Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Buna, Lemoni! N-am citi despre ac. subiect in alte locuri. Din experienta proprie si-a pers. pe care le-am mai vazut prin spital s-a intamplat ca parul sa creasca cret, ca un permanent natural. Unora nu li s-a intamplat asa si erau dezamagite. Mie mi se pare ca parul a devenit mai inchis la culoare, cu exceptia firelor de par alb care-si fac aparitia in mod natural.
Desigur ca sunt persoane care vopsindu-se mereu nici nu mai stiau cum arata parul lor, probabil nici nu-si inchipuiau ca mai mult de jumatate era alb etc. Era o doamna care tot timpul se vopsise si sigur ca atunci cand i-a crescut din nou a ramas uluita ca era carunt, dar se hotarase sa-l lase asa, cu noua nuanta de cenusiu. Chiar ii placea. Dar asta e de la pers. la persoana. E posibil ca din cauza stresului provocat de boala, nu-i asa, ca unele persoane sa albeasca mai mult, dar nu-i obligatoriu.
Intr-adevar, prima si prima data ne este gandul la par, la faptul ca va cade, oare cum vom arata, oare va mai creste?!...Dar din experienta personala, va spun/iti spun ca acesta este cel mai mic, cel mai insignifiant lucru din toate etapele bolii, interventia chirurgicala, tratament chimoterapuetic, radioterapeutic...Important e sa suportam bn tratamentul, organismul sa se refaca repede si bine, viata sa mearga mai departe cu bune si rele, ca firele de par sigur vor creste la loc, cu siguranta. Cu certitudine, si surorii tale ii va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

buna lemoni! eu pot spune ca am parul mult mai des si mai negru. de ondulat l-am avut si inainte sa-mi cada. dar eu cred ca este asa negru si des pt ca e un par nou fara sa fie decolorat de vopsea, de soare. cand a inceput sa creasca si era cam de un deget era negru ca abanosul si cret cret de parca eram negresa. cu timpul cand a crescut s-a mai decolorat si cred ca revine la culoarea mea un saten inchis. te pup si mult bine surorii tale si sunt convinsa ca va avea unpar bogat si frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ophelya spune:

quote:
Originally posted by luminita33

ceau fetelor.Am intrat la acest subiect si n-am putut sa plec de langa computer pana ce n-am citit toate postarile ...FELICITARI pentru curajul vostru dragelor,pentru perseverenta si taria voastra.Pentru mine sunteti un exemplu.Multa multa sanatate tuturor
Am si eu o intrebare-mama mea are 54 de ani.Prin 1988 a descoperit un nodul fix la san,a fost la medic si i s-a spus ca nu are de ce sa isi faca probleme.Au trecut 20 de ani si nodulul tot acolo e,la fel,n-a crescut,zice ca n-o deranjeaza,dar mie imi e teama.Imi poate spune cineva daca a avut ceva asemanator?
Mama a fost operata si i s-a extirpat un ovar in 85..E vreo legatura?

luminita33



cred ca ar fi fost bine sa aiba o biopsie la sin sa vada natura nodulului.
cel mai bine un medic care o consulta poata sa iti raspunda la intrebaea ta.
orice raspuns pe dinafara te nu are valoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Georgi si Agho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Buna, fetelor!

Stiti cumva daca in Romania se face tratament cu herceptin?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

quote:
citat din mesajul lui robotzica cucului

Buna, fetelor!

Stiti cumva daca in Romania se face tratament cu herceptin?

Va multumesc







Da, eu am vazut la Cluj ca se face si chiar am discutat cu medicul meu posibilitatea aceasta si pentru mine. El mi-a spus ca se face numai pentru pacientele HER - pozitive de gradul 3+, cu aprobare speciala de la Ministerul Sanatatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Vali, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

fetelor luni 14.07.2008 am prima interventie pt reconstructie.
va rog mult sa-mi tineti pumnii.
am emotii mari. va pup pe toate si multa sanatate si fericire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Georgi, sa mearga totul bine si sa fii multumita de rezultate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

Georgi, sper ca a mers totul bine si te astept sa ne povestesti

Mergi la inceput