Bucurii de sept-oct 2006 (116)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

apropo de "parabeni" si chimicalele din cosmeticele pe care le folosim....sunt PLINE cosmeticele de substante daunatoare....de la banalul stick deodorant pe care nu-l mai folosesc de cel putin un an de zile (acest deodorant sau mai bine zis ANTIPERSPIRANT de tip solid care impiedica transpiratia (de altfel - o functie normala a corpului) nu e sanatos deloc. toate toxinele raman in corp si se acumuleaza, iar in timp apar problemele - ex.cancerul de san !!!) sper sa nu exagerez cu mesajul asta, dar am citit foarte multe studii si m-am ingrozit. am apelat la logica citind aceste studii si mai putin la cunostintele mele in materie de cosmetice
inclusiv banalul gel de dus este daunator sanatatii....procesul tehnologic de obtinere a sapunului lichid implica folosirea de substante daunatoare in anumite cantitati (de ex.nu e bine sa-l folosesti zilnic), practic sapunurile solide sunt mai putin daunatoare, dar si alea contin o gramada de chimicale daunatoare

am avut si eu la un moment dat o manie cu achizitionarea de produse cosmetice cat mai naturale sau macar care sa nu contina acei parabeni. unele dintre prod.de la Yves Rocher, Zepter si Elmiplant nu contin parabeni si cu siguranta mai sunt si altele dar nu le cunosc eu

e un subiect controversat si din pacate nu am dovezi palpabile (pt.mine !!!) sa imi pot explica cu siguranta nocivitatea cosmeticelor, altfel risc sa fiu identificata de prieteni, vecini si toti cu care intru in contact, dupa miros !!!

asta ar fi un subiect de discutie, deja inceput in aceasta saptamana


Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna dimineata. Va invit la o cu lapte.

Mai despre produsele cosmetice ce sa spun, eu in principiu nu prea m-am uitat ce scrie pe ele, dar pt Cosmi am mai luat si de la plafar ocazional unele.Poate ar trebuie sa ma orientez mai multe spre astefel de produse.In mare nu prea stim ce baga in ele or cit ne-am chinui noi. Nu cred neaparat ca ce e scump e si bun obligatoriu.

Lilina a baut Vlad Milumil junior. Am luat si noi ieri 2 cutii de la Auchan. Era oferta la 26.7 lei.L-am amestecat cu milumil 3 ca abia desfacusem o cutie zilele trecute si l-a baut.

Despre subiectul propus de Alina...obligatoriu vrem sa faca miscare, acum depinde ce inclinatii va avea.La noi in familie cam toata lumea a facut sport pina la 18 ani. Nu vreau sa fie sedentara. De cind o am pe ea eu sincer am devenit cam sedentara si drept urmare am niste dureri de spate de ma omoara mama lui de calculator.Oricum sporturile de baza ca innotul de exemplu nici nu intra in discutie sa nu faca macar asa pt ea nu de performanta. Mie mi-ar place sa faca dans sportiv de exemplu sau tenis cam exact ce nu am facut eu cred ca pe astea le-am omis ca in rest le-am cam incercat pe toate incepina cu baletul, tirul, innotul, gimnastica, karate si nu mai stiu acum la matinal.

Fetele din Bucuresti. A ajuns careva la Kidex??? Anul trecut m-a cam dezamagit si nu stiu daca sa ma duc.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Vad ca nu e nici o mamica matinala sa bea cafeaua cu mine.O las sa o incalziti voi ca eu fug cu pitica pina la tara sa vada animalele din curte.

Mai m-am uitat acum dimineata , si pe sanosan scrie ca au parabeni. Ne spalam doar cu apa.....de izvor si ne vom recunoaste vb lilinei dupa miros.

Vroiam sa intreb mai demult : ce dati copiilor sa pape unt sau margarina??? Eu i-am dat cind si cind unt dar ma gindesc sa nu fie prea gras.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna dimineata. Multumesc pentru cafea, Monique.
Am intrat sa va salut si sa va doresc o zi buna. Eu am azi foarte multa treaba.
Itzy, categoric ma gandesc la un sport, inca nu stiu care va fi acela, vom vedea. Mie mi-ar place sa o dau la balet sau la gimnastica ritmica (greu in Suceava), mi-ar place sa cante la un instrument... Vom vedea, in functie de aptitudini, de preferinte si de conditiile existente in oras.
Monique, eu i-am mai dat unt din cand in cand.
Gety, refacere rapida Mariei!
Lili?
Lilina, ma bucur ca e bine la servici.
Cristina, cum te mai simti?
Gata. Fug.


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Buna dimineatza si de la noi!
raspund repede ca sunt singura cu minunea din dotare!
legat de parabeni lilina a zis foarte bine, iar la subiectul unt-margarina, cel mai sanatos este untul! asta ne-a zis si pediatra ca pot sa-i dua soldatei de paine cu unt pe la 9 luni cand mi-a zis sa incep sa-i dua bucatzele! nu va faceti probleme ca este gras ca doar nu mananca un pachet deodata si cat e sa-i spoiesti acolo 2 felii de paine, 5-10g ca doar nu-i pui startul de unt de un cm! n-am timp acum sa va dau procesul de preparare a margarinei, eu personal am renuntat la ea de vreo 4 ani! si in retetele de praji daca zice margarina inlocuiesc cu unt!

edit: scuze pt comparatia "unt-margarina"! am citit la repezeala si am raspuns tot asa!
deci, eu ii dau unt pe paine de pe la 10 luni, dar nu mai mult de o felie si nu in fiecare zi! cam de 2-3 ori pe spatamana!




Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

si eu tot unt ii dau, dar extrem de rar, de 2 ori pe saptamana, la micul dejun, cu miere de albine si lapte.

fiecare vot e pretios: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna ziua, mamici!

Am intrat sa va dau vesti despre noi: Maria este mai bine, a scazut febra sub 38, dar inca o tin sub observatie. Mananca si doarme bine.

Am stat in casa si asta nu ne place.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Nu-mi vine sa cred ce activitate slaba astazi. Unde ati fugit?

Noi am fost la tara la bunicii tatalui unde al meu copil s-a simtit f bine. La inceput s-a speriat de porc si de vaca dar pina la sfirsit s-a imprietenit cu toate orataniileAm mai fost noi dar era mica.

beatrixpai nici eu nu ii dau zilnic dar cind si cind ii mai fac soldatei cu diverse pe unt(cascaval, miere, brinza). Nici eu nu mai consum margarina de mult.

Gety pupam Maria .

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



Fetelor, va multumesc pentru gandurile bune!

Eu am stat 2 zile cu M la reanimare, acum suntem acasa, are inca branula in mana ca sa-i faca perfuzie si tratament. Inca n-am scapat. Am fost la un pas de-o mare nenorocire si cu taxu. N-am puterea sa intru in detalii acum si nici chef sa scriu, sincer nici n-as fi deschis netul dar m-am gandit ca poate vreti sa aflati noutati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Monique_new, dar unde e "tara" ta?

Si eu ma gandesc sa merg la "tara" mea, e tocmai in judetul Vaslui, tatal meu vrea sa plece pentru o saptamana acolo, dar nu ma incumet sa stau asa mult.

Plus ca e "tara" in toata regula: focul si mancarea se fac la soba.

As merge acolo, dar numai pentru vreo 2 zile.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput