Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Va multumesc din suflet, fetelor, pentru incurajari!

Mama mea nu va citeste aici, dar ii povestesc mereu despre voi!

Vali, si mamei mele i-a prescris medicul Kytril si ieri a luat doua pastilute. Azi, in schimb, s-a simtit bine, doar durerea de cap a mai persistat. A gatit, a mai facut una-alta, dar pe mine ma cam ingrijoreaza ca nu vrea nicicum sa stea linistita in pat, insa nici n-am batut-o la cap cu chestia asta. Ma bucur doar ca n-a mai fost la fel ca si ieri. Vreau sa incerc s-o conving sa mearga la o terapie inchisa de grup la SRC, sa vorbeasca cu oameni care au mai trecut prin asta, sa-si mai ridice moralul. Cand a fost la prima perfuzie, ieri, bineinteles ca mai erau acolo femei cu aceeasi problema cu care a discutat si mi-a spus ca a mai prins curaj, ca au binedispus-o si cred ca i-ar face bine o astfel de terapie.

Sunteti toate niste curajoase si ma bucur sa vad ca sunteti bine dupa acest tratament extrem de invaziv. Si va multumesc ca aveti puterea sa vorbiti si altora despre experientele prin care ati trecut! Inseamna ENORM asta!

Inca o curiozitate: ati facut vreuna chimioterapie inainte de operatie? Intrucat mama mea asta face: 4 sedinte de citostatice la interval de 3 saptamani una de alta, apoi operatie si continuarea tratamentului...

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

vali, inca o intrebare pentru tine...spuneai intr-un mesaj anterior ca ai facut un tratament homeopat in paralel cu tratamentul prescris de medic si ca te-a ajutat in a suporta mai bine sedintele de chimioterapie. Imi poti spune despre ce e vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Asiza, tratamentul homeopat este individualizat, doar medicul homeopat poate prescrie remediile homeopatice potrivite fiecarui pacient. Adica nu are rost sa-ti spun ce am luat eu, mamei tale pot sa nu-i foloseasca deloc, trebuie consultat un homeopat bun.

Ma bucur ca mama ta e mai bine. Vad ca esti din cluj, presupun ca acolo face mama ta tratamentul. Si eu am facut chimioterapia+radioterapia la Inst. oncologoc Cluj. La chimioterapie sunt niste asistente f. dragute si daca mama ta are intrebari sa discute cu ele, mie mi-a placut cum colaboreaza cu pacientii.

la Cluj, protocolul cu 4 sedinte chimio+operatie+(2-4) chimio este cel mai utilizat, din cate am vazut eu. La acestea se adauga si radioterapia, de obicei la final.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Buna ziua tuturor mamicilor luptatoare de pe acest site.
Cred ca acest subiect a tot fost dezbatut pe acest forum (vorbesc despre cancerul la san). Am citit mai multe in aceste zile, lucruri postate de voi, raspunsuri, intrebari, samd..
Eu am o mare nedumerire in ceea ce ma priveste. Nu stiu daca mai citeste cineva sau daca imi va raspunde cineva aici, nadajduiesc insa ca fetele care au suferit vor intra la un moment dat si imi vor raspunde.
Am avut o problema la un san: o alunita mare cam de 8mm care dupa un timp a inceput sa se rupa bucati si sa sangereze, iar in urma, carnea ramanea curata la vindecare. La sfarsit s-a curatat de tot, dar am inceput sa simt dureri si arsuri exact in zona aceea. Cand am mers la medic mi s-a spus ca nu are ''radacini'' (cand inca mai era pe piele) si ca e ok. Am mers si mi-am facut si o ecografie mamara la centrul Providenta din Iasi. Era o doctorita (rusine sa-mi fie, am uitat cum o cheama) care a detectat cativa chisti (asa scrie pe diagnosticul ecografiei mamare) in zona in care ma doare, unii de 6/2mm, altii de 3/2 mm -dupa cum a spus doctorita ''puzderie''. Pe celalalt san a descoperit un chist de 7/6mm care curios lucru nu ma doare deloc. Doctorita mi-a spus ca acest lucru o ingrijoreaza putin, dar toti chistii sunt fara adenopatii. Si m-a sfatuit sa ma palpez mereu si daca devin ''noduli'' sa revin, pentru ca atunci e o problema.
Voi v-ati lovit de astfel de lucruri. Eu nu am primit nici tratemtn si nici nimic altceva (asa cum nu am primit nici pentru chistul de pe ovar- cel de 2cm/1cm (desi am fost la mai multi medici ) Nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, daca ar trebui sa ma gandesc ca e normal. Va intreb pe voi, ar trebui sa mai fac si alte teste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui asiza

vali, inca o intrebare pentru tine...spuneai intr-un mesaj anterior ca ai facut un tratament homeopat in paralel cu tratamentul prescris de medic si ca te-a ajutat in a suporta mai bine sedintele de chimioterapie. Imi poti spune despre ce e vorba?




Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 2+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!



pe straduta care merge de la primarie in parc, pe dreapta la o poarta vezi o placuta cu datele unui cabinet medical. Acolo la etaj este un cabinet homeopat cu o doctorita tare buna. Am uitat numele ei....
Sanatate multa mamei!

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

putere...pentru cine crede ca nu mai poate!
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi74V spune:

Buna seara,
Intregesc si eu randul celor care au trecut prin experienta similara. M-ar interesa daca puteti sa-mi spuneti daca operatia de reconstructie mamara s-a finalizat, cum este sanul nou fata de celalalt, cat a durat ca timp de la prima interventie pana la ultima si nu in ultimul rand ce medic v-a operat si cat a costat totul.
multumesc

Mergi la inceput