Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nour spune:

Si noi pe aici... va mai amintiti de noi?!?!

Am crescut maricele avem 2 luni jumatate si pe zi ce trece ne dacem mai frumoase. Pun niste pozici sa ne vedeti si un filmuletz cand vorbeste ea cu mami.

http://i34.photobucket.com/albums/d147/nour_abdullah/DSC02047.jpg
http://i34.photobucket.com/albums/d147/nour_abdullah/albinutzaa.jpg
http://s34.photobucket.com/albums/d147/nour_abdullah/?action=view¤t=MOV02058.flv



MITSHU am observat si eu la bebika mea ca saliveaza ceva mai des in ultima perioada si cateodata cand mancam se uita fix la mancare si da din guritza, parca zici ca ii e pofta. Cateodata imi zic ca nu e posibil asa ceva ca ea nu stie, dar mai am si eu indoieli din astea.

Eu tin neaparat sa o alaptez cat mai mult, nimic nu e mai bun ca laptele de mama. Soacra=mea ma dispera cu diversificarea ei.. nu e zi sa nu imi zica ca orice durere o are copila e de la lapte, ca doar lapte nu e bun pt stomacul ei si ca ar trebui sa ii dau si altceva. Mai ma batea la cap sa ii dau lapte praf pe langa ca sa se faca fetita grasuna... de parca nu ar fi... eh ... crestem noi.

Gata.. acum fug sa ma pregatesc de somn ca am o durere de masea de ieri dimineata si cum aseara de abia am adormit, nu ma vad prea bine nici in seara asta.
Azi mi-a dat dentista amoxicilina ca cica nu imi poate face nimic pana nu se dezumfla. A mai luat cineva? Stiti ceva? Face rau la bebe? Pe prospect scrie ca e ok si pt femeile insarcinate si pt cele care alapteaza.


39s+

AMR 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

nour printesa ta e tare frumusica. ce ochisori negri si expresivi are!!!! si ce de par aree .. ii poti face codite!

poti lua fara griji amoxacilina dar nu mai mult de 5 - 7 zile!! si eu am luat ... tot din cauze unei masele!!

asta este ptr soacra ta .. .. spune-i sa-si vada de drum .. laptele tau e cel mai bun ptr bebe. si daca ai, asta ii ajunge pana la 6 luni cand poti incepe diversificarea!!!!! dak bebe creste si ii merge bine, da-i numai laptic de la tine pana la 6 luni!!!

fetele

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


gata, am fugit la nani ca vad ca nu vreti sa vorbiti cu mine ..

nici macar tu mitsu huhurezu!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Nour, bine ai revenit! Eu am intrebat de tine sa stii, vroiam sa stiu ce face micuta Lulua...care e o frumoasa, asa cum ma asteptam. Are ochi superbi si o sa aiba cu siguranta o privire intensa care ...dar ma rog, sa nu anticipam prea mult! Sa va traiasca!

Ellenuta, nu monologhezi sa stii, am intrat si eu putin...vroiam sa te intreb, oare Bitzilina nu a fost agitata si de la cafelele alea? Daca zici ca ai baut mai mult ca de obicei? Ma rog, nu mai conteaza acum, bine ca a adormit. Asa a facut si Sofia aseara, dupa o zi de nesomn a cazut lata (si-a terminat cina super-repede) si a dormit 7 ore.

Irinouka, da am avut o zi buna, pitik a ras, a plans, a mancat si dormit ca de obicei...bilantul mancaricii ei este bun, nu a necesitat decat 50 ml completare, ceea ce m-a umplut de bucurie. Astazi lapticul a fost mai mult si a tras si ea mai bine, simteam cum tragea parca si dinspre gat si dinspre subrat , ma rog asta era senzatia, probabil o aveti si voi. La noi nu e prea frecventa.

Ma intreb daca nu cumva a contat mult faptul ca am dormit mai mult azi noapte. In ultimele saptamani imi cam lipsise somnul, ma culcam o ora-doua dupa pititk si cum ea dadea desteptarea pe la 5, 6 sau 7 aveam cam 6 ore dormite pe zi - dar erau si zile cu 4 sau 5 ore de somn pentru mine. In plus, de o saptamana iau Galafor-ul recomandat de Isi, poate a inceput sa-si faca efectul.

Fetele, am si eu o intrebare: care ar fi momentele cele mai potrivite pentru masaj si gimnastica? Daca e dupa masa vine mancarica inapoi, daca e inainte nu e chip sa ma inteleg cu ea...Iar intre mese, ea ori doarme, ori daca nu reuseste sa doarma e posibil sa fie tare nervosica si isi tot roade pumnii, mormaind in acelasi timp...Momentele de veselie prefer sa le "consum" vorbindu-i de aproape, cantandu-i, adica in activitati "intelectuale" sa le zic - apropo, am citit undeva ca bebeilor le place sa le citesti poezii cu rima, pentru muzicalitate, si azi am pus mana la repezeala pe Sonetele lui Shakespeare, varianta originala in engleza! Noroc ca pititk nu e pretentioasa in ceea ce priveste engleza veche citita de mami

Si nu in ultimul rand, Eliza, Ema voastra e tare frumusica si dulce, asa a fost de la inceput si se tot face!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia
Botez Sofia si
Scalda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetelor sunt tare necajita..am primit rez la analizele Theei (v-am spus ca i-am luat exudat faringian si nazal) si i-a iesit in nasuc stafilococ coagulaza pozitiv prezent Am citit pe net si asta-i cica stafilococul auriu, care stiu ca-i cam nasol. Maine o sun pe dr ei sa-mi spuna ce sa facem. I-au facut si antibiograma si e sensibil la gentamicina si la ciprofloxacin...astea cred ca-s injectabile, nu? Oooofff mor daca tre sa-i dau iar antibiotic si mai ales injectabil


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Neatza, uite dau eu !

Eu sunt un pic ofticata , am cantarit ieri copilul din dotare si a luat in 2 saptamani 100 de gr iar fratele mai mare a facut ieri si azi noapte non stop febra
Intre hranit copilul cel mic si facut frectie + dat medicamente + luat temperatura la cel mare am dormit in noaptea asta cred adunat o ora jumatate

Laura Ioana imi pare rau de stafilococ
Si Bogdan a avut , l-am tratat cu Klacid . Il banuiesc ca s-a activat din nou ca nenorocirea asta de microb o tratezi si se activeaza din nou cand scade imunitatea.
Dupa paste il voi duce si eu la analize. De fapt cred ca ii voi duce pe amandoi

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


neataaaaa si de la noi,

lala, eu te insotesc la cafelutaa .. una mica

stancutza da, se poate sa fie si de la cafea .. am baut dublu cat beau eu de obicei ..

imi pare bine ca s-a inmultit lapticul .. tine-o tot asa!! cat despre masaj .. hmm .. eu ii fac dupa baita si ziua cand reusesc s-o prind in tone bune.

laurici imi pare rau ptr stafilococ. cum s-o captusit thea cu el? sanatate multa si ptr pitik

lala nu te ingrijora .. a mea a luat 55 g in 9 zile .. eram disperata .. a avut vreo 2 saptamani si ceva imn care a luat fff putin. dupa aia si-a dat drumu, a luat 190 g in 7 zile si 515 intr-o luna, ceea ce e bine. sanatate puiului mare!!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

'Neata iubitele!!

Nici eu nu am avut o noapte prea buna... Ma doare o masea de mooooorrr!!! Si azi nu am nici o sansa sa pot merge la stomatolog pentru ca sunt singura cu copiii. Sotul vine abia maine...

Nu stiu ce sa-i fac nenorocirii asteia de masea ca sa nu ma mai doara.. :((

Evident ca o belea nu vine niciodata singura. Luca are muci si tuseste. Si ca sa fie tacamul complet, la noi s-a oprit deja caldura si e un frig in casa de parca suntem in miez de iarna. La Ana in camera tin caloriferul electric in priza, dar in restul casei nu este tocmai placut. Exact ce-mi trebuie la maseaua fermecata

Nu stiu de ce nu se vad pozele pe ringo. Eu cand apas pe linkul acela le vad... Ma poate ajuta cineva?

Laura I, poate reusiti sa scape Theiuta de injectii. Ooooff...tare rau imi pare...

Lala D, nici Ana nu ia in greutate ok. Aseara am cantarit-o si am simtit ca ma apuca iar nebuniile. Cica in 7 zile a luat 40g. Si ce e mai rau e ca ea nu vrea nici completare. Scuipa biberonul si se stramba de zici ca-i dau zeama de pelin nu laptic. Atunci ce pot sa mai fac??? Ma consolez cu ideea ca ia totusi in greutate, ca e bine ca papa laptic de la mine si ca fiind fetita e poate normal sa ia mai putin in greutate.

Chiar asa, Honey ce face??? Sper din suflet ca sunt bine toti la ea.. Honey????

Stancutz frumos, eu ii fac Anei gimnastica dimineata, imediat dupa trezire (a mea ca ea e treaza de obicei cu mult inaintea mea ) chiar inainte de masa. La inceput a carait ea putin dar acum vad ca incepe sa-i placa. Ii mai fac si inainte de baita, dar atunci nu prea mult pentru ca stiu ca isi pierde rabdarea la baita, daca o lungesc prea mult.

Nour, micuta ta Luluah este superba!!! Ce ochisori negri si ce perisor lung!!!

Apropos de perisor, Ana mea mai are de o ploaie...maxim de un dush!! Iar ce creste la loc (putinul care se vede acum...) pare a fi cretz!! Ce bine ar fi sa fie creata!! Macar atat sa aiba si de la mine ca in rest...tot cu taica-su seamana si ea... Eu am avut parut cretz, cretz inainte de a-l naste pe Luca.. Ce vremuri!!!


Va pupacesc si va doresc o zi frumoasa!!!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Stancutza,
mersi de grija. vedem noi cum facem. Orasul e mic, numai dealuri nu il prea pot strabate usor cu caruciorul noi numai in partea de ses ne plimbam.... dar vom vedea. O sa merg la locurile de joaca "sa agat" mamici. Pe vecina care sta la 5 case distanta am intalnit-o vara trecuta cand il plimbam pe Luky: eu bortoasa (era o caldura aveam o rochie cu bretele si cam scurtuta ca se intindea rau peste burtica), ea cu un bebe de 3 luni in carucior si cu cainele lor Tequila. Asa am intrat in vorba: " cum e cu caine si bebelus in casa?" si de aici a portit totul. Mai stiu mamica unor gemeni dar ei fac in mai 2 ani. Vad eu ce facem, daca nu Benji va fi tot universul meu iar eu al lui!

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 3 LUNI (23.12.2007)

Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aaici...
http://good-times.webshots.com/album/561719452hHOOpC?start=120
POZE F NOI AICI
http://community.webshots.com/album/562979681SvBupY

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaLa_20 spune:

neta zuzici!
ce mai dimineata cs decum m-am trezit a trebuit sa strang mizeria care o facuse lucky...cred ca i-a fost rau saracu,da mie mi-a stricat dimineata...
Bebe sta cuminte in leganut si da din picioruse ca un cal naravas,iar eu u am un gram de cafea...deci am o dimineata...cred ca ma duc la loc in patut...daca ma lasa bebe...

Cea mai optimista mamica!
Laura de Bianca Mihaela(15.12.2007)
Povestea nasterii
Printesa mea NEW
Bibi se face mare


In viata toti oamenii sunt trecatori,dar nu toti trecatorii sunt oameni!!!

Mergi la inceput