Noul venit la gradi

Noul venit la gradi | Autor: janib

Link direct la acest mesaj

Dragele mele prietene fetita mea de 2ani si 7 luni va merge din septembrie la gradinita.. As vrea sa va cer parerea in ceea ce priveste primele zile. Am inteles ca sunt de cosmar, sau cel putin asa m-au speriat unii altii. Buburuza poate sa stre si fara noi, dar mai stii!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Ana, avea 2 ani si 5 luni cand a mers prima zi la cresa. In primele 3 zile era singurul copil care nu plangea, iar eu eram atat de fericita. Din a 4-a zi a inceput sa urle, cand, educatoarea venea sa o ia in clasa. Cum ajungea la grupa ei, plansul inceta.Toata povestea a tinut 3 saptamani, incat nu-mi mai venea sa o duc.
Scene de acest gen, am tot vazut de-a lungul anilor si la alti copiii. Durata lor era de 1 saptamana. Si educatoarele sfatuiau mamicile sa plece cat mai repede, si sa lase copilul in grija lor. La 5 min. dupa plecarea mamei copilul inceta sa mai planga.
Dar, poate ca nu toti copiii se comporta astfel. Poate ca exista si copiii care nu plang. Oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmina spune:

alexandru a mers la gradi pe la 3 ani. prima zi a fost foarte cooperant. din a doua zi, a inceput sa planga atunci cand plecam. a tinut-o asa aproape 1 saptamana. apoi, nu plangea cand il lasam, dar plangea cand ma vedea la pranz. intr-o zi, educatoarea m-a ascuns intr0o alta sala de clasa de unde ii puteam vedea mergand sa se spele pe maini dupa masa de pranz. si sa vezi, alexandru al meu, plangaciosul, ce tantos mergea in pas de soldat cu ceilalti copii!!! dupa ~3 saptamani, plecam frumos spre gradi si nu plangea la pranz: mai vroia sa stea, dar nu aveau patut si pentru el. acum e vacanta si-mi spune ca ii este dor de copii. jocul favorit este "de-a gradinita".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonadima spune:

si eu am aceeasi problema, Sebastian implineste 3 ani in septembrie, cind am stabilit sa mearga la gradi, avem emotii pentru faptul ca el prefera sa mearga, teoretic"la mami la servici", decit in alte parti...altfel iubeste copii si e sociabil,am citit, am intrebat si am concluzionat ca e bine ca integrarea in gradinita sa se efectueze treptat, sa-l lasi citeva ore in prima zi, apoi din ce in ce mai mult, sa ii povestesti numai aspecte placute despre ce il asteapta la gradinita....sa ii stirnesti dorinta...am fost invatatoare si stiu unele lucruri, trebuie sa il tenteze, sa isi doreasca din suflet sa mearga acolo, sunt convinsa ca plinsul va fi o etapa intermediara , trecatoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Buburuza merge la gradinita?-ce coincidenta!!!!
Radu are 2 ani si 7 luni si din septembrie va merge la gradinita(speram!).De vreo jumatate de an are o poveste favorita cu o fetita pe care o cheama Buburuza si care vrea foarte mult sa mearga la gradinita, iar cind o duce mama ei e cea mai cuminte si ii place grozav de mult.
ina C

Mergi la inceput