Flacai si Domnisoare de aug-sept-oct 2004 (128)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!

Mada, Lilia, care-i treaba cu spalatul azi? Sa ma iertati daca o fi ceva sarbatoare si eu nu stiu dar m-ati facut curioasa.Eu nu am spalat azi pt ca nu am fost acasa si de dimineatza am pus hainele in masina dar am uitat sa le dau drumul.

Eliana, am vazut pozele cu Elena, scumpa foc!!! Si cum de termina grupa mijlocie? Dar nu termina gradinita mai repede decat ar merge la scoala?Sau pana la urma va repeta grupa mare sau cea pregatitoare?Te intreb pentru ca Stefan al meu a inceput grupa mica anul trecut in primavara dar in toamna a ramas "repetent" tot la gruma mica, eu am zis ca e mai corect asa pt el sa nu-i fie dificil pt ca totusi un an conteaza pt ei cand sunt asa de mici.
Ah, si am primit si noi lucrarile de peste an, Stefan a fost foarte incantat sa mi le arate, foarte frumoase de altfel si ce mi-a placut stia la fiecare sa imi explice cum le explica d-na educatoare.

Dar noi nu am avut serbare. Au avut serbare doar cei de la grupa pregatitoare care isi iau la revedere de la gradinita.

Lilia, ce mai face Amelia?


Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

azi dimineatza Stefan tot isi aranja si isi rearanja papitoii pe care si ia adunat in patut, uneorii isi aduna vreo 6 papitoi cu care doarme cateva zile dupa care ii abandoneaza daca eu ii arunc in cosul de jucarii si apoi ii aduna iarasi in patut, in fine, vroiam sa va spun ca la un moment dat imi spune asa, un pic nervos si iritat "Vai ce ma enerveaza doamna asta educatoare!! ca ea tot crede ca mamicile nu-si iubesc copii cand sunt rai!numai daca sunt cuminti! Asai ca tu ma iubesti si cand is rau?" ... are uneori te miri ce "probleme existentiale" de ma mir cum si de unde le scoate!Se juca de-a gradinita si il certa pe Luky (unul din papitoi) ca nu mancat tot la masa si asa jucandu-se si-a adus aminte ce ia zis d-na educatoare.

Intr-o seara, cum are el obiceiul in fiecare vineri seara ma intreaba "Mami, da cand ma trezesc, unde ma duc???" Stie nu stiu cum si de unde simte ca a doua zi este sambata, dar vrea mereu ca eu sa-i confirm, si raspunsul este " Maine este sambata, nu te duci nicaieri, ramai acasa cu mami" si el - "si cu tati?" eu ii raspund, "da, si cu tati!!" La care mereu imi spune "Vai, ce bine, ce ma bucur!maine este sambata" etc...Ei bine, cum spuneam, intr-o seara, ma intreaba la fel, si tati ii raspunde "cum unde te duci?te duci la camin!" La care el iritat "Dar este sambata!nu raman acasa??" Tati rade si il provoaca si mai tare "A....nu!!Ca maine te duci la servici!" La care a fost super simpatic, si de-a dreptul iritat "Cum???Asa mic???"

si intr-o dupamasa stateam amandoi "de vorba" el intreba ceva, eu ma straduiam sa-i raspund, etc, mai rasfoiam si niste carti in timpul asta. La un moment dat ma intreaba "Mami, dar cum poti tu sa le stii pe toate?"

Vineri dupamasa, eram in oras, ne plimbam pe un bulevard. Era ultima zi de scoala si tocmai treceam pe langa 2 licee mai mari din Bistrita unde o gramada de domnisoare elegante treceau pe langa noi cu multe flori in brate. La un moment dat Stefan fascinat de atatea fete, exclama la un grup de 4 domnisoare, adevarat, dragute, "Mamii, uite ce frumoase sunt fetele astea!!!!vezi??si ce flori frumoase au!!!" Fetele au inceput sa rada si el derutat "De ce rad de mine??ca eu am zis doar ca sunt frumoase!" Asa dezamagit a fost ca au ras de el ca nu mai stiam cum sa-l conving ca nu au ras de fapt de el ci doar ca le-a parut simpatic....ohhh greu...

Nu am mai scris de mult despre Stefan, imi mai amintesc uneori faze de genul asta si daca le scriu aici le mai recitesc uneori cand rasfoiesc arhivele forumului

Eu care deobicei la ora asta dormeam dusa....se pare ca am insomnii pentru ca tot mai greu ma duc la culcare, am un burtoi imens si nu-mi gasesc pozitia in pat, dar va trebui sa plec...sper ca nu am plictisit cu povestile mele...


Ana - - mamica de bondar bzzzzz - cu aripi si acusor - Stefan de 3 ani si....
expozitia de lucrari
castelul de zapada

construim


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Elena termina grupa mijlocie pentru ca in gradinita sunt doar 2 grupe mici, iar in cladirea unde e ma'sa mare educatoarea grupei are fo 50-60 de ani, nu mai vede bine si tipa la copii... si cum nu o puteam lasa acasa... am preferat grupa mijlocie... iar acum nu am cum s-o mut la mijlocie... pt. ca este incontinuare aceiasi educatoare, evident... care continua... Colegele nu ii pot face reclamatie... ca o stiu de cand lumea... ea nu vrea sa se pensioneze... iar parintii care si-au retras copiii (mai mult de jumatate) iarasi nu-au facut reclamatie... si uite asa... mai ramane o vreme in gradinita....
Va merge pana la sfarsit cu grupa asta (sunt destui mai mari cu un an ca ea... care se descurca mult mai putin decat ea, asa ca nu-mi fac griji)... si va repta grupa pregatitoare... poate tot cu aceiasi educatoare... pt. ca sunt mai multe grupe pregatitoare si la sfarsit de serie se obisnuieste ca educatoarele sa mai ia un an o noua grupa pregatitoare si apoi s-o ia de la capat cu alta serie...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

mada si noi suntem mari fani Barbie, avem absolut toate filmele + papusile Elina, Rapunzel si printul Carlos din Mariposa si animalutele Bibel si Penelopa. Si ea stie replici intregi pe dinafara, ba chiar le ingana si in engleza (la filemele care nu sunt vorbite in rom), de atatea ori le-a auzit. I-am adus si eu niste aripi de la Praga, roz cu stelute si am convins-o ca sunt ale Elinei (alea initiale, nu cele in culorile curcubeului ) si a fost tare incantata. Adevarul e ca si mie imi plac filmele alea, ma uit cu placere la ele ...

andora ce-o face? am visat-o acum 2 nopti, o fi nascut?

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

eliana tare frumoase pozele de la serbare, ce scumpa e Elena! Si ce manute subtirele are, parca ar fi Ioana mea.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Buna dragi mamici,

Sunt si eu oarecum in grupul vostru, cu o comorica de fetita de 4 ani.

Pentru ca eu tocmai am aflat ca o companie de asigurari si servicii financiare - lider mondial - face acum o campanie de informare asupra acelui fond de studii pe care il pot constitui parintii care se gandesc la viitorul copiilor lor, mi s-a parut interesant si m-am gandit sa va spun si voua.

Prezentarea dureaza aprox. 30 de minute, este facuta super profi (videoproiector, explicatii, exemple concrete, etc - si este absolut gratuita si nu implica cu nimik participantii. Se organizeaza pentru grupuri de minim 6 persoane.

Daca e cineva interesata - din Bucuresti - dati-mi un mail sau un PM si va dau pers. de contact.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

raluca ai capacitati telepatice , da, s-a nascut si Radu Daniel al meu fix vineri 13, la 5.35, 3.840kg, 53cm, mamca-l-ar mama de lungan Poze aici
Scriu cuomana, sper sa revin curand,va pupacesc muuuuult


Pogonici mic
Gogoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

FELICITARI, ANDREEA!

Sa va traiasca, sa fie sanatos si sa aiba parte de tot ce e mai bun in viata!

Asteptam povestea nasterii si impresii de proaspata mamica. Ralu ce zice de el?

edit fiindca am vazut pozele. Doamne, nu-mi vine sa cred ce mic e! Am uitat complet ce mici sunt nou nascutii...E un scump

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 9+
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

FELICITARI ANDREEEEEEEEEAAAAA!


Ce bibic mic si frumos si grasun ai facut !
Sa va traiasca, sa fie sanatos si numai bucurii sa va aduca!


Ce a zis Ralucuta cand l-a vazut?


Mada 11+ ,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Felicitari, Andreea!!!

Sa va creasca mare si sanatos, Radu Daniel! Sa va aduca numai bucurii alaturi de Raluca!

Am vazut toate pozele piticilor si vreau sa spun ca toti sunt niste copii superbi: Diana, Raluca, Stefan si Elena. Pupici tuturor!

Eu mai rar pe aici ca timp liber n-am aproape deloc, iar am proiecte de tradus pe langa job si Alma imi papa restul de tp petrecut acasa. Alma e o d-ra smechera si incapatanata si cand imi intinde nervii la maxim cu incapatanarea ei, vine si se linguseste ceva de genul "mamicutzo, tu esti cea mai scumpa prietena a mea", "mami dulce, esti dragostea mea adevarata". Oricum ,face ea ce face ca nu pot ramane suparata orice boacana ar face.

Va pup pe toate-n grup organizat si ma duc sa fac o baita si la nani cu mine

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput