Comori de nov-dec 04 (174)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:


gemeni, copilasii lu' Miki si-o Ana...tare frumosi mai sunt!
Andreea, sanatate multa atat Mariucai cat si tie.
Am avut si noi un episod de tuse(cand seaca cand productiva) de vreo luna, sirop peste sirop si nimic.Imi era frica sa nu faca vreo noua bronsiolita ca ea avusese odata, la 7 saptamani.Episodul de care vb aparuse pe la 1 an si 9 luni.Am sunat la Timisoara si-am vb cu dr si asa am ajuns sa-i fac pufuri cu Bioparox.Dr de familie imi zicea ca-i periculos ca poate face crize de wheezing, asa ca iar telefoeane in Timisoara, fiind chiar pe picior de plecare.Am avut noroc si dupa 2 zile incepuse sa tuseasca tot mai rar si apoi deloc.I-am facut pufuri 5 zile si la un nou episod de tuse tot cu Bioparox am scapat.(Apoi dr noastra il recomandase unei prietene ca fiind foarte bun )
Miki, distractie placuta la munte!
Bobita, curaj!

Aseara am fost la o intrunire la "Salvati copiii", tare emotionata am plecat de acolo, in primul rand ca am ascultat povestile unor copii care-s de 8-9 ani in centru, unul chiar a devenit voluntar, povestea unui tata care-si creste singur cei trei copii si multumea din suflet personalului care l-au ajutat(îi tremura vocea nu alta).... si m-am reintalnit cu diriginta mea din generala pe care n-am vazut-o de vreo 10 ani, deci ne-am intins la povesti si-am incheiat cu "trebuie sa facem o intalnire
Printre altele am vb si cu o educatoare despre Diana si-mi zicea ca ce-mi fac atatea probleme ca-i normal sa se comporte asa ca-i "criza de personalitate de 3 ani"si ca-i va trece cat de curand...o fi cum spune ea...
Azi era sa nu merg la scoala, nu stiu ce-a fost in capul meu dar am crezut ca-i sambata asa ca m-am ridicat linistita din pat abia pe la 7:10 si cand am vazut pe telefon ca-i vineri, am "intrat in priza"
Sunt asa fericita ca joi ne vine bona si sper ca de saptamana cealata sa vina din nou la noi.
Va pe toate si pe copilasi si va doresc un sfarsit de saptamana frumos!

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

...mi-am amintit inca ceva.Vorba foastra, cateodata fac ce vor dar alta data devin asa dulci.
Ieri am ras de Diana, hai ca va pun o conversatie dintre noi doua:
Diana: mami, de plintzu e balbat?
eu: pai printzii sunt barbati, iar printesele femei.
D: Mihaiela, vleau si eu un plintz...
eu:pai o sa ai si tu un "printz" cand vei fi mare,mare!
D: eu vleau sa cumpalam unu' acuma.
eu: printzul nu se cumpara.
D: Andlei(copilul bonei) este plintzu meu.
eu: mami, Andrei este mai mare si nu poate fi printul tau.
D: da eu vleau...
eu: bine, o sa vedem cand cresti.
D: dal, îi tlebuie lu' Andlei palat, cal si costum...
eu:
D: vine, mama lui din gelmania si-i cumpala...


Deci fata mea vrea un printBine noi am mai tot vorbit pe tema asta ca ea zicea ca-i printul lu' Bia, dar i-am spus ca un print este un tanar, un barbat, iar ea este fetita.Alta data i-am spus ca printii sunt in povesti, iar noi cand crestem vom gasi tot un print dar in blugi asa cum eu l-am ales pe tati printul meu...Adevarul ce de multe oori nu stiu ce sa-i mai zic, cum sa-i raspund intrebarilor de genul acesta

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Dienutza nostima, stie fata ce vrea de pe acum...ei si ce daca ea voia sa fie "plintz", ca David isi zicea "princess" (printzesa). Atunci cand i-am explicat si eu ca tine, ca el e baietel si numai fetitele pot fi printese, baietii sunt "printi", a inceput sa mi se adreseza cu "ma princess", mai ales cand vrea sa ma linguseasca. De fapt el auzise educatoare la gradi zacandu-le la fetite asa si credea ca merge la toti...

Mami de David (18.11.2004) si Patrick (18.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
andreap, sanatate mariutei si alex a avut tuse prelungita cand era in ro...sper sa va treaca repede...si tu aig rija de burtika...nu mai face efort
Salinul este bun...noi avem da uite ca tot ne apuca
azi noapte au fost relativ bine amandoi...au mai tusit dar fara pic de febra...Doamne ajuta
adriana, sanatate lui tudor sa treaca repede bubitele de varicela si sa nu faca febra amandoi ingerasii
Mihaela, super tare printesa ta...pai chiar asa cumparati domne un print si un palat
va pe toate si sa aveti un we fain

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

copiii astia vor tot invers...
Monica, sanatate copiilor!...printu-l avem, are 14 ani deci nu vrea fata oricum asa ca mai cumparam restu.

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Miki au inceput sa infloreasca ciresii.sapt viitoare cred ca sunt plini plinuti cu floricele.abia astept sa-i duc intr-un parc unde copacii sunt numai ciresi.

Rosebina pai sa vezi ca am programat ca prin august-septembrie sa vizitam Praidul.da-mi link-ul caci sunt tare curioasa.duminica am intalnit la biserica un tip din Iasi care-si face masteratul aici.era atat de entuziasmat de Japonia iar dupa ce i-am explicat eu mai multe "aspecte" ale vietii japoneze i-a cam pierit entuziasmul.nu zic sunt fff dezvoltati dar in unele domenii sunt fff in urma(ex: detergenti).eu am o mare pata pe creier:de ce nu mentioneaza pe produsele cosmetice data fabricatiei si a expirarii?le-am disperat vanzatoarele prin magazine cu intrebarea asta.am ajuns ca sa-mi trimit din tara sampoane,sapun si pasta de dinti pt copii pt ca de la produsele lor Ken imi facea alergie.hai ca iar imi aduc aminte de toate si incep sa ma intind la scris

Monic la voi e iarna nu?cum e temperatura?sper sa treceti cu bine si noaptea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

BITS, uite link la "Andrei Plesu in Japonia":

http://uk.blog.360.yahoo.com/blog-3bCgmpI9cqdNpjxWvQ.ZtdiY?p=166


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

hai ca m-am distrat pe seama conversatiei dintre Dia si mamai a ei si mi-am amintit discutia dintre mine si fii-miu:
Ken:"mami ce e cladirea asta?"
eu:"casa de ceremoniat casatorii mami!"
Ken:"ce-s alea?"
eu:"printr-un rital fata devine sotie baiatului iar baiatul devine sotul fetei si raman impreuna pana la adanci batraneti,asa ca mami si cu tati.tata s-a casatorit cu mama,mama s-a casatorit cu tata iar acum eu sunt sotia lui!"
Ken:"vreau si eu sotie!"

binenteles ca discutia a avut loc in japoneza caci de un timp nu mai vb romaneste,fff ocazional.
v-am pupat ca fug la somn!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

Dana merci mult!il citesc si chiar ca ma duc in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

hai ca ma duc la culcare fff bine dispusa

m-am si vazut pe mine la inceput intrand intr-o toaleta dintr-un magazin:intru ,inchid usa si dintr-o data o melodie suava se aude in surdina.bunn!imi dau pantalonii jos si o alta melodie isi face simtita prezenta:a unor valuri care se izbesc de stanci-asta pt a masca zgomotul produs de caderea..........imi termin treburile si caut sa trag apa.nu tu buton,nu tu maner,nu tu inscriptie"flush".ma aplec in speranta ca voi gasi ceva prin spatele capacului.in mom acela s-a declansat sistemul.cum?in perete era un senzor in fatza caruia trebuia sa fluturi mana ca sa se activeze sistemul

am dormit si eu pe rogojini si cand m-am pus in pat am ametit.sa va mai spun un secret:la noi canapeaua e folosita doar de mine si de copii.sotul se intinde pe jos si de multe ori cand ne mai uitam la filme,uit si-l mai calc

gata am plecat,revenim maine cu forte noi.

Mergi la inceput