Fulguleti de nov-dec 06 (167)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Buna!
LUCIARO, noi am facut vaccinul pentru Rotavirus la timpul lui, adica la 4 si la 6 luni. Si asta pentru ca imi era groaza de gastroenterita, am vazut copilul unei prietene care a facut la 4 luni, saracul avea un fund rooooosu si iritat, plangea si se stragea covrig tot timpul. De asta l-am facut, ca sa nu sufere puiul meu asa. Si pare eficient, niciodata n-am avut probleme cu el. Dar din cate imi aduc eu aminte indicatiile de pe prospect, acum e deja prea tarziu....sorry.
Chiar mi-ati dat o idee cu periutza de dinti electrica, eu chiar intrebasem pe aici cum ati convins copiii sa se spele pe dinti, da nu mi-a raspuns nimeni...
Azi e prima zi cand ramane Dani singur acasa cu bona...am emotii, da parca nici nu as suna, sa zica femeia ca nu am incredere in ea..offf!
Dani a prins boala pe macarale! Nu poate sa zica macara, ca e prea lung, asa ca am dat-o pe spaniola, in care se zice ´´grua´´. Ei, si acuma toata ziua ma scoate pe balcon sa imi arate ´´goa´´, ´´cheta´´ (motocicleta), ´´cose´´(coche, masina in spaniola), etc. Oare e rau ca il invat cuvinte in ambele limbi? Sper sa nu il zapacesc prea tare!
Multa sanatate copiilor bolnaviori, asteptam vesti mai bune!
Bambo, ce ati facut la oftalmolog?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Anca, apropo de periuta: noi folosim una normala. Pana de curand Victor n-avea chef sa deschida zilnic gura. Acum ii pun foarte putina pasta de dinti pentru copii si e foarte incantat. Asa ca se hlizeste in oglinda si-l spal pe dinti. Mananca toata pasta, da-i pun mai putin de un bob de mazare.

Relativ la vaccinuri: in afara de cele obligatorii, nu le-am facut decat Act-hib si nici nu cred ca le voi face altceva.



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by radu.anca

Chiar mi-ati dat o idee cu periutza de dinti electrica, eu chiar intrebasem pe aici cum ati convins copiii sa se spele pe dinti, da nu mi-a raspuns nimeni...
Azi e prima zi cand ramane Dani singur acasa cu bona...am emotii, da parca nici nu as suna, sa zica femeia ca nu am incredere in ea..offf!
Dani a prins boala pe macarale! Nu poate sa zica macara, ca e prea lung, asa ca am dat-o pe spaniola, in care se zice ´´grua´´. Ei, si acuma toata ziua ma scoate pe balcon sa imi arate ´´goa´´, ´´cheta´´ (motocicleta), ´´cose´´(coche, masina in spaniola), etc. Oare e rau ca il invat cuvinte in ambele limbi? Sper sa nu il zapacesc prea tare!
Multa sanatate copiilor bolnaviori, asteptam vesti mai bune!
Bambo, ce ati facut la oftalmolog?



ANCA & DANI(05.12.2006)



Imi pare tare rau ca nu ti-am raspuns din prima la intrebare! Acum ca ai zis, mi-aduc aminte ca ai intrebat intr-adevar!

Eu as suna cred ca de 10 ori acasa sa vad ce face puiul...si e firesc si sa nu ai 100% incredere in bona si asta ar trbui sa o inteleaga si ea, fara suparare...increderea nu se capata asa, de pe o zi pe alta....suna, nu te jena, da indicatii,vezi unde/daca nu se descurca si directioneaza-o ca doar tu-l cunosti cel mai bine pe Dani si stii de ce are nevoie! Bafta multa cu bona!

Cat despre a invata copilul 2 limbi...am citit undeva, da' nu mai stiu unde ca totusi e bine ca aceeasi persoana sa vorbeasca o singura limba cu copilul...de ex. tu doar romaneste, iar sotul (in cazul in care este spaniol) doar spaniola....sau ma rog, bona doar spaniola...copiii prind foarte repede si se vor descurca bine cu cele doua limbi...s-ar putea doar sa vorbeasca putin mai tarziu, ceea ce nu e un necaz (tot asa, am citit, nu stiu daca e si adevarat sau poate depinde de la copil la copil)...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Urgent intrebare pentru Bucuresti este cineva care lucreaza la BCR, astept pm,multumesc mult si scuze.Am cateva luni care ma tot plimba astea din iasi la diverse agentii diverse raspunsuri si toate zic ca asa este la Bucuresti.

Stela 30s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salutare ,

azi sunt mai bine doar ca corabiile sunt putin sub apa . ma simt tare aiurea si tare inutila si si si ...stiti voi ;)

noi avem plastilina de la carefour , a tinut o zi joaca pana i s-a lipit de papuci si a carat-o in toata casa . o sa mai revenim si cu alte culori ;)


pupici la fulguleti bolnaviori si pupici speciali ptr cristinelu si motanu - 2 dintre cunoscutii nostri ;)

D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

sunt de nota 10 pozele!

chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Hopa si fata!
Azi am stat acasa fiindca ne-am mobilizat sa mergem sa-l trecem pe Maria-sa pe pasapoarte. A fost cu cantec!
In primul rand o coadaaaa!!! Ca cica erau si cei care stateau pentru urgente la coada pentru copii! In fine...normal ca si-a pierdut rabdarea, a alergat, a intrat in toate camerele, a tras de toate mobilele...Cand ne-a ajuns si noua randul, nu a stat la poza...cand a reusit sa stea, a bagat deshtu' in gura. Deci pe pasaportul meu o sa aiba un deget in gura. Cand sa primeasca actele pt pasaportul lui Cata, si-au dat seama ca mai trebuia un rand de copii. Eu am inceput sa le zic ca nu mai stau inca o data la coada!
A plecat Cata sa faca copii, a intrat un mos care nene, nu mai termina odata...ce o fi avut el acolo?!!! Cand sa stea din nou la poza, iar nu a stat, urlete, nenea politistul (baiat bun dealtfel) l-a pacalit cu un capsator...si asa am reusit!!!
Tot tambalaul a durat 4 ORE!!! Cica intr-o saptamana sunt gata!
Ma duc sa mai cetesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Superbe pozele dragastoase, Serban si marea minunati, Beoaca prin zapezi o incantare!
Vaccin...cred ca o sa facem ala contra hepatitei A si poate si rotavirusul(Catalinul tine mortis la ideea lui sa mergem in Kenya peste 2 ani!!!)
La creioane colorate nu m-am gandit...fiindca oricum aga in gura tot ce prinde! Am incercat sa-i arat de multe ori ce face un pix...dar tot numai bun de ros e!
Periuta de dinti...cah cah...incercam si noi curand pe cea electrica!
Dianarus, care-i treaba cu bona? Ti-a placut femeia?
Sanatate bolnaviorilor, of Donia, ce trage saracutul Cristinel! Si Motanul?!
Danita, puna ancora la corabiile alea! Cum mai esti?
V-am zis ca acum trage totul de pe mese?! Si ca mi-a gasit farfuriile acolo unde le pitisem si a reusit sa sparga 2 in cateva secunde?!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

ma uitam din pura intamplare pe site-ul fulguletilor... ca l-am zarit la danutz la semnatura.... si nu-mi vine sa cred ce mici erau fulguletii..... si ma tot uitam, pe o mare parte nu i-am recunoscut, dar n-am putut sa nu ma intreb: stie cineva ce mai fac: cleomoni, florentina g, mormelvio, oanacat, bulisor si fulguletii aferenti?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Vad ca doarme bine Cristinelul, am dormit si eu cu el vreo ora, ca azi noapte a fost cam agitat si nu ne-am odihnit prea bine nici unul.

acs, cred ca am ratat, despre ce festival povesteai?

madaluta, ce m-am emotionat, ce putin mai ai... ce frumos! Cum esti psihic?
Briana imi place mult de pe lista ta.
A facut bucati Darius casuta Am vazut julitura, of, of...

a_dejule, amigdalitele i-au trecut intotdeauna foarte greu Roxanei, cu antibiotic cu tot. Da de veste ce zic doctoresele!

asiza exact asta am mancat aseara! Oare era chiar in timpul visului tau? Hai ca de acum vin anuntata, sa ai timp sa te odihnesti inainte
Acum doar niste poze cu Londra mai lipsesc si acoperim cam tot visul...

roxanica, a fost invers, Roxana a luat de la Miscotel, el cred ca a luat din parc week-end-ul trecut. Dar la ea a trecut mai usor... Si cand era micuta trecea mai usor, maxim 3-4 zile.

Dia, eu am citit ca vaccinul anti rotavirus se face pana in momentul in care copilul a inceput diversificarea, pentru ca dupa aceea cresc sansele de a veni in contact cu virusul. Habar n-am, poate sunt reactii foarte urate daca infectia si vaccinarea au loc concomitent... nu stiu. Nu stiu nici pe unde e mai intalnit...
Succes cu casele, e tare stresanta perioada cautarii. Sa gasiti ce va doriti! Te-ai hotarat daca vrei si in afara orasului?
Si da, a venit primavara, cand nimeni nu mai spera

Ktrinel, auzi ca a venit primavara! Cum fu prin tarile calde? Da un semn, o scoica, un suvenir, o poza!

dandusa, m-a dat gata povestea de dragoste... parca am fost la film Si comentariile sunt mortale, mai ales asta

danita, ai o zi proasta? Nu da cu soare pe la voi? hai la un pupic sa mai ridicam moralul

danutz, chiar citisem de week-end-ul tau plin, acum despre ziua de azi... de unde mai poti? Da si la altii!

Ma duc sa-mi mai fac o cafea, cine mai vrea?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput