Fulguleti de nov-dec 06 (166)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraco spune:

quote:
Originally posted by a_deju
i-am dat motanului ardei, rosie, castravete..ce sa faca cu ele altceva decat ce-i dicteaza rasa?? le-a luat la invarteala pe jos cu labuta :)) nicidecum sa bage in gura sa si roada :))

"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx



Esti MORTALA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

chiar, v-am povestit ca acum vreo 2-3 luni am cumparat o bucata de broccoli mare din real si am bagat-o si apa s-o desfac buchetele si au inceput sa iasa viermi din ea? .. si asa de bien araata, nici vorba sa-mi dau seama ca nu era ok... de atunci am cumparat numai broccoli congelat

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez


...io am patit asa cu o conopida frumoasaaaa luata din piata, de la taran...

Dandusa, sar'mana de invitatiune, da' da-mi ragaz pana diseara si te acompaniez cu beutura ...
Acs, ma bucur ca sunteti mai bine!! Doamne ajuta sa nu va mai imbolnaviti!!! si evident ca poti sa-ti spui parerea cand si unde vrei
Desiree, iti sta super cu freza noua!!!
Dianarus, imi pare rau ca ai decis sa nu mai scri despre time-out...chiar imi pare rau ca am invatat multe de la tine...data viitoare imi vad si eu de treaba ...pupici


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

minunatele, e vreo minunatie cu domicliul pe langa parcul copiilor? nu, stati linistite, nu vin in vizita... doar ca maine o sa am de ars gazul vreo ora-o ora juma, si ma gandeam sa va intreb daca stiti vreun loc de joaca vis-a-vis de bellu catolic, ca as prefera varianta asta, decat sa o plimb pe mitza pe langa zidul cimitirului sau sa o bag in mall. sau in oraselul copiilor om avea ce face? mai merg chestiile alea? mai exista oraselul? trenuletul si ce mai era pe acolo?


chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by a_deju

dia, io nu poci sa spun ca i-am gatit legume ca atare... adica ne rezumam la mai vesnica crema de legume (adica.. morcov, cartof, albitura plus patrunjel sau leustean sau frunze de telina) pe langa care adaug piept de pui, sau ficatel.. in rest, fac supa de pui cu taitei sau cu galuste, ca si pt noi, deci cu toate cele inauntru, doua polonice pline ochi, bagat belnderul o data, mai arunc si niste miez de paine sa se mai ingroase (sau crutoane, depinde daca am chef sa fac), iaca masa de pranz.. sau ciorba de vacuta, tot cu crutoane, tot la oala comuna... in rest, ce sa zic.. mai un piure de cartof cu peste, mai o punga de legume la cuptor cu ficatei, mai un ostropel, mai un piept de pui pe gratar... daca te intereseaza si ai rabdare (si ai copil care mananca :)) ), poti incerca niste legume autohtone pe gratar (vanata, ardei, rosie..desi rosia se cam lipste, da' e buna rau.. si merge si-o felie de ananas..dar aici iar vin eu cu papila bolnava :)) depinde de gusturi :) ). si stiu ca e o tigaie de-aia de diverse meniuri chinezesti, speciala pt facut legume sote, cu sau fara ulei - varianta fara ulei pt copii, ca merg foarte bine si-n suc propriu, sau cu nitel suc de rosii... dar na, tre' sa ai copil care "gusta" asa ceva... i-am dat motanului ardei, rosie, castravete..ce sa faca cu ele altceva decat ce-i dicteaza rasa?? le-a luat la invarteala pe jos cu labuta :)) nicidecum sa bage in gura sa si roada :)) o veni vara, ne-om face mai mari, si-om da noi si de gustul unei salate :))
asa.. tot cu legumele, ce mai vroiam sa zic.. poti sa faci o lasagna cu spanac, sau placinta cu praz/spanac.. budinca de spanac la cuptor, cu nitel cascaval ras in ea..e o minunatie :) io degeaba as presta asa ceva.. pt fi-miu ar fi egala cu zero o astfel de masa (in conditiile in care noi inca mai prestam cereale la borcanas, iaurt cu banana pisata... deci meniuri grele, dom'le... :)) ), dar daca oana pare interesata..pofta mare :)


Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)


"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx




cu copil amator de finetzuri culinare ma stii ? da'-mi incerc si io norocul. aseara am facut budinca de conopida si cartofi cu cascaval, oua, smantana la cuptor... a luat si ea 3 guri direct din mana mea, deci mare succes, ca de obicei imi intorcea spatele la mancaruri de-astea ...bine, a zis "arshh" de vreo 50 ori, desi nu ardea :))
placinta cu praz/spanac? budinca de spanac? astea cum se fac???
ei, nu-ti fa iluzii ca si noi prestam meniuri grele ca si voi... da' trec si astea, si macar cu 1-2-3 guri obisnuiesc copilul cu gusturi noi.. sper


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

acs, adeju, multzam de idei.
si inca o intrebare: mazarea o dati la blender dupa ce e gatita??? io nu-mi inchipui altcumva... si totusi raman coji, nu se blenduieste ok intotdeauna, cred ca depinde de mazare :)

merci fetelor si de raspunsurile cu lintea, m-am cam lamurit, atata doar ca n-am gasit linte rosie nicaieri .. mai caut... vad ca m-a lovit gastronomia ;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by asiza

quote:
Originally posted by Dia1609

chiar, v-am povestit ca acum vreo 2-3 luni am cumparat o bucata de broccoli mare din real si am bagat-o si apa s-o desfac buchetele si au inceput sa iasa viermi din ea? .. si asa de bien araata, nici vorba sa-mi dau seama ca nu era ok... de atunci am cumparat numai broccoli congelat

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez


...io am patit asa cu o conopida frumoasaaaa luata din piata, de la taran...




bine ca nu-s singura patita .. si mai cumperi conopida, sau te-ai lecuit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Dia, nu blenduim mazarea. Bursucului ii plac boabele; le mananca si pe cele de porumb (din conserva), drept urmare uneori mananca si salata de ton cu porumb (rar si cu foarte putin peste). Si da, se intampla ca mazarea sa aiba coaja, si o mai scuipa, dar mai rar. Cea de la bonduelle :) e mai buna.



Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

DIA eu ce sa zic de mazare..., sau sa nu mai zic?! Nu o blenduiesc, dar o fierb bine, mai raman pielite, dar le mananca...am observat , mai nou, ca ii place mai mult sa manance bucatele mai mari, adica nici cartofii nu/i mai zdrobesc bine cu furculita, ii las mai mari, si ii plac mai mult

8+ Flore Alessia Liane (16-12-2006)
" Cel mai frumos colier al unei femei este dat de mainile copilului sau in jurul gatului" (Natalie Portman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by Dia1609

quote:
Originally posted by asiza

quote:
Originally posted by Dia1609

chiar, v-am povestit ca acum vreo 2-3 luni am cumparat o bucata de broccoli mare din real si am bagat-o si apa s-o desfac buchetele si au inceput sa iasa viermi din ea? .. si asa de bien araata, nici vorba sa-mi dau seama ca nu era ok... de atunci am cumparat numai broccoli congelat

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez


...io am patit asa cu o conopida frumoasaaaa luata din piata, de la taran...




bine ca nu-s singura patita .. si mai cumperi conopida, sau te-ai lecuit?

Dia de Oana 29.11.06

"Da aripi unui copil, dar lasa-l sa invete singur sa zboare" Marquez




...mai cumpar ...ca stiu unde sa ma uit dupa viermi plus ca-i spun la tanti ca daca are viermi vin inapoi cu ea


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

acs, flore, m-ati dat gata cu mazarea neblenduita ;))... si oana mananca bucatele, insa dc ii dau bucatele sa le mestece ea, mananca maxim 5 guri dupa care le aduna in gura si le scuipa.. si cu asta e gata masa ... probabil ca ii e lene sa mestece mai mult, nu stiu, ca nu se satura din 5 guri, dc ii dau zdrobit/blenduit mananca in continuare. cu mazarea n-am incercat, pur sisimplu mi-a fost frica sa nu se inece, io-s o mama mai panicoasa :))

flore, niste poze cu tine dubla, nervoasa, ingretosata, nu pui? ca vad ca nu reusim sa ne vedem...


Mergi la inceput