Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Lemoni, nu am intrat o vreme la acest subiect, ma bucur ca aveti vesti asa de bune.....si nu te stresa totul v-a fi bine si la tine.
Insanatosire grabnica surorii tale.

Ada 26+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Felicitari Lemoni! Ai vazut? S-a terminat, aproape. La fel a fost si la mine, la operatie nu a mai iesit nimic. Eu ma duc maine sau cand au program sa-mi iau rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Georgi mie nu mi-au facut analiza la Babes. Nici nu am gasit ca s-ar face. Nu stiu exact ce sa-ti spun. Mie de abia acum o luna mi-a spus doctorul sa o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna fetelor. hristos a inviat, sa aveti viata plina de lumina si multa sanatate. maine ma duc sa fac RMN si tare am emotii. analiza de care zic eu am facut-o dupa ce am luat rezultatul de la patologic. am luat parafina de la IOB SI LA V. BABES am facut aceasta analiza dupa care s-a stabilit tot programul meu de tratament. pt ca eu am avut receptori hormonali si este totul pe parte hormonala s-a exclus probabilitatea de ereditate. dupa care am facut chimio, radioter. si trebuia sa-mi scoata si ovarele dar pt ca nu am copii fac vaccin cu zoladex timp de 5 ani. dr. zic ca am sanse sa fac si copil. sper ca rezultatul de la RMN sa fie f bun. va pup si sa aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Succes Georgi. Eu nu am receptori hormonali si poate de aceea m-a trimis sa fac testul? Habar nu am. Oricum rezultatul a fost ca nu sunt prezente mutatii ale genelor. Deci nu este EREDITAR. Nici nu avea cum. Deci de ce am avut boala, nu stiu.... Tare imi este frica ca de la faptul ca am luat anticonceptionale timp de vrea 10 ani. De aceea eu nu as sfatui pe nimeni sa mai ia. Este mai sigur.
Sa ne spui rezultatul. Noraml ca va fi unul bun!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Nici eu nu am copii, iar medicul mi-a spus sa ma gandesc cati copii vreau, 1 sau 2, dar dupa vreo 2 ani. Atat dureaza pana se elimina substantele bagate la chimioterapie. Deci nu s-a pus problema ca nu as putea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Georgi succes mult sper sa iasa toate bine>
Kiki si eu cred ca tot de la aticonceptionale si sora mea a luat vre-o 10 ani eu ce sa mai zic vre-o 15 de aia imi e si frica sa merg la control, pt ca schimbarile in organism au fost la amindoua la fel.Numai ca eu sutn mai mica si au inceput la vre-o 4-5 luni diferentza . Sunt curioasa daca si la tine la fel. primele au inceput migrenele din alea fiorase de nu te poti da jos din pat astea inainte de ciclu. Apoi a inceput sa vina ciclul din ce in ce mai tarziu.prima data 2 zile pana a ajuns la o saptamina mai tarziu. plus kg acumulate chiar daca ai mancat sanatos. Nici eu nu as mai recomanda ac la nimeni , noi oricum am fost prima generatie care am luat timp indelungat si aud la fiecare pas cum toate femeile sunt bolnave de aceasta crunta boala.
Maine ma duc si la ultrasound vaginal de la un timp ma iau durerile si jos am observat ca dupa menstruatie probabil ca este datorita ovulari dar imi e frica asa ca numai astept ma duc sa vad ce se intimpla.
Sanatate maxima va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Lemoni eu nu am avut nici un fel de probleme de la anticonceptionale. Cu mancatul este adevarat. De cand ma stiu tin cure de slabire, mananc mai cu grija, etc. Sunt sigura ca aici au avut o parte din vina si pilulele. Medicul meu oncolog, cand i-am spus de pilule a facut o fata de parca ar fi spus "este clar, de la astea este boala". In schimb medicul ginecolog, in care am foarte mare incredere, care m-a si operat si ajutat foarte mult pe parcursul bolii, spune ca nu sunt pilulele de vina. Eu cred ca depinde si de organism, dar oricum nu as mai lua si nici nu as mai recomanda nimanui. Inainte sa apara tumora la san ma durea capul aproape zilnic de ma si miram de naiba am. Acum nu sta cu frica ptr ca nu este obligatoriu ca si tu sa ai ceva. Nu uita de "Profetia autoimplinirii". Vizioneaza filmul "Secretul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna fetelor. am luat rezultatul de la RMN care se pare sa fie bun, nimic schimbat si anormal. sunt tare bucuroasa si vesela. am primit si formularul de la oradea , deci pana la urma cred ca ma voi duce acolo sa nu ma duc la budapesta. mai am hop si ma pregatesc de reconstructie. fetelor am gasit un sutien asa frumos si de bun pt proteza. l-am gasit in iob la ortopedica e de la trulife.sunt foarte multumita de el si ma simt asa nu stiu cum sa spun parca implinita si cu mai multa incredere si cand stai si te gandesti doar de la un sutien in care sta mult mai bine proteza si este mai putin incomod ca cele de la jolidon . despre anticonceptionale, eu sunt convinsa ca de la ele s-a declansat totul si de la scaderea imunitatii. eu am luat 2 ani anticonceptionale si inainte de ele am luat 2-3 pastile de postinol intr-un an, cred ca au avut mare influenta asupra organismului meu si sigur a declansat ceva. dar acum asta e. eu cred ca toate lucrurile astea pe care le traiesc m-au facut mult mai puternica si sa apreciez fiecare clipa din viata asta.astept sa treaca anii sa termin tratamentul si sa pot face si eu un bebe mult visat si asteptat. va pup fetelor si sa aveti o zi senina si plina de lucruri minunate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Felicitari Georgi!!! Normal ca ti-a iesit bine analiza, nu avea cum altfel, nu avea voie...nu? Poti sa-mi spui si mie cat costa RMN-ul? Eu trebuie sa fac acum mamografie.Dar ptr ca sunt prea tanara unii spun ca nu e bine sa o fac altii ca da. Sincer, nici nu stiu ce sa fac. Trebuie sa ma hotarasc cat de curand. Bafta in continuare si sanatate tuturor!

Mergi la inceput