Piticodromul de Sept - Oct 2005 (204)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Merci Miflore pt urare , da ieri a fost ziua mea, dar de unde stii?Am venit si noi din minivacanta de Paste, pacat ca a fost vreme urata , in rest Teodora s-a simtit bine, noi la fel, mancare multa, leneveala, etc.Eu sunt intr-o mare dilema cu vaccinul asta, nu l-am facut pana acum si cred ca sapt viitoare o duc sa-l faca, dar am inteles ca exista unul in farmacii care nu da reactii locale ca asta din dispensare, stiti ceva?Sa-mi ziceti si mie ce si cum sa ma prezint la farmacie sa-l cumpar .Distractie placuta celor care-si prelungesc vacanta cu plimbari de 1 Mai, sa aveti vreme buna. LA mine nu conteaza , ca eu muncesc cu spor....pupici la toata lumea Teodora Sara (norina)www.flickr.com/photos/13809712@N05/sets/72157602086467503/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Norina, la multi ani pentru ieri! Noi am cumparat tot timpul vaccin de la farmacie, Infanrix.
Zino, nu i-a pus doctorul picaturi in ochi. I-am pus insa eu acasa... la inceput cu urlete, apoi se obisnuise si mai vroia. La fel ca si cu serul fiziologic in fiole de plastic: la inceput nu vroia sa-i pun in nas, iar dupa citeva zile cum prindea o fiola, cum si-o baga pe toata in nas. Vag imi amintesc ca parca si Calapod ne-a recomandat un control de rutina la ochi, sper sa nu uit sa o intreb data viitoare. Succes la control, sa iasa bine Ana cea mai cea.
Antonia, eu mi-am bagat si mie unghia in ochi, de am 2 transplanturi de cornee, asa ca iti dai seama cum m-am simtit cind i-am bagat unghia in ochi mirunei. Tocmai pentru ca sint atit de 'indeminatica' ma tin departe de bucatarie, sa nu explodeze blocul.

Miine vin si parintii mei, sint curioasa cum o sa faca Miru luni la gradinita dupa ce a avut 4 bunici la dispozitia ei; vai de capul educatoarei.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Norina,la multi ani!!!

Jadi, ce bine ca ne-ai mai dat vesti despre voi!

Ioana, tu vorbesti serios cu transplantul de cornee? Nu crezi ca e momentul sa-ti tai foarte scurt unghiile?
Nu-ti face griji cu Miruna, ea se comporta asa de elegant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Antonia. Acum, cind ajung la manichiura, le zic sa imi taie unghiile foarte scurt, problema e ca ajung prea rar. Miruna este atit de neatenta... cind o vad cum calca peste orice, oricum, numai sa faca ce are de facut, ma gindesc la Dinu, cum povestesti de el ca isi masoara pasii si isi calculeaza miscarile.
Dana Lucia, mai povesteste-ne despre Alberto! Merge bine cu bicicleta cu cele 2 rotite ajutatoare? Cu rolele cum se descurca? Te intreb pentru ca in sfirsit merge si Miruna foarte bine cu tricicleta, dar pe role nu am reusit sa o urc (poate si pentru ca nu m-a vazut pe mine pe role - inca).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Norina la multi ani sa fii sanatoasa si iubita!!!
phuu am vb azi cu tine da nu am stiut ca a fost ziua ta, daca citesc rar forumul asa imi trebuie , si noi tot saptamana vitoare la vaccin, am o groaza, mai ales ca Vlad in ultima vreme e super marait si plangacios si nu mananca mai nimik, orice ii dai zice :"nu-ti pace sau nu vei" singurul aliment ok e laptele a si ciocolata evident.

Vacanta placuta celor care pleaca pe undeva de 1 mai, pacat ca nici in we asta vremea nu tine cu noi.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Hristos a inviat!
Am scapat de viroza asta urata.Alexia acum e bine,si noi la fel caci ne-a prins pe toti trei.A vazut-o si dr. pediatru si diagnosticul a fost enteroviroza.Marti m-am speriat rau de tot caci incepuse sa refuze sa bea orice fel de lichid.Ii dadeam fortat cate 5 ml cu seringa, incepuse sa se deshidrateze.I-am dat :metoclopramid picaturi, hidrasec, enterol, dr. mi-a recomandat sa-i dau si ercefuril capsule(desfacuta si dizolvata in apa) minim 3 zile dar n-am reusit sa o conving sa-l inghita decat o data.Acum ii mai dau decat Sanzyme sirop, pentru refacerea florei intestinale.Se pare ca nu avea nimic in gat.
Cred ca dupa episodul asta a slabit 2 kg.Mi-e frica sa o cantaresc.
Vaccinul l-am amanat, mie dr. mi-a zis ca se face intre 2 ani si jumatate si 3 ani.Asa ca o sa-l fac la toamna.
Nu am reusit sa citesc ce ati scris, ma pun acum pe treaba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

of, of, alexuta...

noi ne-am intors de pe meleaguri bucovinene. a fost f bine, lui radu cel putin i-a prins f bine: a alergat prin curte cat a fost ziua de lunga, inclusiv pe ploaie. a mancat si a dormit, totul f ok.
dar si cand am ajuns acasa, ce fericire pe toti! pana si radu a fost f fericit ca s-a inventat cada si apa calda, ca in lighean n-avea atata loc.
deci a fost o vacanta la tzara-tzara, unde ne-am simtit toti fff bine.

gand la gand cu bucurie! mi s-a pus pata sa las patriotismul vara asta si sa vad litoralul bulgaresc. o sa va capiez cu intrebarile atunci, mai pe-aproape, ca vreau cu radu, intr-un loc frumos.

profit inca de week-end cu sotul si copilul, sunt tare linistita si bucuroasa.
cat despre luni... cine-o fi inventat ziua asta?!

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

vad ca n-a mai scris nimeni nimic.

noi i-am facut lui radu faza cu ascuns de oua vopsite si tot felul de cadouase prin iarba. chiar i-am cumparat special un cosulet pe care l-am luat la tzara. nu a fost incredibil de incantat, mai mult noi ne agitam prin jurul lui. a strans ouale constiincios, le-a trantit in cosulet unul cate unul, iepurasii de ciocolata si toate bunatatile chiar le-a ignorat. in plus nu stiu cat a inteles despre iepurasul care a adus oua vopsite prin iarba...
dar a inteles f clar ca atunci cand gaina cotcodaceste, trebuie sa se duca repede la cuibar sa ia oul proaspat. si uite asa, gaina cotcodacea, radu chiuia... la fel si cand se auzea tropot de cal pe ulita, el musai fugea la poarta sa vada calul care trage caruta.
a vazut si cum se mulge vaca (deci laptele din biberon nu vine neaparat din cutiile de lapte din hipermaketuri...).

in prima zi de alergatura prin curte/gradina/livada, bietul copil tot ma chema sa vin cu el ca vrea sa fuga. a trebuit sa-i explic de vreo cateva ori ca nu suntem in parc si poate merge singurel oriunde in curte, ca e casa strabunicii si nu i se intampla nimic rau.

mi-au ramas in minte vecinii bunicii - sunt 5 copii, frumosi, ingrijiti si fff prietenosi (dintre cei 5 frati, cel de varsta lui radu era la pat de 2 zile din cauza aceluiasi vaccin ). daca stai si te uiti juma de ora la ei cum se joaca impreuna cu copilul tau, iti dai seama ca vorbim aiurea despre metode, practici, teorii, stratageme, carti de specialitate... ce tact pedagogic si alte cuvinte? copiii aia erau in-cre-di-bili! s-au jucat atat de frumos si mi-au reamintit ca daca iubesti si arati asta, poti uita de toata psihologia varstelor - copilul iti raspunde in acelasi fel, este ascultator, calm si fericit.

hai ca iar vorbesc in dodii. s-a trezit radu!
o saptamana buna va doresc!

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ne-am intors si noi aseara!
Si la noi a fost frumos, daca era si vremea mai buna n-ar fi stricat.
Am dus-o pe Ana la zoo Targoviste unde vrea sa vada maimutele, pescarusii si hipopotamul. Asa imi zice de fiecare data cand o duc acolo, astea 3 sunt preferatele.
Kristinutza, si eu i-am ascuns ouale si cadourile in iarba, i-a placut jocul dar cred ca mai mult ne agitam noi in jurul ei, exact cum ai zis si tu. Mai trebuie sa creasca nitel!
Aaaaa, si i-am cumparat un castel gonflabil trampolina cu bilute, vreau sa va spun ca sta langa el, pe el, sare pe trambulina ore in sir.... este extaziata, i-am facut o mareeee bucurie! Ea mai sta la tara inca o saptamana cu bunicii, nu stiu ce se va intampla la plecare, ca nu putem s-o luam de acolo, pur si simplu n-am unde s-o pun... O sa-i facem poze sa v-o arat.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Miflore, chiar cadou de cadou i-ati facut Anei!

Kristinutza, ce frumos v-ati distrat la tara!

Noi am luat-o de la capat, a fost ca in ziua 1.
Am vazut-o si pe Miruna care n-avea nicio problema de readaptare, era scumpica foc!

Mergi la inceput