Bucurii de sept-oct 2006 (115)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

...referitor la lapte, pediatra lui eric zice ca in ziua de azi toate alimentele pt copii sunt imbunatatite cu vitamine! la un calcul de Ca de ex., reiese ca un copil poate manca si de 3-4 ori mai mult cantitativ decat cantitatea necesara! la fel si celelalte vitamine! Ea merge pe premisa ca organismul trebuie sa invete sa sintetize si sa-si ia din mancare tot ce-i trebuie si cat ii trebuie! Mai bine ii suplimentezi cantitatea de fructe si legume! In cazul unei carentze de vitamine e normal sa i-o suplimentezi,dar deja cand ajungi sa-i dai in exces preventiv se schimba situatia! O parte din exces se elimina, dra totusi o alta parte ramane, plus ca organismul se invata sa primeasca totul moca! Cam asta a fost in mare discutia! Nu intelegeti ca a criticat laptele, ea a spus ca laptele e foarte bun doar ca il recomanda pt copii cu anemii si sub curba de greutate!



Roxana si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

In gimnastica motorizata greutatea corpului e preluata de niste mese motorizate (care lucreaza pentru tine). O practica persoanele care au probleme cu spatele si cu coloana.

Participam la concurs:

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Intrasem cu gandul sa raspund la intrebarile saptamanii....insa Beatrix a spus atat de bine ce aveam eu de gand sa spun(si cu siguranta a facut-o mult mai explicit decat o pot face eu) ca nu mai are rost sa aberez degeaba.
Un lucru vreau sa subliniez: ca toti copiii trec de-a lungul vietii lor de copilasi prin multe etape....care, multe dintre ele , sunt trecatoare!
Una dintre ele ar fi si cea cu agitatia continua si explorarea tuturor locurilor unde noi sigur n-am vrea ca ei sa ajunga.....dar e normal sa fie asa deoarece sunt la varsta descoperirii mediului in care traiesc.
Eu de ex. il las sa exploreze absolut tot ce vrea el....dar inainte de asta inlatur de la indemana lui absolut toate lucrurile cu care nu are voie.Astfel nu sunt pusa in situatia de a-i interzice prea des ceva.
Iar cu lucrurile pe care nu le pot indeparta ...ii fac "cunostinta" explicandu-i de mii de ori(pana pricepe) de ce nu e bine sa umble la ele(un ex. e aragazul: i-am explicat si-i explic de cate ori folosesc cuptorul-ca doar acolo se poate rani!- ca daca pune manuta o sa se arda, si i-am si exemplificat de cateva ori punandu-i manuta pe usa calda-Nu fierbinte!- si credeti-ma ca acum stie ca acolo nu are ce cauta!



www.doctorbun.ro/" target="_blank">Voteaza medicii romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Maria inca mai papa cereale cu lapte. De fapt ea nu mai bea lapte gol de foarte mult timp, ci doar cu cereale. Si cu toate astea, desi seara la culcare papa cam 250 de ml, tot se trezeste in timpul noptii de foame si trebuie sa-i mai fac un biberon. Iar in rest oricum copilul meu e dezastru cu mancarea, nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca, Doamne fereste, ne-ar pica netul si ne-ar tine mai multe zile...

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Hai ca suntem la ora chestionarelor.

Intrebare:
Ce produse folositi la imbaiatul copiilor? Folositi sampon separat si pentru corp alt sapun (lichid), sau unul si pentru una si pentru alta?
Ce marca folositi?

Eu folosesc Nivea de cand s-a nascut, dar as vrea sa-l schimb si sa-i iau altceva. Ma tenteaza Bubchen, am vazut la Selgros.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

cosmetice pt.baie Klorane sampon pt corp si par sau Yves Rocher idem sau de la Zepter sampon pt par si gel de dus

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdinaF spune:

Buna fetelor!

frumoasa ideea cu temele saptamanii, se animeaza topicul!

lilina, si eu eram f. obosita la un moment dat sa spun :nu" la tot pasul, era dezastru cand intrau in bucatarie (ca n-avem usa la ea).Solutzia, am inchis-o cu un fel de garduletz, si de-atunci s-au linistit spiritele.
eu nici in baie nu-i las nesupraveghatzi, deja peria de la buda e undeva
la nivelul nasurilor noastre, cosul de gunoi la fel, dar l-am surprins pe Alex cum isi ridicase sus de tot un picior sa se arunce in vana si Fabi il impingea de fund "sa-l ajute" .

In rest am amenajat locuintza incat sa nu se raneasca - desi statzi ca ieri si-a tras Fabi draperia cu totul in cap... na, nu mai stiu, sa speram ca trec nevatamatzi de aceasta perioada...

Floricel, si ai mei au voie cu mopul, si cu matura si cu toate cele, nu stiu de ce se exaspereaza sotzii astia ai nostri, e bine sa-i invatzam harnici , nu? la sters praful suntem campioni:).

Gety, eu folosesc gel de la Hipp, si pt par si pt corp, sunt f. multzumita de el.

beatrix, si noua ne-a spus doctorul sa le dam lapte de vaca pana la varsta de 2 ani cu 3,5 %, iar apoi cu 1,5 %, ca ei oricum sunt zdraveni de felul lor. Sincera sa fiu, lapte formula "junior" n-am vazut aici, de fapt nici nu mi-am pus problema sa le dau altceva.

de maine diminetza incep sa le dau laptele cu cana normala, si eu incep sa am frica de biberon.

Va pup si o seara faina va doresc!


Adina, imblanzitoare de Fabian si Alexander (06.10.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Gety, cum imi plac intrebarile cu raspuns scurt, , iti raspund:
-pt. corp folosesc Sanosan, Nivea - gel de dus
-pt. cap - Klorane cu musetel (il folosesc de cand s-a nascut si e ft. bun!)

nu uita de raport,

Participam la concurs:

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=10" target="_blank">Cercul vietii
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=21" target="_blank">Hug me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

aaa. stati asa ca am uitat de aragaz si de frigider si de lumanare
pune mana la aragaz sa la lumanare si zice ARSH si tot pune mana sa se friga, iar la frigider deschide partea de jos, congelatorul si pune mana, vede ca e rece si tot ARSH zice si da din gura
ce sa va zic, ca-l las sau ca-i zic ca nu mai puna mana, tot aia face

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut bebe, site-ul lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricel79 spune:

Fragment dintr-un articol de pe DC, apropo de tema saptamanii:

"Parintilor li se reproseaza ca sunt prea toleranti, ca-si rasfata prea mult copii, ca nu le-au interzis adesea ceea ce trebuia interzis....nestiind ce-i acel "nu este voie, nu trebuie, etc adica marele "NU", copii cresc cu impresia ca toata lumea e a lor si orice se poate, numai sa zica "vreau". Nerefuzandu-le nimic unii parinti nu realizeaza ce impact va avea primul refuz din afara asupra unui copil care nu stie ce insemna un banal (sau nu) "NU". Acesti copii vor avea dificultati de integrare in societate, incepand cu prima intrare in colectivitate si continuand cu viata zilnica. A permite sau a disciplina este ceva absolut normal si poate da unui copil stabilitatea de care are atata nevoie, el stie la ce sa se astepte de la societate si de la parintii sai. A permite sau nu ceva nu insemna a-ti stresa copilul ci doar inseamna ca el va invata ca exista si lucruri care nu se pot obtine si ca societatea are reguli dupa care se conduce, ca exista limite in toate...la fel de importanta este o atitudine liniara in comportamentul parintilor, inconsecventa nu face decat sa deruteze copilul si sa-l faca sa-si piarda increderea in parinti.."

Poate ca se refera aici la copii mai marisori, chiar as fi curioasa de cand sa incep si eu cu explicatii mai elaborate
Pana una alta o sa mai iau in mana DR Spock si inca cateva carti de "crescut copii" pe care la mai am si mai vedem noi cum se procedeaza...

Gety, eu folosesc Nivea, Yves Rocher, Klorane. Toate mi se par ok. Acum am un sampon pt stralucire de la Nivea si pt corp ceva 2 in 1 si sampon si gel de dus. Am luat samponul asta de curiozitate sa vad daca are efect "de stralucire" mai mare decat gelul de dus obisnuit dar nu mi se pare ca exista vreo diferenta.

Adina, tare faza cu escaladatul cazii din baie; ce bine ca is doi si se ajuta "la greu"



Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006)

Mergi la inceput