Colectia de toamna-iarna 2005 (191)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

BUna colectie!!!

Asa e fetelor...mai am f. putin si gata...iese ghemotocul. Azi Stefan mi-a zis ca vrea sa mearga afara cu mine, tati si bb "ca iese bb.." eu:"de unde iese bb mami?" el "Din burtica" eu: " Si ce face bb cand iese din burtica?" el:"FAce nani, se coala...face nani..." Eu "Si o sa ai grija de el?" El " daaaa, ma joc cu bb din burtica"

Deci Stefan e superpregatit si deja vad ca il iubeste pe bb, vb cu el in burtica pe limba lor...si mangaie burtica si asculta sa vada daca zice ceva bb.
E mortal.

Gata ca deja m-am intins.

Am vizionat poze...superbe...
VA poop!



Diana 35+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello si de la noi! Raportam... tot cu tuse si cu muci la greu!

Ripley, o imbratisare calda din partea noastra pentru voi! (eu sunt una dintre persoanele pentru care tu ai avut intotdeauna un sfat bun si un gand bun intotdeauna cand am avut probleme, si iti multumesc pentru asta!) Imi pare rau ca nu am fost "pe faza" si nu am putut sa iti dau un sfat !

Leea draga, multa sanatate lui T! Sper ca starea lui s-a ameliorat! Nu stiu ce sa va recomand, poate doar sa mai mergeti la un pentru o parere, nu e normal totusi ca o viroza sa dureze atat de mult!
Si noi am avut doua zile de cosmar, Daria a fost intr-o vesnica maraila si miorlaiala, numai dupa mine non-stop ... imediat dupa ce desfundam nasul, gasea ea un motiv si incepea plansul de i se innodau mucii in barba, nu alta! Ce sa zic, in principiu, starea ei abia astazi pare sa se fi ameliorat! Sa dea Domnu' sa fie bine in continuare!
In seara asta adorm cu mustrari de constiinta si cu lacrimi in ochi, pentru ca am repezit-o un pic pe Daria... a avut iarasi niste crize urate in seara asta, cu plans asa, aiurea, din orice, iar eu , mama denaturata, i-am spus ca nu mai vorbesc cu ea daca mai plange ! Dupa cateva minute cu o mutritza trista, cu barbia tremurand, i-a zis lu taica-su "mami a zis ca nu mai vorbeste cu mine!" in momentul ala am simtit ca mi se rupe sufletul! Cand am culcat-o am rugat-o sa ma ierte si mi-a zis si ea "iarta-ma, mami!"... si acum mai plang si mi-e asa de ciuda!

Feli, frumoasa foc Ilinca! Incepe parca sa-ti semene din ce in ce mai mult si pare asa de matura!

Noki, vacanta placuta!

Roxi, cum mai e Alexia?

Tania, piticii tai sunt mai bine? Anna cum e ??

Hai ca ma bag si eu la nani.. NOAPTE BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza colectie.

Speram ca e o dimineatza buna pt copilasii bolnaviori! Sanatate muuulta!

Cami....daca ai avut motive sa ii zici asa...eu zic sa ramai ferma pepozitiept ca altfel....speculeazapitica si iti va papa urechile.
SI eu ii zic lui Stefan ca ma supar pe el cand nu ma asculta si se mai si crizeaza....si la inceput a functionat dar acuma...parca nu il mai intereseaza ca ma supar pe el.
A inceput sa ne imite...si sa ne zica: "Mami...da-mi cutare!, "Mami da-mi cutare am zis!!!" Si multe alte ticuri verbale...inclusiv cel cu " ma supar pe tine". Dar....noi ii mai dam ignore.....si sepotoleste in 2-3 minute...si vine iar sa ne jucam.

Acuma s-a dus in camera lui sa faca dezastru asa ca...ma duc sa vad ce face.



Diana 35+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Buna ziua dragele si dragii mei. Iata dau un strigat de durere din turnul unde sunt izolata si care se numeste locul de munca. Sunt izolata aici din cauza de summit, nici sa scot capul pe fereastra nu pot ca poate ma trezesc cu o luminita rosie care imi plapaie fix intre ochi de la lunetistii din jur si inca nu vreau sa mor pe altarul patriei.
Nu am mai scris din cauza de munca multa si absolut plictisitoare si generatoare de retard mintal, sunt sufocata de treaba de 2 lei, spuneam acum ceva vreme ca am primit o noua sarcina neretribuita suplimentar si cretina pe deasupra, asa ca imi traiesc in liniste moartea ultimilor neuroni.
Azi a venit si noul sef, dupa chipul si asemanarea celui vechi, cu care am avut o relatie plina de "satisfactii", a se remarca ghilimelele, intru-cat la una din intalnirile mele cu el, la care eu traduceam mi s-a comunicat ca sunt ca o vaza Rosenthal, adica da bine sa ma prezinte strainilor ca dau bine in vitrina....Deci ne leaga o sincera si frumoasa prietenie....Ma rog ne lega, ca acum pleaca, dar la ce vine nu ma astept la nimic bun. Deci profesional sunt varza cu carne, dar imi ramana "bucuria de a fi mama" inca o data a se remarca ghilimelele
La fel ca intrega colectie bag seama, fi-miu, aka Domnul Titi, este in maxime fite si figuri amplificate de prezenta bunicilor, din fericire nesemnificativa ca si durata si frecventa. In acest luuung week-end am fost denumita generic mama denaturata, mama intoleranta si mai avea putin tata, adica bunicul,dupa ce a luat o nitroglicerina ca ii pleznea inima de durere, sa cheme protectia copilului, intru-cat am indraznit sa il pedepsesc pe nepotul lor care in maxima criza a aruncat cu toate hainele din bagaj pe jos si cu o curea cu catarama de aprox. 200 de gr inspre capul meu. Noroc ca am reflexe bune ca altfel eram acum cu carenele umflate. Si totul pentru ca dorea sa plece la Zoologica cu masina rosie si cu mamaia, masina rosie nu avem si nici bani sa cumparam, deci scandal.....In final am reusit sa plecam la Zoo dar eu am fost omul negru pentru toata familia. Insa imi voi lua revansa ca de Summit sta cu mine, singur, fara bunici si bona, deci "is pay-back time". Este foarte adevarat ca eu s-ar putea sa ies cu nervii prastie si cu distonocalm la purtator dupa 5 zile cu el, dar nici lui nu ii va fi usor.
Doresc sa inchei prin a achiesa cu Feli si Noki in ceea ce priveste martiriul mamelor care stau inca acasa cu copii si dublul martiriu al celor care au doi.
Acestea fiind spuse va urez o zi minunata si medicamente, multe medicamente.......si cativa puici Tania, Ripley, Leea si toata colectia.
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Buna !

Ce liniste pe aici, bate vantul rau azi








Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

buna ziua si de la noi!

Se pare ca bate vant puternic de astenie de primavara peste intreaga colectie.
Draga doamna, astrolog oficial al colectiei, in speta anda, cand iese colectia din starea asta?

Multumesc pentru ganduri tania,noki, camelia, de samabata alexia este bine la stamacel iar eu nu mai indraznesc sa ma plang de starea mea.
Eu cred ca voi apela la un psiholog pentru ca nu stiu unde dumnezeu gresesc insa copila mea nu sta singura o secunda, nu pot sa merg la toaleta, sa fac baie, sa gatesc, sau sa stau intr-un colt singura in permanenta este pe mine...nu se joaca singura, nu vrea sa faca nimic fara sa fiu cu ea. De dimineata pana seara urla si se maraie, vrea ceva continuu...cand e in casa vrea afara, cand are apa vrea ceai, vede ceva musai sa aiba in acel moment altfel se lasa cu mari crize si plansete infernale.Nu mai suport plansetele ei, sunt terminata efectiv...nu merge sa ii distrag atentia, nimic nimic....nu pot sa vorbesc la telefon, nu pot sa vorbesc cu mihai..nu ne lasa
Incerc tot ce stiu, si cred ca nu stiu destul sau poate nimic, pentru ca nu da rezultat nimic si in 3 saptamani maxim 4 vor fi doi care sa urle

xandra cum se simte vladut?

cami, si voua multa sanatate!

mihaela, aka reporterul de serviciu pentru doamna noki, salutari pentru doamna de la tratament , iar pentru tine o ai un har aparte la scris, esti de nota 10.

Fug sa ii pregatesc de mancare mironositei!
ce la mai gatiti copiilor, ca eu nu stiu ce sa mai gatesc, saru-mana pentru orice idee

feli, mi-am adus aminte de kidex, ai fost, ceva interesant?

cristina N, faina treaba cu casa, sincer m-ama amuzat copios urmarind prizele.Sa o stapaniti sanatosi!

bulucel ce mai e nou la voi?

madau gata mutarea? mirunici ce mai face?

leea cum se mai simte tudor?


Roxana, Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )
si BUBU

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Madutza, io m-am oferit sa ajut la colectarea pachetelor pentru Valea Plopului, insa pana acum nici pe ale mele si ale Cameliei nu am reusit sa i le dau Andei.
Am avut noi mai multe tentative sapt. trecuta, soldate cu esec pana acum, in sensul n-am reusit sa ma intalnesc cu ea.
Vaz ca n-a mai scris nici pe forum. Ori a fugit din bucuresti, din calea NATO, ori, Doamne fereste, o avea ceva probleme.
Timpul nu e pierdut. Mai e pana la Pasti.
Si io ma ofer in continuare sa iau pachete de la voi cu mentiunea ca nu le pot cara pe cele foaarte voluminoase pentru ca ma deplasez numai cu mijloacele de transport in comun. sunt antisofat din nastere.
Dar numai sa dea ea startul si sa vaz ca functioneaza sistemul de predare/primire. Asa ca asteptam semnalul Andei.


Acum, in alta ordine de idei, am si io doua probleme pentru care va cer sfatul:
1. Alina, nepotica mea de 8 ani, are probleme mari cu ochii. I se inroseste albul ochilor foarte tare, vede in ceata si, chiar, intr-o dimineata, nu mai putea sa-i deschida deloc.
Nu are secretii la ochi de nici nu fel, nu i se lipesc.
A fost la dr., i s-au dat ochelari, si cu dioptrii si cu lentile heliomate. Ii trece un timp roseata si ii apare iar din senin.
As vrea s-o aduc si in bucuresti la control.
Imi puteti recomanda un oftalmolog pediatru bun?
Fara oftapro ca am sunat si au liber abia la sfarsitul lunii iunie.
Io mai am o banuiala: ca ar fi o ceva infectie la sinusuri sau alte cai oreliste care se ridica la ochi (de fapt, o prietena de-a mea a patit asa, dar ea e in Germania, de).
Stiti cumva si un orl-list pediatru bun?

2. Dariutei mele ii miroase gurita. Nu are de unde sa aiba carii, va dati seama, ca abia i-au aparut maselutele, de spalat pe dinti se spala, cand noi cand ea (dupa cum are chef sa ne lase). Nu cred ca e de la dinti, sincer.
Am citit care ar putea fi cauzele:
*dezhidratarea = nu e cazul la ea ca bea destule lichide;
*viermisori intestinali = sper din tot sufletul sa nu fie. Care ar fi simptomele ca are asa ceva? Nu e palida, nu e slaba, are pofta de mancare, nu e apatica. Stiu cat de greu se depisteaza astia in analize.
*biberonul. Ea inca mai bea lapticul de seara din biberon. Pe cel de dimineata l-am eliminat. E in program si eliminarea astuia de seara, insa in timp, nu pot dintr-o data.

Acuma sa nu credeti ca-i pute gura intr-un hal fara de hal. Are asa un iz greoi si nu intotdeauna. Io sper sa fie biberonul cauza.
As vrea sa-i dau cu glicerina boraxata cu nistatin pe limbuta (nu o are incarcata) si prin gurita de cateva ori. Dar am citit ca, mai nou, glicerina boraxata nu se mai recomanda din motive ca ar fi toxica. Ati auzit si voi asa ceva?
Sa-i fac cateva badijonari sa-i curat gurita (asa ca o apa de gura pentru copii)??? Cum se fac astea? Niste ceaiuri cu proprietati din astea nu exista?


Referitor la problema curenta a mamicilor cu 2 copii, daca as avea ceva dar/har la scris, v-as face o polologhie despre relatia dintre 2 verisoare cu diferenta de 5 ani intre ele, care constientizeaza ca nu sunt surori (de aici certuri si puseuri de personalitate de vai de noi) dar traiesc zi de zi ca doua surori.


Leea, cum e Tudor?

Am vazut poze proaspete cu Ilincuta (ce-mi plac alea cu parul in vant si feonul in mana!) si cu fratiorii draguti Maria si Stefanel (avem si noi poncho din ala dar la Barlad parca n-a fost inca vreme pentru el).


Varsta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

n-am mai scris de cateva zile (in caz ca s-a observat) tocmai ca sunt plina de entuziasm ca si predecesoarele mele scriitoare.

ma doare ca sunt multi bolnaviori, ma gandesc la Leea cel mai tare ca se descurca greu.
intr-o seara cel putin am inchis tv ca era un reportaj cu un jurnal al unei fete bolnave de cancer internatain spital, pe urma scim canalul, aflu ca a murit Pruteanu, deschid DC aflu ca Sergiu e fff grav, multi bolnaviori, multe probleme, Marius nu vine dracului acasa.
nu stiu altii cum sant , dar eu cand ma gandesc la ... toate astea ma afecteaza .

in rest, fi-miu urlatoare si nu prea, sanatos sa-l tina asa Domnul, avem si noi parculete cu leagane, care deja au fost vandalizate.dc e posibil asa ceva , a 2a zi dupa ce l-au montat deja era rupta scara la topogan.

la servici m-am mutat in noul sediu, culmea ironiei, as putea ajunge in conditii normale de trafic in 15 min cu masina, asa schimb 3 metrouri si un autobuz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Citesc acum ca urmeaza crizele de personalitate de la 3 ani!!!
E clar si indubitabil ca eu sunt cea care trebe sa mearga la doctor sa vad cum pot sa scap basma curata din perioada asta

miri...sus fruntea, baga niste vitamine si iesi si tu din starea asta. ce facusi cu bona? Si cu noul sediu probabil ca din cauza summitului.

melku, eu zic sa ii faci niste analize micutei. Sa nu fie ceva probleme stomacale, nu sunt informata dar sigur pediatrul iti poate spune ce anume ai de facut.Sun-o pe anda, eu m-am vazut sambata cu ea.

Roxana, Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )
si BUBU

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Roxi-asta e buba , ca nu-i din cauza summitului asa traseul.
Bona mai vine si sapt asta, pe urma o chem pe socrella. abia o astept, sa am si eu curat in fiec zi, mancare, imi pune si pachet, calca...

Mergi la inceput