Comori de nov-dec 04 (174)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu incerc sa nu-i dau lui Robert nimic dulce pe stomacul gol,dimineata.
Ii dau ou de gaina sau prepelita,il mananca sub orice forma,fiert,omleta sau ochi.Sau crenvusti.Sau sandwich cald cu sunca de pui si cascaval,cascaval pe care de cele mai multe ori il scoate. Sau un snitel.Depinde de ce gasesc prin frigider in ziua respectiva. Dupa aceea o cana de lapte cu nesquik si o felie de paine cu unt si miere sau cu cereale Nestle.
La pranz trebuie sa am neaparat ciorba,daca nu totul este compromis de mofturi. Asa ca profit si bag in ciorba aia tot ce gasesc in piata. Dupa ce se trezeste incerc sa-i dau din ce-am gatit pentru felul 2.Dar nu intotdeauna imi reuseste. Daca nu,ma multumesc cu un iaurtel cu cereale/briose/placintica/prajiturica sau cu un pic de branza de vaci cu miere de albine,altfel n-o mananca.
Seara inainte de culcare bea o cana de lapte cu miere,neaparat.
In rest,nu mananca fructe,legume crude nici atat...iar dulce...mult,cat mai mult.



Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

A mea mananca ce-i dau, dar nu are stare pe scaun. Doamne, cum imi intinde nervii uneori!
Iar daca strang masa si ea n-a terminat stiu ca ii este foame si compromite si dormitul, ca nu mai atipeste neam.
Iar alta chestie care mai nou o face este sa-i fie lene sa mance singura. Stie si mananca, dar de 3 zile ma cheama s-o ajut. Ii zic eu nu si-o indemn, dar nu-i chip. Zice ca mine si asteapta s-o indop.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Wow, try, ce categorica esti (da eu cred ca faci bine). Eu mai cedez, dar incerc sa ma tin tare si zau ca da rezultate. Nu i-am prea lasat niciodata alternative cu mancarea, la noi functioneaza altceva, daca se intampla sa faca mofturi sau sa mestece prea mult, tata-su il ameninta ca ii da mancarea lui Lizi, catelul nostru si atunci sa vezi ce hotarat e sa termine tot, caci Lizi are bobite nu tre sa pape mancare de oameni . Si apoi mai functioneaza si un fel de joc, de-a restaurantul si clientul, pe care l-am "pasat" si unei colege si da roade si la ea, desi are un mofturici de nota 500 acasa. Si noi ne ferim sa-i dam ecva intre mese, singura chestie e la ora 11 (reminiscente din bebelusie) cand cere singur o gustare, care uneori e cascaval (il cere ptr ca ii place), alteori o turta dulce sau ceva ce-i mai fac eu in casa, chec, o praji sau chiar un biscuite daca nu m-am invrednicit sa-i fac ceva. Eu prefer sa-i mai fac una alta decat sa-i cumpar.
La masa de seara ii dam destul de des legume (la brocoli mai face nazuri, dar sper sa-l dovedim si pe asta) si apoi taiem fructe pe o farfurie mare si la TV rontaim cu totii. Ei, de cand ne vede pe noi isi cere portia de portocala cu mar/morcov (sau chiar porumb fiert) taiate si le rontaie constiincios.

Si ptr ca acum incarcam poze iata cateva din februarie si cateva din martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

AIME - Ce vesel e feciorul tau! Scumpic foc!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

OTILIA stau in umbra, am niste zileeeeeeeee "superbe"...din pacate se vede si fizic, ma umflu ce zi ce trece.... o sa trec eu peste toate, ce sa facem?

Paul e un pic racit, vesel mereu, se joaca frumos, la gradi toate bune, nu a mai facut pe el demult, a inceput sa ii placa sa coloreze, i-am cumparat carti pe placul lui, am dat 80 roni dar s-a meritat..de fapt nu regret nimik din investitia pe care o fac pt copilul meu, pentur educatia lui.

MIKI chiar asa, ai dat peste vreo oferta buna? suna bine Turcia..

Ma duc sa fac peste la cuptor in folie de aluminiu...va pup

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by aime

Wow, try, ce categorica esti (da eu cred ca faci bine).

Ideea e ca eu nu am mari pretentii de la el in legatura cu mancare, sunt foarte realista in ce priveste cantitatile ce trebuie sa le manace, adica nu tin cu dintii sa manance tot din farfurie daca el imi spune ca s-a saturat. Nu il oblig sa manance nu stiu ce feluri de mancare care stiu ca nu-i plac si nu sar imediat pe el cu mancarea daca nu are chef sa manance (caci si noi avem momentele noastre cand n-avem chef sa mancam sau asemenea). Dar cand vad ca e chestiune de lunga durata (zile la rand ma confrunt cu opozitia lui de a manca) datorata unui moft nejustificat, atunci iau taurul de coarne, vreau sa inteleaga ca ii acord circumstante, ca il las sa mai faca nazuri din cnad in cand, dar cand ajunge la capatul liniei, trebuie sa stie ca mami gaseste o cale sa rezolvam problema si ca in astfel de situatii se stie ca mami-i boss-ul, adica eu sunt in charge, cum spunem noi, nu copilul. La maica-mea spre ex. se vede clar ca alex isi permite sa faca mai multe nazuri pt ca ii da de inteles ca el e seful si face ce vrea din ea. O simte ca e nesigura pe ea si nu stie ce sa faca atunci cand el se impotriveste sa faca ceva. Maica-mea in astfel de situatii devine confuza si nu stie cum sa procedeze, se simte depasita, iar plodu' speculeaza, ca asta stie el sa faca cel mai bine (ceea ce-mi demonstreaza ca e in limite normale cu inteligenta ).
Daca ar fi sa ma compar cu alte mamici (nu fac nici un fel de aluzii aici, sa nu ma intelegeti gresit, pur su simplu ca o observatie a mea de-a lungul vietii) in general eu nu-s o mama dura, din contra, am multe permisivitati, acord copilului multe libertati, as spune, si caut sa nu pun stachete prea inalte pt varsta lui, dar imi plac regulile clare. Atunci cand limita e depasita, apelam cu mult sarg la reguli. Alex e o fire foarte nerabdatoare si/sau nervoasa in anumite situatii, nu se sfieste sa se manifeste zgomotos si cand il apuca plansul-urlet, se aude pana-n china de zici ca l-ai taiat, nu alta. Daca nu suntem categorici cu el ni se urca in cap. Si-acum legat de mancat si mofturi, a avut o perioada prin nov. anul trecut cand o specula la maxim pe maica-mea si nu vroia sa manance masa de la ora 4 cu ea. N-avea nimic cand manca micul dejun, apoi gustarea de la pranz de dinainte de somnic. Dar cand venea vorba de masa de dupa somn (care aia ar fi a doua lui masa importanta dupa micul dejun) nu si nu. A adus-o atunci pe maica-mea intr-o stare tare fragila de-a apucat-o plansul odata pe biata femeie de frustrare ca nu-l putea controla si stapani. Si atunci am pus lucrurile la punct si pt ea si pt alex. Maica-mii i-am spus: Vrei sa-l stapanesti? Nu-i arata ca tu esti aia mai slaba (desi in realitate asa este), tu trebuie sa-i arati ca detii controlul in relatia cu el. Nu te rogi pana la infinit de copil: hai mamaie sa mancam, alex, vino mamaie la masa etc. Il anunti ferm si categoric ce urmeaza: sa manance, dar ii spui sub forma de afirmatie, nu-l intrebi mamaie vrei sa mananci?, ci il anunti clar: alex, acum mancam - adica asta e ceva ce nu se negociaza). I-ar lui i-am explciat ca de acum incol otrebuei sa manace cand ii va da mamaie si i-am explicat se se intampla daca alege sa nu faca asta. asa am ajuns la metoda cu high chair-ul, pt ca o specula pe maica-mea. Cand eu veneam acasa la 5:15, el inca era nemancat si maica-mea in pragul disperarii acasa. Iar cu mine n-avea nici o treaba, manca fara prea multe comentarii. Asa mi-am dat seama (oricum se citea si pe fatza lui speculatia) ca e vorba de mofturi si fitze. Iar eu urasc mofturile si fitzele de facon. Imi plac si mie alintarile si mofturile de copii, dar nu-mi place cand copilul ia adultul de prost. Astea sunt momentele in care devin de neinduplecat si poate sa vina la mine si cu procuratura sau ordin de la primarie, nu-i permit sa faca din altii carpa de sters pe jos. Deocamdata el nu intelege prin vorbe ce inseamna recunsotinta fatza de efortul pe care-l face mamaie-sa venind aici, stand si avand grija de ei, nu intelege ca alti copii nu se pot bucura de privilegiul de a avea un bunic permanent langa ei si tot tacamul, pe la 8-10 ani pot sa fac apel si la astfel de sensibilitati, dar la 3,5 ani are nevoie de fermitate, reguli clare si fara prea mutle alternative cand vine vorba de comportamente de-astea din partea lui.

De ex. ieri, strangand jucariile in urma lor prin casa am realizat ca nu fac bine ce fac (iar maica-mea stiu ca le strnage mereu dupa ei si de cate 2-3 ori/zi) si ca a sosit vremea si pt alex sa capete deprinderea de a participa la stransul jucariilor, vreau sa devina o obisnuinta. Si stiu ca daca maica-mea va incerca doar cu puterea ei de convingere, n-o sa ajunga la prea multe rezultate. Asa ca i-am zis, de maine te rog sa-i pui pe toti 3 (inclusiv amica lui alex) sa adune jucariile inainte de a le pune desenul animat. daca vor desen (si toti 3 sunt in limba dupa desen), vor trebuie sa participe cu otii s-o ajute pe mamaie sa stranga jucariile. Daca nu le strang, atucni nu vine nici desenul la tv... I-am zis sa nu-i restrictioneze cand vine vorba de folsoit jucariile. Dupa ce le strang au voie sa scoata din nou jucarii sa se joace cu ele daca au chef. Nu caut sa mentina ordine in casa tot timpul, vreau doar sa invete un pic exercitiul de a strange jucariile atunci cand e nevoie sau cand sunt rugati. La gradi la 2 ani asa fac, cand schimba activitatea complet, toti copii sunt rugati sa participe la strnasul jucariilor/materialelor folosite la activitatea respectiva.
E adevarat ca atunci cand sunt mai multi si ei sunt cu mult mai cooperanti si se supun mai usor. Ma uit ca de cand vine ana pe la el e mult mai disponibil sa faca ce-l rugam, se indemana cu ea si la joaca, si la treaba, si la mancare si la somn atunci cand trebuie. Ce pacat insa ca ana va mai veni la noi doar sapt asta ca in weekend vine bunica ei din Ro si dupa gradi are cine sa stea cu ea. O sa-i cam simt lipsa influentei ei bune asupra lui alex, dar speram ca de la toamna, cand va merge si el la gradi, sa scapam si de micile rebeliuni ale lui alex.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Onitza ai fost la par? oferte inca nu am , ma duc la targ de turism in wend cred

februarie , martie

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

eeee yuppyyyy sa va zic cat arata cantarul la silviu m-am tampit 13 kg da da am scris bine 13 13 13 , nu pot crede am ajuns si noi mai sus de 12, cum? ei bine nu stiu, cred totusi ca cele 2 sapt italiene, sper sa o tina tot asa
in rest avem o mancarime la putza , cu urocultura negativa, fara urme de albeata , drept urmare mergem la chirurg sa decaloteze si cm care nu sa dezlipit bine la 6 luni, poate se ascunde ceva sub el


Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Aime, ce copil frumos si mamica fericita am vazut eu
...offff, mancarea Tare prost mananca fata asta a mea, adica nu mananca, de-i bag in gura parca mai mananca ceva, de nu i-e leneSta si-o ora la masa si tot nu mananca, se joaca cu lingura in farfurie si cam atat si-e merge gura ca la moara.De ieri am inceput sa-i pun "timp de mancat", mananca bine, nu mananca ramane flamanda pana la masa urmatoare, cand o luam de la capat.
Dimineata manaca cam asa un iaurt sau danette si paine cu unt si gem sau un ou moale dar asa cu bagat in gura...lapte nu vrea, doar ceai, in schimb îi place painea-n ou(friganele, noi le facem cu sare nu zahar si branza rasa deasupra cat sunt fierbinti)in rest nu vrea nimic dimineata.La pranz ciorba, musai cu carne pe care o mananca prima oara si apoi îi "îndes" lingurile cu ciorba in gura., iar felul II cand se trezeste dar nu tot timpu si seara offfff, seara...îi plac feliile hochland, crenvrusti, cate o feliuta de salam uscat...a si de-ar fi dupa ea ar manca slanina si goala
Fructe manaca destule:mere, banane, kiwi, portocale si struguri...in rest nu se prea omoara.Sucuri facute in casa nu vrea de niciun fel...
Dulciuri nu primeste foarte mult, oun baton kinder sau un ou...îi place prajitura aia magura si mai primeste si din aia sau clatitele, astea ar manca fara sa respire.Acu' oricum are "ratia" de dulce taiata.
Nu stiu din ce saracie creste.
Ca tot a zis Paxela de silviu chiar azi ne-am cantarit la cumnata-mea si are tot 17,5 kg si deh daca tot am cantarit-o am si masurat-o 108-109cm.
Abia astept sa-i fac luna viitoare analize sa vad cum sta...
Sanatate bolnaviorilor!

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Doamne ce frumusete !.

si ce minuni!.

TRy exact exeplul cu jucariile/contra desenului animat preferat vroiam sa-l dau si eu.Si Alex al meu stie ca daca a rasturnat jucariile le va strange seara, si asta fara ajutor de cele mai multe ori pentru ca ma apuc de Yannis si nu am cum sa fiu secundul lui.A rezistat o zi fara desene, a rezistat si a 2-a zi (rezistat insemnand ca si-a pus ambitia si nu le-a strans desi a urlat mult si bine), apii a 3-a zi a zis :bine le strang.Si chinuit ca saracii oameni de la canal a bagat in 3 cosuri puzderia de sine.De atunci se gandeste de 2 ori daca sa rastoarne tot sacul sau doar selecteaza cu ce vrea sa se joace.
Si cand urla eu il rog frumos sa faca mai tare.Functioneaza inca asta si tace instantaneu, ceea ce-mi demonstreaza cata ambitie (din aia prost inteleasa deocamdata) zace in el.Noroc ca nu duce rationamentul mai departe si-mi face in ciuda sa taca.

Ceea ce m-a frapat la yannis (trec acu de la una la alta) e ca urmeaza modelul lui Adrian de Try.Cand ne povestea Andra ca era fascinat de desene animate cred ca avea vreo 7-8 luni(sper sa nu ma insel), pe vremea aia Alxander nici cu coada ochiului nu se uita la desene si ma minunam si aproape ca nu credeam posibil ce ne povestea "garda de fier".Dar vad pe ielea mea ca yannis e idem, orice desene animate ar fi este fascinat si e in stare sa le priveasca o ora sau cat dureaza fara sa scoata un cuvant.

Sa ma mai laud si eu cu yannis care este un inger de copil, o sa ma duc sa-mi vad si eu postarile veschi sa vad daca si despre Alexander vorbeam la fel, in fine este asa cuminte ca nici nu-l simt.Are nevoie de papa, de mine sa ne jucam putin, de cineva sa vada in camera si mult somn.Doarme ca un ingeras de la 9 la 7 dimineata, papa si apoi iar somn pana la 10, papa , joaca o ora si iar somn.Un minunat care zambeste la toata lumea, parca Alexander era mai rezervat cu zambetul, nuu, asta mic e de ajuns sa-ti intorci privirea spre el si te gratuleaza cu catelusii lui din fata.In curand va mai avea 2 catelusi sus.
Numai ca de atata drag de mine ma musca uneori de tzitzi de-mi scoate fierea.Si in plus , desi alaptez mi-au venit si rushii.E normal ? va mai amintiti cele care ati alaptat sa-ti vina in timp ce alaptezi? ca iar ma intorc la alex si-mi amintesc ca atunci mi-au venit la 2 luni dupa ce am incehiat capitolul alaptare.

Paxelina felicitari pentru cele 13 kile, tineti-o tot asa.Cu mucii cum mai stati?

scuze ca m-am intins


februarie , martie

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput