Colectia de toamna-iarna 2005 (191)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:



Va multumesc pt aprecierile la adresa apartamentului...si mie imi place cum a iesit dar din pacate parca nu ma atrage deloc sa ma mut in el...e frumos, e exact cum a vrut, dar e asa de gol...sper din suflet insa ca mutarea sa ne aduca cu ea si reintregirea familiei

Despre relatia cu parintii, eu am fost o fericita, tata m-a adorat efectiv, nu m-a ingradit niciodata cu nimic, mama la fel, cu toate ca ea a fost "zbirul" in ceea ce ma priveste, de la ea am primit singurele pedepse si cele 2 batai din toata viata mea. Am crescut intr-o familie...cu adevarat FAMILIE, chiar imi amintesc ca multi ma invidiau cat de uniti eram si cum faceam totul impreuna. Asta am cautat si eu mai departe, m-am dedicat trup si suflet familiei, sotului, Mirunei...si uite ca se pare ca am gresit, cel putin fata de Marius care s-a simtit neglijat si am ajuns unde am ajuns. Saracul tata...daca ar vedea ce face Marius acum, cred ca l-ar omora cu mainile lui...cat de mult l-a iubit si l-a apreciat, cand ne-am casatorit i-a spus sa aiba grija de mine, sa nu-mi faca rau pt ca eu sunt bulgarele lui de aur...iar domnul a promis ca asa va face. Si acum...

Imi pare rau...m-a busit plansul...revin dupa ce ma linistesc

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Madau

Joy, sanatate multa tuturor! Te asteptam cu vesti!

Pentru Sergiu, un gand bun de la noi!

Si pentru voi toate ... www.youtube.com/watch?v=8JF0vFVK4Ec" target="_blank"> dedicatie speciala! (am regasit melodia asta dupa muuulta vreme!... poate va place si voua)



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Ce ma infioara pe mine este cum si-au umilit fizic si psihic copiii niste parinti "cu carte", stimati in cercul lor social, si care culmea! si in ziua de ani sunt convinsi ca si-au crescut bine copiii.


Da, Lavi , ai dreptate. Si multe femei stateau si suportau calvarul, fiindca nu aveau incotro, si un divort dadea "rau la dosar", ca si femeie, erai stigmatizata.

Taica-meu reusea sa ma contrarieze de multe ori, tin minte ca aducea acasa animale ranite si parasite, le ingrijea, le dadea sa manince (in general, se spune ca iubitorii de animale au suflet bun!) iar cu noi, copiii, se purta execrabil.
Refugiul meu era la bunici ( bunicul era o prezenta mai rara fiindca lucra) unde gaseam liniste si eram rasfatata in limite normale, fara exagerari. Bunica a fost singura persoana din familie care il confrunta fatis pe taica-meu, dar acesta i-o reteza si o ameninta ca nu o sa-si mai vada nepotii daca mai intrevine. Asteptam cu multa nerabdare mesele festive din fiecare duminca, cand ne stringeam toti la masa, bunica pregatea bunatati si niciodata nu lipseau dulciurelele de casa si tortul, atmosfera era plina de caldura, calm si parfumul lumanarilor de pe masa, care erau un "must" ( bunica-mea provine dintr-o familie bogata, a fost crescuta la pension, manca franceza pe paine, au avut femei de serviciu in casa, bone, standardele ei erau ridicate, se invartea in cercuri inalte, eram fascinata sa vad pozele cu ea de la "balurile dansante" unde arata ca o adevarata printesa in rochiile lungi, a avut o viata lipsita de griji, asa ca esecul casniciei lui maica-mea a fost cea mai mare povara pentru ea ).

Tania , asa este, din fericire, visele mele s-au realizat ( dar mi-am luat si palme de la viata, destul de multe, pina sa ajung unde sint) si sint mandra de familia pe care o am, la noi domina armonia si nu exista zi in care sa nu ne ne spunem cit de mult de iubim, pe Rachie o invadam cu cuvinte de dragoste si ii reamintim zilnic cit de mandrii sintem de ea, ne pupacim toti trei si avem o relatie cum nici in visele mele cele mai frumoase si optimsite nu am avut. Sint recunoscatoare si multumesc zilnic destinului pentru familia pe care o am si sper ca nimic, vreodata, sa nu darime ceea ce am cladit.

Madutza, tare buna mama ta. Eu una, cred ca ii dadeam un mare sut in fund, sincer. Dar poate gresesc...

Mada ,eu nu stiu daca am apucat sa te felicit pentru apartament, este superb, sa-l stapinesti sanatoasa!

va pup dulce

Ina,Rachel Georgia (Nov.23,2005) si Pufosel


Today is a wonderful day; I choose to make it so.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Buna dimineata!!!

La noi ploua, ploua, ploua. Abia astept sa vina caldura, cred ca va fi o explozie de verde!
Azi m-am rasfatat cu o cafea cu 1% cofeina, asa scrie pe pachet. sa vedem ce parere o sa aiba fii-meu

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an

martie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna colectie!!!

Cam triste povestile voastre din copilarie....si imi pare sincer rau pt toate care ati suferit in copilarie. La noi nu a fost cazul, v-am mai spus parca....noi am fost o familie unita de la frati, parinti, unchi, veri, bunici...etc. Si a fost ok chiar daca imi aduc aminte ca existaumomente in care ma simteam neglijata, singura si neiubita...datorita faptului ca surorile mele mai mari aveau probleme ale adolescentei iar eu...eram un picut ignorata. Dar...am realizat ca nu era adevarat desi...toate aceste sentimenta...au dus la racirea relatiilor mele cu mama. Adica...nu pot spune ca mi-am impartasit sectetelecu ea. M-am refugiat in prietena mea...lucru care ea nu l-a apreciat. Acuma totul e ok, suntem o familie fericita si totul a trecut si s-a dus. Am aceeasi prietena buna pe care mama nu o are pe deplin la suflet...dar e ok. Asta ar fi singurul aspect negativ al copilariei mele...in rest nu imi aduc aminte decat de lucruri bune, petreceri, mese in familia extinsa cu veri, unchi si chiar si vecini..., concedii impreuna anual la mare....si mai tz realizarea catoate astea au insemnat sacrificii f mari din partea alor mei...sacrificii pe care noi nu le-am simtit.
Certuri in casa noi nu am avut, deci...am fost o familie fericita.

Ina....offf cat de greu tb sa iti fie. Azi noapte mama a vegheat-o efectiv pe bunica mea...pt ca i-a dat o pastiluta sa doarma mai bine si s-a cam molesit...si mama s-a speriat enorm. Deci suntem practic in aceeasi situatie...adica amandoua asteptam cu teama si tristete enorma finalul. Bunica mea deja mananca f. putin, siputinul ala de multe ori ....il da afara...dar se agata cu bucurie de fiecare clipa traiata alaturi de noi. Isi face planuri cum va spala ea puiul mic si cum se vor juca...desi ea nupoate sta prea mult in picioare.
Oricum sper din suflet sa o mai tina Dumnezeu constienta si in viata macar sa il vada pe bb. Pe 17 Aprilie se va naste...deci de PAsti vom fi toata familia la masa.
E greu...dar nu avem ce face!

Madau...imi pare sincer rau pt tine, dar poate gasiti o cale de impacare daca mai exista ceva sentimente la mijloc. Ar fi bine sa analizati situatia la rece si sa vedeti unde ati gresit fieccare si daca sunteti dispusi sa indreptati greselile si sa o luati de la capat. Sincer...sper sa puteti sa o luati de la capat in noul cuibusor. Te poop !

GAta ca ma duc sa fac de mancare...ca nu mai am nik pt Stefan la pranz!



Diana 35+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

alo, natiune!
ce faceti, urmariti summit-ul?

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an

martie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

doua intrebari?
1. mai este vreun copil din colectie la care sa nu-i fi iesit al doilea rand de masele? ca la noi vad ca nu mai vine zZna maseluta
2. ce scaun pt 0-18 kg imi recomandati?

Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an

martie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ioana, multumesc pt. raspunsuri

Nici noi n-avem randul 2 de maselute si - sincer - sper sa nici nu apara prea curand . Nu cred ca e motiv de ingrijorare, parca trebuie sa iasa pe la 2.5-3 ani.
Cu scoica nu ma pronunt, noi am avut una proasta, de la primii pasi . Acum am facut fixatie pe Maxi Cosi, imi plac tare mult scaunelele lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Ioana, nici Dariei nu i-a iesit al doilea rand de masele! Mai asteptam!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ioana la maselutele de 3 ani te referi sau nu pricipesc eu nika?

La varsta asta, din cate stiu eu, majoritatea copiilor au, pe fiecare parte, 2 incisivi, 1 canin si o maseluta.

La 3 ani apare a 2-a maseluta.
La 6 ani apare a 3-a maseluta, care practic e primul molar definitiv.

Apoi primele 2 maselute sunt inlocuite de premolarii definitivi.
La 12 ani apare al 2-lea molar definitiv si pe la 18 sau mai tarziu, al 3-lea, cel de minte.

Asta stiu eu de la stomatoloaga mea. Silviei acum stau sa-i pocneasca molarii de 6 ani.

-----------------
Perla prospata Silviuteasca (asta deja e bila neagra pt noi, parintii):

-Ce inseamna cioban?
-Pai.. un om... care taie lemne in padure.
-Si taran ce inseamna?
-Taranul are o nevasta si un copil. Si copilul o dadaca.

e grav daca asta stie despre tarani un copil care a avut 3 strabunici tarani

Mergi la inceput