Inimioare de iulie - august 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Bravo Giana felicitari eu asa am facut d e la inceput cu Mihnea. La dr am fost ptr confirmarea diagnosticului si al tratamentului. Pediatra lui Mihnea deja e amuzata cand o sun ma intreaba direct ce i-am dat si imi da OK in continuare(normal ca mereu am evitat antibioticul). Intotdeauna am mers pe naturiste si plafar siropuri romanesti dar eficiente, asa cum ai spus si tu ieftine dar bune. Si de ceva timp am invatat sa il trataez homeopat. Am o trusa de prim ajutor cu tot felul de chestii homeopate si naturiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Multumesc,Monica! Adevarul este ca eu am fost la inceput cam ne-increzatoare in mine...aveam doar 21 de ani cand l-am avut pe Dani,si eram si singura(fara mama,soacra...). Faceam ce-mi spunea pediatra de atuci...credeam ca e ok.Dar aici,pe forum mi s-au deschis ochii si am inceput sa refuz antibiotice si sa caut un medic care sa inteleaga ce vreau eu pt copilul meu.
Din fericire eu am gasit.Noroc ca i-am dat pana la urma antibiotice doar de putine ori.Acum si eu nu sun decat cand e grav la medic.Am invatzat sa-i tratez asa si cand vad ca e nasol,cum a fost acum depilda,sun si cer indicatzii pe mai departe.
Cu Luca am facut asa de cand s-a nascut.El a racit prima data la 2 luni jumate si crede-ma nu i-am dat absolut nimik,nici macar nurofen de febra sau altceva.Nu mi-a dat voie pt ca era prea mic(sub 3 luni).Doar impachetari i-am facut si i-a trecut de la sine.Bine-ntzeles a venit doc si l-a consultat sa nu fie la plamani ceva.Din fericire nu era.
Adevarul este ca Luca este mult mai rezistent decat era Dani la varsta lui.Ajuta mult sa lasi copilul sa lupte cu virusii...asa creste imunitatea!

Pup si multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Monica,chiar au efect remediile homeopate?Eu am dat la un moment dat Oscillococcinum si nu am fost deloc multumita.Dupa parerea mea,odata raceala declansata nu o mai poti da innapoi nici-cum.Si nici nu trece mai repede.Poti doar sa o faci mai usoara cu ser fiziologic mult si aspirat nasuc + sirop de tuse daca e cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Giana nici eu nu am avut nici mama si soacra nici atat langa mine doar cartile si internetul.Oricum nu ascult sfaturile nimanui cand e vorba de Mihnea ci ma pun la curent cu toate si fac ce simt eu ca e bine ptr copilul meu.
In ce priveste chestiile homeopate(stiu ca sunt controversate) dar la noi functioneaza. Racelile trebuie luate din pripa de la primii muci si atunci dau rezultate f bune. Sa sti ca la noi au avut efect si la scaderea temp. Dar asta dupa o consultatie la homeopat si la inceput sub indrumawrea lui.
Eu una merg pe o schema de imunizare de exemplu si vitaminizare din sept pana in aprilie naturista si homeopata si zau ca e tare bine. Mihnea a luat in 3 ani d eviata de 3 ori antibiotic si s-a imbolnavit ptr prima data la 11 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Salutare fete cucuiete ! Mai dam si noi un semn de viata.

Nu prea am avut stare de scris, mai ales, ca, cam stagna subiectul nostru.
Noi suntem bine, in general. Ma stresez acum, ca i-au aparut niste bubite lui Teo si-l suspectez de varicela. Asistenta pediatrului zice ca n-ar fi, dupa descrierea mea. I-au aparut pe fund si vreo cateva pe picioare. Sunt ca niste cosuri. L-am si vaccinat cu Varilrix.
De o luna i-am pus ochelari. Am fost la Oftapro si i-au pus diagnostic de astigmatism. Nu prea vroia sa stea cu ochelarii la ochi la inceput, dar s-a obisnuit cu ei acum si ii cere dimineata cand se scoala.
Eu am terminat facultatea. Mai am licenta si gata. Ma opresc momentan cu scolile .

Va pup. Revin. Ma duc sa mananc de pranz. Am fost la dentist si n-am apucat sa mananc. Mai rau e, ca nu m-a rezolvat. Trebuie sa-mi scoata un molar de minte si nu se lasa scos. Ma durea, chiar si dupa 3 anestezii. De-abia imi mai simteam fata, si tot ma durea.

Iata si cateva poze mai recente cu noi.
http://www.flickr.com/photos/27556051@N06



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


'Neata!
Intru si eu un pic... pe fuga... cu o intrebare... pentru Albinutzza sau pentru cine mai cunoaste ... Deci, la sfarsitul lunii trecute am avut ultima infatisare pentru incredintarea copilului. Acum, au trecut deja doua saptamani si... nu sunt prea sigura ce am de facut: sa astept acasa vreo citatie (instiintare) cum ca s-a luat o hotatare si sa ma duc sa o ridic... sau trebuie sa ma duc eu personal la tribunal sa intreb cand este gata hotararea, ca sa ma duc s-o ridic? Multumesc anticipat pentru raspuns .



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Ei, vazui niste poze frumoase cu un baiat taaareee simpatic chiar si cu ochelari . El sa fie bine si sanatos . Multa sanatate lui Teo ca sa nu aiba nimic grav, legat de bubite. Tie, Acusor, iti uram multa bafta la licenta si sa scapi cu bine data urmatoare la dentist !


Dam pup la toate fetele... multa sanatate puiutilor bolnaviori si... poate revin mai tarziu...



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Buna!
Am pus si eu 3 poze cu Tudor, sa-l vedeti cat a crescut.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.20059+
Delu Prichindelu'
BB2
Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Vazut baiat mare si frumos ... de inscris la concurs de biciclete . Vazut si BB2 . Sa creasca mare, sanatos si frumos in burtica la mami . Felicitari Andre_ea pentru amandoi .

Mai intrati si voi, fetelor!!! Va astept..... .






"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

quote:
Originally posted by cryna77
Intru si eu un pic... pe fuga... cu o intrebare... pentru Albinutzza sau pentru cine mai cunoaste ... Deci, la sfarsitul lunii trecute am avut ultima infatisare pentru incredintarea copilului. Acum, au trecut deja doua saptamani si... nu sunt prea sigura ce am de facut: sa astept acasa vreo citatie (instiintare) cum ca s-a luat o hotatare si sa ma duc sa o ridic... sau trebuie sa ma duc eu personal la tribunal sa intreb cand este gata hotararea, ca sa ma duc s-o ridic? Multumesc anticipat pentru raspuns .



Pai in principal trebuia sa te duci a doua zi sa vezi pronuntarea la condica, asta daca a ramas in pronuntare. Adica daca la ultimul termen la care ai fost va dat cuvantul pe fond si nu a dat un alt termen de judecata. Dupa ce vei vedea pronuntarea la condica sti ce s-a pronuntat si astepti motivarea hotararii care dureaza minim 30 de zile, dar in general e mult mai mare. Acum avantajul este ca intra in concediu si nu au voie sa plece in concediu fara sa-si redacteze hotararile. Daca vrei da-mi mie nr dosarului si instanta unde s-a judecat si ati spun eu ce si cum cu s-a intamplat



Albinutzza& Luca bondarelu' 07 Iulie 2005 & Albimik Maria Antonia
1 Februarie 2007


The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput