LMA Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (77)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Amma- ce bine ii sta tuns lui Lucas! Urmeaza si Ian, dar inca il mai las cateva zile ca suntem dupa vaccin si a facut un pic febra.

Ieri a venit dr. la noi pentru bilant si vaccinuri. Asa ca iata raportul:

Bilant la 1 an Ian

10.700 g si 78 cm.
Zice: mama, tata, apa, baba, da, iaca, ai cai, papa (mancare) si pa (la revedere), cand ighi cand iaia (Ingrid), hai.
Arata: culorile, baloanele, pisica, catelul, calul, porcul, vaca, floarea, ciuperca, pestisorul, veverita, cocosul, broasca, soarele
Paseste singur insa inca nu merge prea mult nesustinut, mai cauta punct de sprijin.
Mananca bine si are o stare de sanatate foarte buna.
Are 8 incisivi, premolarii de jos sunt aproape gata sa iasa.
Vaccin l-a facut pe cel de un an. A facut febra insa i-am dat Nurofen. Urmeaza peste o luna ROR (Priorix parca se numeste). La un an si jum. vom face Varilix si HIB dintre optionale.

Ingrid - i-am facut vaccin imporiva hepatitei A - Havrix la care va face rapel peste 6 luni.
Se joaca cu Ian; ii zice: esti prietenul meu. te iubesc. Dupa cateva minute il face pitigoiule, natafletule, tu nu intelegi sa fii cuminte ca te pedepsesc.
Dna Dr. a laudat-o continuu ca vorbeste corect si stie foarte multe lucruri (a vorbit cu dr. i-a povestit despre instrumentele medicale, despre organe si nu se mai oprea), desi eu incercam sa o conving ca nu ma asculta. Mi-a taiat-o si mi-a zis raspicat: Doamna e un copil foarte istet, bine crescut, intelegatoare si cuminte. Nu stiti cum sunt alti copii.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

La multi ani!!!

Robert Andrei
Cosmin

Ilinca
Timeea

Ian
Raul Andrei

Maya
George Catalin
Miriam Riana
Stefania

Bryan

Sa fiti sanatosi.Sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bine!

In sfarsit am reusit sa recuperez sa vad pozele din urma
Giulia - o frumoasa,o haioasa,numai un zambet.Kitty,cine era baietelul de langaea,ca tare dulce mai e?
Cand stau amandoi agatati de masa si privesc la calculator,iti vine sa-i mananci.

Mady - am ajuns acasa in DK,am sa pun si pozele dar mai intai sa le descarc.Si cum Carl e toaat ziua pe mine,nu prea mai am timp.
Dar am vazut pozele cu Razvanel,ce frumoasa e jucaria aia de cada.

Martutza - la voi in familie sunt numai ochi albastrii? Asa il inveti pe Victor,sa-si goneasca musafirii?

Matei de Ioanaradu - poze cu el nu am mai vazut de ceva timp si acum mi se pare ca crescut tare,nu mai are fata de bebelus.Doar in cele cu caciulita si suzeta mai pare micut,dar in restul pare chiar marisor.Daca nu as stii,i-as da in jur de 2 anisori.

Zadi - ce copii frumosi,dar si mamica e la fel!

Karra - de ce s-o mai tunzi pe Winnie?Mie mi se pare frumusica asa,parul ii da o alta alura.Eu cred ca parul scurt la fetite,chiar le face sa para a baietei.

Lucas - ce pijamale are,sau costumas,nu stiu exact ce e.

Roxanici - te-am citit demult dar cum nu am avut timp sa scriu...Pe cuvant,eu te invidiam ca mamica,pt ca imi placea cum pui problema cu Rares.Cum il inveti sa stea singurel,sa doarma singurel si eu care il legan si nu il las fara mine,ma simteam ca undeva gresesc.
Si tu acum il iei in pat cu tine?

Noi am ajuns cu bine,dar va jur ca ultimele 10 min am simtit ca sunt ultimele(in avion)Aici era furtuna de zapada si de-acum aterizam si avionul facea urat tare,se rotea in toate partile,cadea brusc...ce mai,am zis ca atata ne-a fost.Nu stiu daca ati trecut prin momente urate,dar chiar iti trece toata viata prin fata ochilor.
Ca atare,plecarea spre Paris va fi cu trenul.

Carl a fost fericit sa-l vada pe Klaus,sa vada casa,jucariile lui...
E din ce in ce mai atasat de mine,cum pot schimba asta? Mi-e foarte greu,pt ca ma oboseste tare,nu sta cu nimeni in afara de mine.

Si ca sa ma tot lungesc,azi la emisiunea lui Oprah,era o mamica ce a scris o carte despre autism.Ea sustine impreuna cu alte mamici ca vaccinul de la 1 an jumate poate provoca la copii autismul.Ea scrie cum se poate vindeca asta.Doar mama o poate face. Doctorii spun ca ei cerceteaza asta demult si inca nu au gasit nici o legatura intre vaccin si autism dar continua in a cerceta pt ca mai multe persoane au spus ca problema a aparut dupa vaccin.Cu toate astea,vaccinurile pot salva vieti,dar mie una mi-e tare teama.Acum ca am vazut chiar mi-e teama.
Un copil din 150 ajung la problem asta.

Gata,scriu rar dar mult.
Va doresc o zi buna!

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia3 spune:

stefania ce vaccin se face la 1 an jumate? problema este legata de varsta, sau de vaccin? adica daca faci acelasi vaccin la alta varsta , nu's probleme? sau, oricum...cce vaccin? mie mi-e tare frica...pt ca eu simt ca nu e bine ca i le fac si totusi le fac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

am pus poze de la motz-la albinute si bondari 3
de aici de la munca nu imi permita sa pun link
sper sa le vedeti---sunt tare frumoase!
pupici

Varsta Ana-Maria
http://b1.lilypie.com/uFCEp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Referitor la vaccinuri- eu stiu ca obligatoriu nu se mai face vaccin la 1 an si jum. Doar cine vrea optionale: adica HIB (Haemophilus Influentae B - parca asa se scrie adica ceva ce are legatura cu virozele) sau Varilix adica vaccin impotriva varicelei.
Tot la optionale mai intra pnemunococ, havrix (anti hepatita A) dar se fac mai tarziu dupa 2 ani si jum. - trei.
Dupa aceea se mai fac rapeluri la Difterie, Tetanos si Rujeola in clasa intai sau la 7 ani, apoi in clasa a treia inca un rapel de hepatita B si antipolio, inca ceva prin clasa a opta - parca BCG (tuberculoza) dar nu sunt sigura.

Probleme au fost cu vaccinurile penta pt. ca nu s-a studiat suficient cat si ce efecte negative au. Vaccinurile fiind nou aparute s-au efectuat teste doar in laborator pe cobai, asa ca efectele asupra oamenilor se vad in timp. De aceea multi medici sunt sceptici daca sau nu sa le faca.
Cine merge pe schema clasica nu trebuie sa isi faca griji. Nimic nu e insa 100% sigur.
Am auzit de un copil care a facut o semipareza de la vaccinul antigripal. Doamne fereste.

Dana-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Vaccinul suspectat de unii ca ar duce la autism este ror-ul sau MMR in Marea Britanie si la ei se face in jur de un an si jumatate. In acelasi timp exista multe studii care arata ca nu ar fi probleme cu acest vaccin, altele care incrimineaza o substanta din compozitia lui (dar care nu este in priorix) si tot asa.... In acelasi timp eu ma mai scris despre asta.. e unul din vaccinurile obligatorii atat la noi cat si in strainatate iar bolile pe care le acopera pot da efecte foarte grave pe termen lung..... Eu zic sa vaccinam copiii si sa ne rugam la Dumnezeu s afie totul bine. Si apropo de asta Maria a facut vaccinul la 1 an si a fost ok. Nu a facut febra, nu i-au aparut bubite pe corp nimic si au trecut 3 saptamani si un pic de atunci.

Maria e mai bine. A dormit 2 ore la pranz (lucru nemaintalnit la ea de cand era bebe mic) si acum e f vesela. A mancat in sfarsit o masa de 150 ml, tot lapte evident.... Acum a sapat ceva sub pat, s-a intins pe burta si ma striga sao ajut sa scoata jucaria.E haioasa rau. Ma duc s avad daca i-o pot scoate. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

La multi ani sarbatoritilor MIRIAM, STEFANIA, GEORGE, BRYAN!!! Sa fiti sanatosi ca asta conteaza cel mai mult!


Sunt necajita. Am fost cu Giulia la analize, i-au luat 5 eprubete mici de sange pentru ca analizele se fac in mai multe locuri - inclusiv in Timisoara. Am primit telefonic primele rezultate: fierul - la care ma asteptam sa fie dezastru - e ok, dar VSH e foarte marit :55, in conditiile in care valorile normale sunt intre 3 si 13 . I-a fost groaza pediatrei sa-mi spuna. Sunt terminata, am plans si am strans-o in brate, mai dureaza mult pana ies celelalte analize (cam 10 zile) care poate o sa ne lamureasca ce e. Am o perioada groaznica - care nu se mai termina!!

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Alexia - subiectul era atintit mai mult spre indemnarea parintilor de a face ceva cu copiii loviti de asa boala.Da,spunea ca vaccinul de la 1an jumate l-ar fi adus in starea respectiva.A probat cu poze,filmulete ca inainte era un copil normal,radea si dupa toate astea au disparut.
Asa cum am zis,doctorii sustin sa se faca vaccinurile tocmai pt ca riscul de a avea celelalte boli ar fi prea mare.
Nu tine de varsta ci de compozitia vaccinului.
Poate in Romania nu se mai fac vaccinuri la varsta de un an jumate dar aici am facut la 3 luni,5luni,acum la un an,la 15 luni,la 5 ani si 12ani
La 3,5,12luni si 5ani e acelasi vaccin,la 15luni si 12ani se fac MFR-ul.

Chiar ma voi interesa la medicul meu de familie cand vom merge.Sunt lucruri serioase si trebuie luate in seama ca la urma urmei e viata copiilor nostrii in joc.
Iar daca cineva trage un semnal e bine sa ne documentam.
Oricum,Doamne fereste de asa ceva.

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:


La Multi Ani!
George Catalin
Bryan
Miriam Riana
Stefania


Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Azi avem iar gasca mare de aniversati!

STEFANIA
MIRIAM
GEORGE
BRYAN

Sa fiti sanatosi si sa evti parte doar de bine!



arissa - mami de Maya(18.03.2007)

Mergi la inceput