Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (126)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

'neata!

La multi ani Marunzika, Cecilia si Alina! Sa fiti vesnic frumoase, sanatoase si fericite! va astept cu veca tortuletz
La multi ani si bebicilor sarbatoriti azi!

Mami...valeleu. Eu daca as vedea ca nu merge cu frumosul, as chema un medic sa le tina un workshop. Nu glumesc. la urmatoarea vizita a medicului cheama-le si pe ele.Sunt inconstiente. Sau le-as interzice sa stea cu copilul pana face 3 ani.

bebeka, felicitari iepurasei!! nu stiu ce sa zic cu frigideru., De cand a avut Gh minienterocolita aia eu ii voi da numai proaspat pana la un an, sau si mai mult. Nu prea cred ca se combina branzica cu oul,. Eu la Sofia dadeam branzica fie la masa 2, fie la masa 4 (adica fructe sau sustarea de orea 17-18)Ou nu vroia

Sabinutz, au fost niste chestii p-acolo si nu mai posta nimeni din "vechea garda". Plus ca sistemul ala cu laude si puncte nu prea imi mai place/foloseste.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

La multi ani, Marunzika, Cecilia si Alina[toma_lly] Sa fiti iubite!
LA multi ani si ptr dulcetelele si papanasii care azi implinesc lunite!

Mami
, . M-am oripilat sincer. Tu tine copilul si nu le mai lasa sa se apropie de ele. Ce femei nebune.
Bebeka, felicitari ptr

execut un laptic dupa care revin.

P.S Dimineata fluturasul nu a mai vrut cu bibe. Cred ca ieri s-a pacalit.


Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)


Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Ieri imi faceam cumparaturile dintr-un supermarket si am cumparat si niste mezeluri pt sot(eu sunt fan branzeturi). Si ma intreaba vanzatoarea daca le cumpar pt bebe. . Eu ii zic ca nu, la care imi raspunde, si al meu manca de toate cand era bebe,mezeluri,etc si acum nu mai vrea mezeluri. Deci multa lume inconstiernta pe lumea asta, nu numai cumnatele lui Mami.
Am si eu pe cumnata mea, care isi tot da cu parerea ce si cum trebuie sa dau la bebe, mai nou imi zicea de albus de ou. Si are copii mici, de 5 si 8 ani. Si sora din Franta, mi-a zis sa ii dau Danonino, caci bineinteles ai ei mancau cand erau mici.


Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamuller spune:

buna ziua tutror, de abia acum am descoperit forumul acesta si, sincer, ma bucur! sunt mamica implinita a unei fetite de 6 luni nascute pe 3/10/2007. Nu e nevoie sa detaliez bucuria imensa pe care mi-o aduce puiul meu in fiecare secunda si razele de soare care ies cu fiecare zambet al ei...insa sunt foarte singura, iar internetul este calea mea de comunicare cu lumea. Sotul meu lucreaza de dimineata pana seara, de multe ori si in week-end, iar munca lui implica adesea deplasari in afara orasului pe perioade mai lungi sau mai scurte. eu sunt plecata din tara de trei ani, el de sase. avem prieteni si familie aici, dar fiecare e cu munca si cu grijile lui...asa ca eu sunt SINGURA si simt nevoia sa mai povestec si cu altcineva decat Sara. in plus, vremea aici este ingrozitoare!sase zile din cinci ploua sau bate vantul de imi intoarce caruciorul!!! asa ca stau in 31m patrati si incerc sa-mi umplu timpul...saptamana viitoare incepem si noi diversificarea si astept cu nerabdare reactia puiului in fata primei lingurite de morcovi din viata ei. eu am urmat "ŕ la lettre" sfaturile pediatrului si nu i-am dat nimic in afara de lapte pana la 6 luni, desi am creat o intreaga furtuna in familie cu atitudinea mea ("numai lapte, saracul copil, din ce creste ea?; cum se satura numai cu un biberon de lapte? ; nu i s-o fi acrit numai si numai lapte?"etc) ei bine, nu! copilul s-a dezvoltat perfect si inca nu da semne ca nu ii este suficient cat mananca. nu a avut niciodata febra, nu a fost bolnavioara, a luat in greutate in medie 20g/zi de cand s-a nascut pana in ziua de azi, deci totul este perfect!
m-am intins cam mult...dar mi-a facut bine sa scriu,
va pup pe toate, cu puii vostri cu tot,

Alina si Sara (03.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Si eu is cam necajita si suparata pe astea de la circa,n-am nr. de mobil al pediatrei ca o sunam de ieri sa-i zic cateva de sa ma tina minte si s-o intreb daca-i normal ca fata mea sa nu miste piciorusul nici dupa 2 zile de la vaccin...si acum o doare,daca ii ating un pic piciorul sau la imbracat,incepe sa planga...nu mai pot de oftica...imi pare rau ca m-am inscris la ea,mai bine ma duceam la altcineva.Oricum,vaccinul l-a facut asistenta...vreau sa zic ca nu m-am dus nici cu mana goala si degeaba frate...Mi-a mai zis o prietena care are copilul inscris tot la dr asta,ca la un moment dat o trimisese pe ea sa-i cumpere tigari,ca nu mai avea...am crezut ca numai cu mine s-a purtat aiurea...dar si cu copilul ce-or fi avut??? Alti bebei nici nu simt cand li se face un vaccin



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

Mai Danuta ce rau imi pare?da s-a intarit acolo?te pomeni ca tb sa il repeti...a patit o prietena de a mea asa..
te inteleg perfect cu dr. eu m-am mutat de la cea la care eram pt ca ma lua si peste picior ca sunt mama modernista ca vreau sa alaptez exclusiv pana la 6 luni.

Mami da nu poti sa-i dai sotului sa citeasca din Capraru?Eu asa fac ..pai daca acolo scrie ca mama care alapteaza nu are voie tigari,ciocolata cum sa dai copilului?eu asa as pune problema.
Si faza ca ai mei n-au avut nimic ma umple si pe mine de nervi!tot mai des ma gandesc la ce a zis Ramonaiani:si daca tocmai al meu e cazul ala dintr-o suta?


Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

Fetelor va multumesc pt felicitarile adresate Rebecutei!
Va pup pe toate mult-mult si pe Nanuta si fluturasul ei mai adaug inca 100 de pupici!
O sa ma apuc sa pun poze ca n-am mai facut-o demult din cauza de nervi si draci: am uitat parola de pe flickr!nu mi-o pot aminti si pace! Sigur era ceva simplu dar nu-mi amintesc ce..
ca sa nu mai zic ca ma intreaba data nasterii mele si nu e aia a mea..
Acu tb sa-mi fac iar cont dar pur si simplu am niste nervi cat casa din cauza a ce v-am povestit mai sus..

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Bebeka cum vine faza cu repetatul vaccinului daca e locul tare???

Al meu la primul vaccin a avut galma vreo 2 saptamani, si i-am pus la felii de cartof... la 4 luni nu m-am agitat prea tare cu feliile de cartof, si are deja 1 luna jumate de la vaccin si nu i-a trecut nodulul ala. Insa am intrebat dr de familie si a zis ca e ok, e chestie de genetica. Ce-i drept ma mosteneste pe mine, eu am un nodul din ala in fesa stanga de cand faceam no-spa injectabil prin luna a7a.
Hai ca m-ai pus pe ganduri. Cat o fi de ok sa se aleaga bietzii copii cu asa ceva dupa vaccin???
Danuta pupici pt dulcetzica, sa-i treaca repede piciorusul.


Alinus de Iulius Teodor (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

off...simt ca mor, cred ca astea mi-s ultimele puteri, de 2 zile incoace e teroare copilul asta al meu, se vede pe el ca-i frant de obosit, dar zici ca-l tai cand il pui pe orizontala, pur si simplu NU VREA SA DOARMA, am stat langa patut i-am cantat, l-am mangaiat, n-a mers, l-am luat pe picioarele mele(mai obisnuia sa doarma asa), nici asa, l-am luat in brate, l-am leganat, nici asa, nu mai stiu ce sa fac cu el, am pus pe seama dintilor, poate incep sa iasa, dar de ce cand e vorba de somn, si pana atunci nu?totul e bine pana la somn. azi l-am leganat in brate cam o ora, nici nu-mi simt mainile, si tot n-a vrut sa doarma, l-am pus in patut si l-am lasat sa planga, defapt urla, dar mi-e si mila de el, ca asa suspina dupa ce plange...

oare ce sa fie? doar fitze? daca l-ar durea ceva ma gandesc ca ar trebui sa planga si in rest nu numai cand vine vorba de somn.

un sfat va rog frumos.




.....................................................
Rodica mamica de Darius (19 sept 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

Bebeka n-am incercat sa pipai locul inca...vai,sper sa nu trebuiasca sa ajung iar pe acolo,ca fac cu nervii...sper sa-si revina pana la urma.

Alinus sa stii ca si Miru a avut o galma dupa primul vaccin,dar cu timpul a disparut,s-o fi resorbit.Dar parca citisem si eu ca e normal sa fie locul tare la inceput,apoi isi revine...Sa stii ca noduli am si eu in ambele fese,ramasi dupa injectiile cu sulfat de magneziu...de cand cu cealalta sarcina..cica ar fi eficiente,ca sa se resoarba,felii de lamaie aplicate pe locul cu pricina,si tinute cat mai mult,dar eu n-am avut rabdare..

Mami pup mama necajita...eu zic sa iei masuri,sa nu se mai repete asa ceva cu bebicul tau..


Mergi la inceput