ati merge la stilist?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Rory, laudabil dar extrem de complicat ce-ti doresti tu. Eu mi-as lua mai degraba un personal shopper, ca sa scotoceasca magazinele pentru mine si sa ma scuteasca de creat outfituri, unul care sa fuga de mall-uri si sa cunoasca toate boutique-rile cochete situate pe cine stie ce stradute unde nu exista niciodata locuri de parcare. Dar as spune ca e doar o faza a mea, in care am cam pierdut gustul shopping-ului.
Stii care-i problema? La noi de-abia s-a obisnuit lumea si nu prea cu ideea de hairstyilist...si gandeste-te care-i procentul femeilor care ies multumite de la coafor.
Si ne lovim din nou de mentalitatea romanului "bun la toate". Toate kitschurile umblatoare sunt convinse ca-s coborate de pe podium, au probleme in a intelege de ce nu-i bun tocul cui de 12 cm la ora 14:00 si ar apela poate la stilist din snobism...si ca sa aiba pe cine injura apoi ca i-a cerut si bani ca sa-i spune "tampenii" sau "ceea ce stia deja". Femeile de bun simt care ar apela la asta exista intr-o proportie mult prea mica pentru a-ti asigura tie un venit sanatos.
Daca te simti in stare sa faci o meserie din asta, fa intr-adevar un curs undeva si apoi incearca sa intri ca stilist pe piata "vedetelor", facand propuneri pe mail si pe diverse alte cai (nu e atat de greu pe cat pare, trust me). Nu toate si-o permit pe Dana Budeanu si crede-ma, ca daca duci o domnisorica de-asta de 3 ori la "bine imbracati", se cheama ca te-ai scos. Si adiacent si din mers, poti sa gasesti si alte doamne dispuse. Ideea e ca-ti trebuie "portofoliu".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

eu ma incadrez in categoria descrisa de carrye, imi place atat de mult acest domeniu al modei, incat chiar sunt la curent cu ce mai e pe-acolo, as putea sa fac chiar eu munca asta, desi, probabil ca stilistul ar zice ca mai am cale luuunga pana sa ajung la acest lux. ce mi-ar placea in mod sigur e sa merg prin casele oamenilor pt inceput, sa le fac ordine in dulapuri, ca multa lume detine niste exemplare atat de urate in sifonier, ca zau ca e pacat sa ocupe rafturile degeaba. poate m-o solicita cineva, pana una alta fac experimente cu familionul, fiica-mea mai mare deja a prins microbul si isi exprima intens dorintele vestimentare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

chestia nasoala stiti care e, ca multa lume nu vrea sa accepte ca trebuie sa schimbe ceva in imagine, iar altii se supara de-a binelea cand incerci sa le dai un sfat. de exp., m-a mancat limba sa spun ceva pe un alt forum, si am spus-o civilizat, dar persoana respectiva s-a ofuscat destul de tare...asa ca mai bine te abtii (daca poti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Si mie mi se intampla foarte des acest lucru. Si inca cu fete cu care ma cunosc de multi ani. Am in anturaj o amica (prietene nu mai suntem de cand e business woman si are iubit cu bani) care pe vremuri se ducea si isi cumpara parfumele dintr-alea copii ale caselor de parfumuri ca sa miroasa si ea ca mine. Se imprumuta de bani si se ducea in IDM si isi cumpara haine care semanau cu ale mele. Acum nu stiu cine mai este sursa ei de inspiratie insa ii vad poze foarte des pe un site. Desi acum are bani, se imbraca tot in plastic. I-am spus acum cateva luni ca nu ii sta bine cu parul atat de negru si s-a suparat pe mine. Acum e aproape blonda! Recent am vazut-o intr-o poza la petrecerea de Craciun a firmei imbracata intr-o rochie neagra larga, fara forme cu sclipici, ciorapi aproape albi 15 den si pantofi albi peep toe...in conditiile in care ea are 1,60 m si picioarele foarte foarte groase! Prima reactie a fost sa o intreb de ce nu cere sfatul cuiva mai ales cand are evenimente dar sunt aproape sigura ca iar s-ar supara pe mine. Si atunci? Ma abtin. Daca ea crede ca este bine imbracata, cine sunt eu sa ii explic cum sta treaba cu panfofii albi, ieftini la o petrecere de Craciun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

apropo de ciorapi albi, am fost la un botez la care mama copilului, de altfel o tanara frumoasa care arata bine dupa nastere, avea un compleu din acela de vara sacou cu fusta pe bie trei sferturi, la care asortase o pereche de sandale finute, delicate, din cateva cureluse alb-gri, si unn dres 15-20 den alb, cu varf intarit, arata chiar nasoala combinatia.
carrye, si mie imi place mult de dana budeanu, chiar i-am trimis cateva intrebari pe mail si mi-a raspuns cu amabilitate, nu exista numar din revista la care scrie sa nu il iau, doar pt rubrica ei o cumpar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Eu nu-ti pot spune decat atat- aceasta afacere exista si este foarte bine pusa la punct: cei care o fac au relatii multe in lumea vedetelor (de orice gen inclusiv vedete politice!) si in mass media..sa nu crezi ca este usor si daca reusesti sa patrunzi (deis este o piata extrem de stransa si toti se cunosc intre ei!!!) iti trebuie foarte mult calm, foarte multa rabdare (pentru ca oamenii sunt cusurgii) si foarte mult timp liber (pentru ca in mod cert vei fi mai alergata decat oricand si decat in orice meserie!). Eu am avut de a face cu stilistii, ba chiar am fost cu ei la sesiuni de shopping/schimbare imagine impreuna cu clientii...este greu, frumos, obositor, iti intinde nervii la maxim, te dor picioarele de mori si castigul este moderat in comparatie cu efortul!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

din pacate, mie mi se pare ca mai mult ar avea nevoie de stilisti oamnenii din jurul nostru, e tragicomic aspectul muultor romance si romani, si cata lume isi permite sa apeleze la asa ceva, macar niste cursuri daca ar exista, despre combinatii de texturi, cromatica, proportii, etc.

un pic off topic, pt carrye: vezi ca in curand o sa se lanseze un site in care dana budeanu va face cam ce face si la revista, nu stiu, am inteles ca va raspunde si la intrebarile publicului, daca ma lasa moderatorii sa scriu, incerc, se va numi verdictpunctro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Ralucis, iti multumesc foarte mult pentru info.
Eu cred ca cea mai importanta este atitudinea. Tocmai m-am intors dint-un mall cu o fata careia i s-a interzis la birou sa vina in altfel de tinute decat office. Si ea nu vrea! Este extrem de complexata, are o forma a corpului putin ciudata in sensul ca are sanii mici, este foarte lata in solduri dar cu picoarele subtiri. I-am aratat tot felul de pantaloni drepti, rochii finute de zi care sa ii avantajeze tinuta si ne-am intors cum am plecat...ca ei nu ii plac hainele alea, ca nu ii sta bine in ele si s-a terminat povestea! Este prietena sora-mii, mi-a fost rusine sa insist mai mult decat am facut-o. Mi-e teama ca atitudinea asta nu o are doar ea, corpul se schimba de-a lungul anilor, mediul de viata, profesional si unele femei refuza sa se adapteze! Nu vor si cu asta basta. Ce daca au nascut si au ramas cu burtica sau nu mai au 20 ci 40?
Chiar m-am amuzat sa o vad pe fata acum, nu cred sa aiba mai mult de 1,55, supraponderala, cum ii atarna o geanta imensa de antebrat. Se poarta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis

din pacate, mie mi se pare ca mai mult ar avea nevoie de stilisti oamnenii din jurul nostru, e tragicomic aspectul muultor romance si romani, si cata lume isi permite sa apeleze la asa ceva, macar niste cursuri daca ar exista, despre combinatii de texturi, cromatica, proportii, etc.

un pic off topic, pt carrye: vezi ca in curand o sa se lanseze un site in care dana budeanu va face cam ce face si la revista, nu stiu, am inteles ca va raspunde si la intrebarile publicului, daca ma lasa moderatorii sa scriu, incerc, se va numi verdictpunctro


O sa mai treaca ceva apa pe Dunare pana cand romancele noastre vor intelege ca nu sunt la moda in orice combinatie sau deloc sclipiciurile, cizmele peste genunchi purtate la blugi turcesti, pantofii albi cu toc purtati cu ciorap negru sau cu blugi, clamele de plastic gen cleste...si lista ar putea continua....Sa fim seriosi...nu iti trebuie un stilist ca sa inveti sai ai un bun simt vestimentar...iti trebuie doar putina minte si putin simt al ridcolului....te uiti putin in jur si vezi cine iese in evidenta din punct de vedere negativ si de ce zice lumea ca nu este ok...si gata, ai invatat ceva! Mie rar mi se mai intampla sa vad barbati purtand ciorapi labi la costum...dar inca exista si lor li se pare cool.......la fel si doamnele (era un exemplu mai sus cu o domnisoara de 1,50 si ceva si geanta supradimensionata!!!)...care se incalta cu cu ciorapi cu dungi orizontale pentru ca se poarta si ele au picioarele cat picioarele culturistilor....suprema jignire vizuala apare cand la ciorapei "asorteaza" o pereche de ghetute pana la glezne...si evetual si o fusta pana la genunchi...combinatia suprema!!!!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , m-as duce de curiozitate.
Stiu ce imi sta bine si ce nu , ce ar trebui sa port si ce nu , si mai ales care e atitudinea potrivita.

Insa vad ca exista cateva idei preconcepute:
-bijuteriile: eu am pe mana dreapta 2 inele de aur i pe tanga 2 de argint plus ceasul , plus un lant de argint . Astea nu sunt date jos decat la spital cand trebuie sa port manusi, sau la piscina si sport , cand dau jo ceasul. Atat. Ei , la o ocazie , cand sunt imbracata elegant fac un efort si dau jos lantul.
-telefonul in mana...sincer , nu inteleg ce e mare fasss cu mobilul tinut in mana.Cand merg pe strada am de obicei mp3 playeru' si prefer sa am telefonul la indemana ca sa nu ii poluez fonic pe ceilalti.
-cheile de la masina. Si mie mi se intampla sa ma plimb prin mall si inainte sa ies sa tincheile in mana. Nu vad nici aici ce e mare lucru , ca masinile si mobilele din cate stiu nu sunt ceva exclusivist , ba din contra.



Revenind la ce nu ne place , pe mine ma enerveaza cand vad femei neglijente. Pai daca esti mai grasa sau mai slaba , mai in varsta sau mai saraca , chiar nu ai o oglinda in care sa te uiti cum iti sta?
Si la capitolul asta ma calca pe nervi mama-mea care isi ia niste pantofi cateodata de imi vine sa le dau foc .
Cand ii spun ca arata aia ca c*** imi spune ca nu o interesaza pt. ca sunt comozi si oricum ii ia doar pt. lucru.
Acum venind de la mall , mie fiindu-mi frig in adidasi , a vazut o domnisoara aranjata , palton frumos midi , ciorapi de dama si pantofi de lac cu toc de minimum 10 , cui , peep toe, ciorapii fiind lycra de vreo 20 deni.

Urasc pantofii albi, cizmele albe

Am citit cartea Danei Budeanu si m-am cam tavalit pe jos de ras la unele pasaje...snobismul asta.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput