Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (44)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Stefi da Doamne sa fie totul bine!!!Si sa fi disparut gaurica aia.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=483dfce8d8617b598d6e04&skin_id=701&large" target="_blank">Montaj
Povestea nasterii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

BB, nu te stresa cu fontanela, aici nu se streseaza nimeni, atata timp cat nu se inchide prea devreme. Marimea variaza fff mult la varsta asta (asta zic pediatrii, nu eu) si nu are asa mare importanta marimea, atata timp cat nu este o extrema. Iar de inchis se inchide intre varsta de un an si doi ani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by slimatei
mai nou am descoperit ca treaba cu innegritul e de la inima... nu i s-a inchis nustiu ce orificiu.. desi nene dr. ne-a asigurat la eco ca-i normal la varsta ei...(avea 2 luni) pediatra mi-a spun ca tb sa se inchida la nastere..eu pe cine cred acum...azi voi lua o programare la un cardiolog..tineti-ne pumnii avem nevoie.. eu una numai pot de suparare..nu merita micuta mea asa ceva....



Si noi tot la 2 luni i-am descoperit gaurica la inimioara lui Robert. Nu-ti spun cat de suparata am fost,imi faceam fel si fel de griji,probleme si scenarii horror.Dar pana la controlul de la 5 luni s-a inchis.Cat l-am mai chinuit saracul atunci...la Dopler trebuie sa stea linistit,nemiscat,ca sa poata vedea bine ce si cum.Si pana la urma l-au sedat....Am plans de s-a scuturat camasa pe mine,dar macar m-am linistit ca totul a fost in regula.
Cica asta ar fi un semn de rahitism.Am facut atunci terapie soc cu calciu si vitamina D3 injectabil.Asta a fost singurul tratament.
Hai capul sus! Ai sa vezi ca totul va fi bine!

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

victo - aaa ... pai cu fetita + tati scorpion e biiineee ... e ff mandru de fetita lui, jucaus, grijuliu, dar nu stresant ... iar mititica, din ce am reusit sa observ, are o personalitate puternica, incapatanata ... ceva de genul cum povestea adina despre jasmina. Adica nu e un copil din ala care sta linistit intr-un loc si se multumeste cu e i se da ... cere atentie, joaca etc.

Si eu port parul tot timpul strans, de aia si vreau sa-l mai tund ... da' nu scurt de tot ... si imi cadeeeee ...

Ma duc sa fac un tiramisu' ...

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Daca gaurica la inima=suflu sistolic, d-asta am si eu! Si mama! Si amandoua ne-am cocotzat pe toti muntii din Romania cu rucsaci de 20kg in spate si nu avem nimic de la asta. E mai greu pana inveti sa-ti dozezi efortul, dar asta cred ca e valabil la toata lumea, nu numai la "suflatori sistolici"..

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne_Ma spune:

Salutare fetele!
Am si eu o intrebare la voi: ce lungime si ce greutate aveau (au) copiii vostri la 4 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

Ne-a venit blenderul de mana/mixer vertical!
E super! Deja i-am facut piureul Alexiei cu el si iese mult mai fin decat cu razatoarea de sticla.
Sper sa mearga si carnita cu el cand om incepe sa papam!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


POZE
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate
Copacul De Hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Buna ziua si de la noi.

Felicitari pt iepurasi.

Ellis, dimineata obosita cum eram, am zis, bag sucul in sticluta si-l dau cu biberonul. Nu mi-a mers ca am crezut ca am tetina pt lichide groase, a tras saracu` de 2 ori si s-a infundat. Atunci am desfacut biberonul si i-am dat sa bea direct din sticluta, sa vezi ce mai ridica sticla...fericita i l-am dat pe tot, 30 ml (doar de mar, cred ca nu-i place morcovul inca). O fi mult?! Azi ma duc sa cumpar canita cu cioc sau cum io zice...sa vad daca tine fenta si maine.

Anne-Ma, piticotul meu are aproape 4 luni si are 5900 greutate si 64 cm. El pune lent in greutate ca nu e mancacios deloc. Are zile cand papa din ora in ora ziua, de imi vine sa plec in lume, nici cand avea cateva zile nu papa asa des. Dar fiecare copil are ritmul sau de crestere, asa ca ce scriu e orientativ. Am citit despre bebeii fetelor la varsta lui Alexiss era mai cu greutate si mai inalti. Eu sunt multumita ca e sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SufletDInger spune:

Scuzati dezacordul gramatical, am papat literele ca mi foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

anne - Silvia avea la 4 luni 7,490 kg si 67 cm.

stefania - si eu am suflu sistolic .. si nu am absolut nici o problema. Sa ne spui ce ai facut la dr.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput