Bucurii de sept-oct 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Sunteti tare dragute toate...multumesc

Ramo si Alexutza...papusica are si patutul ei...in continuarea celui pe care l-ati vazut in poza...de regula doarme in patut, rar insa mai adoarme acolo si atunci ori o mut in patut ori ii pun o aparatoare pe care am luat-o d ela Inglesina...este rabatabila si se introduce sub saltea asa...nu stiu cum sa descriu...

Ramo cat despre clopul de la Maramu', l-am luat atunci d ela munte, insa nu prea sta cu el...abia am prins-o in poze...si pe Vladut la fel...intamplator l-am prins...cea mai ascultatoare a fost Lilina si a stat cu el in cap la poze

Skumpiko ti-am vazut tunsulicul.... am mai spus...sa vezi c erepede ii va creste...uite la Ana-maria cat i-a crescut in 2 luni...a avut Lilina mana buna

Lilina habar n-am de vaccinul asta, si eu tb sa vad ce urmeaza sa facem dupa Varilrixul pe care l-am facut ultima data...

Gety...ieri si alaltaieri am iesit eu in parc cu ea...pe acolo pe unde o duc bunicile...Vreau sa iti spun ca am dormit neintoarsa cat m-a ametit pe acolo...sus, jos, in cumpana, tobogan, leagan...are o padurice preferata unde fugea intr-una.... ba la casute, ba la castel, nu sta locului deloc...se plictiseste repede cum fac toti, nu are rabdare sa se joace cu altii nici nu stie cum cred...s-a jucat la un moment dat cu o fetita cu mingea vreo 5 minute apoi gata...hai la acvariile cu pesti, hai la fantana arteziana...apoi iar la tobogane...ii spuneam si Roxanei ca mi-am iesit din forma...nu mai am conditie fizica sa alerg dupa ea...bunicile sunt 2 si fac fata cu randul

------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:



Lilina, de curand am auzit si eu de-acest vaccin, nu-s in tema in privinta lui asa ca ma abtin de la comentarii. Cand o sa fiu mai updatata revin cu detalii.

Gety, M nu sta o clipa locului, pe-un scaun normal sau pe-o banca n-o sa-l vezi stand prea curand. Pe-afara merge pe unde doreste si deviaza mereu de la traiectorie, in loc de alee noi o luam prin iarba. Nu merge deloc tinut de mana (doar e baiat, ce, sa rada fetele de el?). O tura cu el prin parc = 3 ore de aerobic, inot si tae-bo. Mai alearga dupa copii, rade la ei, fugareste porumbei. Cam asta-i, briefly.

Mira, nu pe tine te urechesc, am vreo doua cliente carora o sa le lungesc urechile. Foarte interesanta tema saptamanii, sper sa pot raspunde diseara pe indelete.

Itzy, foarte frumoase pozele! S-a meritat asteptarea. Si Lilina e tare haioasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

daaa, cand e vorba de poze, eu shed mumos, ca Bubico....mai ales daca trebuie sa ma si prostesc

am gasit si eu la www.centrofarm.ro/ccS1X002878/detalii_produs/Milumil-Junior-Lapte-Praf.html" target="_blank">centrofarm Milumil Junior si e un pic mai ieftin, o sa ii iau de test


Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

dezamagire totala: am fost in pauza sa iau laptic Milumil de la sensiblu, nu au si nici nu au auzit de el
Mai continui cautarile...

floricel ce bine ca Roxi sta cuminte si papa la restaurante. Valabil si pt Mathias . Noi cand mergem in vizite sau la restaurant nu am la cine sa dau sa manance, ca nu are timp gagica, e in continua miscare si explorare Papa doua trei lingurite si gata, of of.






***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Hop si noi.

Mai fetelor eu acu m-am dezmeticit ca vorbiti de un alt lapte, eu credeam ca este vb de Milumil 3 . Milumil Junior nu am vazut , nici macar pe net . lilina sa ne spui cum este daca il cumperi. O sa ma uit si eu, poate gasesc pe undeva. Cit despre vaccin nu am habar, ti-am dat linkul pe care il gasisem mai demult, alta informatie nu am.

In rest azi am fost sa ma ocup de actele pt inceperea activitatii in campul muncii. Cu ocazia asta am constatat ca m-am tembelit cu adevarat acasaSper sa ma reacomodez repede si sa imi intru in forma.

Sa va povestecs cum a fost tati ieri la cumparaturi cu Cosmina. Se duc ei sa cumpere piine , ii da banii in mina si ii spune sa ii ceara vinzatoarei piine iar ea ia banii si intinde mina cica " pia" Si si-a mai luat si restul fata mea de pe tejghea. Ridea tot magazinul. Si a venit acasa victorioasa cu punga cu piine sa mi-o dea

Pufy multumim de informatie referitoare la Milumil. O sa dau o fuga la sensiblue dupa amiaza si felicitari pe maselute

xandrutza nu stiu dc nu se vede ca la mine e ok.http://good-times.webshots.com/video/3000735470102163423yXIzBp?vhost=good-times .Poate se vede asa.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

offf, abia a adormit balamuchis...s-a invartit ca un huhurez prin casa si facea show, urla de mama focului. s-a calmat cand i-am pus Mtv



Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns princess spune:

Am luat si eu Milumil Junior, pretul este pana in 30 ron. Diferenta fata de Milumil 3 este de gust (nu mai are acel gust de mar si portocala) si de consistenta (nu mai contine cereale), cam asta am observat. Eu am gasit in supermarket Interex, dar am vazut pe net ca au si la farmaciile Dona!

Pupici!

Alina mami de RARES NCHOLAS - 20 septembrie 2006

RARES are ...







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Si tot despre Milumil Junior: se gaseste si in Kaufland, Selgros si Real!Si la PRET MAI MIC DECAT IN FARMACII!

www.doctorbun.ro/" target="_blank">Voteaza medicii romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Se pare ca tema saptamanii este temele saptamanii.

Itzy f bine ai zis despre rasfat... eu intotdeauna am invatat din greselile altora, cel putin le-am constientizat, acuma sa vad ce rezultate voi avea... eu zic ca cel mai important este sa stabilim anumite reguli care trebuie indeplinite si copilul sa le stie, fermitatea in decizii, nu trebuie sa primeasca prea multe lucruri peste necesitatile lui, altfel nu le va pretui, recompensarea si eventual pedepse usoare (nu fizice).

As vrea sa-l invat pe David sa se descurce in anumite situatii, mi-ar place sa stie sa gateasca, sa se ingrijeasca singur, sa nu fie dependent de mama, desi e baiat. Sotul meu stie sa faca de toate si mi-a placut asta, pe mine nu m-a lasat mama sa fac mare lucru ca "am de invatat", la un moment dat mi-a fost greu nestiind unele lucruri. L-am invatat sa fie darnic si e ok pana acum, cateodata urla daca se atinge cineva de lucrurile lui si-i explic, in final intelege.

Deocamdata la educatia lui D mai participa doar socrii care sunt f intelegatori, ne sfatuim de fiecare data si sunt multumita, socrul meu il cam indoapa cu de toate dar s-a mai dat si el la brazda.

Si noi am stabilit teoretic niste reguli legate de deciziile fata de copil dar uneori nu se respecta, mai mult din partea sotului, ii mai scapa cate un "lasa-l ca e obosit" sau "nu stie ca e mic", inca ducem lamuriri pe tema asta. Eu, insa, nu ma bag peste deciziile lui, chiar i le intaresc si se vede ca intelege f bine, eventual daca am ceva de obiectat ii spun dupa.

Intr-adevar parintele permisiv ar trebui sa intervina cand e cazul pt. a nu cadea in extrema cealalta, cred ca cea mai buna solutie ar fi sa fim permisivi cand e nevoie si autoritari cand copilul are comportament neadecvat. Ar fi perfect daca le-am putea imbina.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

inainte sa scriu la subiectul saptamanii trebuie sa iti zic Monique ca ai o fetita tare desteapta si simpatica! auzi mey sa stie ea sa ceara paine. Aaa si reacomodare placuta la serviciu, las ca iti revii tu in doua -trei zile.

1.Unde putem gresi in comportamentul nostru fata de copil si sa ajunga un rasfatat, sa nu asculte si sa faca tot felul de scene?Eu una zic ca sunt la varsta la care indiferent ca vrem sau nu ne fac scene si cred ca ne vor face pana cand vom fi parinti si ei copii. Asta e cursul vietii, dar normal ca noi ii putem educa, ajuta, indruma , ocroti, sfatui si oferi tot sprijinul nostru. Va ajunge o rasafatata daca nu vom sti sa spunem si nu la tot ceea ce ar avea ea pretentii.
Sunt si acum momente cand ma simt neputincioasa si am impresia ca ma joaca pe degete, dar sper ca …cu vorba buna , atras atentia cu altceva sa reusesc. La noi e o mare problema cu calculatorul si desenele animate. Sta si o ora traind tare momentul, da din manute, danseaza, le face “tai” si ii aplauda pe tom si jerry. De cate ori ma duce spre calculator si se cere incerc sa o impedic, de cele mai multe ori reusesc, dar are si zile in care nu mai functioneaza nimic si atunci daca nu o pun plange de mama focului, ei si ce o sa ziceti? O sa-I treaca, dar nu trece asa usor, pt ca plange pana nu mai poate nici vorbi, ii trebuie si jumate de ora sa-si revina, suspina foarte tare si ma doare sufletul, asa ca in astfel de situatii uneori cedez.
Exact cum a zis si Itzy cand o sa ceara tot ce vede nu o sa-I iau doar ca vrea ea, pt ca atunci asa se va invata si de cate ori o sa ceara ea va astepta sa I se dea, pt ca a cerut o data, de ori poate de trei ori si de fiecare data a primit. Vreau ca atunci cand ma duc cu ea la cumparaturi sa nu umple cosul de prostioare si mici mofturi de moment, care odata ajunse acasa nu mai au nici o valoare si nici o importanta si nici sa nu se dea de pereti ca nu primeste.


2. Cum ati dori sa fie copilul vostru? Cum actionati pt asta? Ce puncte slabe ale noastre nu am dori sa le aiba copilul?
Eu sper sa fie sociabila, vesela, ascultatoare, perseverenta si ambitioasa, deschisa si sincera, harnica si ordonata. Ei, daca ar semana cu mine ar deschisa si zambareata, dar daca va semana cu sotul va fi un pic mai inchisa, dar mai luptatoare si mai ambitioasa, deci sper sa ia de la amandoi doar ce e mai bun si eu sper sa o ajutam si noi sa isi formeze un character si o personalitate puternica.


3. Ce fel de atitudine a parintelui credeti ca da rezultatele cele mai bune, autoritara/severa sau permisiva?
Binenteles ca cea permisiva, cu conditia sa stim sa spunem NU atunci cand va fi cazul. Au si parintii un rol important, dar de ex eu si frate-meu am fost crescuti de aceiasi parinti, dar e totusi mare diferenta intre noi, deci totusi conteaza si personalitatea fiecaruia si modul de pricepere a lucrurilor. Sunt si unele chestii cu care ne nastem si oricat ar incerca cineva sa te modeleze nu cred ca se poate, din contra poate mai rau iti face. Si ai mei au adoptat o metoda permisiva cu noi, dar au stiut sa fie si severi cand au crezut ei ca “sarim calul”.


4. Cum mentinem echilibrul intre deciziile parintilor?
Si eu stiu multe familii in care niciodata nu se pun de accord parintii in ceea ce priveste copuilul si asta e cel mai rau pt el, pt ca nu mai stie pe cine sa mai asculte si atunci ii inspiri si increderea sa faca in continuare ceva ce nu e bine si sa zica: ce daca nu ma lasa mami, ca tot ma lasa tati! Sau invers si e cea mai gresita metoda.
Noi am convenit de mult sa fim pe aceiasi lungime de unda, chiar daca nu ne iese tot timpul si daca se intampla nu vb de fata cu ea, ci ne spunem: vezi ca tu ai gresit! sau vezi ca iar ne aude ca avem opinii diferite si ea nu o sa stie pe cine sa asculte si incercam sa nu mai repetam.

pufymic, lapticul asta nu e lichid? e tot pudra, praf? si ce gramaj are de costa aprox. 30 ron?









***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput