Strumfi de iulie-august 2007 (68)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by Simo78

Diana succes cu gradi! Cred ca uneori ne vine noua mai greu sa ii lasam....Cand l-am lasat pe Matei prima data la ai mei ca sa merg la gym, am fost putin dezamagita ca nu a plans dupa mine . Si eu tot asa am procedat, o sapt am mers zilnic la ai mei si mama i-a dat sa pape, l-a adormit. Mi se pare super metoda, sa se obisnuiasca copilul cu persoana care va avea grija de el.

Simo mami de Matei


Da, asa-i Simo, poate de multe ori "drama" despartirii o cream noi ...

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Stefania, Catarina este o scumpa, extraordinara. Iar la povestea cu reactiile ei cand ai fost plecata mi-au dat lacrimile.
Dana, am ras la noile "norme de securitate" de am trezit copilul . Cu racaitul pe perete stiu cum e, si Saby face la fel, ne da pe razatoare "creierii capului" .
Cafera, apropo de jucarii, si eu ma gandeam la fel zilele trecute, ia sa ma joc eu cu ele daca fii-mea oricum prefera pungi, ambalaje de ciocolata, prospecte de medicamente, pahare de unica folosinta si alte maruntisuri de acelasi gen.

Eu cu Saby abia o mai scot la capat. In mai putin de o saptamana a evoluat de la mersul de-a busilea la ridicatul in picioare si mersul in patut. De cateva zile a inceput sa urle fiind in patut in picioare, nu i-a mai ajuns sa-i dea roata pe toate partile, se tot apleca sa ia diverse obiecte de pe canapea si de pe fotoliu. Asa ca a trebuit sa o las pe jos... Distractia e mare pana cand se arunca din fund pe spate si se da cu capul de parchet (pe care am pus o pilota totusi) si incepe sa urle. I-am dat arnica montana 30ch cand mi s-a parut mie ca s-a lovit mai tare. Oricum, are asa o viteza, numai sa clipesc si deja e in alta parte. Cel mai haios e cand ma pregatesc sa o alaptez, vede sanul si alearga de-a busilea, sare, topaie sa ajunga mai repede la el, apoi se catara pe mine si se mufeaza in pozitia in care a ajuns. Prima data cand a facut asta ne-am terminat de ras, a stat copilul in genunchi cateva minute sa suga, pana s-a desprins putin si am putut sa o iau frumos in brate.

Cam asta despre noi. Cei care sarbatoresc Pastele catolic sa aiba o noapte de Inviere frumoasa ( Samadhi, Timi, nu stiu de Stefania si Musetto, dar va si pe voi).

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by CarlaV
Cel mai haios e cand ma pregatesc sa o alaptez, vede sanul si alearga de-a busilea, sare, topaie sa ajunga mai repede la el, apoi se catara pe mine si se mufeaza in pozitia in care a ajuns. Prima data cand a facut asta ne-am terminat de ras, a stat copilul in genunchi cateva minute sa suga, pana s-a desprins putin si am putut sa o iau frumos in brate.
Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"



Mortal! Acu am ras eu de s-a trezit copilu'! Trebuie sa fie un spectacol Saby a ta, din cate povestesti...

Multa sanatate strumfeilor bolnavi! Karli, sa se faca Adeluta bine cat mai repede, sa nu mai treceti prin spaime dintr-astea cu febra...
Dana, multumim pentru pupul enzimatic! Il pastram pentru masa urmatoare. Azi i-am dat Unei iaurtul sa pape singura - sigilase gurita dupa numai 2 lingurite in schimb intindea mainile dupa cutie si m-am gandit ca e pregatita fata sa-si ia viata in maini. Sa va povestesc cum arata copilu' dupa aceea, cum arata scaunul si un hectar de parchet pe langa ea? Macar de-ar fi bagat si in gura cate ceva, dar s-a distrat teribil numa intinzand iaurtul ala peste tot. Eram asa de melancolica incat nici poze nu mi-a venit sa fac.

Eu am uitat cu totul ca vine Pastele! Noroc ca v-am citit pe voi, am urarile pe teava pentru maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by cafera

Pentru ca tot sunt singura, vreau sa pun o intrebare Anyei si Alinei.

Ne apropiem de 8 luni si consumam milumil 2. Gogo are 8,400kg. Pot trece pe milumil 3? Multumesc!

Mamica de printese



de vreo 2 saptamani si Mara mananca milumil 2 pentru ca tzitzi nu a mai vrut. ea are deja 8 luni si m-am gandit sa o trec treptat pe milumil 3; saptamana viitoare mergem la vaccin si o sa intreb si doctorita dar nu cred sa fie vreo problema. eu as incepe sa-i dau lapte de vaca dar poate e mai bine sa astept pana la 1 an

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

votati pentru noi aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> DavidsiMara si aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> labotez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Paste fericit celor care sarbatoresc maine!!Karli, sanatate Adelutei. Io nu sunt de acord cu ceea ce ziceti voi aici despre gradinita , pt. ca sunt copii si copii, reactii si reactii, situatii si situatii dar am promis ca nu ma mai bag in discutii asa ca tre' sa-mi tin cuvantul (si sa inghit in sec)www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

quote:
Originally posted by valen
dar am promis ca nu ma mai bag in discutii asa ca tre' sa-mi tin cuvantul (si sa inghit in sec)



Vezi sa nu ti se faca rau

Simo mami de Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Naseara.

Carla, am ras cu lacrimi, mi-o si imaginez pe Saby cum statea si sugea in genunchi , cred ca e mare figura... Nu stiu cum facem noi ca nu reusim sa ne vedem odata, desi cred ca daca deschid acum fereastra, ma vezi cum butonez. Trebuie sa luam masuri!

Karli, va pupam si facem bu-hu-hu, sa fuga febra de la voi si orice urma de raceala. Sanatate multa.

Diana, mult succes cu gradinita si acomodare rapida! Pe mine ma intereseaza cum evolueaza lucrurile la voi, desi stiu ca depinde foarte mult de copil, de cum a fost obisnuit inainte, de cum e tratat la gradinita... Eu sunt destul de nehotarata cu cresa pt D, as vrea sa-l dau acum, de la 15 apr-1mai, dar la o cresa unde sa-l las pana la 1 sept si atunci sa-l mut la alta, care e mai aproape de casa (dar care nu-l primeste pana la 1 sept). Nu stiu cum e mai bine, n-as vrea sa ametesc copilul - sa schimb asa in scurt timp educatoare, colegi...

Lia . Eu cred ca Miruna a aflat ca iaurtul face bine la ten si a vrut sa incerce o masca . Una totala, de sus pana jos! Rad eu, dar stiu ce-i in sufletelul tau .

Dana, am notat nr tau de tel, o sa te sun cand ajung in Ploiesti si nu sunt pe fuga, poate reusim sa le facem cunostinta la strumfi.

Azi a nimerit si D un "mama papa" . Ii dadeam sa manance, si la un moment dat incepuse sa refuze sa mai deschida gura. Eu, cand face el faze de genul asta, il las 2-3 minute sa se odihneasca, sa se mai uite pe pereti. Si eu, in timpul asta, fac cam la fel (cunosc faianta aia asa bine...). Si azi, in timp ce eu contemplam, l-am auzit "mama papa". Am sarit imediat cu lingurita (si cu multe pupuri, de s-a speriat copilu', nu stia ce se intampla).

Noapte buna!


www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">JURNAL DE STRUMF

www.youtube.com/watch?v=7ZscS775ek8" target="_blank"> Children see. Children do.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by valen
Io nu sunt de acord cu ceea ce ziceti voi aici despre gradinita , pt. ca sunt copii si copii, reactii si reactii, situatii si situatii dar am promis ca nu ma mai bag in discutii asa ca tre' sa-mi tin cuvantul (si sa inghit in sec)




www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie



Eu te provoc si cine-o castiga face pe baby-sitter-ul o zi cu toata gasca

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

quote:
Originally posted by ioanaiub

quote:
Originally posted by oaana

Buna tuturor si sanatate multa puilor bolnavi.
Am si eu o intrebare,stiu ca e normal ce se intampla dar vreau sa stiu daca si la voi e asa....mamicile cu doi copii,cum se comporta cel mare cu cel mic?ca al meu de ceva timp a inceput sa-l capaceasca pe cel mic,si nu stiu cum sa reactionez...cel mic e topit dupa el,s-ar agata cu mainile de el,dar cel mare nu suporta,vrea sa-l loveasca,eu nu-l las,el se enerveaza si se apuca de tipat...nici nu stiu cum sa fac,pana acum a fost bine,oare de ce reactioneaza asa?Sunt singura,s-au se intampla si pe la voi?


Oana,mami celor doi nazdravani: Iosua si Aaron.

www.flickr.com/photos/14066329@N04" target="_blank">poze noi


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"



si la noi se intampla la fel, David o mai "inghesuie" din cand in cand pe Mara, nu o bate doar o pupa mai apasat sau o strange mai tare in brate, bineinteles ca nu ii lasa nici o jucarie si nu prea pot sa-l cert pentru ca e tare sensibil si ma tem sa nu prinda ura pe ea si cand nu sunt atenta sa nu-i faca ceva rau, mai ales ca intentionez sa-i culc pe amandoi intr-o camera, pana acum mi-a fost teama si David a dormit cu noi
inevitabil copilul mai mare e gelos si gelozia i se manifesta sub diverse forme

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

votati pentru noi aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> DavidsiMara si aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> labotez





Eu cred ca gelozia e ceva normal. Si mi-as face griji daca Stefan nu ar fi gelos. Daca nu vrea sa-i dea o masinuta, l-am invatat sa-i dea altceva in schimb, ceva de care atunci se poate lipsi. Asa sunt impacati amandoi. Niciodata nu l-am fortat pe Stefan sa-i dea ceva, daca nu a vrut. Dar, intr-adevar, gelozia se manifesta in diverse forme. Eu, am mai spus, parca am acum un adolescent in casa...cu trantit usi, cu "eu sunt mare si pot sa am grija singur de mine". Asa, povestite la rece sunt amuzante, nu?

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"




Stiu ca inca nu am experienta celui de-al doilea copil, dar citind mesajul Oanei am regasit exact idei citite in lecturile mele (Francoise Dolto), este normal sa fie gelos copilul mai mare, daca nu ar fi gelos atunci ar fi probleme.
Cat despre "descarcarile" ce apar din cand in cand, autoarea recomanda sa i se dea copilului cel mare o papusa si sa i se spuna sa-i faca ce i-ar face fratiorului atunci cand se infurie. Nu stiu daca functioneaza, dar e o idee. Alta idee pe care am retinut-o este ca (,) copilul cel mare sa nu stea/joace foarte mult cu cel mic, sa fie implicat in activitati cu copii de varsta lui sau eventual sa faca cu tatal ceva care sa-l faca sa se simta "mare" si nu bebelus.


Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

quote:
Originally posted by Diana2007
quote:
Originally posted by valen Io nu sunt de acord cu ceea ce ziceti voi aici despre gradinita , pt. ca sunt copii si copii, reactii si reactii, situatii si situatii dar am promis ca nu ma mai bag in discutii asa ca tre' sa-mi tin cuvantul (si sa inghit in sec)www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie
Eu te provoc si cine-o castiga face pe baby-sitter-ul o zi cu toata gasca Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007PozeWork as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !
pai acu zici? daca stiam ca pui problema asa, imi lustruiam argumentele, imi slefuiam ideile si-mi faceam planuri pt. maine (vezi ce sigura sunt de reusita mea? Cred ca tre sa merg la culcare...)www.flickr.com/photos/10388560@N04/?saved=1" target="_blank">Ines Nicole si Sarah Marie

Mergi la inceput