ceai Baby Drink

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

ce cauza nu cunosc??? cum adica vorbesc in necunostinta de cauza???
cine recomanda ficatelul de la 7 luni? probabil cel care recomanda si ceai indulcit si sare inainte de 1 an ! capraru? se stie ca in ficat (care este filtrul oricarui organism) se aduna toxine. sunt tari (vezi germania) unde ficateii nu se recomanda nici adultilor.
despre sarea din borcanase ... scrie NaCl si se refera la sarea pe care o contin deja legumele, fara adaos de sare.
si chiar nu ma intereseaza ca ma crezi sau nu ca eu nu beau sucuri pe strada. intotdeauna numai apa.
si fara sa te complici doresc in mod expres sa-mi spui ce cauza nu cunosc!

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Gogosel, pliz, e mia oara cand dai info cel putin nedocumentate.


Codruta, m-ai spart.
adica nu-l pui la san "toata ziua", da ii dai ceai indulcit si supliment nan, LOL.
deci:
lasa ceaiurile, suplimentele si alte minuni si lasa copilul doar pe tzitzi, ca de aia e alimentatie la cerere.
Plus ca la varsta asta nu mai plange doar de foame , mai e si plicitiseala, stai mai mult cu el in brate la joaca, ca daca ii dai la orice scancet ceai sau lapte praf va asocia disconfortul cu mancarea si uite-asa se mai naste o predispozitie spre ingrasare.

deci, e f normal una doua sa pui copilul la san, e cel mai natural gest cu putinta. daca nu vrea san si totusi scanceste, joaca-te cu el, distrage-i atentia etc.





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Borcanasele au sare adugata, nu se refera la sarea din legume simpla.

Ficateii se pare ca nu contin totusi toxinele pe care da, le filtreaza.

Spor la treaba



Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea2 spune:

Si eu i-am dat fetitei mele Baby Drink pana la 4 luni.Nu vad ce rost are sa-i mai dai daca nu mai are colici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Bia mea a baut baby drink pana pe la 1 an jumate. Nu zilnic, dar destul de des.Alt ceai nu a vrut sa bea niciodata.






Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Sunt total de acord cu Theo. Copilul se pune la san de cate ori cere. Nici nu cred ca se pune problema sa ii faci tu program. Poate la alimentatia artificiala e altceva, ca stii exact cat mananca. Dar de la san nu stii niciodata cat mananca sa ca nu stii tu sigur ca s-a saturat si nu ii mai dai trei ore. Eu ii dau bebitei mele si la o jumatate de ora cateodata si nu a patit nimic. Cum a zis si Theo poate ca ii e sete, sau ii e dor de tine sau pur si simplu vrea sa stea la san sa te simta aproape.
Si nu e prima data cand aud parerea ca daca ii dai bebeului ceai dulce ii dezvolti dependenta de dulce. Multi medici recomanda de aceea sa se inceapa diversificarea cu supa de zarzavat si nu cu sucurile de fructe.
I-am dat si eu fetitei mele Babydrink vreo doua saptamani cand avea colici dar atat. Laptele tau tine si de sete si de foame. Am avut o multime de controverse cu soacra mea care ma invata ca la copil ii e sete si trebuie sa ii dau apa sau ceai. Dar cum si medicul pediatru mi-a spus sa nu ii dau absolut nici un alt lichid inafara de lapte am incheiat discutiile.

Ani de Stefana (23.01.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dina_dorina spune:

Puiutul meu are 2 luni si jumatate si ina mai are colici si ii dau si eu acest ceai care mi se pare destul de bun iar copilul il adora pt ca este dulce.Osa-i dau atata timp cat va avea colici dar dupa asta nu ii mai vad rostul.As fi preferat sa nu fie atat de dulca pt ca deja Tudor s-a obisnuit cu acest gust si altfel de caei nu vrea pt ca nu i-l indulcesc foarte tare,deci asta ar fi un dezavantaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennise spune:

baietii mei amandoi au baut baby drink , bebelusi fiind , pana pe la 6 luni...a fost totul ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

theo_2004 ai mare dreptate! fiecare afirmatie de a ta suna SUPER OK. Sunt si eu de acord cu alaptatul exclusiv pana la 6 luni, la cerere, la o ora, juma de ora, sfert de ora, sapte ore, cum vrea BEBE. Probabil ati observat ca bebelusul cand a terminat de papat, scapa tzitzi singur din gura! daca o mai tine, o tine ca sa se joace, sa o motzaie... si voi, mamicilor care ati alaptat sau inca alaptati v-ati dat deja seama si de asta! Asa incat eu cred ca bebelusul e mai destept decat noi si mananca numai daca ii este foame! Cand e vorba de TZITZI exclusiv. Ulterior, foamea, ca si mancatul, probabil ca se educa! Daca vine mama cu 2 mere si 3 biscuiti si mai stiu eu ce, si il indoapa, vrea nu vrea, ii baga pe gurita, si-apoi ii repeta masa cat de des vrea mama, atunci e clar ca si organismnul respectivului copilas se va regla dupa cum este "invatat".

Chiar azi imi spunea o prietena, medic pediatru, unii o cunoasteti, nu dau nume acum, aici, ca a participat la un CONGRES in PEDIATRIE si ca unul din medicii profesori invitati la actiune a sustinut ca exista multe lucruri bune si multe lucruri rele pentru bebelusi. Insa si lucrurile bune, daca sunt in exces pot face rau. Dar doar 2 lucruri bune in exces nu fac rau: LAPTELE DE MAMA si DRAGOSTEA DE MAMA.

Sunt din nou de acord cu tine THEO ca sarea, zaharul nu au ce cauta in alimentatia copilului pana la varsta de un an. La ficatel sunt si eu f.reticenta drept pentru care am hotarat sa nu ii dau fetitei mele decat pe la 1 an, 2.... deci mai incolo, nu pana intr-un an. Si multe multe alimente pe care initial stim ca nu sunt ok de dat, dar le dam pe premisa "eh, ce poate sa ii faca rau o bucatica mica?" si uite asa, putin cate putin se face MULT, si din o mie de 'bunatati' ii facem copilasului un mic rau... "eh, ce asa mare tragedie, a facut si copilul o alergie"... Dar fiecare mamica cu capul ei si cu raspunderea ei pe umerii ei.


theo_2004 ... restul care o contraziceti pentru ceea ce-a scris, sorry, eu cred ca gresiti.

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput