Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

aua. discutiile sunt prea profunde si problemele ridicate de prea multa finete (lovitul si trebuie) ca sa pot sa ma concentrez pe ele.

asa ca va rog sa ma mai pasuiti cu putin timp pana cand:
1. functionez la limbutia normala
2. gandesc in ceata-mi si alambicaturile obisnuite
3. mi se reapara netul acasa. caci ieri, desi si cu destele incalzite inca de la munca, si cu cana de cafa sub bot degeaba mi-am asezat popoul in fata calcului ca nu s-a intamplat nika. nu stiu ce card s-a prapadit. incercam sa remediem problema urgent.

v-am spus ca bea spune mama? si ca eu ma scurg precum budinca la vale pe scari cand o aud?
by the way scari. benzi antiderapante donia, papuci antiderapanti....plus viteza melcului obosit. sunt singurele mele solutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by dianocica


asiza uite, eu una evit sa ii zic lui d: ai facut ceva rau, cere-ti scuze si vino sa ne pupam.

Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.




NICIODATA nu i-am spus ca a facut ceva rau, Diana...pt. a 5-a oara spun ca II EXPLIC ce si cum, ii dau exemple, incerc sa COMUNIC cu el...la partea cu scuzele s-ar putea sa ai dreptate. M-am gandit si eu la asta, ca-i place cand il rog sa-si ceara scuze ...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Teutz, ii sta tare bine Alexiei cu codite! Poza asta e superba!

Deea, l-am admirat pe blondut!

Ruxandra, foarte frumoase pozele. Cel mai mult mi-a placut cucu-bau :).


Victorila al meu e pasionat de carti, mai ales cand sunt la fete in maini :). De dimineata, l-am lasat postat intr-un fotoliu, cu o carte cu ursuletul Winnie in brate, citind: "bbb gg otete ha-ham bb" :).

Edit ca bolduisem aleator


Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by asiza

quote:
Originally posted by dianocica


asiza uite, eu una evit sa ii zic lui d: ai facut ceva rau, cere-ti scuze si vino sa ne pupam.

Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.




NICIODATA nu i-am spus ca a facut ceva rau, Diana...pt. a 5-a oara spun ca II EXPLIC ce si cum, ii dau exemple, incerc sa COMUNIC cu el...la partea cu scuzele s-ar putea sa ai dreptate. M-am gandit si eu la asta, ca-i place cand il rog sa-si ceara scuze ...


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!



vorbeam cu gura plina...nici macar eu nu ma refeream la asta . accentul era pe scuze si pupat, prima parte...sunt o vaca. am inteles exact ce ai zis dar m-am exprimat eu cu



Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

aoleuuuuu..neuronul meu gravid nu poate face fatza unor asa discutii...mi-a fost destul de greu sa le citesc, dar sa mai si formulez pareri..peste puterile mele ...
Eu cred k vad lucrurile mai simplu...nu caut in adancul lor....poate gresesc, dar asa sunt eu, mai superficiala...Nu-mi propun un drum pe care trebuie sa-l urmez in educatia lui darius...Nu-mi propun sa-i impun sau sa nu-i impun ceva...Las lucrurile de la sine, aratandu-i sau spunandu-i de fiecare data ce e bine si ce e rau( bineinteles k dupa propria-mi scara de valori..k alta n-am)...cat intelege sau nu..vom vedea in timp...
Eu traiesc alaturi de el bucuria copilariei lui si ma amuza tot ce face nou, ma facineaza de cate ori descopera singur ceva...rad de cate ori rade si el...ma port aproape k si el si ma simt excelent...
Mi-ar fi prea greu sa gandesc tot ceea ce fac sau spun( sunt blonda, da???stiti asta..)

Ma topesc de dragul lui si de dragul inteligentei mele k am descoperit ce canta fi-miu de cateva zile incoace...
Tot il auzeam: tine ta taiaca..tine ta taiaca...a muuuu.aaaaa...si tot asa... Noroc k are voce si linia melodica m-a condus la marea descoperire: Cine sa traiasca, cine sa traiasca...la multi ani..!
Dar stit k ultima oara cand am mers la o aniversare si a auzit cantandu-se asta a fost pe 9 martie???Deci are memorie, nu gluma...

Madalina33
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

asiza mai gasisem la o semnatura (ce face, domn'e, forumu' asta din oameni ) o chestie f faina. ca pedeapsa si recompensa sunt fete ale aceleiasi monede. and that coin doesn't buy you much.

il laud mai tot timpul pe d si ii spun zilnic de zeci de ori cat il iubesc, dar incerc sa nu conditionez asta nicicum. nici laudele, nici iubirea. sa nu simta ca astea vin ca o rasplata pt ceva. de ex, pt faptul ca a dat o jucarie inapoi unui copil ii spun doar asa, mami, e jucaria lui si i-o dam inapoi. eventual bravo, dar nu ceva pe care insist. pt ca astea sunt genul de lucruri care mi se par f firesti si asa ar trebui sa fie si pt el. (si aici intra toate lucrurile de care vorbea si donia, cele pt care eu ziceam ca nu e nevoie de trebuie, ci din contra. si nici macar de laude. sunt lucruri normale, elementare. le invatam impreuna si atat. )

in schimb la un mom dat se juca cu un cd, incerca sa il invarta cum ii aratase alex cu o zi inainte (s-ar putea sa mai fi povestit o data faza asta ). si se invartea, dar f putin. si evener's din ce in ce mai suparat ca nu reuseste. atunci am inceput sa il laud, sa ii explic ca pt prima oara cand incearca i-a reusit f bine, am facut si eu, 'gresind' de cateva ori la inceput, sa vada ca nu e obligatoriu sa faci bine din prima. el avea exemplul lui alex in minte si se compara mereu cu el, devenind neincrezator. atunci l-am laudat f mult, i-am aratat ca face f bine, si consider ca laudele au fost binevenite.

asta ca tot nu trecusem recompensa si pedeapsa pe ordinea de zi


Daca aceasta vangheliada va rezulta, si va asigur ca va rezulta, v-am spus si de craciun, cand ne-am intalnit, va rezulta clar din aceasta vangheliada si din aceste intalniri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Buna sa va fie inima, fetelor!
Revenim si noi dupa un w-e prelungit, a fost Ionut acasa, Cristi a fost si el liber, au venit in vizita si niste prieteni dragi, asa ca am petrecut, ne-am simtit extraordinar de bine, David a fost mereu in centrul atentiei, atat de mandra m-a facut sa ma simt, toata lumea l-a laudat, aplaudat, pupat
Si venind io asa agale spre voi, cu paharul in mana si coiful pe cap, dupa atata libertate si sarbatoare, constat ca am nimerit in toiul unor discutzii de mare finetze..Va citesc cu mare placere si apoi de-oi avea ceva inteligent de spus oi spune.
Salutam revenirea lui Chinico
Ruxandra, am vazut ca ai reaparut si tu, cu tolba plina de poze nemaipomeniti flacaii tai, ce norocosi sunt ca au mereu parte de aer curat, de munte, de miscare, au asa un tonus bun, sunt bronzati, rosii in obrajori, boieri dom'le!!!Va invidiez, sincer!
la multi ani, Chris!!!!!


ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

IUHUUUUUUUU, a venti Roxanica tocmai dadeam sa-ti scriu ...mama ta de fata!!!

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

teutz, asa ma bucur sa vad mesaje de la tine si mai ales poze ... nu-mi vine sa cred ce mare e frumusica!

sa revin la tema, ca aseara n-am mai fost in stare
deci eu chiar cred ca in perioada asta (si pana la 2-3 ani cel putin)personalitatea copilului e in formare... de aia nu vreau sa-i impun restrictii , mai ales ca oana e un copil cu o personalitate f puternica si mai e si ff curioasa. tot din motivul asta eu n-am folosit "nu e voie" si s-a dovedit ca bine am facut. dc ii spuneam nu e voie la tot pasul, cel mult ii cream frustrari...fiind asa de curioasa, pt ea totul este o descoperire, iar un "nu e voie" ar fi franat dezvoltarea ei .. si mai mult ca sigur ca ii taiam elanul descoperirii... stiu ca sunt copii la care le spui o data "nu e voie sa deschizi dulapul" si nu mai incearca a doua oara.. anyway, mi se pare ca cu "trebuie" lucrurile stau cam la fel. noi in momentul asta nu avem nimic ce trebuie sa fie imperativ, pt ca nu avem constrangeri, eu sunt la dispozitia ei in permanenta deocamdata, asa ca nu trebuie sa plecam undeva dc ea nu vrea, nu trebuie sa facem una sau alta... sincer, cred ca o sa auda destul de "nu trebuie" si "nu e voie " mai incolo, cand o sa mearga la gradinita si la scoala... in familie, lucrurile pot merge deocamdata fara asa ceva. si nu-mi fac iluzii ca nu se va izbi de chestiile alea la gradi sau la scoala (unde in mod sigur va merge, pt ca eu sunt de parere ca ccc colectivitatea face f bine unui copil). dar, ideea este ca acum, cand se formeaza in mare parte personalitatea ei, nu e nevoie de asa ceva, ne putem descurca si altfel. la noi inca mai functioneaza de cele mai multe ori cu succes distrasul atentiei (mai ales dc sunt suficient de inventiva )... din pctul meu de vedere, dc imi zice cineva ca trebie sa fac ceva, nu-mi pica bine. am avut un sef suficient de diplomat sa stie sa-mi spuna "eu cred ca ar fi bine sa faci asa in cazul x" si nu "trebuie sa faci asa because i say so sau pt ca eu stiu mai bine ca am mai multa experienta, etc".. sincer, eu nu colaborez prea bine cand persoana de langa mine spune "trebuie" si nu spune "te rog si multumesc" . toate astea le aplic si copilului meu. nu stiu cum va fi mai incolo, ne adaptam pe parcurs, dar deocamdata, eu chiar nu simt nevoia sa folosesc cu oana "trebuie" sau "nu e voie" .. si ne descurcam de minune

asiza, chiar nu stiu ce sa zic, nu am idei, o sa mai citesc diseara dc apuc in cartile mele de psihologie, poate gasesc ceva sa te ajute. astea sunt chestii cu care se poate confrunta oricare dintre noi al un moment dat. aaa, poate totusi vin cu un raspuns diseara, ca azi merg la ziua lui vara-mea care este psiholog si domeniul ei sunt copiii pana in 5 ani

chinico, lasa temele astea, mai bine povesteste-ne de bea si de tine.

v-am zis ca in tm sunt 20 grade ? asa frumos a fost in parc, oana numai in bluzita subtire , fara caciula, evident... si tot evident, multi copii cu caciuli de iarna si geci groase rau. dar macar jumate din copii erau fara caciula, doamne ajuta, ca eu una ma sufocam uitandu-ma la ei.
ne cautam casa. iar. sper sa concretizam ceva ca o iau pe aratura dc nu, nu mai am rabdare, vreau curte si gradina pt oana, sa stam toata ziua afara. fetele care stau la ca sa in afara orasului, poate imi spuneti si mie cum e, cum va descurcati, dc e greu cu drumurile pana in oras, dc nu simtiti lipsa socializarii, etc. mi-e groaza sa ma mut la 5-6 km de tm ca ma gandesc ca n-am parc pt oana si statul numai in curte nu-i este suficient, ca are nevoie sa socializeze cu alti copii, si ca ar fi f greu sa o duc macar o data pe zi intr-un parc, am pierde f multa vreme... si cele care duceti copii la gradi paote imi impartasiti din experienta voastra cum e cu drumul gradi/casa si inapoi, dc vine cineva la curatenie in afara orasului, etc.. stiti voi ce zic... chiar nu stiu cum o sa facem... casa la 5-6 km de tm am putea sa ne luam curand.. dar parca nu sunt tocmai impacata cu ideea de a sta afara din timisoara.. so, astept sugestii, idei, reclamatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

roxanico, acum ma pregateam sa scot biciu', ai aparut tocmai la timp .. normal ca ti-a crescut inima in piept cu asa un baiat .. ma bucur ca v-ati relaxat si v=ati simtit bine, meritai din plin

vazut pozele ruxandrei ...mamaaa ce bine ati petrecut, as fi vrut sa stam si noi atata la munte... las' ca ne luam revansa la mare ... si ce familie bronzata {:)], de fapt pe grigore l-am vazut eu bronzat de cand ne-am intalnit, si matei la fel. merci mult de reteta, evident ca n-am mai apucat s-o pun in practica aseara, oana a fost f chinuita de dinti, again (si bine ca n-am facut, ca oricum n-a vrut sa manance nimic)... incercam in seara asta

azi dim i-am dat cu brio (a mancat tot-tot) o crema facuta din branza dulce, sana, banana si jumate avocado .. sa te lingi pe degete nu alta .. mai inventez si io una-alta, ca-s in permanenta in pana de idei cu masa de dimineata... mai ales acum, ca de cand o chinuie dintii ne-am intors la totul blenduit...

ia sa va intreb ceva: dc vreau sa-i dau linte (in amestecul de legume de la pranz) de care tb sa cumpar? ca eu am acasa una verde-albuie, dar cica sunt mai multe sortimente, si nu asta ar fi cel mai bun. ma lumineaza si pe mine shineva???

si mai era ceva... si mai era ceva.... oare ce?



Mergi la inceput