Sa participe barbatii la nastere?

Sa participe barbatii la nastere? | Autor: sorana

Link direct la acest mesaj

Voi ce parere aveti?
Eu am o fetita de 1 luna. Barbatul meu a participat la nastere.
A fost al doilea pe anul asta la Maternitatea Cantacuzino. Cu greu am izbutit sa-i facem sa accepte ca noi asa vrem. Consider ca fost un mare ajutor pentru mine. As fi de parere ca macar in timpul travaliului e nemaipomenit sa ai pe cineva tot timpul langa tine care sa-ti faca masaj pe spate si care sa te ajute sa te duci la mergi cand vrei sa te duci la toaleta.
Am intalnit multe persoane care nu au fost de acord. Voi ce credeti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Eu nici nu as concepe sa nasc altfel decat cu el in sala de nasteri. M-as simti mult mai in siguranta, mai stapana pe situatie, etc.
Daca personalul medical nu mi-ar da posibilitatea asta, atunci as alege nasterea acasa cu moasa. Aici se si practica la scara destul de larguta. Deci intr-un fel sau altul tot l-as avea langa mine.
Pupici.

Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Acum sunt viteaza si zic ca m-as descurca singura,dar in momentele lea...nu stiu.
Oricum,cu mintea de acum nu l-as primi in nici un caz in sala de nasteri,parca mi-ar fi asa...nu stiu cum...jena...sau asa ceva sa ma vada in postura ai nu prea placuta
Pe de alta parte nu ar fi rau sa vada cu okii lui ce-i aia nastere si chin,nu sa vada direct copiluŽ bine mersi spalat, infasat si parfumat

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Sincera sa fiu si eu as opta pt varianta negativa.Acum,nu stiu...poate nu am dreptate!
Dar stiu ca de cate ori mi-e rau vreau sa fiu singura,nu suport sa ma vada si efectiv imi place sa fiu singura.Nu stiu de ce am aceasta fire...dar chiar nu suport pe nimeni langa mine cand ma simt rau!
Plus ca nu stiu daca mi-ar placea sa ma vada in acea postura.De fapt stiu sigur ca NU!Vreau sa raman femeia misterioasa si senzuala de langa el.Desi s-ar putea sa gresesc,nu stiu!!!Dar cred ca nu trebuie neaparat sa vada prin ce trec...ca sa vada si el ce greu se naste un copil-cum se spune!
De fapt fiecare femeie face cum simte.Unele dintre noi isi vor sotii aproape,unele nu.Eu optez pt nu.Dar o sa-l intreb si pe el cand va fi cazul!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla spune:

Sotul meu a fost langa mine cand am nascut a 2-a fetita. Am tinut mult sa fie langa mine, pentru ca am facut cezariana si nu am putut s-o vad, asa ca, el fiind cu mine, a avut el posibilitatea s-o vada. Iar cand m-am trezit din anestezie, el era cu mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Si eu sunt de acord cu Vanina. Chiar aseara discutam cu sotul despre asta. Si eu simt ca nu m-as simti bine daca ar fi acolo. Si in plus cu ce m-ar ajuta? Nu poate simti durerea prin care trec, si nu cred ca as putea sa imi vad "de treaba" daca e acolo. Am citit candva despre un sot care a asistat la nastere, si a fost atat de socat, ca nu a mai putut face dragoste cu sotia lui. Si mai cred ca este bine sa ai totusi intimitatea ta. Si eu prefer sa ma stie in situatiile favorabile mie. Prefer sa imi fie greu singura.
Dar, sa fie aproape intr-o camera sa intre imediat dupa. De ce nu este doar asta de ajuns? Sa il vezi in primele momente, odata cu copilul. Pentru ce sa ma vada gemand sau mai stiu eu cum? Nici mie nu cred ca mi-ar place sa asist la o nastere in alta calitate decat de mama.
Si cum s-a mai spus, poate e mai bine sa ne pastram farmecul si senzualitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

un DA categoric !!! ca taaaareee bine mi-a mai fost sa-l stiu alaturi de mine in clipele alea. e adevarat ca a trebuit sa lupt singura cu contractiile, asta e legea naturii, dar sprijinul moral a fost imens. si sarmanu' a suferit si el alaturi de mine atatea ore, nedormit, nemancat. plus ca a fost intr-adevar o experienta memorabila sa asiste in direct la nastere si sa vada cum a aparut , ca de Discovery se cam plictisise. plus ca si eu am avut ocazia sa-mi vad sotu' la un pas de a da apa la soricei, ca alta nu cred s-o mai am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Daca sotul este de acord si se simte confortabil cu ideea,DA CATEGORIC!In momentele in care nasti uiti cu totul de jena si mister si alte chestii de genul asta.In plus de ce sa-l privezi pe el de-a asista la acest miracol al nasterii copilului lui?E un mijloc superb de a-i trezi instinctele paterne si de a aprofunda intimitatea pe care o impartim in cuplu.
Eu am facut cezariana si sotul meu a fost cu mine in sala,ba chiar a stat si dormit cu mine in salon,8 zile cat am stat(am facut pneumonie in timpul nesterii)si m-a sprijinit foarte mult din toate punctele de vedere...A fost si-o faza comica:sotul avea plete pe-atunci si-o anume asistenta,mai in varsta,cand intra dimineata sa-mi ia tensiunea mereu ma-ntreba:care-i pacienta dintre voi?(sotului i se vedea numai parul de sub patura)

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Se pare ca persoanele care traiesc in Romania nu prea sunt de acord, cele care traiesc in alte tari sunt de acord. Sa fie o chestie de mentalitate?
Sotul meu nu si-a pierdut deloc interesul pentru viata noastra sexuala, nu a lesinat, acum suntem mai apropiati ca niciodata. In plus, din prima zi si-a tinut copilul in brate, nu i-a fost niciodata frica sa puna mana pe copilul mic si fragil.
Si e si incantat de cunostintele dobandite - acum stie tot ce se petrece in timpul unei nasteri, cu lux de amanunte - si putini barbati din Romania se pot lauda cu asta.
Dar intr-adevar depinde de barbat - daca el crede ca nu suporta - mai bine sa stea in sala de alaturi, ca dupa aia poate ajungi sa mai ai si grija lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Si eu raspund cu un DAAAAA!!! De fapt l-am si 'prevenit' pe sotul meu ca in atunci cind voi naste trebuie sa fie linga mine ca daca nu o viata intreaga am sa-l pedepsesc...glumeam. Oricum, sint sigura ca imi va fi de un sprijin mare sa stiu ca va fi linga mine si apoi...tre'sa am si eu pe cine sa bodoganesc. Si el e de acord cu asistatul sotului la nastere, cu toate ca nu sint 100% sigura ca va rezista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

da' ma rog frumos de ce sa nu reziste ca doar ei sunt sexu' tare sau ii ia cumva, asa... cu rau de la lingurica?
al meu sot a asistat pan' la final, chiar si cand m-au curatat, desi initial nu voia, da' curiozitatea a fost maaaaaareeeeee. si-acuma el e ala de-mi povesteste ce cap tuguiat de Oblio a avut cand a iesit si cum s-a uitat cu un ochi (ca pe allaltu' il avea inchis) la el, din prima (acuma intre noi fie vorba, ma cam indoiesc eu ca bb a avut asa bataie lunga, da' de ce sa-i strici omului chefu' ?)

Mergi la inceput