Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (130)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Yaia, felicitari pt teza. Eu sunt muuuult prea departe de finalul ei, am mult prea mult de lucru la altele ca sa mai apuc sa fac ceva, asa ca probabil voi ramane cu Masterul acum si apoi voi mai vedea. Si nici macar nu am avut timp sa merg s aimi iau diploma de Master...

Bee, multumesc, am sa mai pun detalii. O sa scanez sau fotografiez meniul din care ma inspir si il adaptez pt Lisa si o sa il trimit pe adresa comuna de email. Pt ca daca ti s-a parut ok, poate iti va fi de ajutor si pe mai departe.

Mult succes cu diversificarea. Am vazut ca Tudor nu a fost extrem de incatat de morcov. Adevarul e ca nici Lisa la prima degustare de morcov nu a fost incantata. Apoi l-am amestecat cu para, pe care o manca deja cu placere. Dar apoi a ras un bol de morcov simplu, cam 150g cred (asa ochiometric, ca nu cantaresc). Eu cred ca au si ei faze. Sunt circumspecti cu gusturile noi, daca le amesteci cu ceva ce ei stiu deja e mai ok, apoi primesc si simplu.

Lisa a mancat papa doar la pranz cam trei saptamani. Apoi intr-o seara, dupa tzitzi si inainte de baie a tot pleoscait, incat am fost silita sa ii incalzesc rapid niste morcov de prin frigi si a papat cateva lingurite, a facut baie, a papat tzitzi si apoi somnic. Efectiv si-a cerut singura!!! mancare. Eu am ramas masca. Si de atunci i-am introdus mic dejun (din considerente de sanantate, ca sa se obisnuiasca cu mancat dimineata). Dimineata manca din ora in ora, pleoscaia, asa ca acum are mic dejun la ora 9:30-10. Si mic dejun e cam tot din gama de la pranz (am inceput doar de cateva zile, deci nu a avut multe dimi): mere, pere, morcovi si ieri brocolli.

Alaltaieri am fost la shopping si nu am apucat sa ii dau pranz, ea a dormit, am ajuns acasa tarziu, asa ca am pus-o la tzitzi si planul meu era sa o bag in pat. Insa ea avea alte idei.Tzitzi a papat doar 4' pe o parte, s-a trezit de-a binelea si a inceput sa pleoscaie. Asa ca eu m-am executat si in graba mare i-am incalzit un borcanel de dovlecel cu cartof dulce. L-a ras si a mai cerut, asa ca a mai mancat unul. In total putin peste 200g. Ea ar mai fi mancat, dar imi era teama sa nu ii fie rau. Am dus-o sus, a supt bineeee si apoi la somn. Dimineata am continuat in mod normal, cu mic dejun. Si am hotarat sa nu o mai sar peste mesele diversificate, chiar daca papa tzitzi si pare ok.

Asa ca ieri, in vizita la niste prieteni am fost cu papa dupa noi. A mancat f bine dovlecel cu orez salbatic, vreo 120g si ar mai fi mancat. Cred ca in mod normal ii voi preati portii mai mari de 100g, undeva catre 200 (tot ochiometric, ca le pun in bolul ei) si ea mananca cat vrea.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Sa zic si de Melbourne: am plecat vinerea dimi, drum intins, f putin sub 1000km. Lisa a fost extrem de cumintica, atata timp cat i-am indeplinit nevoiele in momentul incare ni le anunta, a fost super ok. Am facut pauze des ca sa o schimbam, o pauza mai lunga sa mancam si sa se intinda si ea, apoi sa manance papic ce am facut eu de acasa. Pe la 6 pm a adormit si a tot dormit pana am ajuns la prietenii nostri.

A doua zi la expo, in carut, a fost f atenta la tot, nu vroia sa doarma, tot tragea jos muselina de pe carut, sa vada si ea ce se intampla. A luat-o sotul in carrier si a adormit in secunda 2 si a dormit 2h. Apoi a mancat la cafenea 2 borcanele de dovlecel cu orez salbatic si apoi s-a marait putin de somn pe drum spre casa, dar acolo am spalat-o si am bagat-o in pat.

A treia zi a fost drumul spre casa. La fel ca prima zi. Am mancat la acelasi stop si a fost ok. Am ajuns acasa seara la 10.

Acum, stiu ca cineva intreba cum a fost la drum lung cu bebe. In afara de ce am zis mai sus, mai adaug cate ceva ce eu am gasit de mare ajutor.

Am avut un CD cu muzica de-a ei, muzica alerta, ce mai asculta si acasa in mod normal. Am luat cu noi jucariile favorite de masina, jucarii favorite de acasa cu care se mai joaca in timpul zilei, plus am cumparat 2 jucarii noi (de astea nu prea a fost interesata, a fost mai atrasa de cele pe care le stia deja si ii erau familiare).

Am avut jucariile de plus cu care doarme noaptea (adica 3 bucati destul de mari). Am observat ca nu conteaza unde doarme, atata timp cat e in hainutele ei si are jucariile astea la indemana. Le zornaia, le scutura, le pupa, le strangea in brate, si le tragea pe cap si la final adormea fara probleme, iar daca se trezea noaptea si nu recunostea imprejurimile, isi cauta jucariile si readormea fara sa se planga. Plus ca ii mai daeam eu suzeata...

Fug sa ii fac pranzul si revin.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata.

Sim, daca nu as fi inceput serviciul de maine zau dadeam o fuga la tine sa vad carutul live. Oricum voi merge sa le vad pe cele 2 recomandate de voi, si un Peg Perego pe care mi l-a recomandat cumnata mea.

Prisi, gusturi comune ale copiilor...deja un prim pas e facut.

Myral, Andrei nu pune gura pe cereale, dar el chiar nu le necesita. Alexandrei ii puneam in toate felurile de mancare. Poate in fructe sa le accepte mai bine.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

'Neatza !
In primul rand urez "La multi ani !" celor doua dulcetzele care aniverseaza azi 7 lunitze :
vesela Natty de Tomitza
Ana de anamica
Sa cresteti mari, sa fiti sanatoase si fericite, mereu cu zambetul pe buze si cu bucurie in suflet !

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

adimercedes, imi pare tare rau ca v-am ratat luna asta . Nu mai reusesc sa mai intru in fiecare zi sa-i felicit pe sarbatoriti, am mai zis eu aici ca de cand cu diversificarea s-a redus mult timpul meu pe DC. Ba inca de acum va fi si mai scurt, pt ca s-a facut frumos afara si ne plimbam mai mult pe afara.
Uite 1000 de pt papacioasa cumintica si energica si un brat de pt mamica ei.
Multumim mult pt tipsurile pt drum lung cu bb, sigur ne vor folosi.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Cecilico, eu am renuntat foarte usor la alaptat. Nu l-am mai pus la san si i-am dat mai mult biberonul. Inclusiv cerealele i le-am dat cu bibe (le-am facut mai diluate). Eu nu am luat pastile pentru oprirea lactatiei. Am asteptat, pur si simplu. Nu m-a durut nimic, nu s-a umflat, nu au fost probleme. Vreau sa-ti spun ca si dupa doua saptamani mai aveam lapte. Acum cred ca am scapat (nop, verificat si inca mai am, uffff...), dar am ramas cu doua bretele de toata frumusetea... BB2-3 si apoi la silicoane cu mine!!!
Aaaa, bebe nu mai este interesat de subiect. Chiar il doare la baschetzi...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Devylla, vezi ca se gasesc suzete de dezobisnuire. Au niste mici striatii atat pe tetina, cat si pe suport. Banuiesc ca sunt incomode la supt si incet-incet bebe va renunta la suzi... La noi au functionat super. Incepuse sa inlocuiasac suzi cu degetul mare, dar vad ca renunta si la asta usor...


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

S-a trezit printesa, nu mai pot sa scriu, trebuie sa ma joc cu ea
navicula, alinamuller, cred ca voi nu puteti vota pozele pt ca aveti prea putine mesaje si probabil ca in urma scandalului cu voturile de la conturi de utilizatori fictivi s-a impus o regula ca au drept de vot doar utilizatorii cu un anumit nr de mesaje. Chiar asa, unde o fi regulamentul nou pt vot, stii tu Sabina ? Eu n-am inteles cate puncte pot acorda maxim la o poza, cum pot sa dau mai mult de 5 ?

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

'Neatza, Annisia, ai cazut din pat la ora asta ?

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

myral, ma bucur tare ca a inceput si Eliza sa manance. Vezi, incet-incet se da si ea pe brazda... Ca doar n-o sa suga pana la majorat

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput