distrofie de la lapte de mama

distrofie de la lapte de mama | Autor: alexpa

Link direct la acest mesaj

Am fost cu copilul meu la o alta pediatra si l-a consultat la turgorul de la coapse care i s-a parut flasc. m-a intrebat ce papa i-am spus ca doar san pana la 6 luni si in prezent san plus piure de fructe si piure de legume. A ramas consternata cum adica am alaptat copilul asa de mult fara sa-l diversific mai repede. Copilul meu a crscut foarte bine in primele luni cand a luat peste 1 kg pe luna iar apoi mai putin, dar in prezent are aproape 9 kg, ceea ce stiu ca e mult la 6 luni si 3 saptamani dar el este si mai lung, are 70 cm. Deci noua pediatra a spua ca la copii care cresc rapid se incepe diverficarea mai repede ca nu le ajunge laptele de mama si uite ca fac distrofie. Eu stiam ca se face distrofie daca le dai cereale, dar eu nici macar cartof nu-i pun in supa.
Deci ce va rog sa-mi raspundeti: 1. la copii care cresc mai repede in greutate se incepe diverficarea mai repede? 2. daca nu se incepe mai repede si le dai lapte de mama pana la 6 luni fac distrofie? (lui i s-a spus asa pt ca are turgorul la coapse flasc)
i-au mai iesit la analize si proteinele totale scazute si a spus ca tot de la alaptatul exclusiv pana la 6 luni i se trage

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

raspunsuri:
1. NU.
2. NU.
tu stii cum arata un copil distrofic? e mic, slab, fara vlaga, subdezvoltat motric.....

parerea mea: schimba pediatra....


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Probabil se refera la distrofia proteinica, dar chiar nu cred sa fie cazul aici. E descrisa prin carti ca o distrofie care apare la sugarii alaptati natural peste 6 luni si la care diversificarea se incepe cu alimente normal calorice dar sarace in proteine (legume, fructe). Oricum si daca ar fi sugerata de proteinele serice scazute si turgorul crescut e in faza in care e extrem de usor de corectat cu alimente bogate in proteine.

Ai facut bine si nu pot decat sa te felicit ca ai alaptat exclusiv pana la 6 luni, acestea sunt recomandarile OMS si ale tuturor societatilor de pediatrie care se respecta. Nu ai facut nici un rau copilului tau, dimpotriva. Medicul acesta pare a fi genul care judeca starea pacientului strict dupa norme, grafice si constante, cand un pacient trebuie privit in primul rand ca un individ cu particularitatile sale.

S-a reluat votarea de la zero... Va plac? Merita un vot?
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=16" target="_blank">Doi pitici intr-un lighean si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">A venit primavara1 (Vlad alergand)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

[iconcusinucidemashraudetot]
Pediatrii nu pot fi reclamati la OPC?


papadie, zen-sei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

In ceea ce priveste alaptatul sunt pro - eu insami am alaptat pana la 1 an, desi am inceput deversificarea mai repede (asa credeam pe atunci ca e bine, dar acum nu mai cred...).
Baiatul meu era dodolot si punea repede in greutate, era vioi si vesel, dar f. sensibil la infectii.

Pe la 6 luni a facut o pneumonie si ne-am internat la spital. Cu aceasta ocazie i s-au facut analize amanuntite si s-a constatat o carenta puternica de fier si calciu - ceea ce nu as fi crezut. Doctorita - in care eu, personal am ajuns sa am mare incredere, mi-a explicat ca aspectul fizic si greutatea copilului nu refelcta intotdeauna starea sanatatii. Avea o anemie severa iar cu calciul eram in pragul rahitismului, cu toate ca era mancacios si punea 1 kg pe luna!
Mi-a mai explicat ca aceste carente nutritionale pot scadea imunitatea, astfel incat copilul devine f sensibil.

Acum, la 4 ani, e un copil care fizic arata f bine, dar cu calciul tot la limita (in conditiile in care ia periodic supliment nutritiv). Se pare ca e vorba de o deficienta de asimilare a calciului, mostenita din familie, intrucat si eu si mama mea avem aceasta problema.

Asa ca eu as zice- niste analize suplimentare nu strica - si sa dea Domnul sa se fi inselat pediatra voastra si sa fiti sanatosi tun.
Cu drag,
Cami, mami de Andrei

"Oamenii mari nu pricep niciodata nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

are si o usoara anemie (10,7 hemoglobina) dar poate sa fie si in contextul infectiei (a facut febra si tuseste). calciu nu i s-a facut, dar semne de rahitism nu are - chiar azi s-a ridicat singur in sezut din stand culcat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

10.7 stiu ca se incadreaza la anemie feripriva. bebele meu avea 10.4 si asa a fost incadrat. limita inferioara este , daca nu ma insel, 12.00.

pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)


poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

la mine in buletin limita inferioara e 11. dar poate sa scada tranzitor si in infectii, mai ales ca celalte analize nu indica clar ca ar fi feripriva, dar o sa mai vedem dupa ce-i trece boala, acum asta e mai important

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

buna, eu nu sunt medic si habar nu am sa iti raspund la intrebari insa iti pot spune ca si aici se recomanda diversificarea la 6 luni la bebelusii alaptati exclusiv si nu cred ca ar recomanda asa ceva in cazul in care ar putea aparea probleme.

si iti mai pot zice ca am citit ca multi pediatri sunt impotriva alaptatului caci nu au un instrument de control - cat anume mananca bebe - si ca aceasta conceptie este gresita.

bunul meu simt ma face sa iti zic ca nu ai gresit cu nimic.

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Sfatul meu: SCHIMBA PEDIATRA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by Tisina

Sfatul meu: SCHIMBA PEDIATRA!!!

Tisina



subscriu.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput