metode de intarcat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by spiridusul

dandusa, nu am timp sa citesc acum ce ti-au spus fetele, dar imi dau si eu cu parerea.

esti gravi, si in curand nu va mai vrea ea lapticul tau, pt ca isi va schimba gustul.
nu stresa gargaritza cu intarcatul, va renunta singura.

puiul meu are 1 anisor, si eu gravi (7 sapt) si dr de fam + ginecologul asa mi-au zis


samburica



ma rog la d-zeu sa fie si la noi asa...
de doua nopti doarme I N G R O Z I T O R...,dimineata o iau o dezbrac cu gandul ca pampersul ei este plin ochi...,desfac si raman surprinsa...,este aproape gol...,raman socata...
bai nene...,toata noaptea a supt...,ore intregi a stat numai cu sanul in gura...,ce se intampla???...,inseamna ca nu mai este asa mult laptic...,suge in gol...
prima reactie este sa ma mulg sa vad...,dar laptic curge...,probabil ca nu curge f mult si asta-i motivul pt care pampersul este gol...
cate o floricica pt med de fam si ginecologul care te-au sfatuit sa nu stresezi copilul
sa mai intrii sa ne spui cum decurg treburile la voi




Mamica stralucitoare
9+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

dandusa, daca tot nu mai suge ziua mergi pe firul asta in continuare, nu te intoarce la suptul ziua, daca s-a obisnuit deja fara tz si papa asa de bine mancarica.......este o realizare pe drumul intarcarii

cat despre DE CE inca mai suge noaptea, eu am o parere: la varsta asta inca au nevoie de lapte, din cate stiu Crinuta nu accepta alt lapte, decat in cantitati foarte mici..ceea ce pt organismul ei nu e suficient si atunci cere noaptea...tz!

poate daca ai reusi incet incet sa o faci sa bea lapte de vaca....

octavian scuipa laptele de vaca pana cum 2 saptamani cand subit a inceput sa bea..si nu putin...l-am incercat seara la culcare, cu canutza, si a inceput sa bea..brusc...si chiar da semne ca-i place...inca suge dupa..dar stie si alt gust de lapte..ceea ce in conditiile in care se va intarca sau il voi intarca..e foarte bine!

noi mamele nu vom fi niciodata pregatite sa-i intarcam,,senzatia e asa de sublima!in orice moment, intarcatul va fi un stress pentru noi, chiar si in cazul autointarcarii , caci va disparea acea contopire cu copilul, pe care numai noi, mamele care alaptam, o cunoastem!

iti urez mult succes si da Doamne sa se intarce Crinuta singurica!




Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Desiree,
ziua nu mai suge de mai mult de o luna jumate...,n-a mai cerut...,nu i-am oferit...,se pare ca-i deja obisnuita cu asta si normal ca nu-mi displace...,ziua ma refac si eu...
sigur ca-i un pas inainte...,chiar ma simt bine ca nu mai alaptez ziua...
noptile in schimb sant ingrozitoare...,aseara a dormit cu tz in gura...de intepenisem ...,cum i-o scoteam,cum incepea sa planga...,vroiam si eu sa dorm..,na...dar n-a fost chip sa ma lase fara tz...,de la 6 la 9 am dormit ,ca in rest a supt...

canuta nu cred ca-i rezolvarea la noi...,pt ca ea vrea sa suga...
de multe ori sta cu tz in gura si atat...,nu suge...

lactate mananca f bine...,iaurt zilnic...,are doua mese de cereale cu lapte pe zi...,cascaval si unt zilnic...

speram si noi sa se termine cu bine...








Mamica stralucitoare
9+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Dandusa, eu l-am dezvatat pe fiul meu de suzeta intre 11 luni si un an. A fost f f greu. Multe nopti nedormite si urlete. Apoi incepuse sa ma tina pe post de suzeta, se trezea toata noaptea, nu ca ar fi dormit vreodata prea bine, dar macar se trezea de 1-2-3 ori si atat, nu din 15 in 15 min. Am hotarat ca este timpul sa dorm si eu asa ca am refuzat sa ii mai dau sa suga noaptea. Primul supt dupa cel de seara il avea cel mai devreme la ora 6, pana atunci nu primea nimic, daca vroia (si in general nu ceda) ii dadeam ceai (de tei) sau apa in biberon. Nu mi-a luat biberonul pana la 1 an si eram hotarata sa nici nu i-l mai dau vreodata. A durat greul cam vreo 1-2 saptamani. A inceput sa accepte biberonul cu ceai, usor usor am trecut pe apa, iar acum rar mai cere ceva noaptea, chiar daca se trezeste plange putin si se culca fara sa bea ceva, poate numai sa ii fie cald mai cere sau il intreb eu daca vrea apa. Usor usor am renuntat si la tzitzi de dimineata, apoi la cel de pranz. De curand am introdus laptele praf la somnul de pranz si vad ca l-a acceptat f bine (chiar nesperat de bine). Urmeaza sa inlocuim usor si suptul de seara, dar aia deja este mai mult un ritual si un alint pentru amandoi, asa ca nu ma mai stresez prea tare.
Mult succes in schimbarea obiceiului de a te considera suzeta. Daca este vreo perioada de dat dinti ceva nu stiu cat succes vei avea insa. Trebuie sa fii consecventa in decizii daca te hotarasti, sa nu cedezi sub nici o forma. daca are cine sa mai stea noaptea cu ea este si mai usor.
Legat de intarcat, stiu persoane care au luat pastile ptr oprirea lactatiei si puii lor nu au mai vrut sa suga, probabil laptele isi schimbase gustul.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Tanima,
multumesc ca mi-ai impartasit din experienta voastra
noi santem la fel...,nu da semne ca vrea s-o lase...,am rabdare si sper sa renunte intr-o buna zi...,pana atunci ma resemnez...si am rabdare...



Mamica stralucitoare
10+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Hop si noi!
A mea e nascuta pe 12 nov.2006 ,deci sunt de aceasi virsta!Si eu am acelasi cosmar!Nu adoarme decit cu titza in gura,asta cind e cu mine,cind e la cresa doarme fata mea fara nici o problema.Ba se trezeste si nu plinge,sta singura in mijlocul saltelei ,se uita la educatoare ,zimbeste se tavaleste,nu are nici o grija!!!Sa mor nu alta!Pt.ca,cind e acasa e cosmar!Ma fugareste peste tot.
Si acum se trezeste de citeva ori pe noapte si daca nu-i bag titza in gura nu adoarme la loc.
Faza cea mai nasoala e ca ,nu mai curge pic de lapte!Si asta pt. ca am mers la ginecolog si am cerut medicamente sa opresc lactatia si asta din cauza oboselii crunte prin care trec dar si a multor medicamente pe care le iau(oboseala,stress,totul pe fond nervos)

Asa ca eu sunt ingrijorata ca nu va renunta asa usor(a mea)pt. ca desi lapte nu mai curge ,ea tot suge!Tot asa adoarme,molfaind tzitza!
Tot ma trezesc de 3-4 ori pe noapte !Singura multumire e ca nu o afecteaza pumnul de medicamente pe care-l beau zilnic ,in rest ,oboseala cit cuprinde!!!!
Succes mamicilor care vor sa intarce!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balaceanu_l spune:

Buna dragi mamici,
Si noi avem o mica problema,nu cred ca mai acum lapte,cand ma mulg nu imi mai vine ca inainte,si nu prea vrea sa ia sticla,i-am luat canitza speciala si nici din ea nu bea,se joaca cu ea.
Nu vreau sa o i-au brusc dar in 3 luni vreau sa imi las puiul akasa si mi-e ca nu o sa bea lapte deloc,nu stiu ce si cum sa fac?


Loredana-Bianca Alexandra (16.10.2007)
Ne votati si pe noi pe Dc pagina 24 e in rochita de craciunita

Poze noi
http://community.webshots.com/user/balaceanu_l

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fretpatricia spune:

Draga Dandusa,
Scuze intii pentru mesajul anterior, a plecat inainte sa incep sa scriu ceva; nu sunt inca obisnuita cu site-ul acesta, am dat de el in disperarea de a gasi o metoda buna de intarcat si acum incerc sa ma acomodez cu scrisul raspunsurilor...
Cum spuneam, am si eu aceleasi probleme ca tine, cind am citit mesajul postat de tine, am crezut ca vorbesti despre fetita mea! N-as fi zis ca mai exista inca un copil ca ea, am crezut ca numai noi avem problemele astea, adica toate la un loc: nu lasam tzitzi din gura si pace, ne trezim de nspe ori pe noapte (am incetat sa mai numar, dar cred ca din ora in ora), nu vrem lapte din biberon, desi mama a cumparat vreo 3 feluri de lapte/biberoane doar-doar ne-o place unul macar, de suzeta n-a vrut sa auda de mica, acum o scoate si-o arunca cit colo cind o simte si... tot asa. Problema e ca eu sunt singura cu ea, sotul lucreaza si in curind (1 luna) incep serviciul si simt ca nu voi reusi sa rezist cu programul asta de noapte. Ziua s-a rezolvat, maninca aproape orice, bea apa simpla (nu ceai, nu alt lapte), insa suptul de seara si toata noaptea nu il putem scoate.
Am incercat metoda Ferber, in ideea ca va adormi singura si va uita si de sin pina la urma, insa ce, 2 ore pe ceas daca o las tot atit plinge incontinuu! Si acum abia am reusit cit de cit s-o pun inapoi in pat la ea ziua (desi inca cu plins si tipete), insa noaptea nu am sanse. Si pur si simplu nu mai pot, ma dor miinile, imi amortesc, numai eu stiu cum dorm si sunt convinsa ca nici ea nu doarme un somn linistitor! E adevarat ca a mea e mai mica decit a ta, are 8 luni, insa din cite citesc si eu pe forum, probabil ca e mai bine mai devreme, eu zic ca a supt deajuns de acum, as mai continua daca nu ar fi serviciul si faptul ca si eu vad ca probabil nu prea mai am lapte, a devenit un obicei si reflex pt. ea.
OK, n-as vrea sa scriu si mai mult, ca aproape repet ceea ce ai spus si tu, insa vroiam sa spun ca nu esti singura, suntem si alte mamici prin lume cu aceleasi probleme si poate tinem legatura si ne impartasim din experiente, bune sau rele. Ca se pare ca doctorii nu stralucesc in idei chiar tot timpul, eu am avut o sugestie de la un pediatru din Romania sa ii dau Fenobarbital 1 saptamina ca sa doarma si sa uite de obicei... Ei chiar asta nu o sa fac, oricit de disperata as fi! Fenobarbital la copii de 8 luni??? Foarte "interesanta" si extrema solutie...

Eiii, inchei acum, insa iti doresc din suflet sa reusesti sa gasesti cea mai buna solutie cu fetita si suptul neintrerupt... Ceea ce imi doresc si mie! NUmai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

citind aici mi-am adus aminte cate am tras sa-mi incarc baiatulAl meu baiatnu a luat biberon sau suzeta ,titi pina la un an si doua luni ajunsese sa traga de mine orinde cerand "sisi"singurul cuvant pe care il zicea.

De lasat cateva zile la mama nu puteam locuiam impreuna dar prea mare ajutor nu imi dadea asa ca am ascultat de o vecina mai batrana care mi-a zis sa ma ung cu ardei iute si asa am facut si de cate ori vroia titi nu putea si plingea si iar vroia si tot asa.Am chinuit un pic mititelu doua trei zile.Dar asa baiatul meu a inceput sa manance si sa bea ceai cu cana.Dar altfel de lapte nici nu a mai vrut sa bea si acum ca ii mare face figuri cand aude de lapte.
Spor la intarcat dar trebuie sa nu cedati la primul scancet


mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by hannen

Hop si noi!
A mea e nascuta pe 12 nov.2006 ,deci sunt de aceasi virsta!Si eu am acelasi cosmar!Nu adoarme decit cu titza in gura,asta cind e cu mine,cind e la cresa doarme fata mea fara nici o problema.Ba se trezeste si nu plinge,sta singura in mijlocul saltelei ,se uita la educatoare ,zimbeste se tavaleste,nu are nici o grija!!!Sa mor nu alta!Pt.ca,cind e acasa e cosmar!Ma fugareste peste tot.
Si acum se trezeste de citeva ori pe noapte si daca nu-i bag titza in gura nu adoarme la loc.
Faza cea mai nasoala e ca ,nu mai curge pic de lapte!Si asta pt. ca am mers la ginecolog si am cerut medicamente sa opresc lactatia si asta din cauza oboselii crunte prin care trec dar si a multor medicamente pe care le iau(oboseala,stress,totul pe fond nervos)

Asa ca eu sunt ingrijorata ca nu va renunta asa usor(a mea)pt. ca desi lapte nu mai curge ,ea tot suge!Tot asa adoarme,molfaind tzitza!
Tot ma trezesc de 3-4 ori pe noapte !Singura multumire e ca nu o afecteaza pumnul de medicamente pe care-l beau zilnic ,in rest ,oboseala cit cuprinde!!!!
Succes mamicilor care vor sa intarce!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati



incredibil...,banuiam ca ,daca intr-o zi lapte nu voi mai avea...,va renunta...,dar citind situatia ta,m-am intristat...
aaa si mai stiu o mamica care spunea acelasi lucru...,nu mai avea laptic dar copilasul nu renuntase...
ai incercat cumva sa inlocuiesti suptul cu suzeta?,nici asta n-ar fi o idee f stralucita...,pt ca ,daca se obisnuieste sa suga suzeta noaptea,in mom in care ii scapa s-ar putea sa se trezeasca si sa ceara suzeta si ar fi cam acelasi lucru...,cam aceiasi oboseala pentru tine...,dar mai sant copii care sug la suzi si in somn si-o cauta singuri,o iau si gata...
sotul tau reuseste s-o adoarma?ati incercat?



Mamica stralucitoare
10+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput