Prichindei martie - aprilie 2005 (126)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Buna tuturor,

vad ca unii dintre noi deja au avut concediu...ce bine o fi
noi plecam pe 11 la mare...avem 8 nopti, intre timp alex se antreneaza in piscina la mamaie in curte, la tara. am luat din selgros o piscina din aia de 3 m diametru..si se balaceste in aia cu colacul...e un pic fricos in apa...da o sa se invete.
intre timp... servici...

alex e un adevarat ajutor in curte, da de mancare la gaini, aduna ouale in fiecare seara, se uita la desene, am facut rost de pisicile aristocrate, cartea junglei, ii place la nebunie tarzan.

cam atat despre noi... o sa incerc sa mai revin...

va pup pe toate si va doresc concedii frumoase, care pe unde plecati.


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

In sfarsit din nou pe forum.Pupacim pe toata lumea.
Am reusit sa facem programare la Tg.mures.Pe 8 iulie trebuie sa fim acolo.Ne va vedea alt medic,deoarece medicul care se ocupa de Andrei e plecat din tara pana la anul in martie.Speram sa fie in regula cu Andrei.Am facut programare si la ortopedie.Sa vedem daca intr-adevar are displazie de sold cum spun cei de la Galati.Multa sanatate va dorim.Crina creste si o luam si pe ea cu noi ca nu avem cu cine sa o lasam acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Rrox - bine ati venit inapoi si feliucitari pt reusita!!
Felina salbatica? Irina e "pinguin" sau "maimutzica"
Succes cu bona! Mama ta se duce definitiv in Canada?

Madalina - nastere usoara si bebe sanatos! Mai ai putin si vine bebe, ah, ce frumos era... devin nostalgica. Asteptam poze!

Cris - drum bun si multa sanatate!
Si eu trebuie sa ma duc cu Nati la ortoped, merge cam stramb, mai ales cu piciorusul stang. Cand am fost cu ea la pediatru mi-a zis sa-i pun o vreme incaltamintea invers, ceea ce am facut, dar e cam tot asa si vreau sa mai investighez.

Noi sambata am plecat dupa lapte la Cora si am ajuns la mare.
De fapt, aproape ajunsesem la magazin, vroiam sa intram, dar a adormit Nati. Si pt ca n-am vrut sa o trezim, am zis sa facem ca de obicei, sa ne mai invartim cu masina. Am luat-o pe drumul spre mare sa ne mai plimbam, si pana la urma am zis sa mergem pana acolo. N-aveam slipi, prosoape, nici macar bani scosi. Noroc ca nu plec niciodata fara sa iau cate un schimb complet de haine pt fiecare pici. Cel mai tare ma durea ca nu luasem crema cu factor de protectie 50 pe care o aveam acasa pt copii. Deh, plecasem doar dupa lapte...
In fine, noroc ca la mare nu batea soarele asa tare, era cam cu nori, dar oricum am tinut-o pe Nati in tricou.
S-au balacit, Irina si-a dat pe rand pantalonii, tricoul si chiloteii jos si s-a balacit langa mine. Nati a fost profund nemultumita ca n-am lasat-o sa se bage pana la gat, de unde anul trecut era o adevarata tragedie numai cand vedea marea.
Mi-a facut o boacana, s-a dus la o jucarie pe plaja si cand a dat cu spatele, a rasturnat un pahar mare cu suc verde al unui om, direct pe prosopul lui de 1 sg persoana, de bietul om nici nu mai avea unde sa se aseze. M-am simtit asa prost, am vrut sa-i dau banii pe suc, in fine, el saracu' mi-a zis ca nu-i problema....


Ma intorc la treaba, s-a terminat pauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Dragelor, va rog frumos, am nevoie de sfatul vostru: a mai fost cineva la Policlinica Spitalului Gr. Alexandrescu? E undeva pe langa Ambasada Turciei, pe Dorobanti, numai ca nu reusesc sa gasesc nr de tel.
De fapt, pe mine ma intereseaza sa ma duc la o consultatie la un medic ortoped cu Nati, si stiu ca acolo consulta Dr. Jianu, seful sectiei de ortopedie de la Gr. Alex. Am fost la el cu Irina, inainte il gaseam si la Medicover, dar acum nu stiu unde sa-l mai gasesc.

Sau daca stiti voi vreun medic ortoped bun, va rog frumos... numai sa nu ma trimiteti la spital, ca ma paralizeaza gandul sa stau cu copilul la cozi de 2-3h....

Andruzza - stiu ca tu ai mai fost cu Rares cand era bebe, parca tot la dr Jianu, de atunci te-ai mai dus la cineva?

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramella spune:



RROX felicitari Ioanei pentru reusita!Nici Alicia nu face kk zilnic.

CRIS multa sanatate si drum bun!

ANDIRA m-a amuzat mica voastra escapada la"cumparat de lapte".Daca ar fi marea asa de aproape de noi ce bine ar fii..


Alicia e la tara la bunica din partea tatalui.Are deja o saptamana de cand e plecata.E intr-o continua miscare,dar din pacate persista problema cu somnul.Adoarme tarziu in jur de 12 noaptea ,se mai trezeste si peste noapte,se mataie,iar dimineata e treaza la 8-9.Mai doarme si ziua 1-2 ore dar greu.
Mi-e tare dor de ea,mergem si noi saptamana viitoare cand vom intra in concediu.

CARMEN si ALICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Mai,nu va mai inghesuiti sa scrieti atat

In primul rand Rox ma bucur mult pt Ionuca si pup-o dulce din partea mea.Am vrut sa te sun,dar nr tau il am in telefonul vechi(am tot amanat sa transfer numerele)si i l-am dat socrului in Grecia.Il recuperez maine cand ajung.

Maine dimineata zburam,dar sunt f necajita pentru ca ambii mei pui au racit rau saptamana asta si de joi a inceput sa le curga si ochisorii de nu au dormit noptile astea nici cateva ore:(((Conjunctivita cred ca e,picuram antibiotice acum.Deja azi se vedea o schimbare,ochisorii nu au mai curs sproape deloc.Doamne ajuta ca miercuri plecam si la mare.

Va pup si vacanta placuta celor care n-ati plecat inca!

Mami de pufulet pufilos si Sofiliciu-un deliciu

STUTTGART CAMPIOANA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisa-77 spune:

Andrei este bine.Valorile la inimioara sunt exact ca dupa operatie.Deci e fff bine daca nu exista nici o schimbare.La ortopedie....medicul si-a facut cruce .Copilul nu are nimic la sold.Are platfus si atat.
Deci suntem bine.Vom purta ghetute ortopedice,dar in rest e bine.Crinuta a fost foarte cumintica pe drum.
Va pupacim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

andira, am fost cu Rares cand avea 5 luni, la medicover. Nu stiu unde mai consulta Jianu.
Misto sa ajungi la de Cora la mare, super :))

toate mamicile si copilashii




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Andruzza - multam frumos, l-am gasit la Medipluss, miercuri ma duc la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Rrox, felicitari Ioanei pentru reusita !

Zuzule, concediu placut si sanatate grabnica la copii !

[red]Andira[\red], imi place spontaneitatea voastra. Noroc ca ati fost doar dupa lapte. Altfel cine stie pe ce meleaguri ati fi ajuns.

Noi ne-am intors sambata dintr-o mini vacanta petrecuta la munte. Asta in vederea pregatirii vacantei mai lungi care va fi peste doua saptamani. Abia astept sa ajungem si noi la mare.
La munte a fost cam subtire vremea, alergam ca soparlele dupa soare. La soare era cald, la umbra cam trebuia sa luam polarul pe noi. Iar cabana cum era in zona de umbra toata ziua era si ea foarte racoroasa.
Andrei, cum era si normal, a inceput sa dea semne de raceala chiar in ziua plecarii. Normal, doar aveam 4 zile de cresa. Pana acum n-a avut decat muci, saptamana asta ar trebui sa apara complicatiile la gatut, daca urmeaza acelasi traseu ca si ultimele 3 dati. Ma feresc de el acum, ca de la el, m-am captusit si eu cu o laringita cumplita, ieri nici in soapta nu mai reuseam sa vorbesc. Acum ca Andrei e mai bine cu mucii, sper sa nu-i dau eu vreun virus inapoi.
Am avut si-o surpriza tare neplacuta cu Mihai. Din curajos ce era, s-a facut un fricos de numa'. La piscina "inoata" singurel, fara colac, aripioare sau pluta, in lacul de munte n-a vrut. Cica-l manaca pestii. Mi-e asa de ciuda. Saptamani intregi spunea la toata lumea cum o sa inoate el cu mami si cu tati. Si cu cateva zile inainte de plecare ne-a spus ca nu o sa inoate ca sa nu-l manace pestii. Nu l-am bagat in seama pana cand am vazut ca insista cu povestea asta si la fata locului. N-a fost chip sa-l conving ca nu-i asa.
Cred ca a tot povestit la gradi ce-o sa faca, o fetita de-acolo i-o fi stresat pe parinti ca vrea si ea la "muntele lui Mihai" (asa-mi spunea si mie zilnic cand veneam sa-l iau pe Mihai de la gradi), si tat-su probabil i-a zis ca nu se poate c-o papa pestii. Si uite asa o fi aflat Mihai ca pestii papa copii. Ca alta explicatie n-am pentru schimbarea asta de atitudine. Tot tatal respectiv ii spunea lui fica-sa mai demult ca n-o lasa in parc (ei stau la casa) ca acolo vine lupul si o papa.
[b]Ce-o fi in capul unor parinti sa sperie copii asa aiurea ?[\b]
Si-l mai sperie si pe-al meu. Ca deja mi-a zis ca nici la mare n-o sa inoate in apa si n-o sa se balaceasca decat in piscina. Sper macar acolo sa se ia dupa alti copilasi, plus ca o sa fie si apa mai calda decat la munte, sper sa reusim sa-l convingem fara urlete, tipete si lacrimi de crocodil.
Andrei e la polul opus. Numai la apa ar fi vrut. Cu muci cum era, se distra de minune sa se balaceasca in lacul de munte. Mai nasol a fost cu mersul, nu prea puteam pe munte sa-l las sa mearga singur pe unde il taia capul, asa ca a stat destul de mult in brate, ca mi-era teama sa nu cada, nu mergea prea bine prin hartoape. Dar am ajuns acasa si e ca un robotel acuma. Nu se mai opreste din mers o secunda.
Andrei cu Mihai incep sa se bucure unul de altul. A fost prima oara cand se trezeau dimineata in aceeasi camera, si ne trezeau zilnic cu chicoteli si rasete. Era ata de placut ! Chit ca era cam frig in camera, rasetele lor te incalzeau si ne trezeam zilnic cu zambetul pe buze. Se joaca impreuna cu mingea, adica Andrei este copilul de mingi, ii aduce mingea lui Mihai, iar el da goluri la poarta. Joaca cu foarte multa pasiune fotbal. Nu stiu de unde i se trage, ca la noi in familie barbatii nu prea joaca fotbal ... decat cu berea la TV.


Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput