Strumfi de iulie-august 2007 (68)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Dana sanatate Dariei...Matei sta de o luna pe jos si se joaca si nu a patit nimic. Si nu il imbrac special pentru asta. Cum sta pe pat sta si pe jos.

Simo mami de Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

quote:
Originally posted by stefania_97

Avem 2 momente video pe care vrem vi sa le aratam si voua

Catarina dea busilea

Catarina la plimbare


stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/



pupam fata frumoasa si precoce.


www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank"> Children see. Children do.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Vivela e super chestia cu Children see....dar din pacate atat de adevarat!!!!! Oare cati adulti sunt constienti de amprenta ce o lasa aspura copiilor?

Simo mami de Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Brrr M-am uitat si eu la Children see, children do si mi s-a facut pielea gaina. Imi dau seama ca si ai nostri copii imita/vor imita absolut tot ce vad.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Simo, Dana, Vivela, Alina multumim mult pt cuvintele frumoase.
Am pus bubulina la culcare, sper sa avem o noapte mai buna decat ieri.
O seara buna tuturor

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

Alina.a, am vazut si eu noile poze si le-am revazut pe cele de la botez. Tare frumoase toate, dar tortul ala…super frumos, eu nu stiu cum de nu l-am vazut pana acum. Si vazand-o pe elisa la mancuta scurta si bulanasele goale si mi s-a facut dor de vara…
Stefania, eu am vazut doar al doilea filmulet, primul nu…nu merge. Oricum, catarina e de nota 10! Ce descurcareata e ea!
Stai, ca pana sa termin de scris mesajul am vazut si celalat filmulet…bravo, catarina!
Dana, uf, ce mai aveti si voi de tras cu dariuta. Eu cand aud de diaree am asa un sentiment de groaza…stiti ca noi de la 3 la 4 luni am avut 2 saptamani jumate diaree. Noi, adica denis. Si nu a trecut cu nimic, atunci manca doar san…in cele din urma am scapat cu remedii homeopate. Sper sa-si revina in curand, si ai grija la fundulet sa nu se irite de la atatea scaune.
Cu cazatura din pat te inteleg perfect. Exact asa ma gandeam si eu, sa ma lovesc cumva, ca sa-mi dau seama cat de tare l-a durut. Anya mi-a recomandat gel de arnica sa dau la locul unde s-a lovit (la noi a fost la cap si a facut un cucui).
Ce comica esti cum descrii aventurile dariei si mai ales comentariile pediatrei despre zymafluor…he, he..
Da, am vazut si eu filmuletul pus de vivela…ce mila mi-era de bebele ala care plagea acolo si mama ai isterica tipa la el (si fetita, evident facea la fel). Intradevar, copiii sunt oglinda noastra!


Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2342468775/in/photostream/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Si pe mine m-a impresionat Children see... De aceea am si pus-o la semnatura, sa fie ca un semnal de alarma atat pentru mine, cat si pentru cei curiosi sa deschida link-ul. Eu deja am inceput sa imi corectez anumite gesturi, ma gandesc de 2 ori inainte de a face ceva in preajma copilului meu.

Dana, sanatate multa Dariutei . Cum adica sa faca diaree ca sta pe parchet? De la rece? Ca si ieri zicea cineva (scuze, nu-mi amintesc cine) ca poate face enterocolita de la un aliment rece. Si eu m-am speriat un pic, D mananca numai de la frigider (drept urmare, azi i-am dat piure cald si a luat numai 2-3 lingurite, nu prea i-a placut). Stie cineva logica legaturii intre aliment rece si enterocolita?

Off topic: Dana, si eu sunt din Ploiesti, dar pripasita din timpul studentiei in Bucuresti. Eu vin destul de des la parintii mei (cam la 2 saptamani acum, de cand il am pe David). Daca vrei si ai timp, poate ne vedem in vreo duminica in Ploiesti.



www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank"> Children see. Children do.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

quote:
Originally posted by sunflower1979

Dana, uf, ce mai aveti si voi de tras cu dariuta. Eu cand aud de diaree am asa un sentiment de groaza…stiti ca noi de la 3 la 4 luni am avut 2 saptamani jumate diaree. Noi, adica denis. Si nu a trecut cu nimic, atunci manca doar san…in cele din urma am scapat cu remedii homeopate. Sper sa-si revina in curand, si ai grija la fundulet sa nu se irite de la atatea scaune .

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2342468775/in/photostream/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)



Uite aici o - sa sti ca-i un ghiocel galben.
Prea tarziu zis. Deja e vai de curuletzul ei, e varza facut. Azi, spre exemplu, am spalat-o la ghiveta de 5 ori. Speram insa sa ne treaca curand ca parca am un ghimpe in inima cand ma uit la ea si imi dau seama ca iar a facut.

Editez ca acum am vazut scrisul mic. Vivela Te astept cu mare drag, iti trimit pe PM numarul de telefon si detalii de pe unde stau eu. iupiiiii.
Da, cica asa li se intampla multor bebici in momentul cand merg de-a busilea prin toata casa. De la biberoane sterilizate sa ajunga sa linga tot e mare diferentza. In plus oricat de cald ar fi pe jos e mai curent. Zic si eu ce mi s-a zis. Oricum eu nu am cum sa nu o las pe jos pentru ca in pat risc enorm, de fapt ce mai dura bura nu am cum sa o las in pat ca intr-o secunda e jos. In patut intr-o secunda e in picioare si mi-e ca se da pe spate si se lovestede gratiile alea de lemn. Aparatorile nu sunt prea eficiente. A invatat ea sa se lase in fundulet dar nu-i iese mereu si, cand ii iese, zici, ca pica din pod, se tranteste asa.
Cu curatenia pe jos deja am devenit obsedata. II pun pe toti sa se descalte la usa, aspir de 3 ori pe saptamana, spal.... si intr-o zis am lasat-o un minut si am gasit-o lingand papucii de casa pe talpa astfel ca i-am inchis si p-aia si umblam fara.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Am revenit pentru ca vroiam sa va zic ca eu una cred ca cel mai probabil Daria a facut aceasta diaree de la tratamentul pentru laringita, insa, poate ca au avut un oarecare efect si mersul de-a busilea pe jos pe peste tot si poate si dintzisorii insa, nu cred ca astea ar fi putut insa declansa asa mare diaree. Am tinut sa precizez ca tot se discuta de cata libertate acordam in casa bebeilor. Sunt foarte putine lucrurile/locurile la care zic nu. Doar la ce ii poate face rau, in rest e free sa descopere.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Uite ca a ajuns acasa si Adi insa el sta si fumeaza pe balcon, e trist si el ca na... e fi-sa bolnavioara, pe Daria am culcat-o si vin sa va mai zic si eu cate una alta.
Apropos de lasat in pat. Dumica diminetza am luat-o intre noi in pat, ne era un somn de picam si credeam ca o sa o facem sa adoarma cu noi. Insa ea ce facea. se ridica in picioare de speteaza patului si incepea sa racaie cu unghiutele pe perete. Ne trecea prin toate maselele zgomotul ala. Are o boala cu racaitul asta. Ea orice prinde duce la gura sau racaie cu unghiile. Noi o asezam jos, ea hop in picioare la perete sa racaie. In final a adormit si tot ea a fost prima care s-a trezit. Am zis ca a uitat de perete insa, surpriza, cum s-a trezit direct la perete.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput