Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (22)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stoisor spune:

pentru fetele care vor sa o ia pe camp din cauza bebeilor care vor multa atentie EU O IAU PRIN CEAPA ca ma dispera in anumite momente ....trebuie sa trag aer adanc in piept ,sa numar pana la 10 si sa ma adun, sa-mi revin , sa o pot lua de la capat .....si la noi e tot asa ....asta este se vor schimba .....noi azi avem 8 saptamani deci ce sa i cer ....este adevarat ca mai adoarme si singura macar o data pe zi dar nu zilnic si problema mare e la masa ca urla de foame,mananca cu spor jumate ,dupa pauza de ragait urla,tipa se foieste ,zambeste nu mai stie de ea ,foame ii este incontinuare dar nu se mai vede linistita si pe mine ma trec caldurile,i cant ,o legan ,i vorbesc calma ,linistita si dupa o bucata se arunaca pe biberon si sa te tii frate ,se ineaca sugand ca lupu ....asta este....mie una mi se trage de la faptul ca stau mult cu ea in brate,pe umar ,ca sa nu i mai navaleasca inapoi papa,refluxul care ce i drept se tot amelioreaza si doc mi-a spus sa procedez asa....vad ca chiar da rezultate dar smechera vrea din ce in ce mai mult in brate .....asta este

Sara Ioana 15.02.2008


POZE CU MAMI SI SARA

ALBUM ZUZE

asa a intrat Sara in viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danonique spune:

Stoisor si noua tot de la reflux ni se trage placerea de a sta in brate.Si cu Vanessa a fost la fel.Ea a inceput sa devina mai independenta cam pe la 6 luni.Pup.

Dana mami de Vanessa(08.03.2006)si Albert (20.12.2007)
poze albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by laura_dimitris

quote:
Originally posted by godzila

Hallo!

Mai trec si eu pe aici cu stiri pe scurt despre puiul meu.
Vladut a zambit in jur de 6 saptamani tot pe atunci a inceput sa isi descopere mainile si a ras cu hohote la 10 saptamani. Acum (11 sapt) e mult mai cuminte, plange adunat cam o jumatate de h, max 1 h in zilele agitate, priveste cu interes jucariile, rade la oricine si la orice, ne urmareste cu privirea, gangureste de mama mama, nu-i tace guritza de loc, mananca laptic de mama cam 6 mese pe zi. Daca vrea sa doarma ii pun ceva pe fata – prosop, sau o carpa, suzeta si adoarme instant. Noaptea nu recurg la nici una din artificii caci nu vreau sa devin sclavul obiceiurilor si sa fiu nevoita il mufez la suzi cand e somnul mai dulce, dar il infas caci am senzatia ca se trezeste cand isi da manutele pe fata si ca se simte bine infasat. Au existat zile cand a stat nemancat chiar 10 h noaptea dar sta in jur de 6 h fara papa, ii dau san si il pun in pat treaz...fara scandal si se mai trezeste peste 4 h. Zilele trecute am incercat sa ii dau cu lingurita apa..e surprinzator de adaptabil...a reusit sa bea. La baita nu mai plange deloc. Strategia cu Sab Simplez pe suzeta functioneaza uimitor..tace ca prin minune. Perioada dificila la baita ramane imbracatul...oricum in genere baita ii face mare placere pt ca e foarte relaxat si bine dispus. Cu greautatea sta peste asteptari. La 2 luni avea cat avea Iulia la 5, adica 6100 g. La dispensar l-a masurat si are 59 cm.

Cam atat despre noi.
Numai bine,

Vera, mamica de Vlad Mihai (25 ianuarie 2008) & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE



Felicitari !!! Ai un bebe "ca la carte" !!!!
Spune-mi te rog, faza cu paturica pe fata... nu e pericol sa si-o traga pe fata.. ne nas gura...?? As incerca-o si eu dar mi-e frica... Cred ca i-ar placea pentru ca observ ca ziua adoarme daca o mangai usor pe frunte cu palma facuta cumva caus si cu ochii acoperiti astfel de palma mea...
Noaptea a mea nu are probleme... La 9 seara, dupa baita si laptic cade lata si nu o mai poti trezi pana dimineata la 4 sau 5...


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/2288699992/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni



Laura incearca sa ii iei o jucarica de somn (dodou)
Au de exemplu la BE , la etaj stand cu jucarii de la K's Kids. Noi avem un catel (cap de catel si corpul este ca o batistuta ) pe care si-o fatzaie Andrei pe ochi pana adoarme.
Il cheama patrick si il poti vedea aici in josul paginii :
http://www.kskids.co.uk/acatalog/Comforters.html



O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Louiza, nu stiu ce sa zic de cresterea productiei de laptic. la mine nu a functionat nimic: am luat si galactogil, al baut si tzshpe litri de ceai, am mincat foarte bine - carbohidrati, lapte, fructe, insa nu a crescut deloc cantitatea de laptic. cred ca in curind n-o sa mai am deloc. deocamdata bebe se satura de la sin numai la masa de dimineata. in rest primeste completare, din ce in ce mai mult, pina spre seara cind maninca apropape numai formula (150 ml).


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Mersi mult fetelor, o sa incerc si eu sa vad din ce mi-ati spus voi cam ce da rezultat, bine ca acum bebe a si crescut iar seara sa fiu eu sigura ca se scoala doar o dat ii dau laptic muls cu orez sa fie mai satios

Louiza mamica de Yasmin - Elena 09/01/2008

poze Yasmin Elena

uite cat am crescut

www.flickr.com/photos/10161776@N07/sets/" target="_blank">poze graviduta, nunta, luna de miere, Sighisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

Miri-mik sanatate multa lui Bruno, cred ca e o chestie foarte buna vaccinul asta rotarix, am dat un search despre el, se ia pe cale orala.Cat am fost in spital cu bebe am aflat ca mai ales in sezonul cald, e nenorocire cu boala asta la sugari.Erau si atunci,in martie,internati cu enterocolita.ma intreb de ce oare pediatra nu mi l-a propus si a trbuit sa aflu de la voi de el.
Stancutza, am, vazut ca si tu ai nascut cu dr.Mendez, dar tu prin cezariana,eu natural.Pai cu masa din ora in ora a ramas de cand era nou nascut, si intr-adevar acum , de cca. o luna se simte la greutate, in sensul bun, caci cat am fost internati cu pneumonie intrestitiala(un cosmar, nu doresc nimanui), nu a pus pe el, dar usor usor si-a revenit.
Ce mi-ar placea sa vin si eu azi iar, sa va vad si sa intru iar ca nu mi-a ajuns shoppingul de ieri, nu m-a lasat bebe!Azi cred ca ar face la fel, mai mult m-as stresa.Cum faceti sa va stea copii cuminti la plimbare,pe terasa?Al meu numai mufat ar sta fara scandal.

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)
http://www.flickr.com/photos/25353433@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

Despre productia de lapte, la mine functioneaza sa beau.....lapte! Si cred ca are sens.Daca tolerati laptele, incercati.

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)
http://www.flickr.com/photos/25353433@N07/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

fetelor pt sporirea productiei de laptic eu mananc zilnic 1800-2000kcal ...dimineata lactate (uneori ousoare), la pranz bors si sote de legume seara fructe si beau cam 2l de ceai sau apa plata. acum am ajuns de curge pe mine la 2 ore...Tudor mananca la 3-4 ore dar la 2 ore ii dau 1 minut din fiecare san de sete...noaptea am ajuns sa-mi pun paturica absorbanta..

locul de alaptat este in mijlocul salii mari (cea de la demisol)...au un singur scaun si masa de infasat. ieri la inchidere il gasise pe Tudor foamea si m-au asteptat cu sigilatul locului...urla bebe de n-au avut incotro.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Miri multa sanatate lui Bruno! Ozi a facut gastroenterita bacteriana la 3 ani si de atunci in fiecare vara imi face enterocolita de multe ori virala (e foarte strangatoare de virusi la stomacel)...neaparat sa tina regim pt ca altfel ai pb tot anul...prima data am fost internata cu ea la Braila pt ca varsa la 10 minute si se cufurea imprastiat din ora in ora...era de la o inghetata Delta...a facut o zi ampicilina injectabil si apoi a continuat cu antibiotic pe guritza, un fel de carbune medicinal si saruri de hidratare... anul trecut a luat de la bazin o enteroviroza de a tinut-o 2 saptamani...initial am confundat-o cu rosu in gat apoi cu amigdalita pultacee dar nu erau puncte de puroi ci afte...ne-am lamurit ca e viral cand i s-a umplut gurita de afte...totul a debutat cu semnele enterovirozei...

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Gratiela se poate folosi carutul ala deja? Adica pot sa o scot in el la orizontala (am vazut ca are inclinatie 170 grade), nu-i atarna picioarele? Ca eu am un animal de carut pe care nici nu vreau sa-l vad cat de mare si de greu e Pot folosi carutul ala exclusiv? Ca l-as comanda pe net...mi se pare extraordinar, mai ales ca-i asa usor


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

Mergi la inceput