Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Nu mie nu mi-au dat nici un tratament, cica este normal oricum nu merg pe mana lor din 6 in 6 luni merg la eco sa fiu eu sigura.acum am facut si testul ala sa vedem daca e ereditar si astept raspunsul in 2 luni! E lunga asteptarea dar asta e.
Pt voi fetele care a-ti trecut prin asta sora mea intreaba la voi a fost receptiv la hormoni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Salut fetele,
eu sunt bine, multumesc agho de intrebare, da' lenesa la scris (si nu numai). Am facut 7 sedinte de chimioterapie si mai am una! adica fix-pix, pot considera ca le-am terminat . Primele 4 au fost mai (ciclofosfamida - adriamicin), urmatoarele 2 au fost f. usoare (taxol) si ultima acceptabila. Oricum, le-am suportat mult, mult mai usor decat credeam.
Si a inceput sa-mi creasca parul! L-am ras iar si acu imi mangai crestetul in fiecare zi, doar-doar o creste mai repede.
Urmeaza radioterapia, adica cinci saptamani in deplasare, departe de familie...asta e, or sa treaca si ele.
Incerc sa privesc partea buna: am sa am mai mult timp pentru biserica, citit, muzee (oho, de cand n-am mai vazut unul), ceva cultural , doar e Cluj, nu Pocreaca din Deal.
Am sa incerc sa tin legatura cu fetele pe mess cu web-cam, sa pastram contactul vizual.
Una peste alta sunt fericita, am parte de atata dragoste de la cei din jurul meu si de la Dumnezeu, ca nu pot fi altfel. Saptamna asta implinesc 38 de ani, dar anu asta sar peste sarbatorire pentru ca planuiesc pentru la anul una mare la care sa-mi adun toti prietenii dragi pentru a le multumi.

Lemoni sanatate tie si surorii tale. Daca sora ta nu vrea sa spuna parintilor sa lase parul asa scurt dar sa-l vopseasca intr-o culoare mai fistichie, sa para treaba studiata. Dar musai cu vopsea bio.

georgi , mai spune-ne despre reconstructie, ca si eu visez la asta. Ti-a crescut la loc sau cum e ?
idoina ai inceput si tu reconstructia?

sanatate multa va doresc si numai bine,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Vali ma bucur ca esti bine si iti doresc la multi ani si multa fericire , sanatate pt ca tot se apropie ziua ta.
Te rog daca vrei sa-mi rspunzi la intrebare , dupa cum vad si tu si sora mea a-ti avut acelasi tratament chimo plus radioterapie.
la tine a fost receptiv la hormoni sau nu?
la sora mea nu a fost receptiv si din aceasta cauza a facut amindoua altfel nu ar fi fost necesar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

buna seara dragele mele,
am citit de multe ori pe aici, si stiu cu ce va confruntati....of viata asta....dar trebuie sa ne luptam si sa credem ca va fi bine, ca orice boala poate fi invinsa!!
ce vreau eu sa va intreb pe voi, ca stiti mai bine ca mine, uneori am dureri la sani, sub-brat, niste dureri ascutite...am facut prima mamografie, acum cativa ani, pe la 39 parca si era totul OK. durerile astea le am cam de trei ani, un medic mi-a spus ca nu reprezinta nici un pericol, sunt schimbari normale pentru varsta mea...
sa ma ingrijorez? sa fac niste analize mai amanuntite?
e adevarat ca sanii mi-au slabit dupa alptare, asa de la sine...am si vergeturi pe ei, in rest nici o modificare, nimik suspicios. ma mai gandesc ca poate durerea sub-brat este de la sutienul cu arc, sutien pe care il port destul de rar, ca mi-am luat din alea fara arc...nu le suport.
va pup, va doresc sanatate la toate si binecuvantare!



Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Lemoni , tumoarea mea a fost receptiva la hormoni, fapt pentru care voi face tratament hormonal 5 ani pentru a preveni recidiva. Radioterapia mi-a spus medicul ca o fac pentru a distruge eventuialele celule tumorale care au ramas in apropierea operatiei (zona cu riscul cel mai mare, deoarece nu am facut radioterapie inainte de operatie). Cred ca este mai mult o masura suplimentara de precautie.
Multumesc pentru urarile de bine.

Kariguld , tumorile maligne nu dor decat atunci cand ajung sa aiba dimensiuni mari. Probabil noduluii tai sunt de natura horminala, cum sunt cam 80% dintre noduli, nepericulosi, specifici varstei. Daca vrei analize suplimentare ca sa te linistesti, eu iti recomand sa faci o ecografie a sanului (daca deja ai facut mamografie, n-are rost sa te mai iradiezi o data) si un marker tumoral CA 15-3 (se face din sange si arata riscul de a fi prezenta o tumoare, nu neaparat existenta ei).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

precizare, eu nu am nici un fel de nodul, doar dureri uneori...
si vroiam sa stiu daca acete dureri sunt normale (varsta, apropierea de menopauza)...de la sutien, sau imi spun ceva....
chiar de curand am facut un control general si totul, e OK!



sanatate!

Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

buna seara dragele mele,
am citit de multe ori pe aici, si stiu cu ce va confruntati....of viata asta....dar trebuie sa ne luptam si sa credem ca va fi bine, ca orice boala poate fi invinsa!!
ce vreau eu sa va intreb pe voi, ca stiti mai bine ca mine, uneori am dureri la sani, sub-brat, niste dureri ascutite...am facut prima mamografie, acum cativa ani, pe la 39 parca si era totul OK. durerile astea le am cam de trei ani, un medic mi-a spus ca nu reprezinta nici un pericol, sunt schimbari normale pentru varsta mea...
sa ma ingrijorez? sa fac niste analize mai amanuntite?
e adevarat ca sanii mi-au slabit dupa alptare, asa de la sine...am si vergeturi pe ei, in rest nici o modificare, nimik suspicios. ma mai gandesc ca poate durerea sub-brat este de la sutienul cu arc, sutien pe care il port destul de rar, ca mi-am luat din alea fara arc...nu le suport.
va pup, va doresc sanatate la toate si binecuvantare!



Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!



Si eu am avut o per de cateva luni mai am si acum dar rar, asta la 32 de ani, am facut mamografie, ecografie si cateva controale prin palpare - 2 medici, ei spun ca nu-i nimic si n-au cum sa-si explice. Uneori durerire coborau si spre brat si il simteam amortit, durerile au fost de ambele parti dar mai mult pe dreapta. Am fost si la alti 2 medici - nici o explicatie, unul m-a trimis la dermato ptr ca el nu-si putea explica durerea de la subrat atata timp cat pielea era ok fara noduli pe dedesubt. Celalalt mi-a zis ca am febra musculara la subrat ??!!... , n-am stiut ce sa fac - sa rad sau sa plang Observatie personala- cand folos antiperpirant cu aluminiu incepe sa ma doara, cum folosesc deodorant fara aluminiu totul este ok sau cu mici dureri.

Noi

Ce spui sa si infaptuiesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Astazi am primit o scrisoare de la cei unde am facut testul genetic spune cam asa:
Doua dintre mutations care pot fi gasite sunt BRCA1 si una este BRAc2 .Acestea sunt gasite in persone din estul europei din aceasta cauza ti-a fost oferit aceste teste.Daca testul v-a fi gasit pozitiv noi iti recomandam o mamograma anual si echo la fiecare 6 luni in plus anul cate un MRI.Apoi vom discuta cum puteam sa reducem riscul.9ie operatie si altele)
Asa ca am cazut pe ganduri , am facut testul asta sa beneficiez de mai multe controale, dar oare vreau sa aflu?
Unele femei iau masuri foarte drastice adica se opereaza inainte sa aibe boala oare eu cum as reactiona la aflarea rezultatului?
Sper din tot sufletul sa fie negativ . Ce masuri ati lua voi daca ati sti ca este genetic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Lemoni, eu zic sa astepti linstita rezultatul si in functie de cum e vei hotari atunci ce faci. La ce iti foloseste sa-ti faci griji de pe acum? Doar iti dai seama ca sunt sanse mari sa nu fie genetic - priveste partea plina a paharului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Buna, fetelor,

Eu va citesc din umbra de multe luni. Dintr-o postura similara cu a lui Lemoni: sora mea se lupta vitejeste cu inamicul din ianuarie incoace.

Acum m-am gandit sa intru in vorba tot din cauza unei situatii asemanatoare cu a lui Lemoni: si eu am facut testul genetic (acum vreo doua saptamani) si sunt in asteptarea rezultatului - mi-au zis ca pe la inceputul lui 2009. Sora mea a fost diagnosticata la 36 ani, si e mai mica decat mine. Varsta ei timpurie si provenienta est-europeana sunt motivele pentru care se pare ca as putea fi categorisita mai high-risk. Si pe mine ma vor testa pentru cele trei (daca am inteles bine) mutatii specifice mixturilor est-europene.

Eu am ales sa aflu rezultatul. Nu cred ca un rezultat pozitiv m-ar face sa ma gandesc la mastectomie, dar o monitorizare mai atenta mi se pare ca nu poate dauna. Un rezultat negativ nu exclude posibilitatea existentei unei alte mutatii "rele".

Ideal ar fi ca si sora mea sa faca testul genetic, iar la mine sa se caute exact mutatia pe care (eventual) ar avea-o ea. Nici nu-mi trece prin cap sa deschid subiectul asta cu ea, pentru ca de fapt nu are nici o importanta. Nimic din situatia actuala nu poate fi "undone", deci cauza chiar nu conteaza.

Eu am inteles de la madama genetic counselor cu care m-am conversat inainte de test ca doar 10% din cancerele de san ar avea un substrat genetic. Foarte putin aparent. Restul sunt considerate legate de lifestyle si environment. La astea ar trebui sa lucram - cand ne facem timp si ne aducem aminte!

Numai bine surorii tale, Lemoni, precum si tie.

Vali, sa treaca repede cele 5 saptamani departe de ai tai si sa te intoci acasa in cea mai buna forma!

Va imbratisez pe toate!


Where there is a will, there is a way.

Mergi la inceput