Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Lemoni fii optimista. Iti spun din proprie experienta ca exista tratamente si ca totul va fi bine pana la urma. Insa gandirea pozitiva conteaza mult. Este o experienta traumatizanta, urata, grea dar trece.
Multa sanatate si putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Ralu Pisi te rog mult poti cumva sa-mi spui, aproximativ, cam cat te-a costat operatia de reconstructie? Trebuie sa fac si eu dar inca nu am un an de la operatie si as vrea sa stiu informativ. Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Lemoni, imi pare rau. Acum medicii conteaza cel mai mult sa o ajute pe sora ta.

If all else fails, look cute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna. eu sunt georgi si sunt noua pe-aici. ce sa zic, am si eu povestea mea pe care as vrea sa o spun la toata lumea sa ia aminte. la 29 de ani am descoperit un nodul la san si am facut control la ginecolog si dupa am facuto ecografie. rezultatul nu a fost prea bun asa ca am fost trimisa la iob sa iau legatura cu un chirurg. a fost un soc pt mine si nu vroiam sa accept ce se intampla, dar mi-am luat inima in dinti si am mers mai departe cu analizele cu internarea si propusa pt operatie la san dar pt sector. a venit ziua operatiei si asteptam sa fiu dusa la salon, dupa ce ma trezeam din anestezie dar eu eram tot la reanimare pt ca operatia a fost mult mai mare, adica am suferit mastectomie la sanul drept. am trecut prin toate fazele, chimioterapie, radioterapie acum iau tamoxifen si fac analize si eco din 6 in 6 luni. in mai fac doi ani de la operatie si ma pregatesc pt reconstructie. tare mult as vrea sa-mi povesteasca cineva daca stie cum decurge operatia de genul asta. as avea mai multa incredere in mine cu toate ca eu abia astept sa fac aceasta operati sa nu mai fiu nevoita sa port aceasta proteza externa. va pup cu drag si astept raspuns de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Georgi, eu am trecut prin acelasi lucru ca si tine si tot la 29 de ani. Numai ca mie dupa o ecografie, mamografie si vreo 3 doctori nu mi-au descoperit nimic malign. Noroc ca doctorei mele ginecolog i s-a parut ceva in neregula si m-a programat pentru operatie, unde s-a vazut ce era de fapt. Am avut de ales intre sectoriala si mastectomie. Acum stau mai linistita ptr ca am facut mastectomie si nu imi pare rau. In august fac un an de la operatie si pot face si reconstructia. Am inteles ca este undeva in jur de cateva mii de euro. Depinde cu ce proteze mamare este facuta, ce fel de interventie... Ma voi duce acum a 2 oara la un estetician sa stabilim aceste detalii. Daca aflu ceva va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna kiki. vreau sa-ti spun ca azi am fost sa-mi iau rezultatul la marker dupa care am fost cu el la dr. sunt foarte fericita ca a iesit bine si vraeu sa demarez totult pt budapesta unde ma voi duce sa fac PET. abia astept sa fac si testul asta dupa care ma pot pregatii de reconstructie. stiu ca exista doua tipuri de reconstructie, din silicon si din tesut propriu. tare mult as vra sa-mi spui si mie dupa ce vb cu plasticianul sa-mi spui cum a fost si ce trebui sa faci pt operatie. eu in mai fac 2 ani de la operatie si dr. care ma operat a spun ca este totul refacut si pregatit pt reconstructie mai mult vb dupa ce vin cu rezultatul de la budapesta. va pup fetelor si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Ma bucur mult Georgi. Tocmai citeam ca din aprilie aduc si la Oradea aparatul care este la Budapesta. Sa speram ca va suporta si casa de asigurari ceva din costul testului. La cat timp de la operatie poti face acest test?
Reconstructia prefer sa nu o fac cu tesuturi proprii, imi ajunge o cicatrice. Cand aflu ceva iti spun. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Fetelor sunteti niste curajoase va admir atit de mult.Intre timp sora mea a fost operata (imi pare rau nu stiu cum se zice in romaneste -lumpectomy ), daca puteti sa credeti dupa 5 ore de la operatie eram cu ea acasa ! Este puternica si foarte pozitiva nu lasa nimic sa- i strice buna dispozitie sunt asa mandra de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Reconstructia nu costa nimic , este suportata de casa de asigurari , eventual daca doriti cu proteza de silicon se plateste siliconul.
Reconstructia se poate face si cu muschi , si tesut adipos , depinde de marimea sanilor.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Superb Lemoni. Asa cum am mai spus psihicul, gandirea pozitiva, optimista conteaza foarte mult in procesul de insanatosire. O sa treaca cu bine peste toate astea.
XIO dupa cate am inteles proteza de silicon costa cateva mii de euro. Si cand te gandesti ca altele isi fac aceasta operatie dintr-un moft!

Mergi la inceput