Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (45)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mbontos spune:

V-ati confruntat careva cu rana pe colul uterin? Mie mi-a descoperit-o medicul la nastere. Am facut un citologic care a iesit ok. Ginecologul meu spune ca trebuie cauterizata, eu insa am auzit parari si pro si contra cauterizarii. Se poate incerca si prin tratament? Voi ce stiti sau cum ati procedat cele care v-ati confruntat cu problema asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Da, Mihaela, trebuie tratata.Parca erau si ceva spalaturi si ovule, cauta subiecte la Femina Intim.DIn pacate,din cate am inteles marea majoritate se rezolva prin cauterizare (nici metoda asta nu este cu sanse 100% de succes). Nu trebuie lasata asa, netratata in cativa ani se poate instala altceva,Doamne-fereste (cancer de col uterin),poate fi o poarta deschisa pt. virusurile alea HPV...
Multa sanatate!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by totulii

cine stie de la cate luni putem pune bebeii in scoica auto 0+ ca eu inca nu-s dumerita. producatorii spun ca se pot pune bebeii de la 0 pana la 13 kg dar eu l-am pus pe serban si mi se pare ca sta aiurea rau, cam stramb plus ca nici el nu pare parea fericit in ea. trebuie sa-l schimb ca in curand nu o sa mai incapa in landou plus ca da semne sa se ridice si poate ma trezesc cu el peste mine la volan. eu mare nevoie de scoica caci merg singura cu el in masina ca sa ajungem in parc( nu am unul in apropiere ca sa pot merge pe jos).
si mai am o maaaaare nedumerire cu pozitia scaunului auto in masina.tot producatorii spun ca trebui sa-l pun cu fata invers la semsul de mers si ca nu trebuie pus pe scaunul din fata dreapta daca masina este prevazuta cu airbag, deci trebuie in spate.pai eu dc il pun invers cu spatele la mine cand s-o pune pe urlat ce doamne iarta-ma fac ca doar nu opresc in mijlocul susalei sa-i bag suzi in gura.
oare nu-l pot pune langa mine daca anulez air bag-ul sau macar cu fata catre sens chiar daca stiu ca nu e sigur.
ce sa mai sunt in ceata totala, mai a les ca mi-e frica rau ca nu o sa-i placa ca si in casa cand sta in el nu rezista mult si se burica sa iasa de acolo
hai ca am scris romane

mama de serban pavel(28.11.2007)
poze

povestea noastra




Scoica se foloseste din prima zi de viata, chiar si ptr 2 minute de mers. NU se lasa copilul in landoul carutului in masina, sau este unul special ptr masina? MUSAI cu spatele invers la sensul mersului, altfel nu este protectie! Nici nu-i poti pune altfel centurile! Si nu pe scaunul din fata daca are airbag, ca-ti poate face praf copilul! Insa la multe masini se poate "inchide" airbagul, atunci nu-i problema...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana8188 spune:

quote:
Originally posted by popbianca

si sa nu mai uitati cu treaba cu partea sport!!!
ca vine caldura si parca (daca nu e prea mult) as prefera sa o scot asa, plus ca din landou nu are vizibilitate si acum devine din ce in ce mai curioasa
va multumesc!!
noapte buna !!

mami de Ana-Sofia(15.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/popbiancaflavia/AnaSofia



Bianca, fetita ta e o frumoasa!!! Sa stii ca si pe mine ma bate gandul sa o pun in scaunul sport exact in aceeasi pozitie ( e cea mai joasa). Tot legat de carut, vroiam sa te intreb daca tu ai luat la el si accesorii ( ma refer la gentuta de schimbat, cu loc pt scutece, bibe, etc si la umbreluta). Eu am tot intrebat la Miniblu aici in Iasi din septembrie pana in decembrie si nu era nimic in stoc.

Oana de Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by pet.cost2005

Neata !!!

Aha, care va sa zica nu se baga nimeni la schimb cu ochi albastri ...


*************************
Petronela si Silvia



Pai la mine amandoi au ochi albastri, deci n-am ce sa ofer in schimb! :-))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

mai scrisesem ditai mesajul si mi l-a papat !

Pe rand :

Alina, aseara eram prea siderata ca am iar net si am uitat sa-ti spun ca-mi pare tare bine ca micuta Maria e ok cu soldurile, de altfel sincer ma asteptam sa fie, dar stiu cum e cand apare semnul de intrebare.

Adina, cam asa si la noi cu alaptatul, se trezeste la vreo 45 de minute dupa ce a adormit, dupa care doarme o repriza lunga de vreo 4-5 ore, apoi se trezeste cred ca aproape din ora in ora. Plus ca mai nou doarme tare zbuciumat, sta numai cu capul lipit de mine asa ca mai tot timpul trebuie sa o pup pe frunte si sa o mangai pe cap. Nu ca ma plang, dar ma simt cam obosita...

Totulii, eu o tin pe Sophia numai in scoica in masina (de fapt o tin si afara cu scoica montata pe carut, doar de curand ca Stefania Cameliei a inceput sa dea semne ca e gata de carut. Eu ii dau suzeta in masina, si sa stii ca e tare cumintica. La inceput pana s-a invatat ii mai vorbeam, ii mai cantam, mai ales la stopuri cand devenea mai agitata. Eu zic ca metoda ta e cea potrivita. Pune-l in scoica si mergi de cateva ori in spate langa el, apoi poti sa incepi cu drumuri scurte singura, timp in care sa-i vorbesti. Ai sa vezi ca se va obisnui.

Stefania, ai incercat sa ii dai suzeta ? Eu asa fac cand nu mai pot sa o tin la san, cand doarme dar are chef de molfait. Ii bag suzeta si acum s-a obisnuit chiar sa adoarma mai repede cu suzeta decat cu sanul, ca poate sa miste capul fara sa piarda obiectul muncii si nici nu mai trebuie sa inghita laptic. O poti obisnui incet incet cu suzeta, mai ales ca e la varsta la care, daca i-o dai in mana si-o va baga singura in gurita. Si eu am mameloane plate si extrem de sensibile si asta e compomisul pe care l-am gasit.

Multumesc tuturor mamicilor pentru felicitarile de dintisor ! Alina, nici o sansa sa-i fac poza ca de cate ori deschide gura scoate limba afara. Dar cand creste e vizibil, e un punct tare alb, la mana se simte foarte ascutit.

Noi mergem vineri la baby-expo, cine mai vine?

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by slimatei

haideti ca eu tot n-am reusit sa recopar din urma promit ca o fac...
fetelor ce vroiam sa va intreb.. e posibil ca si acum dupa atata timp eu inca sa mai sufar ...off iar am facut ragadi si mastita..si ..nu mai pot sincer.. cum va spuneam azi stau un pic mai bine.. dar daca continuii in felul asta eu nustiu ce sa fac cu durere de inima cred ca renunt la alaptat..sincer eu incer din rasputeri dar numai rezist ..simt ca ma lasa puterile... in doua sapt am facut mastita de 2 ori... si acum mi-au aparut din nou ragadi ... ustura de-mi vine sa fac pe mine cand trage pitica si nu numai dar cand mai si trage...ori oi fi uitat eu cum e intr-o luna jum..
mai ales ca acum se mai si joaca cu sanul..si a prins prostul obicei de-al intintinde... se uita in jur..cu tzatza in gura dar nu o lasa..ci o intinde dupa privire cu totul(parca ar fi de guma) se inpinge in talpici..si- o scoate din gura..si daca e inflaamata nu va zic cde dureri... eu ca tratament nu am facut nimic..ca nu am cum sa ajung la medic si fara sa ma vada nu-mi da nimic..si nici antibiotice nu pot lua fara reteta...asa ca singura chestie care am facut-o a fost o baie fierbinte vreo 3 paracetamol si stat la caldura si dormit intr-una... dar simt ca nu mai pot..nustiu daca ma intelegeti...

Stefania X2 ... eu, broskutz :)
Nasterea unei stele...numita Stefania!



[re]Stefi[/red] drag, in primul rand bine ca te-ai mai linistit cu micuta, va fi totul bine.
La mastita, tratament f simplu si care ajuta: compresa cu branza de vaca (din comert) rece: compresa se pune dupa alaptat, Amesteci branza cu putina smantana dulce, ca sa fie mai cremoasa, dar nu prea. Iei un scutec din asta de finet (parca asa-i zice) ungi inauntru si pui DUPA ALAPTAT pe sani, unde-i mastita. Pentru ragade sunt creme, ar fi interesant de ce ti-au iesit din nou. Poate ai pus-o mai aiurea la san? (pozitia ma refer). Mi se mai intampla, daca se trezeste des noaptea, sa o pun mai stramb si simt si eu. Ai grija, sa fie capul la 90° cu pieptul.
Sunt tare pe fuga, dr voi mai cauta informatii si ti le trimit, da? Hai, capul sus!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Mihuta, exact ca la noi, dar exact! Si cu zbuciumul, si cu mangaiatul si tot asa, nu vreau sa ma plang, dar deja sunt asa de obosita... Eu si adorm tare greu, deci numai bine adorm ca ma trezesc din nou :-( Mai astept si sper sa fie o faza, daca nu ma gandesc ce fac.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

quote:
Originally posted by mbontos

V-ati confruntat careva cu rana pe colul uterin? Mie mi-a descoperit-o medicul la nastere. Am facut un citologic care a iesit ok. Ginecologul meu spune ca trebuie cauterizata, eu insa am auzit parari si pro si contra cauterizarii. Se poate incerca si prin tratament? Voi ce stiti sau cum ati procedat cele care v-ati confruntat cu problema asta?

Mihaela & Bogdan Mihai (9.11.2007)
http://picasaweb.google.ro/bontosbogdan




eu am avut si am tratat-o medicamentos cu ovule cervugid si crede-ma era destul de marisoara rana..era mai mult indicatie de cauterizare ,dar eu am insistat pe ovule.E mult mai sanatos sa o tratezi asa pentru ca odata cauterizata va fi vindecata la suprafata , dar in interior poate eroda in continuare , oricum in ambele cazuri trebuie un tratament initial pentru a distruge microbul de la care sa format rana.Si asa este trebuie tratata ca in timp se poate ajunge la cancer de col uterin

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

Buna ziua mamici si pitici!
La multi ani sarbatoritilor de azi!

Totuli, si eu l-am pus pe Raducu din prima zi in scoica, in spate , cu spatele la directia de mers. Am cumparat acea broscuta de la tiny love cu oglinda, care e geniala. Pe el l-am lasat singurel in spate si la drumuri mai lungi, tocmai in ideea de a-mi fi mie usor cand suntem doar noi 2. vad ca acum sta cumintel (mai mult doarme)..ii dau jucarele pe care le molfaie...si e bine. am mers si eu la inceput in spate cu el, dar f putin.

Legat de scaunele de masina...as vrea sa ii schimb scoica cu un scaun mai mare si mai bun pe care sa il aibe ceva mai mult timp, imi poate recomnda si mie cineva ce tip? multumesc anticipat

Cristina si Radu Nicolae (3.12.2007)
Poze Radu

Mergi la inceput