Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



offff fetelor ...

fi-mi-ar capu' de ras cand am mancat eu capsune ... a plans bitzi toata ziua si a tras partzuri .. d-aia nici nu am mai intrat .. ma da peste cap ..

va pupik ..


Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

Salut zuzici!

Matgravidutz, thank you very much pentru cuvintele frumoase la adresa noastra! Ce faceti? Cand va mutati?

Honey, ma bucur sa aud ca sunteti din ce in ce mai bine! Cand faceti vaccinul? mai este putin..saptamana asta, cred...sa ne spui cum s-a comportat bebe Andrew!

Eliza, ti-am scris pe PM! Thanks a lot!

Noi ne pregatim sufleteste si fiziceste de plecarea in tara! mai sunt 9 zile..nu-mi vine sa cred...

Eu continui sa ma lupt cu papica..m-am gandit sa-i schimb tetinele cu nr. 2..ca poate din cauza asta nu mai mananca ca lumea...I-am dat ieri si parea ca mananca mai mult decat in ultimele zile cand am dus lupte grele..stiu ca nu e bine sa-l fortez dar nici sa manance 80-100 ml si dupa aia pa si la revedere pana peste vreo 4-5 ore...el care manca 180-200 ml la 4 ore...

Oricum se vede treaba ca asta este "subiectul" perioadei de 3 luni..mofrturile la mancare...

Si al meu isi baga manutele in gura pana la cot..daca ar mai avea inca 2 maini le-ar baga si pe alea..nu-i mai jung..si degetele ..cu totul...
Saliveaza tot asa ca si ai vostri..rauri, rauri..
Noua ne-a zis pediatrul ca salivarea abundenta de acum nu ar avea legatura cica cu dintisorii (ca noi ne-am repezit sa-l intrebam daca ii apar dintisorii asa curand?!) ci cu faptul ca se pregateste pentru hrana solida...

La multe, multe lunisoare saratelului, pupiculuisi bitzisorului, biencuta de lala_20, domnului inginer serbanel, puiutilor lui ginger, alexandru de tina si saratel de stoisor si tuturor bebeilor care mai implinesc un nr. de luni zilele astea!

witchy_witch, multumim mult pentru informatiile legate de restaurant...din pacate noi am gasit deja ..ce bine era sa fi stiut mai devreme putin..ca a cautat nasul bebelui detul e mult pana sa gaseasca ce-a gasit...asta este....
pupici



Mami de Matei
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceska777 spune:

Multumesc zuzelor care mi-au raspuns la intrebari!
Am reusit sa ma hotarasc intr-un sfarsit asupra centrului de activitate kick&play de la tinylove. Mi s-a parut cel mai complet, in 2 zile ne vine. Abia astept! A fost la concurenta cu inca un centru de activitati ce avea o pernita pt stat pe burtica, adica il ajuta sa pastreze pozitia. Dar era numai pana la cateva luni si am vrut ceva sa ne tina ocupati macar pana la 10 luni -1an!
Noua ne cade parul de bebelus, cel de la nastere; am gasit de cateva zile fire multe in interiorul unei caciulite crem si pe lenjeria de pat. Iar ochisorii devin caprui. Era superb sa ramana albastrii dar....
Azi ne-a suparat vremea de aprilie ba soare, ba ploaie. Pe ploaie am iesit in carucior ( nu a dormit azi decat vreo 1,5 ore insumat) iar pe soare in marsupiu....
V-am spus ca mi se muta vecina romanca la 200km de aici???? Chiar acuma cand fetita ei de aproape 1 an si Benji puteau sa se joace impreuna....sunt tare . Grupa de pitici nu avem pt bebei asa mici la noi in oras.... alti mame cu bebei nu stiu...decat pe voi!
Ramaneti singura consolare.....

Ceska, mamica de Benji
mic si scump - 3 LUNI (23.12.2007)

Filmulete!!!
http://www.youtube.com/watch?v=I9mc8EEY2yk
Poze NOI incepand de aaici...
http://good-times.webshots.com/album/561719452hHOOpC?start=120
POZE F NOI AICI
http://community.webshots.com/album/562979681SvBupY

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

quote:
Originally posted by Tinna S.

quote:
Originally posted by stancutza

Tinna, vreau neaparat sa-ti spun ca m-ai impresionat cu povestioara ta cu zambetele lui Luca/Alex in timp ce papa...la noi nu s-a intamplat niciodata asta...mai zambea ea cu sanul in gura, cand era aproape adormita. Dar sa se intrerupta din masa ca sa zambeasca ... asta nu! Cred ca puiutul tau is something!!!



Stancuta , de cateva zile face asa de fiecare data cand suge ziua... Noaptea nu, ca suge aproape adormit...
Eu ma topesc toata cand il vad, dar de multe ori am impresia ca din cauza asta suge mai putin decat ar trebui... Ca el in loc sa suga sta si rade la mine (sau de mine? )...

Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
Povestea nasterii lui Luca
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu



Hehe , asta e tipic Cazimirul ! El e oricum cu ochii pe mine cand suge , asa ca daca eu apuc sa zambesc sau ii spun ceva ... lasa sanul si rade sau gangureste . Sau mai nou se "ascunde" dupa san si se alinta sau ridica o spranceana ( dreapta ) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati_magureanu spune:

witchy_witch, am uitat sa-ti spun..am vazut pozicile cu baietelul tau si este...delicios! este o frumusete de copil..are, frate niste ooooochi....te imbolnavesc de frumosi ce sunt! ptiu, ptiu sa nu-l deochi!

Am pus si noi pozuci, relevante cu papatul degetelelor! la semnatura...

Am facut o boacana ieri si nu stiu ce sa fac...am pus la fiert tetinele si suzetele (am luat unele noi), sa le sterilizez si mama zuza ce sunt am uitat de ele..si s-au incins alea frate acolo (ca scazuse apa pana la aproape zero)...ca asa mi-am si dat seama ca este ceva in neregula si mi-am adus aminte..ca mirosea a caucuic incins...
M-am uitat la ele si n-au patit nimic...da' nu stiu daca sa le mai folosesc sau nu...O avea ceva daca s-au "supra-sterilizat"? ..adica s-o fi modificat latexul ala astfel incat sa fie nociv pentru bebe?..ca ele nu dau semn ca s-a schimbat ceva ...


Mami de Matei
http://www.dropshots.com/CatiM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Hello din nou!

Intru pe fuga, pt ca suntem inainte de baita piticei:

Am vazut pozicile frumoase ale puiutilor de Monica-Matz, Cati, Roli, Lala_20, Ven...si sper ca n-am uitat pe nimeni!

Cati, tu vei sta in Bucuresti cand vii, nu? Dar presupun ca vei fi prea aglomerata ca sa te intalnesti cu o zuza-doua...dar ar fi tare frumos, daca ai putea!

Ceska, rau cred ca mai e sa nu prea ai cu cine schimba o vorba...despre bebei, in special...nu ai unde sa intalnesti mamici tinere? Nu exista un parc al orasului, ceva? Prieteniile se leaga repede intre mame, mai ales ca la tine nu e cazul de impedimente lingvistice...

Honey, toate bune la voi? Nu ai mai postat de cateva zile...



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia
Botez Sofia si
Scalda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

virgo, mortal cazimirul!

stancutz, inteleg ca restul zilei a fost la fel de bun ca inceputul, judecand dupa forma ta de exceptie de azi! pup fata, sper sa fii asa mereu!

ceska, nasol ca-ti pleaca vecina romanca. la ce ai povestit despre "binevoitorii" germani, cred si eu ca o regreti. da' nu aduce anul ce-aduce ceasul, cine stie ce romani (de calitate, zic) o sa-ti mai apara prin imprejurimi.

cati, haioasa faza cu mainile!

ellenutz...ale naibii capsuni. tocmai cand zici ca astia mici sunt mari si ca s-a terminat cu colicile si poti manca absolut tot ce vrei, jap! primesti o d'asta in cap! pup bitziul partzaitor si sper sa ii treaca repede durerile!

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

bune fetele!!

multumim mult de urari de 3 luni, un sfert de an cum zicea Alina!! M-am emotionat ca v-ati adus aminte!
la multi ani si pentru Bibi si Sara, pentru 4 si 2 luni!
da' azi noi n-o sa-l sarbatorim, nu prea am stare, avem vesti proaste, se pare ca tati isi va pierde job-ul, adica se pune problema mai degraba 'cand' si nu 'daca', e treaba ciudata tare, ma straduiesc sa nu ma las afectata, si-asa simt ca scade productia, iar asta micu' iara nu ia in greutate.

Mitsule, nu te impacienta de 200 gr in 12 zile, ce zici de 50gr (ca sa nu zic nimik) in 7 zile??
cat timp nu pleaca plangand de foame de la san consider ca e bine, desi uneori daca ii dau compeltare laptele pe care de dimineata il lasa in sani ca se umfla peste noapte si el e lenes, mai papa inca 30-40 ml, mai incet si mai in sictir, e adevarat, da' intra!

multumesc de raspunsuri pentru culoarea inchisa a urinei si recomandarea de analize, o sa mergem vineri abia la dr., am observat ca totusi urina de dimineata e mai colorata, peste zi e mai ok.
Maine toata ziua o sa-i pun scutec de-ala mai eftin, da' alb tot, ca sa vad mai bine. Pampers au treaba aia verde si ma enerveaza.

Miri, asa as vrea sa trec si eu pe la un osteopat, mi se pare ca nu vreau sa-l privez pe Serban de privilegiul de a se naste! Da' cauta Monico unul in Constanta...

pupici de la noi pentru toata lumea, poate mai revin in seara asta, se face vremea de baie si injineru' doarme!

Monica de Serban-Andrei, inginer si/sau poet (15.01.2008)
prima intalnire -povestea nasterii
www.flickr.com/photos/monicu/sets/72157600515391346/" target="_blank"> poze cu cupilu'
www.youtube.com/results?search_query=Serban-Andrei&search_type=" target="_blank"> filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

Am reusit in sfarsit sa citesc din urma. Am vazut ca v-ati intalnit, ce bine trebuie sa fi fost! Pozele sunt foarte frumoase si toti bebelusii duci si mamicile fericite.
Angi pozele tale erau oricum deosebte dar cele din studio au reusit sa surprinda foarte bine dulceata si gingasia lui Pupi, iubirea care va leaga pe toti trei. O familie super fericita si implinita asa parca "striga" pozele cu voi trei.
Monica din Canada ce fetita draguta si mandra de rochita ei ai!
Cati am citit mesajul, mai intreaba si in Romania de vaccinul ala, off cate probleme cu TBC-ul asta. Noi in mai mergem, deja am inceput sa ma gandescc ce sa iau la noi, cum o sa fie zborul de 10 ore cu bebe de 3 luni. Astept sa-mi scrii cum a fost pentru voi(eu sper ca bine).
Honey mai e foate putin si implinesc si bebeii nostri 2 luni, ce repede trece timpul, parca ieri ne plangeam amandoua de mama focului ca nu mai nastem:).
La multe luni si de la noi pentru clopoteii care serbeaza acum 2 sau 3 luni.

Am fost la controlul de 6 saptamani(erau deja 7 la mine) si doctorul spune ca tesuturile s-au prins bine, dar m-a durut f tare(aproape am lesinat de durere). Fetele care au nascut natural, a mai avut cineva dureri mari la control?
Am pus poze noi incepand de aici si un filmulet.



Eliza
Emma(19.02.2008)
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

eliza, emma e o frumoasa!!!
am vazut si filmuletul...la fel face si baietu' meu cand sta pe burta. doar ca ale vocea muuult mai subtire! cand glasuieste el, parca se tanguie o matza.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput