Inimioare de iulie - august 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna dimineata!Laura niste dulci gemenii!Mi-au placut toate pozicile si multumim de aprecieri!Va pupam!Acum ca ai spart gheata te asteptam mai des cu nazdravaniile lor!Asa am patit si eu cu Codruta cand eram gravi cu Stefi,vroia sa o scot sa o vada...
Giana sanatate multa pt baieti.Sa sti ca am avut si noi cu Codruta ceva in henul aftelor de care ziceai ca le are Dani.Gingia era umflata tare rau,dintisorii parca erau ousoare in suporturi in alveole.Si noi am facut la dna dr niste sedinte cu o lampa pe care o tinea atintita spre gurita ei deschisa si ne dadeam pe gingii cu un sirop care nu stiu cum se numeste acum,dar cand ajung acasa iti voi spune inainte de fiecare masa,iar dupa masa dadeam cu o apa de gura numita Corsodil.Este folosita de cei cu fracuri de mandibula,care nu pot folosi periuta de dinti(nu suporta perierea,de fapt tipa si la masajul usor cu cele doua,dar o pacaleam saracuta).Si cam intr-o saptamana a trecut.De luat am luat si antibiotic,nici din asta nu mai stiu ce a fost,dar in nici un caz ampicilia.Si mi se pare cam mult la copil din 4 in 4 ore,ce zice stomacelul lui?Iti promit ca pana diseara iti voi spune exact ce si cum.Va pupam si speram sa va faceti repede bine!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Offf Giana, saracutul Dani ! Ii dam pupici dulci si o imbratisare ca sa se faca bine cat mai repede! Multa sanatate si de la noi .



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna am revenit pentru a-i preciza Gianei despre siropul pe care il foloseam inainte de masa.Este vorba de Citrolin.Si am facut confuzie,noi nu am luat nici un antibiotic.Nu am facut decat acea "plaja" la gurita plus cele doua siropuri.Citrolin inainte de mese masam limbuta si gingiile si Corsodil dupa mese.Chiar daca bea lapte sau manca un fruct tot aplicam macar Corsodilul.Obligatoriu inainte de mese si Citrolin.Ti-am scris in speranta ca ti-ar putea fi de folos.Sanatate multa si pupici!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Am precizat ca antibioticul i-l dau pentru amigdalita,nicidecum pentru afte.Pt acestea mi-a spus doc. ca il voi chinui degeaba pt ca tot in 5-6 zile trec de la sine.Si nu are efect...

Intr-adevar,mi se pare si mie mult o pastiluta la 4 ore...dar am foarte mare incredere in acest medic care in 2 ani de zile NU ne-a dat odata antibiotice.Ne-a tratat numai cu medicatie fff usoara sau fara nimik.Este adevarat,imunitatea lui a crescut din acest motiv...insa acum,a fost ceva cu adevarat serios.Ne-a spus ca dozele le-a facut in functie de greutate nu de varsta.El are 20 kg.

Astazi...a fost mai binisor.A mai ciugulit ba una, ba alta...se pare ca nu mai doare asa de tare gurita.Sper maine sa fie si mai bine.

Va multumesc mult pt sfaturi si gandurile bune! Sunteti minunate


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Sa va povestesc si voua de Tudor: Duminica dimineata am fost cu mama sa-si ia sandale (fusese ziua ei si nu am fost in stare sa-i iau nimic). Si in timp ce ea proba, eu ma prelingeam pe acolo pe jos, si fi-miu pe langa mine: "Mami, imi pare rau ca ti-e rau!"

Giana, sanatate multa lui Dani! Mititelul, cred ca il chinuie mult aftele alea.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.20059+
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Giana ce spui tuseamana cu herpangina. Se extinde si pe amigdale si gat in jos. De obicei e cu temp si rezultate dau badijonarile cu apa de gura, glicerina cu nistatin, albastru d emetil. De obicei la administarrea d eantibiotic de la a doua doza ar trebui sa se vada efectul. 3 zile cu temp sub antibiotic nu este admis, clar antibioticul nu a fost bine prescris. Multa sanatate!


Felicitari proaspetei gravidute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

mersic mult fetele.
am fost in weekend la Glendalough9 un loc istoric, manastire si lac), a fost f frumos. am vazut si niste lebede& marea.
sunt in trecere ca iar sunt in teabreak. nu mai pot sta.
va pup.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Fetele...am vesti mai bune. Sambata Dani a facut ultima data febra si la ora 22 in aceeasi zi i-am dat si ultima ampicilina. Nasul nu-i mai curge,nu mai tuseste deloc,iar amigdalele sunt curate si desumflate.Deci...tratamentul a fost ok si medicul mi-a dovedit inca odata ca este unul extraordinar...

A ramas totusi problema gingiilor inflamate pt ca despre asta e vorba.Aftele sunt pe trecute,si gingiile "bat in retragere",totusi...nu putem manca orice si doar cu apa langa noi. Azi a reusit sa bea milumil3 dimineata(300ml) la pranz-nimik...dupa-masa 2 oua fierte cu unt si branza topita si doua napolitane...e ceva dupa atatea zile grele.

Am dat cu glicerina boraxata de cateva ori dar nu-i place deloc,in plus ii sangereaza gingiiutzele tare cand le ating.Am luat si Tantum Verde spray.Sper sa fie mai bine maine...doc spune ca nu dureaza mai mult de o saptamana aceasta ciuperca!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Sa va spun cum mi-a castigat increderea acest domn Dr. Stanescu...Era Dani la vre-un an si un-pic cand am mers prima data la dansul...pana atunci am mers cam din medic in medic cautund unul care sa nu ne prescrie atatea antibiotice pt orice...dar negasind.
Primul episod foarte grav in care medicul ne-a uimit a fost cand Dani a facut enterocolita.Mai avusese si stiam ca este groaznik,prima data il tratasem cu entibiotice injecatabile.Asadar,febra mare,voma...diaree.Il sunam si-i spunem despre ce este vorba,ne pune sa-i scadem febra si sa-i dam ceai de menta si nimik altceva cateva ore.Apoi sa incercam cu orez pe care oricum nu l-a mancat."Dar mare grje...nu-i dati nimik sa manance"...aaa puteam paine prajita sau grisine dar la noi a cazut din start pt ca nu manca deloc ce era tare.Spune dr.: "pana maine la ora 14 trebuie sa-i treaca!Dupa ce va avea scaun are sa-si revina".Toate astea le vb prin telefon...eu si Cristi ne uitam unul la altul ne-increzatori.Dupa atatzia medici si idei tampite....in fine,am spus hai sa incercam pana maine sa vedem...la urgente oricum nu voiam sa ajungem nicicum.
A doua zi la fel,copilul tot febra mare,diaree......se facuse deja ora 13 si el era la fel.ii scadeam febra si iar urca dupa cateva ore...eram din ce in ce mai agitata si nu mai speram sa-si revina,insa am facut asa cum am fost sfatuita si nu i-am dat sa manance decat ce era permis.A avut si scaun Si....STUPOARE...pana la 14 copilul meu nu mai avea nimik.Dar absolut nimik.Practic dupa acel "scaun" si-a revenit complet.Era vioi si nu a mai fost nevoie de nici un tratament.asa s-a incheiat acest episod.

Apoi...racelile pe care le facea anul trecut lunar,cate-odata chiar mai des.Eram exasperata...nu erau raceli grave..dar ne termina nasul care ii curgea mereu,nu putea respira bine noaptea si se trezea plangand,sau vomita dupa ce bea laptele...plus ca eu eram insarcinata si nu ma gandeam decat la venirea acasa cu bebe mic si cum sa fac sa nu ia si el din racelile repetate ale lui Dani.
Tratament...compresa calda stropita cu spirt la gat,nu afara 2 zile si pt tuse Sirop Expectorant sau de Patlagina,care sunt cele mai ieftine de la noi si pe care nici nu ma gandeam sa le cumpar...
Efect-raceala trecea tot in 3-4 zile la fel ca si cu tratament agresiv,plus ca acest sirop,sincer este cel mai bun dupa ce am probat tot ce este scump in farmacii...Este singurul care are efect de la primele doua doze...chiar nu mai tuseste ...pe probate!!!

Am invatzat de altfel multe "trucuri" aca le pot spune asa...care au facut ca imunitatea copilului sa creasca fara nici un vaccin Ribomunil sau altele.Dani raceste acum foarte rar si ii trece fara nici un efort in cateva zile in care nu fac mai nimik...singura exceptie a fost acum cand a fost nevoie de antibiotic.
Nu stiu daca va mai amintiti dar eu aveam mari probleme cu mancatul la Dani.Era fff mofturos...si acest aspect am reusit sa schimb tot cu ajutorul d-lui Stanescu.

Si un aspect ce nu este foarte important cand e vorba de copilul tau si sanatatea acestuia...inainte ieseam din farmacii cu buzunarul gol...lasam pe putin 60-70 ron la o raceala...acum...nu ne costa mai mult de 10 ron si copilul este la fel de sanatos in la fel de putin timp..dar cel mai important: organismul lui a invatzat sa se apere singur!!!

Sunt persoane care se uita mirate cand le spun cum imi tratez eu copilul de obicei,care probabil isi spun ca nu sunt sanatoasa ca procedez asa.Dar sunt si multe persoane care au copiat din ce le-am spus si care sun "ai avut dreptate!"

Offf...haideti ca m-am tot "intins"!va pup si am sa va mai scriu despre noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

am facut cateva greseli...am mancat litere...sper sa intelegeti.Sunt obosita si n-am timp sa Editez.

Pup si sanatate la puiuti!!!


Mergi la inceput