Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Buna fetelor,

creem, mie mi-a zis sa ii pun imediat 1/2 sup. paracetamol (la vaccinul de 2 luni) si apoi inca 1/2 la 8 h si inca odata la 8 h si cam atat.

referitor la apa plata fiarta: eu am facut proba, faceti si voi daca vreti, am fiert-o si a aratat sinistru, se vedea cu ochiul liber o gramada de sedimente, parca era sare netopita, deci e clar ca nu se fierbe. Insa momentan imi e teama sa folosesc apa plata doar incalzita, trebuie sa imi fac curaj, asa ca o fierb momentan in continuare pe cea de la robinet, dar asa, vreo 20 min.

cu ochisorii si noi am avut probleme, am pus picaturi Nettacin, nimic, am facut masaj, nimic si la un moment dat a trecut din senin, banuiesc ca prin crestere s-a rezolvat problema cu canalul lacrimal singura.

Fetelor, va rog sa imi spuneti, credeti ca mancatul mai slab se poate datora suzetei ??? ca asa mi-a spus ieri o prietena. Am incercat de cand am auzit sa o dezvat, dar saraca tare s-a necajit, i-am dat-o si in 10 sec. a adormit, apoi i-am scos-o.

azi la pranz o sa incerc si eu carnita, dupa cum mi-a indicat doctorul, cu toate ca mi s-a parut cam repede, el zicea de vreo 10 zile sa o bag, dar fiarta separat, nu in supa ei si tot am stat pe ganduri.

sa aveti o zi frumoasa alaturi de bebeii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

In nici un caz nu are legatura cu suzeta. Matei a primit suzeta din a doua saptamana de viata si nu am avut probleme cu el cu mancatul (pana de curand de cand a descoperit joaca ). El a fost intotdeauna un mare mancacios si a mancat peste limitele normale (indicate in cartile de specialitate).

Si eu stiu clar ca nu se fierbe apa plata. Mi-au spus-o doi doctori. Eu intotdeauna am incalzit-o putintel la cuptorul cu microunde cand am preparat lapticul. De 2 saptamani bea apa plata (bineinteles ca la temperatura camerei).



quote:
Originally posted by Sorina7

Buna fetelor,

creem, mie mi-a zis sa ii pun imediat 1/2 sup. paracetamol (la vaccinul de 2 luni) si apoi inca 1/2 la 8 h si inca odata la 8 h si cam atat.

referitor la apa plata fiarta: eu am facut proba, faceti si voi daca vreti, am fiert-o si a aratat sinistru, se vedea cu ochiul liber o gramada de sedimente, parca era sare netopita, deci e clar ca nu se fierbe. Insa momentan imi e teama sa folosesc apa plata doar incalzita, trebuie sa imi fac curaj, asa ca o fierb momentan in continuare pe cea de la robinet, dar asa, vreo 20 min.

cu ochisorii si noi am avut probleme, am pus picaturi Nettacin, nimic, am facut masaj, nimic si la un moment dat a trecut din senin, banuiesc ca prin crestere s-a rezolvat problema cu canalul lacrimal singura.

Fetelor, va rog sa imi spuneti, credeti ca mancatul mai slab se poate datora suzetei ??? ca asa mi-a spus ieri o prietena. Am incercat de cand am auzit sa o dezvat, dar saraca tare s-a necajit, i-am dat-o si in 10 sec. a adormit, apoi i-am scos-o.

azi la pranz o sa incerc si eu carnita, dupa cum mi-a indicat doctorul, cu toate ca mi s-a parut cam repede, el zicea de vreo 10 zile sa o bag, dar fiarta separat, nu in supa ei si tot am stat pe ganduri.

sa aveti o zi frumoasa alaturi de bebeii vostri.





Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Sorina multumesc de raspuns! Sa iti pui si tu la semnatura data nasterii fetitei tale, ca sa stim cat are!
Roxxy...ma bucur ca a revenit flacaul la sentimente mai bune si papa ca inainte. Sper sa isi revina si fata mea.
Tu ce laptic ii dai?
Si mai vroiam sa intreb fetele care dau formula cum preparati cantitatea de laptic: de ex. pentru 90 ml lapte puneti 90 ml de apa si 3 masuri (si ies cam 100 ml laptic) sau puneti apa dupa gradatia de pe bibe pentru 3 masuri + cele 3 masuri de laptic si ies 90 ml laptic? (sper ca am fost explicita). Ca eu tot incerc sa ii mai dau completare, desi refuza si sta nemancata, dar...mai insist.

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

creem eu pun la 30 ml o masura de lapte.Si intr-adevar iasa 100 ml lapte la 90 de apa.
Cred ca am luat-o razna ... toata ziua sunt cocotata pe forumul de emigrari in Ca... sunt disperata sa plecam... mai ales ca acum ni s-a ivit ocazia sa plecam cu viza de munca pe partea engleza direct fara sa ma mai complic cu o mie de formulare pt Quebec ... si fara limba franceza ... Doamne sper ca pana la sfarsitul anului sa fim in Vancouver

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Creem, se pune apa pana la gradatia necesara, de ex 90 ml, apoi se adauga laptele praf necesar, sa zicem 3 masuri rase. Asa scrie pe cutia de la Nan1, ca trebuie sa iasa 100 ml, daca nu e laptele prea concentrat.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

ank mult succes cu Ca!!!

fetelor aseara bb meu a facut de 3 ori pipi in cadita de baie...deci de 3 ori am schimabt-o saracul si era asa nervos de la atata frecush....voi patiti asa ceva...noi cam o data pe sapt

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Ank83

creem eu pun la 30 ml o masura de lapte.Si intr-adevar iasa 100 ml lapte la 90 de apa.
Cred ca am luat-o razna ... toata ziua sunt cocotata pe forumul de emigrari in Ca... sunt disperata sa plecam... mai ales ca acum ni s-a ivit ocazia sa plecam cu viza de munca pe partea engleza direct fara sa ma mai complic cu o mie de formulare pt Quebec ... si fara limba franceza ... Doamne sper ca pana la sfarsitul anului sa fim in Vancouver

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito



Ank, felicitari! Tinem pumnii
Cum ati gasit oportunitatea cu viza de munca?

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Ank83
Cred ca am luat-o razna ... toata ziua sunt cocotata pe forumul de emigrari in Ca... sunt disperata sa plecam... mai ales ca acum ni s-a ivit ocazia sa plecam cu viza de munca pe partea engleza direct fara sa ma mai complic cu o mie de formulare pt Quebec ... si fara limba franceza ... Doamne sper ca pana la sfarsitul anului sa fim in Vancouver



Multa bafta!

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by dany26
fetelor aseara bb meu a facut de 3 ori pipi in cadita de baie...deci de 3 ori am schimabt-o saracul si era asa nervos de la atata frecush....voi patiti asa ceva...noi cam o data pe sapt



Eu am patit de 2 ori cu Amira sa-mi faca kk in cadita. O fi cu noroc?

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

off ce ciuda am... azi dim aveam prog la o sedinta de masaj..si cum era o vreme de kk... am suspendat-o caci nu pot iesi cu bb afara(tb sa o iau cu mine...ca n-am alta solutie dar ea sta buna daca e papata si schimbata daca o mai si plimbam un pic prima sigur imi dormea o ora)si cum spuneam dupa ce am suspendat-o dupa jum de ora a iesit soarele..as fi facut in timp sa ajung..poate..dar cum faceam...ma intorc ca q..u.....

2 zile pana la 3 lunite si botez :)
Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput