Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (38)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by dany26
dar la ce cantitate de leguma pasate cu supa trebuie sa se ajunga pt a inlocui o masa de lapte????ca nu gasesc nicaieri scris...iar dr mea cica sa ii dau cat vrea el....pai el cam vrea mult din orice



In schema mea de diversificare scrie asa:
Supa se face astfel: in prima zi se fierbe in putina apa 2 rondele de morcov si 2 rondele de patrunjel, se paseaza si se subtiaza cu supa in care au fiert legumele, adaugi 2 lingurite de cereale+o picatura de ulei de masline. In a doua zi la supa adaugi si pastarnac (f sanatos) si procedezi la fel, a 3a zi telina, a 4a zi sfecla rosie, a 5a zi ardei gras, a 6a zi ceapa (dar nu o pasezi inca, o arunci, o pastrezi in supa cam dupa 7 luni), a 7a zi cartof, a 8a zi dovlecel. Asa ai cam acoperit toate legumele permise. Cu fiecare zi cresti si nr de picaturi de ulei pana ajungi la 20 picaturi. Uleiul este f important acum ptr ei, ajuta la mielenizarea celulei nervoase (gasesti sticlute mici cu picurator). De asemeni poti mari cantitatea de cereale daca vrei in supa( eu zic ca 2 e suficient), dar per total zi sa nu depasesti 4 lingurite.
Dupa ce papa supa asta ii dai completare lapte,nu supa pana se satura. Stomacelul lor inca nu e pregatit pentru mancare muuuulta.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...




mersi tare mult pt raspunsul de taliat!!!
dar ce cantitate sa ii dau stii??
si ce ulei?de masline e ok?

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Gabi,Crisstiana...multumim pentru voturi!


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstiana spune:

Gaby, eu nu ii pun nimic pe suzeta, oricum cu zaha sau fara, n-o accepta si pace. Da' i-am prins odata pe bunici cu mata'n sac. Am fost jos la cumparaturi si pe cand m-am intors, cica il invatau cu suzeta si am gasit in coltul guritei lui Mattia 2 firicele de zahar. Imi venea sa ma impusc.Dar ce pot sa fac? Incerc sa-l las cat mai putin timp posibil in preajma lor.Stiu ca au intentii bune, dar de moda veche.

Si voi sunteti afictionati formula 1? Si eu si sotul meu la fel.Suntem mari fani Ferrari, ca deh, italienii la italieni trag. Sa ne pui poze cu tricoul si caruciorul, sa vedem cum se asorteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by dany26
mersi tare mult pt raspunsul de taliat!!!
dar ce cantitate sa ii dau stii??
si ce ulei?de masline e ok?



Cat iti iese din cate 2 rondele de legumele respective.Plus cereale si ulei.Da,ulei de masline sau de porumb.

Hai ca transcriu toata schema pentru cine e interesat.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Divesificarea alimentatiei incepe cel mai devreme dupa 5 luni jumatate de viata, ptr sugarul alimentat exclusiv la san.
Primul aliment introdus sunt cerealele ptr sugari 4-6 luni, cereale cu orez, porumb si tapioca (Nestle, Nutriben). Portia este de 4 lingurite zilnic, distribuite intr-o singura masa sau in doua mese.
In primele 3-4 zile dimineata inainte de masa de san, 2 lingurite cereale inmuiate in laptic de la mami, cate putin, cate putin, apoi completare san. Celelalte 2 lingurite la masa de la 18 si apoi completare san. Dupa cele 4 zile (cand se presupune ca bebele a gustat si altceva decat san), la masa de dimineata o lingurita de mar ras cu o lingurita cereale, celelalte 3 lingurite seara, mereu completare san.
Apoi supa de legume (cam la 5 luni si 3 saptamani). Supa se face astfel: in prima zi se fierbe in putina apa 2 rondele de morcov si 2 rondele de patrunjel, se paseaza si se subtiaza cu supa in care au fiert legumele, adaugi 2 lingurite de cereale+o picatura de ulei de masline. In a doua zi la supa adaugi si pastarnac (f sanatos) si procedezi la fel, a 3a zi telina, a 4a zi sfecla rosie, a 5a zi ardei gras, a 6a zi ceapa (dar nu o pasezi inca, o arunci, o pastrezi in supa cam dupa 7 luni), a 7a zi cartof, a 8a zi dovlecel. Asa ai cam acoperit toate legumele permise. Cu fiecare zi cresti si nr de picaturi de ulei pana ajungi la 20 picaturi. Uleiul este f important acum ptr ei, ajuta la mielenizarea celulei nervoase (gasesti sticlute mici cu picurator). De asemeni poti mari cantitatea de cereale daca vrei in supa( eu zic ca 2 e suficient), dar per total zi sa nu depasesti 4 lingurite.
Deci in momentul asta ii dai : dimineata mar ras (in prima zi o lingurita, apoi cresti 2, 3...pana la vreo 5-6 lingurite, nu mai mult, ca sa pape si san) cu o lingurita de cereale + completarea de san, la pranz supa de legume + completare san.
Dupa ce ai terminat cu legumele (totul dureaza cam o saptamana) incepi sa-i introduci carnita, de pui sau gaina, piept sau pulpa, astfel: in prima zi pui la fiert legumele (cam cate o rondea, doua din fiecare) si separat fierbi o farama de carne (o lingurita ), pasezi legumele si carnita (nu pui zeama in care a fiert carnea) si subtiezi cu zeama de legume+cereale+ completare san. In fiecare zi cresti cantitatea de carnita pana ajungi la 50 g aprox (perioada coincide cu implinirea celor 6 lunite). Din momentul ala ii poti pune si zeama in care a fiert carnea. De acum o numim supa de carne si o poti acri (nu-i obligatoriu, dar vit C va mai creste un pic pofta de papa) cu putina zeama de lamaie.
Odata cu terminarea etapei carnita, ati ajuns si la 6 luni si introduci la masa de seara branza calcica delactozata. Asta o obtii astfel : din un sfert litru lapte Dorna 1.5% si 2 tablete calciu lactic, fiert si scurs obtii branzica ptr 2 zile. Incepi la fel cu o lingurita de branza si cresti in fiecare zi pana la 50 g pe care o amesteci cu mar ras sau pere, caise, mango, prune, pepene galben si cerealele aferente.
Acum se poate trece la sucul de fructe:max 75 ml/zi, suc obtinut preponderent din mere, morcov, pere si cate o felie de portocala (nu preponderent portocala, cum se practica). In general marul este baza ptr ca e cel mai bine tolerat de stomacelul lor incepator.

Uite un menu: dimineata: mar ras + cereale + san
la 11: suc de fructe
la 13-14 : supa de legume /supa de carne +san
la 18 : branzica + un fruct + cereale + san
la 21 : san

La 7 luni introduci inca 3 alimente: oul, ficatelul si iaurtul
Oul : numai galbenusul, in prima zi un sfert de galbenus, a 2a zi o jumate, a 3a trei sferturi, a 4a zi un galbenus intreg. Oul il pui in legumele pasate si in ziua respectiva nu faci supa de carne, doar legume + ou, si ii dai o zi ou cu legume, o zi supa de carne, apoi iar ou cu legume. Astfel sa ii dai o zi da si una ba ou, alternat cu supa de carnita. Oul daca e de la tara sa nu aiba mai putin de 4 zile dar nici mai mult de 7.
Ficatelul : de pui, fiert in apa (nu in lapte ) adaugat la supa de legume in care sa fie putin mai mult cartof (ficatul se va da mereu in combinatie cu cartoful, ptr ca amidonul din cartof fixeaza fierul din ficat).
Iaurtul : natural, fara fructe, gen Danone natural sau din piata autohtona cu termen de valabilitate f mic cca 150 g/zi. se poate da la masa de dimineata cu o lingurita de cereale. Acum poti diversifica cerealele, deci poti lua si cu gluten.

8 luni: alimente noi: banana, smantana, biscuiti simpli, legume noi
Poti folosi banana in branza sau simpla si la masa de seara ii poti da branzica calcica delactozata cu smantana 12% si cu mamaliguta. Sucul de fructe se poate imbunatati cu mai multa portocala.
La supa se mai adauga spanac, brocoli, pastai.
Biscuitii ii dai sa rontaie sau ii amesteci cu fructele seara.


9 luni: aliment nou: pestele: crap, salau, stiuca, pastrav.
Pestele fiert si amestecat in supa de legume sau cu piure de cartof.
Se pot incerca fructe noi: capsuni, cirese, struguri, pepene rosu

La 10 luni are o alimentatie variata si acoperitoare. Nu se pune sare, ptr ca alimentele au deja sodiu si potasiu destul ptr rinichii lor. Se mentine cantitatea de 4 lingurite de cereale pe zi, ptr a nu forta indicele glicemic si nici greutatea copilului.Cantitatea de suc sa nu depaseasca 75 ml/zi si incearca sa i-l dai la intervale suficient de mari fata de masa principala. Se da si apa plata, max 50 ml/zi.

Dupa 10 luni sticksuri fara sare, paine, fructe taiate bucati, chec facut in casa, covrigi, biscuiti petit beurre

La 11 luni papa gratar de piept de pui.

Dupa 1 an, ou fiert tare cu albus sau moale cu painita si iaurt sa mearga pe gat sau omleta in f putin unt. Si la 1 an si 2 luni trecem la mancare nepasata, doar taiata marunt si ff putin sarata.




Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Miha...chiar suntem interesate de scheme de diversificare...ca sa stim mai multe. Apropo de concurs...cred ca esti in top cu ambele poze. Mult succes!
Cristiana...multumwesc mult, de altfel si celorlalte fete, de incurajari si sfaturi. Daca ar fi luat in greutate fata nu-mi faceam probleme, dar 100 gr in trei sapt e prea putin.
In ce priveste bunicii, o am si eu pe mama care nu intelege ca s-au schimbat vremurile...si ma tot sfatuieste de bine, dupa metoda "cum te-am crescut eu pe tine". Pana intr-o zi cand am gasit fata cu un covrig cu mac in mana...mac peste tot pe ea pe bluzita si mama foarte fericita ca poate "roade fata la el si nu la jucarii din plastic" Va dati seama ...eu sa fac apoplexie...bine ca n-a bagat in gurita ca pericolul mare era de inec cu macul ala..I-am zis ca daca mai face asemenea prostii si iese din vorba mea n-o mai las niciodata cu fata singura!S-a cam suparat dar...cred ca a inteles pana la urma ca e copilul meu!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

mama ce rapida ai fost..pana sa scriu si eu tu deja ai postat...Multumim!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by creem

Miha...chiar suntem interesate de scheme de
Cristiana...multumwesc mult, de altfel si celorlalte fete, de incurajari si sfaturi. Daca ar fi luat in greutate fata nu-mi faceam probleme, dar 100 gr in trei sapt e prea putin.
In ce priveste bunicii, o am si eu pe mama care nu intelege ca s-au schimbat vremurile...si ma tot sfatuieste de bine, dupa metoda "cum te-am crescut eu pe tine". Pana intr-o zi cand am gasit fata cu un covrig cu mac in mana...mac peste tot pe ea pe bluzita si mama foarte fericita ca poate "roade fata la el si nu la jucarii din plastic" Va dati seama ...eu sa fac apoplexie...bine ca n-a bagat in gurita ca pericolul mare era de inec cu macul ala..I-am zis ca daca mai face asemenea prostii si iese din vorba mea n-o mai las niciodata cu fata singura!S-a cam suparat dar...cred ca a inteles pana la urma ca e copilul meu!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)



ce tare....dar si ce periculos...Si apropo de asta si mama mea i-a bagat suzeta in dulceata...si nu oricare...de capsuni....uau ce am mai tipat la ea...of of of....

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

offffff...fi-miu a plans f des azi desi ma strambam la el ca de obicei..etc... si acum a venit tasu si rade in hohote


miha mersi de schema si sfaturi!!!!!!!!!!!scuze de insistenta!


www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ggaby spune:

quote:
Originally posted by crisstiana

Gaby, eu nu ii pun nimic pe suzeta, oricum cu zaha sau fara, n-o accepta si pace. Da' i-am prins odata pe bunici cu mata'n sac. Am fost jos la cumparaturi si pe cand m-am intors, cica il invatau cu suzeta si am gasit in coltul guritei lui Mattia 2 firicele de zahar. Imi venea sa ma impusc.Dar ce pot sa fac? Incerc sa-l las cat mai putin timp posibil in preajma lor.Stiu ca au intentii bune, dar de moda veche.

Si voi sunteti afictionati formula 1? Si eu si sotul meu la fel.Suntem mari fani Ferrari, ca deh, italienii la italieni trag. Sa ne pui poze cu tricoul si caruciorul, sa vedem cum se asorteaza.

Crisstiana si Mattia-Baietel (22.12.2007)





eu i-am pus lapticul meu pe suzeta asa l-am obisnuit

sotul e italian??de unde?

Mergi la inceput