Colectia de toamna-iarna 2005 (191)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna colectie!!!

Si noi aven 2 maselute pe pertea stanga sus si jos...iesite fara peripetii.
Aseara puiul meu a cazut din patul lui prima oara de cand doarme singur in camera si in pat fara aparatoare. Partea proasta e ca s-a speriat dar s-a si lovit la nas si i-a curs un pic de sange. Dimineatza numai avea nik. Dar si-a adus aminte ca a cazut si s-a lovit la nas.

Madau...cum mai sunteti??? V-ati mutat? Cand va mutati?

Catutza tu ce mai faci??? Cum mai e MIhai? Dar Bianca ce traznai mai face?

Fetelor...fi'miu nu a mai crescut decat 1 centimetru de la 2 ani. O fi normal??? Are 97 cm si stiu ca e ok dar...cred ca are perioade si perioade.

Hai ca va poop si revin mai tz. ca ma duc sa gatesc ceva!



Diana 35+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Ce chestie, de cele mai multe ori cind intru pe topic, Dordia e ultima care a scris.Pupam bornaiashul lovit.

Lavi, Mandy m-am gindit io ca macar 5 zile cu augumentinul dar parca voiam sa-l scap mai repede ca saracuuul de-o luna baga in continuu medicamente.
Bic, cu timpul,cred ca ramin doar amintirile frumoase.Pacat ca asta se intimpla dupa ce ei nu mai sint.Cred ca pina atunci sintem foarte critici...Io vorbesc care am zis ca atunci cind i-o fi lumea mai draga i-o intorc.Insa...paca nu-a instare.

Ioana ultima incercare...maama parca as tine mortis sa-l vezi cind nici macar nu-ti foloseste. E pe trei ursu leti .ro.Scaunul.

=========================================================================

Vllleau si eu un vot...doua... la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=41" target="_blank">stralucire si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=33" target="_blank">picaturi...chiar daca mi-au fost inversate pozele...



Leea si Tudor David (19.12.2005)
iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Leea te si nanaul lui Stefan e ok. Nu se vede nik,e superok.

Azi am fost demi-am cumparat ultimele chestii trebuincioase pt bb mic...si mai am doar de la farmacie sa imi fac aprovizionarea cu ce imi mai trebuie. Deci..de maine imi fac si bagajelul...si sunt gata de nascare. Oricum sper sa nu se intample nik pana pe 17 cand sunt programata.

Va poop si un we placut tuturor!



Diana 35+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Multumesc din suflet tuturor care se gandesc la noi!

Ando disparuta, te rog daca nu poti tu vira banii pt Sergiu, fa cumva sa-i virez eu, e clar pe moarte (cat de cumplit suna) si are nevoie de orice alinare posibila, ca si bunica dealtfel.

Despre familie:

Am avut cea mai frumoasa copilarie posibila, pana spre 12 ani. Mama, tata si eu. Sub noi sora mamei, sotul si verisorii mei, mai jos bunicii din partea mamei. Mese de familie saptamanal, eram cu totii 17 si pentru mine asta e idealul spre care tind si acum. Familie mare, multa iubire, discutii de toate genurile si "scandaluri" pe teme politice. Ce dor mi-e de noi asa multi....
Particular, ai mei, ca medici, aveau naveta min, 4 ore pe zi drumul plus 6-7 de job, dar niciodata nu am perceput asta ca un sacrificiu. Ai mei s-au iubit - cu pauze - de la 14 ani - au fost foarte uniti in tot ce a insemnat familie ca sentimente, realizari, eforturi.
Doar ca tata e genul de om care nu stie decat alb sau negru, care nu concepe ca e posibil sa nu aiba drepatate, care si-a pierdut din orgoliu familia.
Am fost de pe la 13 ani batuta de multe ori fara motiv de tata, umilita non-stop, criticata pentru CA NU AM CORESPUNS din punctul lui de vedere. Eram insuficient de buna la baschet, scoala, acasa. Nu erau buni prietenii mei, colegii mei, nu eram eu BUNA, competitiva, ambitioasa... destul. Eram prea slaba, apoi "umflata", apoi prea slaba - ce frumoasa e bulimia - apoi m-a bagat cu capul in ciorba pt ca eram subnutrita.... M-a jingit cu fiecare ocazie, ca apoi sa fie marele meu "prieten". Fiecare vorba spusa de mine a fost interpretata gresit, fiecare realizare a fost judecata ca "la cati bani am bagat in meditatii" "ti-ai facut numai datoria".... nu m-as putea opri.
Am fost o vesnic pedespita si blocata in casa din diverse motive, nu am "pupat" majorate, chefuri de liceu, iesiri... si m-am razvarit, am chiulit la greu, am devenit obraznica, am facut tot posibilul sa nu ma "pierd" si in timp am invins. Mi-am castigat cu mare greu libertatea, si mama m-a ajutat enorm, a pus casnicia mult dupa mine si m-a ajutat sa evadez dintr-un mediu care nu era de mine demult.
Ai mei au divortat acum 3 ani, la fix 30 de ani de casnicie, tata a spus ca eu am convins-o pe mama - ce idiotenie - si nu avem deloc relatii. Sta la 5 min de noi, nu si-a vazut nepoatele decat accidental, ne barfeste peste tot. Sa-i fie de bine.
Mam este cea mai echilibrata persona pe care o cunosc. Comoda ca fire, foarte profunda, e cea mai buna prietena a mea si orice problema am este prima care o stie. S-a mutat din casa ei ca sa ne ajute pe noi, a stat cu Ana pana la 10 luni, va sta si cu Iris cel putin tot atat, ne este nu alaturi ci CU noi. MAMA a avut si ea greseli fata de mine, insa a fost si este pentru mine ce mi-as dori sa fiu eu pentru fetele mele. Tata... este Icu Ovidiu pentru Ana care il stie si care tine la el, pentru mine este... NIMENI. Urat ce spun insa m-a abrutizat sentimental in tot ceea il/l-ar putea privi.

Imi doresc enorm sa nu seaman cu el, sa nu fac greselile lui, sa le ofer coppilor mei iubire si ajutor NECONDITIONATE!

Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Neata, la o cafeluta. V-am zis ieri ca suntem consemnati la domiciliu. Nu mai ploua dar e tare urat afara. Toata saptamana asta a fost vreme urata.
Nu stiu ce e cu mine, dar asa am o nostalgie a vremurilor cand am stat acasa cu bb, cel mai tare mi-e dor de lungile plimbari cu caruciorul dimineata sau seara.Ma simteam atat de libera si linistita.Acum constat ca nu mai am timp nici sa traiesc, adica stiu cand plec dimi la lucru dar nu stiu cand vin...o fi de vina faptul ca imbatranesc? Chiar ma gandeam ca acum cu conjunctura asta in care sunt ar fi momentul sa fac eu ceva pt mine, pt noi, sa nu ma angajez undeva ci sa fac eu ceva. Numai ca ca ar trebui sa fac ceva ce sa imi placa mult, ori din chestia asta nu cred ca as putea supravietui dpdv material.

Dordiuta, spor la ultimele cumparaturi sa ai o nastere usoara, ca vad ca esti pe ultima suta de metrii.
Ripley, pup fetele tale cucuiete si frumusele. Vad ca ai avut si tu problemele tale in copilarie. Dar ai iesit invingatoare, cel putin asta e parerea mea, asta razbate spre mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Planurile de vacanta vad ca le faceti din timp...anul asta nu stiu ce vom face, situatia fiind mai complicata. In orice caz eu personal de anul trecut am un pitic pe creier, as vrea sa merg in Alpii austrieci, zona Kaprun. Dar nu stiu, daca nu sunt prea devreme pentru Kriszti drumetiile montane.

Sotul meu zice ca ar fi bine sa mergem la mare anul asta-mai ales pt Kriszti, desi el nu prea a fost racit de cand e. Nu stiu, la mare la noi e scump si serviciile sunt proaste, poate Grecia sau Croatia-dar nu cu avionul, pt ca nu imi place, am fobie. Dar nu pot planifica de pe acum din pacate. Ce parere aveti? E atat de important sa il ducem la mare? Sau nu? Noi nu suntem in mod deosebit fan mare, n-am mai fost la mare din '96, am fost in intervalul asta o data pe Balaton, dar asta nu se pune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Neatza colectie!!!

Ripley...imi pare rau pt suferintele tale din copilarie...dar totusi...ai invins, si ai o mama cu care poti discuta orice. Eu...nu am avut asa probleme dar...nici apropiata de mama nu sunt. Adica suntem apropiate dar nu ca niste prietene si confidente. Asta e....m-am impacat cu gandul ca eu sunt mai rece fata de ei si nici ei nu au stiut sa ma apropie suficient. In schimb ne iubim si suntem o familie mare si unita.


Mandy .Si eu zic ca da, e important sa mearga la mare. Noi am fost pana acuma in cele 2 veri cate 2 saptamani...mai ales pt soarele dedimineatza. Anul asta mergem doar o saptamana din cauza de bb mic (4luni) pe care il luam cu noi si sa vedem la fata locului cum va fi dar...daca ew ok poate stam chiar 2 saptamani.

Va poop!



Diana 36+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

salut!
Mama, ce vreme! Evident, s-a super-plictisit Ili in casa, iar eu m-am enervat citind alte subiecte pe DC. Si doar imi propusesem sa nu mai citesc forumul, in afara "Colectiei" si a LR. Whatever!

Eu inchei subiectul cu parintii, nu mai are rost sa discut, deoarece ei cred ca au facut tot ce s-a putut. Ma rog, au facut si ei cum au crezut ca e mai bine.
Insa in acelasi timp sper ca Ilinca sa nu aiba la 30 de ani aceeasi parere si despre mine. Ma intreb de mute ori, oare voi fi in stare sa ma apropii de ea, o voi intelege? Deja ma tem ca nu ma voi pricepe sa fac echilibristica intre mama-prietena si mama-sfatuitoare, si sper sa nu ajung mama-batatoare la cap
Insa pana in adolescenta cred ca ma voi descurca, zic eu, noroc ca mai e ceva timp pana atunci.

Masele - nu avem cel de-al doilea rand, dar e posibil sa iasa in curand. Si vor iesi tot vara, brrr, deja mi-e frica de sezonul asta, ca anul trecut Ilinca a avut cele mai mari probleme de sanatate in perioada aprilie-august. S-o mai fi intarit? La cate am bagat in ea, naturiste, homeopate, ar fi si cazul.

Dordia mama, ce putin mai ai, si gata vei fi mamica de 2 baieti

Mandy daaa, sunt atat de geloasa pe mamicile care stau acasa cu bebe mic, imi e dor de perioada in care Ilinca statea in carut si dormea iar eu citeam, mama ce vremuri.

Ioana77 noi avem Neonato, e ok, dar daca ar fi sa iau altul m-as indrepta spre Chicco Zenith, l-am vazut in Cora si mi-a placut. E si mai inalt decat celalalte, ar putea vedea copilulul mai bine pe geam.

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

hai ca am trecut de partea cealalta a baricadei. ad. citesc dar nu scriu.

am un sictir in mine de la vremea asta...
si azi vine socrella, am ramas fara bona.
am pus si eu semn azi pe usa sa vad cat de inalt e fi-miu,are 95 cm si aproape 13kg.
azi am fost pe le hornbach, voiam de mult sa vedem acvariile cu pesti.am intrat la sel dupa scutece, era un balamuc... se pare ca toata lume shoppinguieste cand ploua.
masele-dc va referiti la ultimul rand, nu are niciuna D.
nu mai tin minte cine avea catel"alma"=ama, cine acvariu? cum e cu ele in casa?

in rest...spring mood-my ass

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Salutare tuturor!
Roxi, Catalina ca ati intrebat de noi!
Tusea aceea a lui Simon a trecut dupa 10 zile , acum suntem bine , multumim lui Dumnezeu.Am lipsit de pe DC din 2 motive: au venit din suedia soacra si cumnata in vizita si exact in perioada asta a cazut reteaua de net.
Am petrecut Pastele catolic impreuna cu familia sotului...dar eu parca tot pe cel Ortodox il astept... oricum,ptr mine Sarbatorile Crestine nu prea au farmec intr-o tara musulmana.

Cumnata mea are un baiat cu 5 luni mai mic decit Simon si nascut la virsta de 46 de ani, s-a casatorit la 39 de ani si dupa 7 ani a ramas insarcinata .Este o minunatie de copil, istet, energic , vorbeste destul de bine,daca cere ceva si nu primeste face crize de plins de 20 minute(minim) si ridica si mina la maica-sa.Acum, vazindu-l pe Simon in preajma lui, realizez ca am un copil fffff cuminte si ascultator.Simon daca cere ceva si nu primeste, plinge dar uita ff rpd si peste 5 minute vine si ma ia in bratze.
Ripley, din pacate, nici eu nu pot sa-ti raspund la dilema ta.
Leea, , am vazut ca nu au raspuns multe fete la intrebarea ta legata de vocabularul lui T, asta inseamna ca majoritatea au copilasi guralivi.Nici Simon nu vorbeste cine stie ce ptr virsta de 2,3 ani ,dar o pun pe seama confuziei cu atitea limbi auzite.In romana, eu insist pe poezioare si cintacele, macar sa lucram la capitolul memorie... dar nu cred ca trebuie sa ne stresam prea tare.
Multa sanatate muciosului mic!

Dau send ca mi-e frica sa nu pice netul iar.



Mergi la inceput