spune:

No' sa va spui ceva hazliu ( nu cred ca supara pe nimeni) - e doar despre diferentele de 'grai'. Sotul meu e moldovean (dar nu mi-am dat seama decat dupa vro' luna ca nu vorbea modoveneste).
La prima lui vizita la bunicii mei la Hunedoara, buna-mea ii zice ceva de genul: "Ie' laboshu' ala de pe' shpoar ca doar s-o arde tata zama' . La care sotu' meu ramane perplex, ca nu inteles un cuvant ...era mult mai rau decat o limba straina pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

No' bun domnu' administrator ne-om conforma! Las' ca nu ne apucam sa batem pe nimeni, sezi domol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Servus! Hi c-am vint si aici dupa voi!
No, io-s din Sibiu si am venit sa graim o tzāra. Daca n-oti fi ostenite,dara...

LAURA

Mergi la inceput