Cancer la san - capitolul 2

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

kiki sa stii ca si eu am tendinta de a fugi de stres . nu mai stau sa ascult ce nu-mi place si m-am debarasat de tot ce-mi facea rau s-au ma stresa. asa am abandonat si facultatea. dar tu nu mai ai mult si vei gasi forta sa tremini cu bine.
----am vesti noi de la estetician. am fost ieri la cabinet si am vb o ora cu d-na dr. mi-a explicat in ce consta operatia cate etape si riscurile ei. e o dr. minunata si pot spune ca am incredere mai multa ca lucruruile vor iesi bine. hai sa va spun si pretul operatiei, cred ca va intereseaza. in total dupa toate interventiile facute in decurs de un an ma costa 5000euro. pe 14 iulie am prima operatie asa ca am inceput demersul pt analize si tot ce trb la dosar. acum astept cu nerabdare sa treaca timpul si sa ma apuc de treaba . va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Kiki1970, trimite-mi rapid chestionarul ca sa-ti dau o mana de ajutor! Imi pare rau ca n-am mai apucat sa citesc ce-ati scris aici, dar sper ca nu-i tarziu.
Bafta muuuulta la examene si la lucrarea de licenta!
Ma miram eu de unde ziceai ca subconstientul nu recunoaste negatia?!.. Stai linistita, am facut asistenta sociala si psihologia a fost preferata mea de haaaat - haaaaaaat!

Georgi77, mult succes la interventii! Sincer, eu ma simt fffffffffffffffffffff bn asa si sa nu mai aud de spitale si-alte operatii. Plus ca e mai usor de tinut sub observatie orice modificare. Dar constat ca voi sunteti muult mai tinere si sigur e un lucru bun!

Vali, prima si prima data cand am facut sedintele, mereu am avut cate 5 zile de cosmar. Facuse chiar fobie de asistenta care-mi facea tratamentul. Cand mi l-a facut alta asis., mi s-a parut ca m-am simtit mai bn.
In etapa a doua, dupa cativa ani cand a fost nevoie sa repet alte sedinte, m-am "inarmat" cu Zofran si nici in cele 2 zile de tratament nu ma simteam ff rau, asa cum avusesem simptome cu ani in urma.
Erau pers. care inca mergeau la serv., doar in cele 2 zile veneau la tratament si gata. Mie mi-a fost bn sa raman acasa, fiindca serv. implica prea mult stres.
Si prima sapt. e mai dificila, in a doua mai bn, iar in a treia puteam sa execut muuulte sarcini casnice cu aplomb. Si-o luam d ela capat. Doamne ajuta! Sa-ti fie bine si tie, sa ai grija de tine, sa te relaxezi in parc, la iarba verde, sa faci ceea ce poti in limitele tale, mai lasa din treburi!
Stiu cum e, pt. ca si eu aveam copiii mici, apoi mai maricei, la scoala, la gradinita si ei chiar n-au simtit povara problemelor cu care ne confruntam. Viata isi urma cursul. Chiar a fost o perioada inc are ieseam des in parc, sotul ma suplinea cu gatitul, cu act. de curatenie saptamanala. Am scapat de multe obsesii in privinta asta in acea perioada. Ce praf?!...Ce scame?!...Important e sa fim cu totii sanatosi.

Lemoni, sora ta cum se mai simte? Muuuulta sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Georgi m-ai demoralizat cand am vazut cati bani costa. Aceasta suma include: reconstructia sanului si reconstructia mamelonului, nu? Ce de bani!!! Speram sa fie maxim 3000 euro. Sa scap de scoala si ma duc si eu sa la estetician sa vad ce spune.
Cateodata ma intreb oare suntem cam egoiste ptr ca vrem ca toata lumea sa ne menajeze? Dar imi raspund singura: Am trecut prin multe si meritam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi77 spune:

da kiki suma de 5000euro cuprinde tot. sunt doua etape de lipoabsortie care costa 1000euro fiecare, proteza cam 500euro, interventiile cu ser pt modelarea sanului 1300euro si de restul ce ramane de facut. am fost azi sa-mi ia sange pt analize si vreau sa va spun ca m-au chinuit rau pt ca nu mai am vene din cauza chimioterapiei. sunt ca sarmele intepi cu acul si nu curge sange. au incercat pana si in picior sa bage o branula ceva sa poata umple 4 eprubete. pana la urma au reusit si am plecat cu patru pansamente pe mana si pe picior si ma facut doua galme de toata frumusetea, acum stau cu gheata pe ele. dar cu toate astea sunt foarte fericita ca am plecat pe drumul asta si astept cu nerabdare prima interventie.
va pup si mult bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

stiu ce inseamna boala asta... e grea! mama mea a fost diagnosticata acum 5 ani... a facut tot ce s-a putut... acum mai asteptam doar o minune. Sunt sigura ca Sfantul Nectarie, care a vindecat atata lume de cancer si de alte boli, o va salva si pe ea. Fie ca Dumnezeu sa aiba grija de ea, si de toata lumea care este in suferinta!

Sa avem cu totii parte de zile binecuvantate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Gabytza25, muulta sanatate mamei tale! Important e s-o sustineti cat de mult se poate. Rugaciunile voastre inseamna ff mult pt. sufletul dansei, mai ales in suferinta in care inteleg ca se afla. Sa ai grija de tine si va doresc tot binele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki1970 spune:

Georgi iarta-ma, dar nu inteleg, ce este cu lipoabsortia? Te rog sa ma lamuresti. Dar tu nu ai terminat chimio. acum 2 ani? Mai ai probleme cu venele? Eu nu am avuzt decat de la a 5 a sedinta, cam asa.
Bafta in continuare! Si sa ne mai tii la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabytza25 spune:

agho, multumesc pentru sustinere...
da, este greu, sufera foarte mult...
Doamne, daca as avea o putere sa iau toata suferintza care este pe pamant, a tuturor celor bolnavi, si sa o arunc undeva, de unde sa nu mai auzim nicicand de ea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agho spune:

Gabytza25, asa este. E ff greu si pt. persoana care e bolnava, dar si pt. cei din jur. Intr-adevar, uneori suntem ff neputinciosi, singurul lucru care ne mai da putere este credinta, rugaciunile si speranta ca vom putea trece cu bine peste toate.
De aceea iti spun sa ai grija de tine, cat poti s-o ajuti, s-o linistesti. Desi, cand mi-era rau nici o atingere nu suportam, nu stiam cum poate fi mai bine. Asa ca e si mai greu cand suferinta se prelungeste, medicii nu mai au alte solutii si sortii de izbanda nu se intrevad.
May, nu stiu ce sa-ti spun, am o colega a carei mama a fost diagnosticata in toamna cu leucemie. A facut o singura sedinta de citostaice, dupa care au zis "pas". Au dat telefon unui medic din Iasi, Mihai Vieriu. Au fost la Iasi, s-au intalnit cu medicul, i-a dat mamei ei niste picaturi, fara nicio plata. Cine a insistat sa plateasca, medicul s-a suparat si le-a spus ca "cine v-a trimis v-a spus ca le-am cerut bani?"...Desigur, le-a dat si un regim alimentar.
Mama colegei se simte bine in prezent. A mai fost inca o data sau de 2 ori. Nu i-a costat decat drumul pana la Iasi. Ei aveau nr de telefon de la un prieten de-al lor al carui tata nu mai avea alte solutii medicale, tot cancer avea, au trecut cam 3 ani de-atunci si omul e bine-merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali02 spune:

fetelor, va multumesc la toate pentru raspunsuri si empatie

Eu m-am simtit rau trei zile, dar intr-una singura nu m-am ridicat aproape deloc din pat si mai mult am dormit. Am vomat de cateva ori, dar nu asta era cel mai deranjant, ci starea aceea de greata si rau general. joi am facut chimio si de luni am simtit ca imi revine tonusul si pofta de mancare. Stiu ca urmatoarele sedinte vor fi mai greu de suportat, dar asta chiar nu m-a speriat, ma asteptam la mai rau.

Eu nu ma stresez deloc cu treburile casnice, am mare noroc de ajutor din partea celor din jur, doar imi fac cate ceva de mancare (chestii cat mai simple si naturale) si ma mai plimb cu aspiratorul - mi-a luat sotul unul nou, il imping cu o mana prin casa si ramane curat in urma lui. Treaba la servici (firma de familie)mai fac, dar fara excese si stres. Deci am toate conditiile sa ma fac bine!

Fetitele s-au obisnuit cu ideea ca mami e bolnava si nu poate sa mai faca totul ca inainte, dar nu par sa sufere din cauza asta, ele stiu ca toate bolile trec. Toata ziua imi spun cat ma iubesc si mai nou primesc si buline rosii pentru cumintenie.

De acum trei zile m-am dus la un kinetoerapeut pentru ca mana mea dreapta inca ma durea si nu putem face mare lucru cu ea. Fetelor, parca mi-a luat-o pe aceea si mi-a pus alta. Acum simt si eu ca imi circula sangele prin ea si mobilitatea s-a imbunatatit considerabil, plus ca aproape nu mai doare. Mi-a spus ca imi voi reveni 100% cu ea si chiar il cred.

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate

Mergi la inceput